Literatura

81
Ebook

19 razy byłem na Kubie

Maciej Ślużyński

To dziewiętnaście recenzji dziewiętnastu cygar kubańskich, wypalonych własnoręcznie (czy raczej własnoustnie) przez Autora. Oprócz refleksji i opisów doznań smakowych zbiór zawiera także prawie sześćdziesiąt zdjęć z degustacji. Dla ciekawych, jak smakują najprawdziwsze hawany lektura obowiązkowa. O Autorze: Prawie trzy lata prowadzi blog o cygarach, pisze i nagrywa recenzje cygar, brał aktywny udział w powstawaniu dwóch for internetowych poświęconych cygarom i od czasu do czasu znajduje wolną chwilę, aby zapalić swojego ukochanego Partagasa.

82
Ebook

1925. The Story of a Fatal Peace

Edgar Wallace

This book belongs to the pen of a well-known British author of mystery genre Edgar Wallace and was written during the Great War (the WW1). It is set in a possible 1925, ten years after the war has ended. Wallace utilized his experiences of the Boer War in two Future-War novels Private Selby and 1925: The Story of a Fatal Peace. 1925 accurately predicts that a short peace would be followed by a German attack on England. As you get closer to the end you wonder how on earth Wallace can bring all this to a happy ending. But he doesnt! The Germans are coming, and the British are easy prey. A warning indeed.

83
Ebook

1941 Najkrótsza noc

Jest wrzesień 1940 roku. Czy wojna potoczy się zgodnie z planem? Ludzie, którzy ją pieczołowicie przygotowywali, martwią się jej dotychczasowym przebiegiem i możliwością zawarcia pokoju. Czy przyniesie wielu zainteresowanym obiecane niebotyczne zyski? Czy, jak to zaplanowało kilku z nich, na gruzach państw walczących stron powstanie nowy wspaniały świat? Niemieccy oficerowie patrzą na fiasko ofensywy na Wyspy Brytyjskie, ale niezbyt tym się przejmują, bo przecież jak widać, wojna wkrótce się skończy. Nie wiedzą, że Hitler i OKW mają wobec nich całkiem inne plany. Czy wyślą ich na rosyjskie stepy, czy na śródziemnomorskie plaże. Zdecyduje pokaz jednego czołgu na poligonie w Kummersdorfie. Inspektor berlińskiego KRIPO, który wziął sprawiedliwość we własne ręce, zostaje zmuszony do polowania na szpiegów. Czy obiekt polowania to wynik obsesji szefa RSHA, czy też całe kierownictwo Abwehry pracuje na rzecz wroga? Oficerowie ZWZ z okupowanej Polski wyjadą do Rosji w rutynowej misji. Dokumenty, które przywiozą z powrotem, nie uszczęśliwią ani sojuszników, ani wrogów. Czy uda się ujawnić światu, zbrodnię dokonaną na Polakach? Brytyjski pilot rzucony w środek bitwy powietrznej nad Kentem będzie usiłował przeżyć wbrew taktyce i regulaminom. Czy nowi dowódcy RAF sprawdzą się, kiedy Luftwaffe wyciągnie wnioski ze swoich błędów i wróci nad Anglię? Włoski obieżyświat znajduje ropę w Libii. Czy zostanie szczęśliwym milionerem, czy też skończy marnie jako kierowca ciężarówki z zaopatrzeniem, podczas pierwszej ofensywy generała Rommla? Niemłody sierżant Royal Artillery wraca szczęśliwie do domu po upadku Francji wraz z większością BEF. Niestety jego żona ma kłopoty z wiernością a on z powstrzymaniem swoich pięści na widok obcych mężczyzn we własnym łóżku. Dlatego przyjaciele pomogą mu szybko wyjechać, daleko od Anglii. W ciepłe i spokojne miejsce. Co wybierze: Singapur, Gibraltar czy Maltę? Zapracowani funkcjonariusze NKWD nie nadążają z wykonywaniem wyroków na swoich i na wrogach. Armia Czerwona podnosi się z kolan po ostatnich czystkach, a nawet wyciąga z łagrów własnych doświadczonych oficerów. Czy odeprze zapowiadany najazd Niemców? Czy też na rozkaz Stalina, będzie gotowa ruszyć na podbój Europy? I czy ktoś za to zapłaci? Amerykanin z Południa, który przyjechał do Nowego Jorku w poszukiwaniu pracy, ma wyraźnego pecha. Gdziekolwiek uda mu się zaczepić, zawsze trafia na spiski i zbrodnię. Zamiast upragnionej posady staje się niewygodnym świadkiem przeznaczonym do likwidacji. Czy przeżyje? Zdecyduje mafia, MI6 i pewna aktorka filmowa. Japońscy wojskowi kłócą się o plan nieuniknionej wojny z Ameryką. A może zacznie się ona dużo wcześniej, kiedy dowódca niszczyciela odpali torpedy na redzie Yokosuka, do amerykańskich krążowników prowokujących cesarstwo. Gdzie się bohaterowie spotkają podczas wojny? Czy będą strzelać do siebie nawzajem, czy wylewnie się witać?

