Architektura

17
Ebook

Jak taniej ogrzać dom, wyd. 1 / 2005

Wojciech Oszczak

Ogrzanie domu z wykorzystaniem konwencjonalnych, powszechnie stosowanych źródeł energii, jak olej opałowy, gaz ziemny, mieszanina gazów propan-butan, czy węgiel, stało się operacją na tyle kosztowną, że wielu posiadaczy nieruchomości rezygnuje zimą z utrzymania temperatury zapewniającej komfort bądź poszukuje alternatywnego, tańszego sposobu ogrzewania. Okazuje się, że ciepło można czerpać np. ze stawu, z gruntu przyległego do budynku lub z otaczającego powietrza. Takie ciepło nic nie kosztuje, kosztuje za to instalacja służąca do jego pobierania i rozprowadzania. Niniejszemu zagadnieniu poświęcona jest ta właśnie książka, przystępnie napisana i bogato zilustrowana. Czytelnik o pewnym poziomie wiedzy technicznej będzie mógł na jej podstawie pokusić się o samodzielne wykonanie i uruchomienie pompy ciepła oraz prostej instalacji wykorzystującej energię odnawialną. 

18
Ebook

Jak zbudować dom do 35m2

Zbigniew Żelazny

Ebook "Jak zbudować dom do 35m2" Jest już dostępna! Jest to praktyczny poradnik pokazujący jak przebiega proces budowy od fundamentów po sam dach. Książka jest wypełniona wartościowymi informacjami i opisuje pełen proces budowy domku do 35m2. Od wiercenia otworów pod fundamenty, przez podłogę i jej ocieplenie, ściany, otwory okienne, konstrukcję dachu i jego pokrycie jak i wentylację i ogrzewanie. Opisuję również kwestie prawne i formalne.Jest efektem mojej pracy która polegała na zbudowaniu własnoręcznie domku wraz z elewacją zewnętrzną, orynnowaniem i wykończeniem wnętrza jak i instalacjami. Ta książka to nie tylko instrukcja budowy domu. Jeśli uda Ci się zbudować swoją podmiejską willę, staniesz się odmienionym, zahartowanym i mocniejszym człowiekiem z o wiele większą charyzmą i siłą charakteru Świat jest zbyt szalony, ale niestety większość ludzi akceptuje go takim, jakim jest, lub przechodzi obok jego szaleństwa obojętnie. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak z otaczającym Cię światem, gdy nie możesz wybudować domu czy kupić mieszkania bez zaciągania kredytu na całe życie, to ta książka zdecydowanie jest dla Ciebie! Praktyczny i profesjonalny poradnik budowy domu 35 m². Po jego przeczytaniu będziesz mógł samodzielnie przeprowadzić proces jego budowy i odmienić na zawsze swoje życie, a także uzyskać wolność w wielu aspektach.  

19
Ebook

Jezuickie przestrzenie baroku. Przekształcenia strukturalne miast polskich na przełomie XVI i XVII wieku

Danuta Kłosek-Kozłowska

Przedmiotem monografii jest analiza struktury przestrzennej miast polskich w ostatniej tercji XVI i w początku XVII wieku oraz charakterystyka jej przekształceń wynikających z wprowadzania do średniowiecznej struktury miast dużych kubaturowo zespołów jezuickich. Zasięg terytorialny obejmuje miasta Rzeczypospolitej znajdujące się zarówno obecnie, jak i w XVI wieku na obszarze Polski, w których do końca tego stulecia zakon jezuitów rozpoczął swoje inwestycje. Cezurę chronologiczną uzasadnia charakterystyczna ekspansywność zakonu we wczesnej fazie działalności, przy utrzymującym się nadal jeszcze znacznym rozwoju gospodarczym miast Rzeczypospolitej, zwłaszcza miast dużych, na których zakonowi zależało najbardziej.   Dzieje budowli jezuickich, których realizację rozpoczęto przed końcem XVI wieku, zostały prześledzone w większości przypadków do wojen szwedzkich 1655 roku, podczas których nastąpiło wyraźne spowolnienie ruchu inwestycyjnego w miastach polskich, wojenne splądrowanie i dewastacja, a w konsekwencji prawdziwy ich upadek. Przedłużenie ram chronologicznych w ramach opracowań monograficznych dotyczących analizy miast i zespołów pozwoliło na obserwację nie tylko procesu projektowania, lecz także zmian samego projektu, dokonywanych w trakcie jego realizacji w kontekście równolegle analizowanych przyczyn ich wprowadzania oraz dziejów poszczególnych miast. Szczegółowej analizie poddano siedem miast, w których do końca XVI wieku zakon jezuitów rozpoczął swoje inwestycje. Trzy pierwsze to miasta biskupie: Braniewo, Pułtusk, Poznań – pilotażowe pod względem doświadczeń zakonu jezuitów na ziemiach Rzeczypospolitej, oraz Jarosław – miasto prywatne włączone do tej grupy z uwagi na wczesne inicjatywy fundatorów i toczącą się dyskusję z zakonem. Grupę drugą stanowią trzy największe królewskie miasta Rzeczypospolitej: Lublin, Kraków i Kalisz. Zwłaszcza Kraków dla opisu procesu osiedlania się zakonu jezuitów w miastach jest przykładem szczególnie interesującym, bowiem dotyczy aż siedmiu dyskutowanych wówczas lokalizacji dla głównej placówki zakonu w stołecznym mieście. Argumenty za i przeciw na ten temat są w tej dyskusji jasno wyłożone.

