Sport, fitness, diety

113
Ebook

Miro. Oficjalna biografia Miroslava Klose

Ronald Reng

Pierwsza oficjalna biografia Miroslava Klose! Miroslav Klose był jedynym w swoim rodzaju napastnikiem i bezinteresownym piłkarzem zespołowym. Kogoś takiego jak on w zawodowej piłce nożnej już nie uświadczymy: mając dwadzieścia lat, grał w lidze okręgowej, by później zostać mistrzem świata i najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji Niemiec. We współpracy z Miroslavem Klose, Ronald Reng opowiada o człowieku, którego każdy znał z telewizji, ale tak naprawdę nie zna go nikt. W wieku ośmiu lat trafił z Polski do Niemiec, wyuczył się zawodu cieśli i został gwiazdą światowej piłki. Jako specjalista od techniki i gry głową, występował w topowych europejskich klubach. Miro w porywającym i poruszającym stylu przybliża nam dawno miniony już czas w piłce nożnej: czas ulicznego piłkarza, który zaczynając w skromnych warunkach, wspiął się na sam szczyt.

114
Ebook

Mistrz. Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski

Eleonora Szafran

MISTRZ PRZYWRACA PAMIĘĆ O LEGENDARNYM POLSKIM BOKSERZE, MISTRZU WSZECH WAG AUSCHWITZ. Książka powstała na podstawie odnalezionych i wcześniej niepublikowanych rękopisów pięściarza Tadeusza Teddyego Pietrzykowskiego. Przygotowała ją i okrasiła osobistymi wspomnieniami jego córka Eleonora Szafran. To publikacja, która odsłania prawdziwy, intymny portret człowieka - sportowca, bohatera wojennego, jakiego dotychczas nie znaliśmy. Od 27 sierpnia w kinach będzie można oglądać film Mistrz w reżyserii Macieja Barczewskiego inspirowany historią Tadeusza Pietrzykowskiego. W rolach głównych: Piotr Głowacki, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski. Walczył i dawał nadzieję. Jego dzieje to gotowy materiał na film. Maciej Barczewski, reżyser filmu Mistrz Historia Tadeusza Pietrzykowskiego udowadnia, że człowiek dzięki silnej woli przetrwania i pasji może podjąć walkę nawet z największym złem, jednak żeby zwyciężyć, musi zacząć czynić dobro. Piotr Głowacki, odtwórca roli Teddyego w filmie Mistrz

115
Ebook

Mistrzowski rodzic

Jagoda Smoleńska

Aktywni rodzice aktywnych dzieci Dziecko, które po powrocie ze szkoły od razu ląduje na kanapie lub fotelu z nosem w telefonie, to nie jest widok, jaki mama i tata lubią najbardziej. Niestety, jest to widok dość powszechny - w erze Snapchata, TikToka, Instagrama na młodych (i nie tylko!) ludzi czeka wiele cyfrowych pokus dostępnych na jedno kliknięcie. Dobra wiadomość brzmi: tak nie musi być. Możemy zaszczepić w naszych dzieciach pasję odkrywania, sprawić, że będą chciały aktywnie eksplorować otaczający je świat - poprzez sport, sztukę czy inną z setek dostępnych form aktywności. Jednak bez udziału rodziców to się nie uda. Dzieci uczą się także przez naśladowanie, zatem ojciec zachęcający dziecko do ruchu będzie mało wiarygodny, jeśli sam siedzi na kanapie przed telewizorem. Zróbmy rachunek sumienia: ile razy w ciągu ostatnich dni aktywnie spędzaliśmy czas ze swoimi dziećmi? A przecież wspólne spędzanie czasu to najlepsza metoda zachęcania do wartościowych zachowań. Jak być dla dziecka wsparciem? Jak pomóc mu odkrywać i rozwijać pasje? Jak wspierać w działaniu i nie zniechęcać? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Jagoda Smoleńska, dziś psycholog sportu, a od najmłodszych lat aktywna zawodniczka. Używając przykładów ze świata sportu, podsuwa zestaw uniwersalnych rozwiązań, które z powodzeniem zastosujemy, niezależnie od tego, jakie zainteresowania dostrzegliśmy u naszych dzieci. Tylko nie zapominajmy o najważniejszym: przykład idzie z góry!

