Sieci domowe

9
Ebook

Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce

Paweł Zaręba

Praktycznie rzecz ujmując… o sieciach Paweł Zaręba, autor Praktycznych projektów sieciowych, od wielu lat związany z branżą IT i ICT, za namową swoich wiernych czytelników napisał drugą książkę. Tę wcześniejszą można traktować jako kompendium wiedzy na temat sieci komputerowych - Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce są niejako kontynuacją tamtej publikacji. Podczas lektury tej książki, wymagającej znajomości zagadnień sieciowych, przyswoisz podstawowe pojęcia z zakresu sieci (takie jak router, przełącznik), odkryjesz niespodzianki w sieci LAN i zasady funkcjonowania internetu, zrozumiesz, czym jest i do czego służy DNS, zapoznasz się z chmurą i jej działaniem, spojrzysz na sieci od kuchni, czyli od serwerowni. Dzięki przemyślanym przykładom dowiesz się między innymi, jak używać narzędzia Postman, samodzielnie wykonasz projekt sieci związany z automatyzacją i przeprowadzisz własne eksperymenty w języku skryptowym Python. Ten przewodnik, skierowany do poszukujących praktycznych aspektów sieci i do zaawansowanych sieciowców, ma jeden cel: jak najprzystępniej przedstawić skomplikowane zagadnienia sieciowe, a jednocześnie ugruntować podstawowe informacje. Komponenty sieciowe i architektura modelu TCP/IP Projektowanie adresacji IP Narzędzia do diagnostyki sieci Metody dostępu do internetu Niezależne wirtualne instancje routingu VRF Konfiguracja sieci za pomocą routera Mikrotik Tajniki Cisco Modeling Lab Przenoszenie tablic routingu OSPF za pomocą BGP Utworzenie sieci wirtualnej w GNS3 Mapowanie maszyn wirtualnych NAT i CGNAT Działanie sieci od strony ISP (MPLS L3VPN i MPBGP) Korzystanie z REST API Wirtualizacja sieci w chmurze Azure Cisco DNA Center Spójrz na sieci od strony praktycznej!

10
Ebook

Sieci komputerowe. Kurs

Witold Wrotek

Poznaj tajniki budowy sieci komputerowych Jak skonfigurować protokół sieciowy? Jak zarządzać użytkownikami i grupami? Jak wykorzystać zaporę sieciową? Sieć komputerowa to medium, które pozwala na połączenie komputerów lub urządzeń zewnętrznych tak, aby mogły się wzajemnie komunikować i korzystać ze swoich zasobów. Istnieje wiele sposobów wzajemnego rozmieszczania urządzeń sieciowych. Różnią się one kosztami budowy, możliwością rozbudowy i niezawodnością. Prawidłowe zaprojektowanie, wykonanie i skonfigurowanie sieci wpływa na oszczędność, usprawnienie pracy i podniesienie wydajności. O tym, jak wybrać i wykonać optymalny rodzaj sieci, dowiesz się z tego podręcznika. Książka "Sieci komputerowe. Kurs" przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają więcej niż jeden komputer lub prowadzą firmę z kilkoma stanowiskami komputerowymi. Nie musisz dysponować zaawansowaną wiedzą informatyczną ani umiejętnościami, aby stworzyć własną sieć, korzystając z tego podręcznika. Wystarczy, że potrafisz obsługiwać urządzenia biurowe i znasz pracę w środowisku Windows. W tej książce znajdziesz bogato ilustrowane informacje dotyczące projektowania, montażu i konfigurowania sieci. Dowiesz się, co to jest medium transmisyjne, magistrala, pierścień i gwiazda. Na koniec poczujesz satysfakcję ze zbudowania własnej, sprawnie działającej sieci. Projektowanie sieci komputerowej Wykonanie okablowania Instalacja i sprawdzanie karty sieciowej Połączenie urządzeń sieciowych Uruchamianie i zabezpieczanie routera Wykrywanie i usuwanie uszkodzeń sieci Udostępnianie plików i folderów Konfigurowanie zabezpieczeń systemowych Blokowanie wyświetlania reklam Teraz także i Ty możesz zbudować niezawodną sieć komputerową!

