Початкова школа

1
Eлектронна книга

Angielski dla dzieci. Farminkowo. I'm green

Barbara Celińska

W pliku znajdują się: - Ciekawa opowieść, która uczy języka angielskiego, - ćwiczenia do wydruku. "I'm green" to kolejne z opowiadań o sympatycznych zwierzętach z krainy Farminkowo. Dzięki tej opowieści wspólnie z Farminkami dzieci nauczą się podstawowych informacji związanych z osobami (np. he, she, we) oraz odmianą czasownika "być" (np. she is, they are), poznają również nowe kolory. Bajka ta uczy nie tylko języka angielskiego. "I'm green" opowie również dzieciom o tym, jak należy zachowywać się przechodząc przez ulicę i pozwoli zapamiętać znaczenie kolorów sygnalizacji świetlnej. Najmłodsi dowiedzą się także, że natura ubarwiła różnymi kolorami nie tylko rośliny, ale też istoty czujące. "I'm green" pomoże dzieciom rozwinąć w sobie empatię i zrozumieć, że odmienność nie jest powodem do wyśmiewania i odrzucania, może zamiast tego wskazywać na wyjątkowość. Mieszkańcy Farminkowa to barwne, sympatyczne i mądre postaci, które, opowiadając o swych fascynujących przygodach, zapoznają jednocześnie dzieci z językiem ANGIELSKIM. Nabywanie umiejętności mówienia w języku obcym nie odbywa się jednak kosztem rozumienia fabuły opowiadań. Historie bohaterów Farminkowa napisane są po polsku, jednakże w ich treść umiejętnie wpleciono fragmenty w języku angielskim. Dzieci, pochłonięte słuchaniem o wydarzeniach mających miejsce w Farminkowie, zaczynają mimochodem rozumieć słówka, zwroty i piosenki angielskie, które zwierzęta z farmy doskonale objaśniają poprzez swoje reakcje. Opowieść ponadto wzbogacona została ćwiczeniami i kolorowankami dla dziecka, które utrwalają wiedzę przybliżoną poprzez bajkę. Książeczkę warto zatem wydrukować.

2
Eлектронна книга

Atlas geograficzny. Szkoła podstawowa

J. Korycka-Skorupa, T. Nowacki, M. Olczyk

Atlas geografii to zbiór aktualnych map, które pozwolą usystematyzować wiadomości o środowisku geograficznym Polski i świata.

3
Eлектронна книга

(Auto)refleksja pedagogiczna nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Wgląd w praktykę

Beata Oelszlaeger-Kosturek

W monografii „(Auto)refleksja pedagogiczna nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Wgląd w praktykę” ukazano teoretyczne, metodologiczne i empiryczne aspekty codziennej pracy nauczyciela na I etapie kształcenia. Praca dotyczy swoistej refleksji i autorefleksji nauczyciela, który na co dzień powinien umieć optymalnie zaprojektować, zaplanować i zorganizować, a następnie zrealizować, skontrolować i ocenić nie tylko pracę uczniów (w ramach procesu nauczania-uczenia się), ale i swoją własną. Podjęto próbę ukazania nowego ujęcia refleksji i autorefleksji nauczyciela w kontekście teorii uczenia się przez działanie Wojciecha Kojsa i ukazanej w jej ramach istoty działania badawczego podmiotu.

4
Eлектронна книга

Bon czy ton. savoir-vivre dla dzieci

Grzegorz Kasdepke

Co to jest savoir-vivre? Mniej więcej to samo, co bon ton, tylko że trudniej się to wymawia. No dobrze, a co to jest bon ton? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Hm... a kto to jest właściwie ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy! Miłej lektury! Grzegorz Kasdepke

5
Eлектронна книга

Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren

Niesamowite przygody Karola i Jonatana rozgrywają się w scenerii fantastycznej krainy Nangijali. Ale Bracia Lwie Serce to nie tylko opowieść o niezwykłych wypadkach, lecz także głęboko wzruszająca książka o męstwie, umiłowaniu wolności, poświęceniu, pokonywaniu własnych słabości i o wielkiej miłości braterskiej, zdolnej zwyciężyć nawet śmierć.