116
Ebook

Morsowanie

Ewa Zwierzchowska

Kompendium wiedzy dla osób aktywnych, którzy nie wiedza jak stać się morsem. Książka odpowiada na wiele pytań. Jak stać się Morsem? Czy to pomaga zdrowiu? Jak zacząć? Oraz informacje praktyczne: przygotowanie organizmu, kiedy morsujemy, jak przygotować miejsce do morsowania, Morsowanie a ciąża, czy morsowanie jest dla dzieci?

117
Ebook

Mowa trawa. Słownik piłkarskiej polszczyzny

Marcin Rosłoń

Mowa trawa 2:0 to drugie, rozszerzone wydanie słownika piłkarskiej polszczyzny. Przed wami niezwykła wyprawa do wnętrza szatni. Poznajcie język, którym piłkarze posługują się na co dzień, na każdym treningu, podczas każdego meczu. Dowiecie się także, jakie zasady panują w szatni, kim jest Pan Piłkarz i jakie pozycje w drużynowej hierarchii zajmują dżemik i fusy. Marcin Rosłoń, były piłkarz Legii Warszawa, obecnie komentator CANAL+ Sport, otworzy przed wami drzwi do piłkarskiego świata. Tajemniczego, niedostępnego, owianego legendami miejsca, w którym panują specyficzne reguły, a obok siebie siedzą sęp, tarzan, ręcznik, nurek, kot, profesor i prostak. To może być dla was powrót do dzieciństwa, szalonych podwórkowych zwycięstw, marzeń o wielkiej karierze, wyprawa w nieznane lub możliwość odkrycia futbolu na nowo. Jedno jest pewne nudy nie będzie. Miłej wyprawy! Strzelania śmiechem!

118
Ebook

Mój Pionowy Świat

Jerzy Kukuczka

„Mój pionowy świat” – to autobiograficzna książka autorstwa Jerzego Kukuczki. Jest to pełna pasji, zaangażowania i poświęcenia dla gór, niezwykle osobista historia. Obrazuje nie tylko drogę do zdobycia czternastu ośmiotysięczników, czy emocjonalne podejście do gór i towarzyszy wypraw, ale również rys ówczesnej Polski i sytuacji, w jakiej rozwijał się polski himalaizm. Przede wszystkim jednak kreśli przed czytelnikiem portret psychologiczny najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku. Daje możliwość „poznania” Jerzego Kukuczki, Jego górskich opowieści, przemyśleń a nieraz także tęsknot. "Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem… Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa. Tych chwil nie oddam nikomu za żadne skarby i jeżeli muszę w drodze do szczytu pokonywać przeszkody i ocierać się o nigdy nie określoną granicę między kalkulowanym ryzykiem a ryzykanctwem, to trudno, zgadzam się... Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuje za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia..."

119
Ebook

Na białą broń

Adam Papée Adam Papée

Autor tych wspomnień - Adam Papee - to osobowość w rodzinie olimpijskiej zupełnie wyjątkowa, tytan energii, pracowitości i absolutnego oddania dla białej broni; aktywnie uczestniczył w organizacji sportu szermierczego w Polsce, był zdobywającym medale zawodnikiem, prezesem Polskiego Związku Szermierczego, sędzią krajowym i międzynarodowym. Niniejsze zapiski pozwalają poznać go nie tylko jako sportowca, ale też człowieka wojażującego po świecie i wyruszającego na szlaki z turystycznym plecakiem.