20
Ebook

Kontrole okresowe budynków - zalecenia, wymagania, problemy

Jacek Szer, Jan Jeruzal, Iwona Szer, Piotr Filipowicz

W książce przedstawiono i omówiono podstawowe przepisy prawne, normujące wykonywanie kontroli okresowych budynków. Przedstawiono zasady, wymagania i zalecenia, które systeatyzują zakres i metodykę wykonywania tych kontroli.Wskazano newralgiczne miejsca, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku budynków o konstrukcji tradycyjnej, uprzemysłowionej oraz wybrsanych ekementów w konstrukcjach drewnianych. Zaproponowano także wzory protokołów z kontroli okresowych. Książka może stnowić pomoc zarówno dla właścicieli, zarządzców nieruchomości, jak i osób wykonujących przeglądy okresowe. Może być też pomocna dla studentów i abolwentów, którzy przygotowują się do pełnienia samodzielnych fukcji technicznych w budownictwie.

21
Ebook

Krajobraz w planowaniu przestrzennym

Alina Maciejewska

Tom VII serii monografii naukowych Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Gospodarka Przestrzenna”   W monografii przedstawiono problematykę dotyczącą związku planowania przestrzennego ze środowiskiem naturalnym, w tym elementami przyrodniczymi objętymi planami zagospodarowania przestrzennego. Omówiono m.in. rewitalizację terenów poprzemysłowych oraz infrastrukturę techniczną i komunikacyjną uwzględniającą aspekty krajobrazowe. Książka przeznaczona jest dla uczelni wyższch kształcących na kierunkach Architektura i Urbanistyka, Architektura Krajobrazu, Gospodarka Przestrzenna oraz Ochrona Środowiska.

22
Ebook

Lustro weneckie. Biennale - Międzynarodowe Wystawy Architektoniczne

Sławomir Gzell

Opracowanie dotyczy wystaw architektonicznych weneckiego Biennale architektonicznego. Książka nie jest jednak typową chronologiczną kroniką tych spotkań, ponieważ według Autora, nie sposób ich opisać jako jednej wielkiej całości, a ponadto nie wydaje się to celowe. W efekcie powstał metaforyczny zbiór refleksji na temat architektury, poprzedzony komentarzem dotyczącym - "lustra weneckiego". "Podobnie jest z wystawami architektonicznymi weneckiego Biennale. Oglądamy eksponaty, oceniamy je, opisujemy, zapamiętujemy albo i nie, a jednocześnie, zwłaszcza my architekci, przeglądamy się w nich - w cudzych osiągnięciach - i możemy porównywać od razu prezentację i powidoki własnych prac. To porównywanie jest nie uniknione, bo po to zresztą wystawy te są organizowane. Obejrzyj i przymierz się do tego co oglądasz, oceniaj i ucz się, podziwiaj i zazdrość. Dziś jesteś z tej strony lustra, ale pożądaj miejsca po drugiej stronie. Tak to chyba działa, albo powinno działać."

23
Ebook

Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych

Bohdan Michalak, Szymon Langier

Metoda przemieszczeń jest wraz z metodą sił podstawowym narzędziem używanym w mechanice budowli do rozwiązywania układów statycznie niewyznaczalnych. Przedstawione w książce rozważania teoretyczne i przykłady obliczeń pozwalają poznać metodę przemieszczeń. Zagadnienia poruszane w książce obejmują analizę statyczną i analizę liniowej stateczności płaskich i przestrzennych układów prętowych. Każda z przedstawionych wersji zawiera rozważania teoretyczne jak i przykłady obliczeń.   W podręczniku zostały załączone przykłady analizy komputerowej ze zrzutami z ekranu użytych programów, które pozwalają poznać i nauczyć się podstaw tworzenia dyskretnych modeli numerycznych oraz przeprowadzania obliczeń z wykorzystaniem programów komputerowych.