11
Ebook

Sieci komputerowe. Kurs. Wydanie II

Witold Wrotek

Zbuduj swoją własną sieć — to naprawdę proste! Jak utworzyć i skonfigurować własną sieć komputerową? Jak udostępniać zasoby i kontrolować dostęp do sieci? Jak zabezpieczyć sieć przed zagrożeniami i blokować niewłaściwe treści? W sieci jest wszystko, a sieć jest wszędzie, dlatego trudno obecnie wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez dostępu do sieci. O ile podpięcie do internetu pojedynczego urządzenia nie stanowi już problemu, o tyle w przypadku konieczności połączenia kilku urządzeń często stajemy przed sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. A któż nie ma w tej chwili komputera, tabletu, smartfona, odbiornika Smart TV i... rodziny lub współpracowników, z których każdy używa jednego lub nawet kilku takich sprzętów naraz i nie chce podjąć się zadania utworzenia i skonfigurowania sieci? Jeśli należysz do tego grona, sięgnij po książkę Sieci komputerowe. Kurs. Wydanie II. Krok po kroku dowiesz się z niej, jak zaprojektować i zbudować własną sieć w domu lub biurze, podłączyć i skonfigurować odpowiednie urządzenia oraz oprogramowanie, reagować na błędy i uszkodzenia oraz zabezpieczyć swoją sieć przed włamaniami , a podłączone do niej komputery przed działaniem wirusów. Poznasz też sposoby udostępniania drukarek i danych, metody kontroli dostępu do zasobów i zarządzania użytkownikami oraz ich grupami, a także narzędzia umożliwiające blokowanie niechcianych treści i reklam. Co najważniejsze, przyswojenie całej tej wiedzy nie będzie wymagało doktoratu z nauk ścisłych, ponieważ książka napisana jest przystępnym i zrozumiałym językiem, który przemówi nawet do osób pozbawionych szczególnych zdolności technicznych. Do dzieła! Projektowanie sieci komputerowej Wykonanie okablowania sieciowego Wybór, instalacja i sprawdzanie karty sieciowej Łączenie urządzeń sieciowych Uruchamianie, konfigurowanie i zabezpieczanie routera Konfiguracja protokołu sieciowego Wykrywanie i usuwanie uszkodzeń sieci Zarządzanie użytkownikami i grupami Udostępnianie plików, folderów i urządzeń Zabezpieczenia systemowe i ochrona przeciwwirusowa Blokowanie wyświetlania reklam i niewłaściwych treści Nie takie straszne sieci, jak je malują!

12
Ebook

Sieci komputerowe. Ujęcie całościowe. Wydanie VII

James Kurose, Keith Ross

Zagadnienia związane z sieciami komputerowymi są wyjątkowo złożone. Opanowanie tej tematyki wymaga przyswojenia sobie wielu pojęć oraz zrozumienia licznych protokołów i technologii, które dodatkowo są ze sobą powiązane w zawiły sposób. Konieczne jest również uwzględnienie gwałtownego rozwoju technologii sieciowych i rosnącej złożoności nowych aplikacji. Aby poradzić sobie z tymi zagadnieniami, konieczne jest całościowe ujęcie tematyki sieci komputerowych. Ta książka jest siódmym, zaktualizowanym i ulepszonym wydaniem znakomitego podręcznika. Zrozumienie zagadnień ułatwia oparcie się autorów na metodzie omawiania zagadnień „od góry do dołu”, od ogółu do szczegółu, a więc prezentowania jako pierwszej warstwy aplikacji, a następnie kolejnych, niższych warstw — aż do warstwy fizycznej. W książce szczególnie dużo miejsca poświęcono wiedzy o działaniu internetu, jego architekturze i protokołach. Zaprezentowano tu także fundamentalne zasady budowy i działania sieci oraz informacje o podstawowych problemach sieciowych i metodach ich rozwiązywania. W efekcie ten podręcznik pozwala na zdobycie gruntownej wiedzy, umożliwiającej zrozumienie niemal każdej technologii sieciowej. W tej książce między innymi: warstwowość architektury sieciowej warstwa aplikacji, w tym strumieniowanie i sieci CDN działanie routerów i sterowanie logiką warstwy sieciowej bezpieczeństwo sieci administrowanie siecią Aplikacje sieciowe, protokoły, internet — wszystko, co musisz wiedzieć.

13
Ebook

Wi-Fi. Domowe sieci bezprzewodowe. Ilustrowany przewodnik

Bartosz Danowski

Pobierz dodatkowy rozdział do książki! >> Zapoznaj się z Minisłownikiem pojęć sieciowych >> Poznaj skuteczne metody i zbuduj własną sieć bezprzewodową Jak wybrać sprzęt potrzebny do budowy własnej sieci? Jak skonfigurować system operacyjny do pracy w sieci bezprzewodowej? Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo sieci? Sieć komputerowa w dzisiejszych czasach jest jak telefon – nie sposób się bez niej obyć. Oczywiście oferuje znacznie rozleglejsze możliwości komunikacyjne dzięki podłączeniu do internetu, daje także swobodę pracy i zabawy w dowolnym czasie i miejscu. Przy tym korzystanie z sieci komputerowej pozwala na znaczne obniżenie kosztów zarówno firmowego, jak i domowego sprzętu, np. faksów, drukarek i skanerów. Szczególnie atrakcyjna wydaje się sieć bezprzewodowa, która nie wymaga żadnych dodatkowych kabli ciągnących się od biurka do biurka czy z pokoju do pokoju. Dzięki książce "Wi-Fi. Domowe sieci bezprzewodowe. Ilustrowany przewodnik" dowiesz się od podstaw wszystkiego na temat budowy własnej sieci bezprzewodowej - poczynając od tego jaki wybrać sprzęt, poprzez sposoby podłączania i konfigurowania urządzeń, a kończąc na zabezpieczeniach komputerów pracujących w sieci. Dzięki temu podręcznikowi nauczysz się konfigurować system operacyjny do pracy w sieci bezprzewodowej, udostępniać dane i sprzęt oraz podłączać lokalną sieć do internetu. Wszystkie te zagadnienia zilustrowane zostały praktycznymi przykładami do natychmiastowego zastosowania w domu lub małym biurze. Wady i zalety przewodowej sieci komputerowej Budowa sieci bezprzewodowej Rodzaje sprzętu sieciowego Szybkie połączenie komputerów bez Access Pointa Własna sieć z punktem dostępowym Zabezpieczenie sieci Podłączenie lokalnej sieci do internetu Praca w sieci Współdzielenie plików, dysków i drukarek Zostań administratorem samodzielnie zbudowanej sieci bezprzewodowej