120
Ebook

Na szczytach świata

Jerzy Kukuczka, Tomasz Malanowski

To, co zaczęło się ze mną dziać wieczorem i prześladowało następnego dnia na grani, napełniło mnie niepokojem, nawet lękiem. Kiedy gotowałem wieczorny posiłek, cały czas miałem nieodparte wrażenie, że muszę zrobić go dla dwóch. Co więcej, byłem przekonany o czyjejś obecności w namiocie i nie dam głowy, czy przypadkiem nie usiłowałem z tym kimś rozmawiać. Czułem się bardzo dobrze, nic mi nie doskwierało. Skąd więc te majaki? A może mi się tylko zdaje, że wszystko jest w porządku? Takie pytania dręczyły mnie na równi ze zwidami. Wtedy na nowo ogarnęła mnie niepewność, czy aby dobrze robię, idąc w górę. Rano, kiedy wychodziłem w kierunku szczytu, złudzenie czyjegoś towarzystwa nadal mnie nie opuszczało. Łapałem się na tym, że staję, aby poczekać na tego drugiego, że co jakiś czas robię mu miejsce, aby zmienił mnie na prowadzeniu. I jeszcze te gwiazdy. W pewnym momencie rzuciłem okiem na Tybet i aż usiadłem. Na dziennym niebie zobaczyłem je wyraźnie migocące niczym w nocy. Przymknąłem powieki, potem spojrzałem na zegarek. Dochodziła 13, kiedy znów spojrzałem na niebo. Gwiazdy nadal świeciły… Fragment książki „Na szczytach świata”"   'Na szczytach świata' to zapis wysokogórskich wspomnień najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki. Wywiad rzeka przeprowadzony i opracowany przez Tomasza Malanowskiego. Szczera i otwarta rozmowa na wiele górskich tematów. O trudnych początkach – korzeniach późniejszych himalajskich sukcesów. O walce z samym sobą i drogach na czternaście najwyższych szczytów świata. O doborze partnera wspinaczkowego. O śmierci i przyjaźni. O wyborze – pomóc i narazić siebie czy ratować własne życie. O skomplikowanych, przygotowaniach do wypraw, rozpoczynających się niejednokrotnie od malowania kominów. I o wielu, wielu bliskich sercu Jerzego Kukuczki sprawach. W prosty, odarty z górskiej martyrologii, szczery sposób, ujęty w swobodny dialog.

121
Ebook

Najlepsze przełożenie: o tym, jak kolarstwo napędzi twój biznes

Przemysław Zieliński

Czy jazda szosowym rowerem może pomóc w odniesieniu zawodowego sukcesu? Okazuje się, że kolarstwo oraz biznes mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Publikacja opisuje poszczególne aspekty kolarstwa ze sportowego punktu widzenia, nie tylko przybliżając je czytelnikowi, ale również podkreślając ich związek z osobistym rozwojem, zarządzaniem firmą czy budowaniem kariery zawodowej. W książce sport przeplata się z biznesem właśnie, tworząc intrygujący, zaskakujący, nieoczywisty profil książki - podobnie jak tworzy się najciekawsze profile kolarskich tras. Poszczególne rozdziały przeplatane są cytatami poetów, muzyków, socjologów, podróżników, filozofów - które to wypowiedzi są następnie interpretowane w świetle kolarstwa właśnie. A dokładniej, w odniesieniu do tego wszystkiego, co kolarstwo nam oferuje. Sugerowanym odbiorcą jest osoba zainteresowana rozwojem osobistym, aktywnie poszukująca nowych bodźców czy inspiracji do poprawy swojego statusu, pozycji zawodowej czy satysfakcji z realizowanych przez siebie projektów. To osoba aktywna, otwarta na nowe rozwiązania mające przynieść pomóc w osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów. Przemysław Zieliński rocznik 1985. Autor dwóch wydanych książek „Przewróciło się. Pierwsza i jedyna biografia Elektrycznych Gitar” oraz „Powstanie i rozwój systemu społecznego i instytucjonalnego Nowej Huty 1949-1966”, a także kilku e-booków, w tym m.in. „Rozdzióbią nas kruki i wrony. Kącik twórczości karmiącej się dobrymi emocjami” czy „Niebezpieczne zawody. Reportaże o męskich profesjach, jakim nie sprostałby nikt inny jak tylko oni sami”. Zawodowo zajmuje się marketingiem, PR oraz eventami. Jednym z jego klientów jest kolarski mistrz Polski i triumfator Tour de Pologne, Cezary Zamana, dla którego Zieliński opracowuje i wdraża strategie promocji amatorskich maratonów MTB czy wyścigów szosowych. Zieliński współpracuje także z Małopolskim Związkiem Kolarskim, dla którego promuje Małopolski Wyścig Górski – drugi po Tour de Pologne zawodowy wyścig w Polsce. Mieszka w Krakowie, gdzie w wolnych chwilach jeździ na rowerze, gra na gitarze i chodzi do kina.