6
Eлектронна книга

CO TO ZNACZY... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń

Grzegorz Kasdepke

Króciutkie i zabawne opowiadania, które składają się na tę książkę, znają już zapewne wszyscy czytelnicy piątkowego dodatku dla dzieci "Gazety Wyborczej" "Komiksowo". Do wydania tej książki zachęciły nas liczne głosy nauczycieli i rodziców, którzy odczuwali brak tego typu publikacji na polskim rynku. Grzegorz Kasdepke w sposób lekki i pogodny tłumaczy najpopularniejsze związki frazeologiczne, z jakimi na co dzień spotykają się dzieci. Jak zwykle u tego pisarza, dydaktyzm jest przesłonięty poczuciem humoru, dzięki czemu jego opowiadania bawią w równym stopniu najmłodszych czytelników, jak i osoby dorosłe.

7
Eлектронна книга

Czytanie sylabami. Zadania dla klas 1-3

Lucyna Kasjanowicz

Czytanie sylabami to praktyczne wsparcie dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej, dzięki któremu nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. • Zachęca do samodzielnych ćwiczeń. • Pozwala utrwalić najważniejsze zasady wymowy i pisowni. • Poszerza zasób słownictwa i wiedzę o świecie. • Doskonali spostrzegawczość. • Kształtuje wyobraźnię. • Dzięki barwnym ilustracjom i ciekawym zadaniom uatrakcyjnia naukę.

8
Eлектронна книга

Czytanie sylabami. Zadania dla uczniów klas 1-3

Lucyna Kasjanowicz

Książka zachęcająca do nauki czytania. Samodzielne ćwiczenia dla dzieci. - Czytanie bez problemów - Czytanie bez pomyłek literowych - Większy zasób słownictwa i wiedzy o świecie Czytanie sylabami. Zadania dla uczniów klas 1–3 zawiera krótkie teksty rozwijające słownictwo (ułożone od najprostszych do trudniejszych) oraz zadania kształtujące spostrzegawczość i wyobraźnię.

9
Eлектронна книга

Ćwiczenia logopedyczne dla uczniów klas 1-3

Magdalena Bielenin

Ćwiczenia logopedyczne dla uczniów klas 1-3 zawierają materiały przeznaczone dla rodziców przygotowane przez doświadczoną logopedkę, która dzieli się wiedzą o rozwoju mowy dziecka w pierwszych trzech latach nauki w szkole. Zamieszczone w zeszycie wierszyki pozwalają ćwiczyć i utrwalać artykulację: - głosek środkowojęzykowych ś, ź, ć, dź, ń, j - głosek wargowych p, b, m, f, w i ich zmiękczeń - głosek tylnojęzykowych k, g, h - głosek przedniojęzykowo-dziąsłowych sz, ż, cz, dż - głosek przedniojęzykowo-zębowych t, d, n, l, s, z, c, dz - głoski r oraz różnicować głoski sz-s, cz-c, ż-z, dż-dz, r-l-j

10
Eлектронна книга

Ćwiczenia w pisaniu. Ortografia dla klas I-III

opracowanie zbiorowe

Zapraszamy wszystkie dzieci do nauki ortografii. Prezentowana książka została podzielona na rozdziały, w których zamieszczono zasady ortografii oraz ćwiczenia utrwalające ich znajomość. Barwne, sympatyczne ilustracje z pewnością ułatwią naukę. Ćwiczenia w pisaniu to książka, dzięki której zasady pisowni przestaną być trudne.

11
Eлектронна книга

Ćwiczenia w pisaniu. Zadania dla klas 1-3

Lucyna Kasjanowicz

Ćwiczenia w pisaniu to praktyczne wsparcie dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej, dzięki któremu nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. • Zachęcają do samodzielnej pracy. • Pozwalają utrwalić najważniejsze zasady pisowni. • Doskonalą spostrzegawczość. • Poszerzają wiedzę o świecie. • Dzięki barwnym ilustracjom i ciekawym zadaniom uatrakcyjniają naukę.

12
Eлектронна книга

Dysgrafia. Zadania dla uczniów klas 1-3

Lucyna Kasjanowicz

Książka do samodzielnych ćwiczeń dla dzieci, które: - mają trudności z pisaniem - piszą wolno - piszą w sposób nieczytelny - cierpią na tak zwaną męczliwość ręki piszącej - unikają stosowania znaków interpunkcyjnych w pracach pisemnych - mają zdiagnozowaną dysgrafię Nasza propozycja jest wsparciem w doskonaleniu poprawnego pisania. Pozwala dziecku utrwalić najważniejsze zasady ortograficzne, doskonali jego spostrzegawczość oraz poszerza wiedzę o świecie.