24
Ebook

Mechanika budowli. Układy statycznie niewyznaczalne. Metoda przemieszczen

Łukasz Domagalski, Jarosław Jedrysiak Ewelina Kubacka, Jakub Marczak

Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację podstawowego kursu mechaniki budowli, którego pierwsza część została przedstawiona przez autorów w podręczniku Notatki do ćwiczeń z mechaniki budowli. Układy statycznie wyznaczalne i metoda sił. W książce omówiono zastosowanie metody przemieszczeń do rozwiązywania niewyznaczalnych płaskich układów prętowych, przy czym podstawy teoretyczne rozpatrywanych przykładów zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Podobnie jak w pierwszym tomie, autorzy zdecydowali się przedstawić metodę przemieszczeń w mechanice budowli w ujęciu klasycznym, jedynie z pewnym drobnym zasygnalizowaniem możliwości stosunkowo łatwego zaadoptowania tej metody w wersji tzw. komputerowej.

25
Ebook

Model decyzyjny wyboru wariantów remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych

Robert Bucoń

Zarządzanie obiektami budowlanymi wymaga ciągłej kontroli stanu budynków i podejmowania działań naprawczych mających na celu utrzymanie ich we właściwym stanie. Proces ten przysparza zarządcom wielu problemów, których bezpośrednią przyczyna są przepisy prawa budowlanego określające zakres oceny budynków i sposób ich utrzymania. Niestety, jak wynika z przeprowadzonych badań terenowych, ocena stanu budynków nie dostarcza potrzebnych informacji do ich właściwego utrzymania.

26
Ebook

Modelewaluacji procesu rewitalizacji w aspekcie przestrzennym i funkcjonalnym w oparciu o zasady Nowego Urbanizmu

Monika Maria Cysek-Pawlak

„W monografii przedstawiono diagnozę kierunków zmien, jakim ulega proces rewitalizacji, wskazując możliwości jego polepszenia. Praca umożliwia określenie rozbieżności między założeniami danego procesu a praktyką jego wdrażania. Przedstawia też realne tempo badanego procesu. [...] Celem pracy jest przedstawienie różnic i podobieństw między (koncepcjami)badanego procesu. Szczególną uwagę zwrócono na polskie, a zwłaszcza łódzkie uwarunkowania rewitalizacji. [...] Zaproponowana tu monografi, realizując cele poznawcze, aplikacyjne i metodyczne jest podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń autorki z zakresu pracy naukowej oraz zawodowej.” (z rozdziałów wprowadzających)

27
Ebook

Nowa przestrzeń mieszkaniowa. Lofty i rezydencje w Łodzi

Jerzy Dzieciuchowicz

W okresie transformacji systemowej w miastach polskich środowisko mieszkaniowe podlegało ciągłym, różnokierunkowym zmianom. Doszło wówczas do powstania licznych enklaw nowych przestrzeni mieszkaniowych, skupiających nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, które wyróżnia nowa forma, wyposażenie i wysoki standard mieszkania. W książce poddano analizie nowe przestrzenie mieszkaniowe na przykładzie loftów „U Scheiblera” i nowych rezydencji oddanych do użytku w Łodzi po 1989 r. Opisano w niej współczesne formy budownictwa mieszkaniowego w Łodzi (takie jak lofty, rezydencje). Budownictwo to, zwłaszcza lofty, ma swoją ciekawą historię, powstało w obiektach sprzed blisko 200 lat, które pełniły dawniej inne funkcje (przemysłowe), a obecnie zostały zaadaptowane na mieszkania z tzw. „górnej półki”. Tego rodzaju budownictwo, na taką skalę, spotkać można tylko w Łodzi, a niewiele jest podobnych miast w Europie. Dokonując analizy tych form budownictwa, przedstawiono zarówno ich uwarunkowania historyczne, jak i społeczno-ekonomiczne. Cel pracy, którym było ustalenie cech wyróżniających nową przestrzeń mieszkaniową i ocena jej atrakcyjności, został osiągnięty. Zebrano obszerny materiał statystyczny, kartograficzny, fotograficzny, który uzupełnia część empiryczną opracowania. Z uwagi na wysoki poziom i rzadkość tego typu prac w literaturze naukowej (głównie geograficznej) praca zainteresuję osoby zajmujące się tą problematyką zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej. 