122
Ebook

Naprawa i konserwacja rowerów dla bystrzaków

Keith Gates, Dennis Bailey

Zostań rowerowym magikiem i zadbaj o swój sprzęt! Naucz się: jak przygotować warsztat i poradzić sobie z drobnymi problemami jak naprawić mocn uszkodzony rower jak dbać o rower, by długo i dobrze Ci służył Dekalogi: 10 czynności, które należy wykonać przed wskoczeniem na rower 10 podpowiedzi, które przydadzą Ci się podczas wyboru roweru 10 sposobów na poprawę wyników i zwiększenie wygody „Kolarstwo ma dwa oblicza: można je uprawiać albo jeżdżąc na rowerze, albo tylko w nim grzebiąc” — pisał kiedyś Jerome K. Jerome, autor satyrycznej powieści Trzej panowie na rowerach. Jerome bardzo podejrzliwie odnosił się do wszelkich mechaników-amatorów, zabierających się za naprawy swoich pojazdów bez właściwego przygotowania. I niewątpliwie miał rację... ale tylko dlatego, że nie dane mu było przeczytać poradnika dla Bystrzaków , który właśnie przeglądasz. Od ponad dekady po polskich drogach porusza się coraz więcej rowerzystów. Komfort jazdy zdecydowanie poprawia jednak świadomość, że wiesz, co robić, gdy stanie się coś nieprzewidzianego: przebijesz dętkę, scentrujesz koło, spadnie Ci łańcuch, odpadnie pedał. Zamiast w panice szukać najbliższego serwisu, możesz wtedy po prostu zająć się szybką naprawą. W książce znajdziesz informacje o wszystkich elementach roweru. Dowiesz się, jak właściwie konserwować sprzęt, jak uczynić go najwygodniejszym środkiem transportu, a nawet jak naprawić hamulce, układ kierowniczy czy przerzutki! Jeśli masz rower i chcesz być niezależny — zawsze miej tę książkę pod ręką! Rowerowa fizjologia i przygotowanie warsztatu Bądź jak MacGyver, czyli naprawy na wycieczce Kiedy poszukać warsztatu, czyli trzeźwa ocena sytuacji Palenie gumy i przytulanie krawężnika, czyli wszystko o kołach Stawanie i zawracanie, czyli hamulce i układ kierowniczy Wygodnie na rowerze, czyli siodełka, sztyce, rama i zawieszenie Po górach i bezdrożach, czyli łańcuch i układ napędowy Rozpęd i biegi, czyli wolnobiegi, kasety i układ przekładni Działania prewencyjne i regularna konserwacja roweru Dowiesz się, jak: skompletować niezbędne narzędzia i części zapasowe, konserwować rower na co dzień, naprawić drobne usterki (np. wymienić przebitą dętkę) poza domem, wykonać poważniejsze naprawy (np. układu zmiany biegów) w warunkach domowych, zrobić ze swojego roweru superwygodny środek transportu.

123
Ebook

Narty. Poradnik bez kantów

Konrad Drzymała

Zimowe szaleństwo na dwóch deskach Biały sezon czas zacząć Historia nart sięga 5000 – 3000 lat p.n.e., kiedy to nad jeziorem Bajkał oraz w Skandynawii używano ich podczas wypraw na polowania. Dzisiaj narciarstwo to projektowany w laboratoriach, zaawansowany technologicznie sprzęt, kurorty z licznymi nowoczesnymi wyciągami oraz ogromny przemysł, pracujący dla fanów białego szaleństwa. Jednak są sprawy, które nie zmienią się nigdy. Narty to wciąż dwie długie, płaskie płozy, mocowane do stóp. Od zarania ich dziejów jazda po miękkim puchu dawała i daje tyle samo frajdy. Te zmieniające się szybko ośnieżone krajobrazy, miękkie skręty i płynnie pokonywane stoki czy też przygody z wyrwirączką… Aby w pełni cieszyć się z zabawy na stoku i nie kończyć jazdy widowiskowymi wywrotkami, powinieneś jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi techniki jazdy, bezpieczeństwa w górach i sprzętu. Ta książka to Twój najcierpliwszy instruktor! Przed Tobą wiele pięknych narciarskich sezonów. Przygotuj się na mistrzowskie szusy z pieśnią na ustach: "Kiedy znajdziemy się na zakręcie — dociśnij krawędzie. Może zrobić się niebezpiecznie, co z Tobą będzie? Nawet jeśli życie dawno zna odpowiedź, Ty narty kontroluj i w dół cało dojedź". Dlaczego warto wiedzieć? W Polsce sezon narciarski trwa zwykle od trzech do pięciu miesięcy. W mieście oznacza on szarą breję na każdym kroku, wiecznie przemoknięte buty i skłonność do przeziębień. Jednak wystarczy wyjechać w góry na weekend, by rozkoszować się radosną, sportową przygodą, a życie od razu wydaje się piękniejsze! Co fajnego jest w szusowaniu po puchu? Po co orać pługiem stok? Jak bez szwanku wyjść z progu orczyka? Dlaczego carvingi mają talie osy? Ile prawdy jest w powiedzeniu: "Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz"? Kim dla narciarstwa jest Tomba LaBomba? Patron medialny książki:

124
Ebook

Natural Combat - Poradnik rozwoju poprzez trening sztuki walki i autosugestii

Bogusław Sztorc, Robert Świrad

Czym poradnik jest:1. Zwróceniem uwagi, że trening sztuki walki może być doskonałą i uniwersalną formą gimnastyczną.2.Przewodnikiem jak wydobyć naturalne i intuicyjne odruchy sztuki walki, tkwiące w każdym człowieku. 3.Drogowskazem podstawowych zasad sztuki walki.4.Spojrzeniem na tradycję wielu pokoleń uprawiających sztuki walki z wykorzystaniem ich do naturalnego rozwoju fizycznego i psychicznego.5.Analizą skutecznych metod walki opartą na wielu istniejących systemach.6.Elementem poznawczym prostych technik synchronizacji ciała i umysłu.7.Pochwałą różnorodności technik sztuki walki i autosugestii, z których każdy może wybrać coś dla siebie, w zależności od swoich potrzeb i predyspozycji psycho-fizycznych.Czym poradnik nie jest:1.Nie jest panaceum zostania mistrzem sztuk walki.2.Nie stanowi opozycji do stylowych sztuk walki.3.Nie jest odrębnym stylem narzucającym nowe zasady, taktykę walki, techniki itd.Sama nazwa Natural Combat nie jest nazwą nowego systemu walki, jest jedynie określeniem naturalności w sztuce walki i określeniem pewnych zasad, bez podziału na style. Jest pewną przestrzenią, w której można się poruszać, bez względu na uprawianie konkretnych i tradycyjnych stylów walki. Wynika z zainteresowania autorów autentycznymi systemami walki, istniejącymi nie tylko na Dalekim Wschodzie ale również na całym świecie. Autorzy nie tworzą nowej organizacji z określonymi wymaganiami a jedynie pomoc w rozszerzeniu możliwości własnego stylu lub intuicyjnego zastosowania technik walki.Bogusław SztorcUrodzony w 1962r., z wykształcenia inżynier, absolwent Politechniki Śląskiej w Katowicach.Posiada zamiłowanie do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań technicznych. Przez wiele lat był zawodnikiem karate sportowego, biorąc udział w zawodach sportowych, instruktor karate, posiada 1 Dan karate Shotokan, szukający inspiracji w wielu systemach sztuk walki całego świata.Zainteresowany różnymi nurtami filozoficznymi i kulturowymi także systemami leczniczymi w tym Ajurwedą i Tradycyjną Medycyną Chińską.Praktykuje Qi - Gong chińską sztukę zachowania zdrowia i sprawności fizycznej.Lubi również jazdę na rowerze.Robert ŚwiradUrodzony w 1962r., z wykształcenia inżynier, absolwent Politechniki Śląskiej w Katowicach.Weteran sztuk walki z 35-letnim stażem, ekspert w kilku dyscyplinach, zarówno w stylach walki jak i systemach zdrowotnych. Rozpoczął trening jako 16-latek, uprawiając początkowo japońskie style takie jak Karate Kyokushin, Jujutsu a następnie Karate Shotokan zdobywając stopień 1 Dan oraz kwalifikacje instruktora karate. Przez wiele lat był czynnym zawodnikiem karate sportowego biorąc udział w turniejach krajowych i międzynarodowych. W latach 80-tych pracował zawodowo jako instruktor sztuk walki w dużym klubie sportowym prowadząc treningi zarówno dla początkujących jak i zawodników. Równolegle z działalnością sportowa uprawiał również hinduska Hatha Jogę oraz ćwiczenia medytacyjne. W roku 1992 wyemigrował do Australii gdzie kontynuował trening karate Shotokan a takze Shito-ryu uzyskujac stopien 3 Dan. Dążenie do poznania źródeł tych systemów zrodziło po latach zainteresowanie okinawskimi stylami walki, którymi zajmował się przez kilka kolejnych lat uzyskując stopień 4 Dan. Od roku 2000 uprawia chińskie style Kung Fu z południowej prowincji Fujian oryginalne korzenie systemów okinawskich. Od 5-ciu lat intensywnie uprawia również brazylijska sztukę walki Capoeira oraz prowadzi własne zajęcia w systemie Combat i Street Self Defence. W treningu indywidualnym koncentruje się na Qi - Gong chińskiej sztuce zachowania zdrowia i sprawności fizycznej a także elementach Tai Chi. Jest również entuzjasta nowoczesnego fitnessu, w którym posiada kwalifikacje instruktora. Jako uzupełnienie treningu sprawnościowego regularnie ćwiczy z obciążeniami a w szczególności z odważnikami kulowymi - ketttlebells. Wysoka sprawność fizyczna i dobre zdrowie zawdzięcza nie tylko odpowiednio dobranemu treningowi fizycznemu ale również ćwiczeniom medytacji oraz stosowaniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