13
Eлектронна книга

Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren

W tej książce, która podbiła cały świat, każdy najzwyczajniejszy dzień sześciorga dzieci z małej szwedzkiej wioski przedstawiony jest jak najciekawsza przygoda. Łowienie raków i chodzenie do szkoły, pielenie rzepy i Gwiazdka - wszystko staje się okazją do zabawy i umocnienia przyjaźni.

14
Eлектронна книга

Edukacyjna wartość dziecięcych pytań

Jolanta Bonar, Anna Buła

Inicjatywa cyklicznego publikowania prac w ramach serii „Twórczość i Edukacja” wyrosła z potrzeby stworzenia miejsca spotkania badaczy i praktyków zainteresowanych rozwijaniem oraz wspieraniem zdolności twórczych dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych. W serii ukazują się prace dotyczące problematyki edukacyjnych oraz społecznych uwarunkowań rozwoju szeroko pojętej aktywności twórczej. Dotychczas ukazały się w serii: Zasoby twórcze człowieka. Wprowadzenie do pedagogiki pozytywnej, red. K. J. Szmidt, M. Modrzejewska-Świgulska M. Modrzejewska-Świgulska, Twórczość codzienna w narracjach pedagogów Biograficzne badania nad twórczością. Teoria i empiria, red. M. Modrzejewska-Świgulska K. J. Szmidt, Edukacyjne uwarunkowania rozwoju kreatywności A. Chmielińska, Dynamika transgresji twórczych. Studia przypadków pedagogów   Zwrócenie uwagi na rolę pytań w stymulowaniu aktywności poznawczej dzieci na etapie kształcenia elementarnego jest niezwykle potrzebne i ważkie, gdyż jest to etap kluczowy i krytyczny dla rozwoju wszystkich podstawowych umiejętności poznawczych uczniów. [...] Autorki prezentują zarówno wyniki badań, jak i zagadnienia naukowe przy jednoczesnej swobodzie gatunku i użytego słownictwa. Świadczy o tym posługiwanie się językiem nacechowanym w znacznym stopniu, dobrze pojętym w tym przypadku, subiektywizmem i ekspresyjnością. Obraz zjawiska jest konkretny, poddany oglądowi w kontekście osobistych doświadczeń, przemyśleń, ale także aktualnego stanu wiedzy i kierunków rozwoju myśli naukowej z prezentowanego obszaru dociekań. Należy podkreślić, że Autorki swoje rozważania teoretyczne ilustrują wynikami badań własnych, które znacznie wzbogacają i wzmacniają sformułowane tezy. Materiał empiryczny jest bardzo ciekawy i zawiera ogromny potencjał interpretacyjny. Z recenzji dr hab. Renaty Michalak, prof. UAM

15
Eлектронна книга

Farminkowo. Der Gast. (Niemiecki dla dzieci)

Barbara Celińska

Zamawiając publikację otrzymają Państwo: - Ciekawą opowieść uczącą języka niemieckiego. - Kolorowanki do wydruku. Książki Barbary Celińskiej opowiadające o przygodach bohaterów z Farminkowa, to książki przygotowane dla czytelników w wieku 4 – 8 lat, którzy dopiero zaczynają poznawać język niemiecki.  Każda z opowieści jest inna, jednak wszystkie przenoszą dzieci do barwnej krainy Farminków, gdzie zwierzęta i rośliny mają głos i opowiadają o rozmaitych niecodziennych wydarzeniach. Książki pisane są w języku polskim, jednak w ich treść umiejętnie wpleciono słowa, zdania i wierszyki niemieckie. Bohaterowie swoim zachowaniem wyjaśniają ich znaczenie, pomaga im w tym również polski narrator. Mali słuchacze uczą się zatem języka obcego mimochodem. Niemieckie fragmenty stają się dla nich czymś naturalnym, czymś, co łatwo zapamiętać. Są przyjemne dla ucha, gdyż są rymowane – w sposób nieskomplikowany, a tym samym ułatwiający zapamiętywanie napisał je pedagog, nauczyciel języka niemieckiego, Hubert Prętkiewicz. Opowieść wzbogacona została ilustracjami autorki oraz kolorowankami dla dziecka. Książeczkę w formie pliku PDF warto zatem wydrukować, gdyż dzięki temu dziecko otrzyma nietuzinkowe grafiki autorki do samodzielnego pokolorowania (wielkość A4). Opowiadania mają wartość wychowawczą, wzmacniają w dziecku pozytywne cechy, przestrzegają przed tymi zachowaniami, które prowadzą na manowce. „Der Gast” to opowieść o małym zwierzątku, które było zbyt leniwe, by nauczyć się samodzielności, zbyt wygodne, by włożyć wysiłek w jakiekolwiek czynności. Zamiast chodzić, turlało się, zamiast pływać, unosiło się na wodzie jak balon. Zabawne dla czytelnika, ale mało przyjemne dla bohatera wydarzenia nauczyły go między innymi, że „pod górę nie da się wturlać, pod górę trzeba wejść o własnych siłach i na własnych nogach”.   Do poszczególnych języków dostosowano kolory okładek: Angielski – okładka beżowa, Niemiecki – okładka niebieska, Francuski – okładka różowa.      