28
Ebook

Nowa urbanistyka. Metodyka i zasady projektowania według SmartCode

Michał Domińczak

Monografia Michała Domińczaka jest pionierskim na polskim rynku wydawniczym opracowaniem omawiającym szczegółowo zasady Nowej Urbanistyki – zyskującego popularność od lat 70. XX wieku w środowisku amerykańskich architektów i urbanistów, a obecnie rozwijanego również w Europie – nurtu, polegającego m.in. na tworzeniu w miastach i dzielnicach placów centralnych, kwartałowej zabudowy, przeprowadzaniu rewitalizacji, uspokojeniu ruchu pojazdów, pierwszeństwie dla pieszych i zaplanowaniu różnych mniejszych form zabudowy i zieleni, takich jak werandy, klomby, zadrzewienie, łącznie z określeniem dróg dojazdowych i miejsc postojowo-garażowych na tyłach domów. "Miasta i dzielnice mają być wielofunkcyjne i przyjazne dla mieszkańców, którzy dzięki architekturze mają tworzyć silne więzi społeczne”. Praca dokładnie udokumentowana i poprzedzona bogatymi studiami literaturowymi oraz kwerendami i pobytem autora w Stanach, zawiera również jako załącznik pierwszy polski przekład dokumentu SmartCode – opublikowanego w 2000 roku po angielsku i udostępnionego bezpłatnie modelowego systemu kodowania projektów urbanistycznych.

29
Ebook

Obciążenia i oddziaływania na rusztowania jako konstrukcje inżynierskie

Ewa Błazik-Borowa

Rusztowania są to z jednej strony urządzenia techniczne, która mają zapewnić bezpieczeństwo pracowników budowlanych, ale są to również konstrukcje budowlane niejednokrotnie dość wysokie i bardzo często o skomplikowanych kształtach.

30
Ebook

Obiekty inżynierskie z blach falistych. Projektowanie i wykonawstwo, wyd. 2 uaktualnione / 2009

Arkadiusz Madaj, Leszek Janusz

Monograficzne opracowanie zawierające opis projektowania, wykonawstwa i utrzymania obiektów inżynierskich ze stalowych i aluminiowych blach falistych. Omówiono podstawy ekonomiki i organizacji budowy z uwzględnieniem charakterystyki konstrukcji oraz zastosowanych materiałów i wyrobów. Opisano zagadnienia związane z obciążeniem i projektowaniem konstrukcji podatnych oraz zamieszczono podstawowe wiadomości z hydrauliki i mechaniki gruntów. 

31
Ebook

Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u

Błażej Ciarkowski

Publikacja dotyczy wzajemnych relacji architektów i polityki w latach 1944-1989. Autor przybliża losy wybranych jednostek, które uznać można za reprezentatywne dla całego środowiska. Projekty i realizacje, jakkolwiek niezwykle ważne, stanowią tło dla opisanych historii. Narrację budują osobiste wspomnienia architektów zawarte w pamiętnikach lub przekazane osobiście autorowi podczas kilkudziesięciu przeprowadzonych wywiadów. Książka jest kierowana nie tylko do historyków rodzimej architektury XX w., środowiska zawodowego oraz akademickiego, lecz także do miłośników powojennego budownictwa. „Na szczególną uwagę zasługuje wydobycie warunków i uzależnień zachodzących między władzą a architektami [...]. Przyjęte przez autora w tytule określenie odcienie szarości doskonale oddaje złożoność tych czasów, na którą składają się różne rodzaje zadań, różne stopnie autorytaryzmu władzy oraz - jak zawsze - różne charaktery realizowanych poleceń. Prowadzenie toku rozważań opartych o wywiady z bezpośrednimi uczestnikami tego procesu nadaje pracy większą wiarygodność, pozostawiając czytelnikowi ostateczną ocenę faktów dokonanych na pozornie jednolitym tle” [Witold Cęckiewicz]

32
Ebook

Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła, wyd. 1 / 2009

Wojciech Oszczak

Omówienie sposobów wykorzystania energii odnawialnej pobieranej z gruntu, rzek, jezior lub otaczającego powietrza, do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej w budownictwie jednorodzinnym. Praktyczne sposoby realizacji ekologicznych instalacji grzewczych, w których zastosowano pompy ciepła. Zasady obliczania i konstruowania własnych instalacji grzewczych (dla osób bardziej zaawansowanych technicznie). Diagnostyka i naprawy pomp ciepła. Liczne porady praktyczne i wskazówki dla zainteresowanych pozyskiwaniem ciepła z otoczenia. Książka, przystępnie napisana i bogato zilustrowana, uzupełniona informacjami dotyczącymi obowiązujących przepisów i norm.