125
Ebook

Niepokonany w 28 walkach

Przemysław Osiak

Dawał pokaz na nowojorskim Times Square, w Madison Square Garden sprowokował rozróbę, jakiej świat boksu nie widział, gościł w talk show Conana OBriena, a na planie filmowym mógł się bić z Richardem Gereem. Po ringowych wojnach z Riddickiem Boweem został gwiazdą pierwszej wielkości w USA, w Polsce od paru lat będąc... ściganym listem gończym po nocnej awanturze we Włocławku. Śpiewał o nim Kazik Staszewski, publika śmiała się do rozpuku w trakcie skeczu Marcina Dańca o jego walce z Lennoksem Lewisem, a wszystkim zapadło w pamięć zdjęcie, na którym potężny bokser ściska rękę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jak to się stało, że Andrzej Gołota został jedną z dwóch najbardziej kultowych postaci polskiego sportu po upadku komuny? Jakim był człowiekiem i dlaczego kleili się do niego podejrzani ludzie? Komu zawdzięcza niesamowity rozwój sportowy, który pozwolił mu zostać olimpijskim atletą, zdobyć medal w Seulu, a w 1996 roku z łatwością obijać wielkiego Bowea? Dlaczego walił go poniżej pasa i co działo się z nim godziny, minuty przed walką życia z Lewisem? Niepokonany w 28 walkach to 25 wywiadów na 25-lecie niezapomnianych bitew Gołota Bowe w Nowym Jorku i Atlantic City. Oddajemy głos sławom boksu, rywalom Andrew i jego szkoleniowcom, wybitnym dziennikarzom, naocznym świadkom najważniejszych chwil w pierwszych 16 latach jego kariery. A także menedżerowi i trenerowi Bowea, którzy pierwszy raz tak otwarcie mówią o bolączkach ich pięściarza. Riddick po dramatycznych starciach z Gołotą zawiesił rękawice na kołku, a przecież niedługo przedtem znokautował Evandera Holyfielda... Kulisy wielkiego boksu amatorskiego i zawodowego, ogromne emocje, anegdoty, nieznane fakty to wszystko w opowieściach takich ludzi, jak: Lennox Lewis, Dariusz Michalczewski, Aleksander Kwaśniewski, Kazik Staszewski, Marcin Daniec, Janusz Pindera, Ronnie Shields, Teddy Atlas, Ziggy Rozalski, Danell Nicholson, Ray Mercer, Sam Colonna oraz wielu innych.

126
Ebook

Odchudzanie dzień po dniu: Dziennik szczupłej sylwetki. Schudnij!