16
Eлектронна книга

Farminkowo. Die Flügel. (Niemiecki dla dzieci)

Barbara Celińska

W pliku znajdują się: - Fascynująca opowieść, która uczy języka niemieckiego, - kolorowanki autorki do wydruku. Mieszkańcy Farminkowa, bohaterowie stworzeni przez Barbarę Celińską, to barwne, sympatyczne i mądre postaci, które, opowiadając o swych fascynujących przygodach, zapoznają jednocześnie dzieci z językiem NIEMIECKIM. Nabywanie umiejętności mówienia w języku obcym nie odbywa się jednak kosztem rozumienia fabuły opowiadań. Historie bohaterów Farminkowa napisane są po polsku, jednakże w ich treść umiejętnie wpleciono fragmenty w języku niemieckim. Dzieci, pochłonięte słuchaniem o wydarzeniach mających miejsce w Farminkowie, zaczynają mimochodem rozumieć słówka, zwroty i wierszyki niemieckie, które zwierzęta z farmy doskonale objaśniają poprzez swoje reakcje. Wierszyki są przyjemne dla ucha, gdyż są rymowane – w sposób nieskomplikowany, a tym samym ułatwiający zapamiętywanie przetłumaczył je na język niemiecki pedagog, nauczyciel języka niemieckiego, tłumacz, Hubert Prętkiewicz. Opowieść ponadto wzbogacona została ilustracjami autorki oraz kolorowankami dla dziecka. Książeczkę warto zatem wydrukować, gdyż dzięki temu dziecko otrzyma nietuzinkowe grafiki autorki do samodzielnego pokolorowania (wielkość A4). Barwne przygody i dobra zabawa są jedyną gwarancją uwagi dziecka. Dlatego też Farminkowo jest miejscem magicznym, w którym zwierzęta i rośliny mają głos, a charaktery i przygody bohaterów są z jednej strony zróżnicowane i niesamowite, a z drugiej nawiązują do codziennej rzeczywistości znanej każdemu człowiekowi. Opowiadania mają wartość wychowawczą, niektóre z nich mogą pełnić także funkcje bajek terapeutycznych odpowiednich dla dzieci pełnych obaw, słabszych, dotkniętych kalectwem (np. „Die Flügel”). Słuchając ich dziecko słabsze wzmocni swój charakter, a silne nauczy się tolerancji wobec wszystkich istot, którym potrzebna jest ludzka pomoc. „Farminkowo. Die Flügel” to opowieść o małym ptaku imieniem Kleiner, którego natura pozbawiła możliwości latania, który jednak odkrył, iż przede wszystkim to wiara dodaje skrzydeł. Mówiący po niemiecku Pan Szyszek pozwolił mu dowiedzieć się, że „(…) na świecie zawsze znajdą się takie przyjazne sosny, które dzielą się swą mądrością nawet wtedy, kiedy zupełnie nie rozumiemy ich języka.” Mowa ludzi dorosłych bywa dla dziecka takim właśnie  językiem obcym, który kryje w sobie wiele cennych tajemnic i wskazówek. Zapraszamy do zapoznania się również z innymi bohaterami z Farminkowa. Wszystkie opowiadania dostępne są w różnych wersjach językowych (np. polsko-angielskiej, polsko-niemieckiej), by dzieci miały możliwość uczenia się tego języka obcego, który jest im potrzebny. Do poszczególnych języków dostosowano kolory okładek: Angielski – okładka beżowa, Niemiecki – okładka niebieska, Francuski – okładka różowa. W przygotowaniu inne języki. Przygody bohaterów z Farminkowa dostępne będą również w postaci audiobooków.