84
Ebook

1942, 1943, 1944

Krzysztof Kamil Baczyński

Krzysztof Kamil Baczyński Ur. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma Płomienie i Droga. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK Zośka oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem Drogi. W 2018 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

85
Ebook

[1942, 1943, 1944 - Motto i dedykacja]

Krzysztof Kamil Baczyński

Krzysztof Kamil Baczyński [Motto i dedykacja] A nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a duszy zabić nie mogą, (Mat 10, 28:) Doskonałemu poecie, najlepszemu synowi, radości moich oczu, chlubie mego serca, który mimo to jest krwią z krwi i kością z kości mnie niedoskonałej tę rzecz ... Krzysztof Kamil Baczyński Ur. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma Płomienie i Droga. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK Zośka oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem Drogi. W 2018 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

86
Ebook

1942. Noc wigilijna

Tadeusz Gajcy

1942. Noc wi­gi­lij­na Wie­czor­ny sza­tan mo­ne­tę zim­ną  wa­żył na dło­ni...    Pa­rzy­ła izby za­mieć świe­czek,  kie­dy śmiesz­ne fi­gur­ki za­tar­ga­ły jak w dzwon­ni­cach sznur­kiem,  unio­sły sto­py na bo­jaź­li­wy cen­ty­metr --  nie mo­gły od­le­cieć.    Wpla­tał lep­kie pal­ce w oczy śnieg,  no i szep­tał, upo­rczy­wie szep­tał;  sza­tan za­łkał w szu­bie­ni­cę jak w flet  i roz­wie­sił płacz w drze­wie jak szkieł­ka.    Więc cho­in­ka. -- A na sznur­ku pa­ja­cyk,  ko­lę­do­wać Ma­łe­mu, niech krzep­nie,  pójdź -- złóż da­ry -- nie wy­star­cza po­pa­trzeć --  drzew­ko smut­ne, a u cie­bie świe­ce. [...]Tadeusz GajcyUr. 8 lutego 1922 r. w Warszawie Zm. 16 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Wczorajszemu, Kolęda, Widma, Do potomnego, Homer i orchidea pseud. Karol Topornicki, Roman Oścień Poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki. Ukończył gimnazjum i liceum księży marianów na Bielanach. Od 1941 r. studiował filologię polską na podziemnym UW. Członek organizacji Konfederacja Narodu; współzałożyciel (1942), a od 1943 r. redaktor konspiracyjnego czasopisma tej organizacji ?Sztuka i Naród?. Żołnierz AK; brał udział w akcji składania wieńca pod pomnikiem Kopernika (25 maja 1943 r.). Zginął w powstaniu warszawskim wraz z Zdzisławem Stroińskim na Starym Mieście. Otrzymał nagrodę na podziemnym konkursie czasopisma ?Sztuka i Naród? za wiersz Wczorajszemu (1942), włączony później do antologii Słowo prawdziwe (1942). Nagrodzony także przez czasopismo ?Kultura i Jutro? (1943) za wiersz Rapsod o Warszawie. Wyraziciel ideowego i artystycznego grupy ?Sztuka i Naród?; w artykule Już nie potrzebujemy (?SiN? nr 11, 12 z 1943 r.) i O wawrzyn (wyd. ?Kierunki? 1967, nr 19) polemizował z literackimi poprzednikami, zarzucając poetom ?Skamandra? bezideowość i koniunkturalizm, a Awangardzie Krakowskiej ? ?ekwilibrystykę intelektualną?; poetów swojej generacji uważał za kontynuatorów katastrofizmu. Sam rolę poety widział w byciu odkrywcą tajemnicy bytu i wychowawcą narodu. W poematach Z dna nawiązującym do przeżyć z wojny obronnej 1939 r. oraz Widma wyd. w debiutanckim tomie z 1943 r. (będącym poetycką odpowiedzią na cykl poetycki Borowskiego pt. Gdziekolwiek ziemia...) zawarł wizję apokaliptycznej zagłady. W śpiewogrze Misterium niedzielne (1943) podjął próbę przezwyciężenia własnego katastrofizmu, przedstawiając świat czasu wojny jako groteskę i nawiązując do folkloru warszawskich przedmieść. W ostatnim tomie zwraca uwagę jego testament poetycki Do potomnego. Często posługiwał się konwencją snu, wizji, sięgał po formy ballady, kolędy, piosenki.Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

87
Ebook

1942 W rękach głupców

Mariusz Tkaczyk

Czerwiec 1941 roku. Niemcy wylądowali w południowej Anglii i posuwają się na północ, w kierunku Londynu. Brytyjczycy bronią się według planu na lądzie i usiłują odciąć zaopatrzenie płynące przez Kanał. U-110 atakuje pasażerski liniowiec przy wyjściu z nowojorskiego portu. Ameryka idzie na wojnę, ale czy jest na nią gotowa, okaże się wkrótce. W Rzeszy trwa walka o wpływy na najwyższych szczeblach, a dla uwikłanych w nią zwykłych funkcjonariuszy może się to skończyć po jednej albo drugiej stronie krat. Cesarstwo Japonii czeka, realizując zaplanowany harmonogram działań, ale o wojnie zdecydowano już wcześniej. Stalin uważnie obserwuje sąsiednie kraje, które nie należą jeszcze do Związku Radzieckiego. Plany wyzwolenia mas pracujących są już gotowe i generalissimus czeka, nie tyle na pretekst, a raczej na dogodne okoliczności. Dokumenty z Katynia docierają do Londynu, ale prawda to śmiertelny przyjaciel. Zwłaszcza dla tych, którzy ją głoszą. Druga część alternatywnej historii Drugiej Wojny Światowej.

88
Ebook

1942-1943-1944

Krzysztof Kamil Baczyński

“1942-1943-1944” to zbiór wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poety czasów wojny, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, który zginął w czasie powstania warszawskiego.   “1942-1943-1944” to zbiór 53 wspaniałych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W skład tego zbioru wchodzą takie perły poezji jak: Ballada o trzech królach, Co jest we mnie, Dwie miłości, O wolność lub Poległym.