Barbara Celińska

Ten wyjątkowy dziennik pomoże Ci zdobyć nie tylko ładną sylwetkę, ale też dobre samopoczucie. Dążąc do uzyskania upragnionej sylwetki powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy i ile ćwiczymy, ale także na nasze nastawienie psychiczne. Kolejne porażki związane z odchudzaniem wywołują zniechęcenie i frustrację. W efekcie coraz mniej lubimy siebie, nie dbamy o wygląd, a czasem nawet pokonujemy stres, jedząc jeszcze więcej. Ten dziennik ma pomóc Ci w przełamaniu tego schematu. Kwestię odchudzania traktuje on kompleksowo. Dzięki dziennikowi zyskasz lepsze zdanie o sobie, będziesz zmotywowany i stopniowo, w zdrowy sposób, zyskasz szczupłe ciało. Dziennik składa się z kilku części: 1. Wytyczanie celów związanych z żywieniem i aktywnością fizyczną. Ta część pozwoli Ci ustalić, co jest korzystne i możliwe do osiągnięcia dla Ciebie. Ustalisz, które z Twoich nawyków wywołują największą szkodę i je zmienisz. 2. Poznanie narzędzi wspierających pozytywne myślenie i osiąganie celów. Dowiesz się, jak tworzyć i wykorzystywać między innymi: afirmacje, wizualizacje i nagrody. Dopasujesz je do swoich potrzeb i wytyczonych celów. 3. Prowadzenie dziennika odchudzania. W każdym tygodniu odnotujesz efekty pracy nad swym ciałem i umysłem. Przywykniesz do motywowania się w konstruktywny sposób, stosowania nagród niezwiązanych z jedzeniem i regularnego wprowadzania zmian w nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej. Postępowanie zgodnie z powyższym planem działania pozwoli Ci uniknąć frustracji, oskarżania siebie i końcowej porażki. Stopniowo zaczniesz odzyskiwać ładną sylwetkę i lepsze samopoczucie.

127
Ebook

Olimpijki

Anna Sulińska

Daniela Walkowiak, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie, w ostatniej chwili dotarła na linię startu, bo polska ekipa odjechała z wioski olimpijskiej bez niej. Na tych samych zawodach Jarosława Jóźwiakowska, mająca jedynie sto sześćdziesiąt siedem centymetrów wzrostu, wywalczyła srebrny medal w skoku wzwyż. Po latach mówi, że skakała charakterem, nie możliwościami fizycznymi. Ewa Kłobukowska, złota medalistka igrzysk w Tokio, z telewizyjnych wiadomości dowiedziała się, że uległa kontuzji i nie pojedzie na zawody do Montrealu. Olimpijki to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły często niesłusznie pomijaną historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.

128
Ebook

Podręcznik Przygody Rowerowej

Robert (Robb) Maciąg, Anna Maciąg

Autorzy ustrzegli się pisarskiego "egoizmu" polegającego na chęci pokazania tylko swoich osiągnięć i zaprosili do współpracy znanych podróżników rowerowych. W ten sposób powstała niezmiernie interesująca książka stanowiąca połączenie dokumentu z trzymającą w napięciu beletrystyką. Jeszcze raz okazało się, że chęć poznania świata i silna wola czynią cuda. Henryk Sytner Co nowego można jeszcze odkryć w świecie, który już dawno został dokładnie zbadany? Kogo można spotkać na drogach, po których codziennie poruszają się tysiące ludzi? Czym mogą nas zaskoczyć te spotkania albo ci ludzie? No i jak dobrze przygotować się do nich, jeśli wybiera się rower jako środek transportu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Podręczniku przygody rowerowej. Autorzy dzielą się w nim doświadczeniami zdobytymi podczas wielu wypraw, w wielu różnych zakątków świata. Radzą, jaki kierunek wybrać i w jaki sprzęt się zaopatrzyć, jak zaplanować podróż na rowerze i jak ciekawie ją przeżyć. Przestrzegają przed potencjalnymi niebezpieczeństwami i niedogodnościami, a także informują, jak skutecznie ich unikać. Podręcznik pozbawiony jest nudnej teorii, autorzy skupiają się wyłącznie na praktycznych aspektach życia długodystansowego rowerzysty. Najważniejsze jest jednak to, że niezwykle skutecznie zachęcają do rowerowych wypraw. Na własnym przykładzie pokazują, że każda podróż jest w zasięgu ręki! Anna Maciąg, Robert Maciąg - W 2006 roku wyjechali w długą drogę do Indii na złożonych samodzielnie (i całkiem dobrze) rowerach. Podróż zajęła im piętnaście miesięcy i zmieniła ich życie tak bardzo, że po powrocie nie umieli usiedzieć w domu i znów ruszyli w drogę. Nie była to byle jaka droga, a legendarny Jedwabny Szlak. Przez te wspólne lata przejechali razem ponad 22 tysiące kilometrów i odwiedzili ponad dwadzieścia krajów. Od 2011 roku mieszkają w Krainie Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich. Na co dzień prowadzą warsztaty o świecie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W wolnych chwilach snują kolejne plany podróżnicze, piszą artykuły do prasy rowerowej oraz książki.   Patroni medialni: