Безпека життєдіяльності

1
Eлектронна книга

22 zadania służby bhp - omówienie z komentarzem

Sebastian Kryczka

Służba bhp to wyodrębniona w strukturach zakładu pracy jedno- lub wieloosobowa komórka organizacyjna. W jej gestii leży przede wszystkim doradztwo oraz kontrola w zakresie bhp. Zasadnicze znaczenie przy ustalaniu liczebności i kwalifikacji obsady personalnej tej służby powinien mieć dla pracodawcy stopień faktycznych, ale też potencjalnych zagrożeń zawodowych w firmie (wypadki przy pracy i choroby zawodowe). Bardzo duże znaczenie będą też miały uciążliwości wynikające z rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, stosowane technologie i posiadane wyposażenie techniczne.

2
Eлектронна книга

BHP w firmie. Bezpieczeństwo i higiena pracy od A do Z

Praca zbiorowa

„BHP w firmie. Bezpieczeństwo i higiena pracy od A do Z” to jedyna taka publikacja dla pracowników służby bhp, która pozwoli stworzyć faktyczne bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Można się z niej przede wszystkim dowiedzieć, jak rozmawiać z pracownikami, aby przestrzegali zaleceń, i jak przewidywać ich najbardziej niespodziewane zachowania. W „BHP w firmie. Bezpieczeństwo i higiena pracy od A do Z” znajdują się szczegółowe i zarazem praktyczne omówienia przepisów oraz zasad bhp, których znajomość jest niezbędna w codziennej pracy.

3
Eлектронна книга

Doradca ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR

Praca zbiorowa

Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA. Uwaga - "nadawcy" powinny wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa nie później niż do 31 grudnia 2022 roku.

4
Eлектронна книга

Hałas zawodowy a normy bezpieczeństwa: jakie kroki powinien podjąć pracodawca

Dariusz Borowiecki

Odkryj klucz do zdrowszego środowiska pracy z e-bookiem "Hałas zawodowy a normy bezpieczeństwa: strategie ochrony pracowników". Dowiedz się, jak skuteczne zarządzanie hałasem może zwiększyć wydajność pracowników, zmniejszając stres i poprawiając ogólne samopoczucie. Poznaj metody, które pomogą Ci spełnić obowiązujące normy bezpieczeństwa, chroniąc zdrowie Twoich pracowników i unikając potencjalnych sankcji prawnych. W e-booku znajdziesz odpowiedzi na kluczowe pytania: - Jakie rodzaje hałasu wpływają na Twoich pracowników i jak je rozpoznać? - Skąd pochodzi przemysłowy hałas i jak minimalizować jego źródła? - Jakie skutki dla zdrowia może mieć hałas i jak ich unikać dzięki efektywnym strategiom ochrony? - Jakie są najlepsze praktyki w ocenie i dokumentacji ryzyka zawodowego związanego z hałasem? - Jakie kroki należy podjąć, gdy poziomy hałasu przekroczą dozwolone normy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników? - Jakie korzyści przynosi redukcja hałasu nie tylko dla pracowników, ale także dla całej organizacji? Każdy pracodawca zobowiązany jest do ochrony swoich pracowników przed szkodliwym wpływem hałasu. Ten e-book wyposaży Cię w narzędzia i wiedzę, by skutecznie wykonać to zadanie, poprawiając jakość życia zawodowego swojego zespołu i budując kulturę bezpieczeństwa w miejscu pracy.

5
Eлектронна книга

Jak przebiega kontrola pracy zdalnej przez PIP? Przygotuj właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary

Praca zbiorowa

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła pierwsze wyniki kontroli pracy zdalnej. Od 7 kwietnia 2023 r. inspektorzy sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu pracowników w formie zdalnej. Do 1 czerwca 2023 r. przeprowadzono 40 kontroli w zakładach pracy w różnych sektorach gospodarki. Większość ze skontrolowanych podmiotów działała w sektorze prywatnym, a tylko 5 w sektorze publicznym. Nieprawidłowości ujawnione w toku czynności kontrolnych dotyczyły przede wszystkim nieprawidłowej treści regulaminu pracy zdalnej. Inspektorzy pracy ujawnili też, między innymi: - nieuzgodnienie treści regulaminu pracy zdalnej z przedstawicielami pracowników, - brak oceny ryzyka zawodowego uzupełnionej o zagadnienia związane z wykonywaniem pracy zdalnej, - niezapoznanie pracowników świadczących pracę zdalną z dokonaną oceną ryzyka zawodowego, - brak ustalenia wysokości ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów wykonywania pracy zdalnej, - brak pisemnych oświadczeń pracowników dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wykonywania pracy zdalnej. O tym, jak prawidłowo przygotować właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary dowiesz się z e-booka

6
Eлектронна книга

"Nowe rozporządzenie dotyczące prac wzbronionych młodocianym - co się zmieniło?"

Sebastian Kryczka

"Nowe rozporządzenie dotyczące prac wzbronionych młodocianym - co się zmieniło?" 16 stron praktycznej wiedzy opracowanej przez ekspertów Z e-booka dowiesz się: - Młodociani jako szczególny rodzaj pracowników - Przygotowanie zawodowe młodocianych - Zatrudnienie przy pracach lekkich - Co zawarto w nowym rozporządzeniu? - Prace wzbronione bezwzględnie - Prace wzbronione - dozwolone na potrzeby przygotowania zawodowego - Zapewnienie bezpieczeństwa i szczególnej ochrony zdrowia - Ocena ryzyka pracowników młodocianych

7
Eлектронна книга

Ocena ryzyka zawodowego

Praca zbiorowa

Kluczowym elementem umożliwiającym stworzenie sprawnie funkcjonującego systemu zarządzania bhp w firmie jest ocena ryzyka zawodowego, poprzedzona rzetelną i wykonaną profesjonalnie identyfikacją zagrożeń. Pozwala ona na opracowanie (np. w postaci instrukcji, zarządzeń) wytycznych dotyczących monitorowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy to przecież jedno z ważniejszych celów każdej firmy. Przedstawiamy najnowsze wydanie praktycznego informatora „Ocena Ryzyka Zawodowego” z aktualizacją o koronawirusa.

8
Eлектронна книга

Oświetlenie pomieszczeń biurowych

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat oświetlenia biur. Zawiera porady dotyczące doboru źródeł światła i opraw oświetleniowych. Podaje wymagania Normy dotyczące średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia, oddawania barw, ujednoliconej oceny olśnienia UGR (Unified Glare Rating).