E-prasa

209
Ebook

Odpady nr 162

Praca zbiorowa

W tym numerze poruszam szereg istotnych tematów, które w obecnych realiach wymagają szczególnej uwagi. W obliczu rosnących wyzwań związanych z gospodarką odpadową publikowane tutaj artykuły mają na celu nie tylko dostarczenie rzetelnych informacji, ale również inspirowanie do poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą poprawić efektywność systemów zarządzania odpadami. W jednym z artykułów omawiam problem odpadów krytycznych, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ale także są szansą na rozwój nowych technologii odzysku surowców. Nie mniej ważnym tematem, który znajdziecie w tym numerze, są sprawozdania odpadowe w I kwartale 2025 roku. Temat odpadów powstających w oczyszczalniach ścieków to kolejna kwestia, która pojawia się w tym numerze. Chociaż problem ten często bywa pomijany w dyskusjach na temat gospodarki odpadowej, odpady ze ścieków stanowią poważne wyzwanie zarówno dla ekologów, jak i dla samorządów. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz efektywniejsze zarządzanie tymi odpadami są kluczowe w kontekście dbałości o środowisko i zasoby wodne. W tym wydaniu zwracam Waszą uwagę na zagadnienie segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych.

210
Ebook

Odpady nr 163

Praca zbiorowa

Przedsiębiorców i specjalistów branżowych czekają istotne zmiany w ewidencji odpadów, stawkach opłat BDO, a także nowe wymagania dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów. W tym wydaniu eksperci omawiają te kluczowe kwestie, wskazując, jak się do nich przygotować. Nie zabraknie również tematów praktycznych - przewodnik po BDO dla przedsiębiorców pomoże lepiej zrozumieć obowiązki rejestrowe, a artykuły dotyczące drobnych wytwórców odpadów niebezpiecznych czy charakterystyki odpadu o kodzie 15 01 10* pozwolą uniknąć błędów w klasyfikacji i ewidencji.

211
Ebook

Odpady numer specjalny 50

Praca zbiorowa

W tym wydaniu specjalnym omawiamy temat systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Tłumaczymy definicje i wymagania prawne w tym zakresie. Szerokie opracowanie zawiera informacje o celach i założeniach systemu oraz zasadach jego funkcjonowania. Omówiona została odpowiedzialność karna oraz obowiązki w zakresie ewidencji i sprawozdawczości w BDO. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym materiałem, ponieważ odpady pochodzące z pojazdów wycofanych z eksploatacji odgrywają dużą rolę na rynku odpadowym.

212
Ebook

Odpady numer specjalny 52

Praca zbiorowa

Wydanie to zostało opracowane z myślą o wszystkich, którzy na co dzień stykają się z obowiązkami dotyczącymi przewozu i obrotu towarami wrażliwymi oraz chcą być na bieżąco z obowiązującymi regulacjami. System SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Transportu, jest dziś kluczowym narzędziem kontroli obrotu towarami szczególnie narażonymi na nielegalny obrót. Jego znajomość oraz poprawne stosowanie są niezbędne dla firm transportowych, przewoźników i każdego, kto operuje towarami objętymi regulacjami SENT. W tym numerze szczegółowo przyglądamy się najważniejszym aspektom tego systemu oraz omawiamy, jak zadbać o prawidłowe stosowanie procedur.

213
Ebook

Odpady numer specjalny 53

Praca zbiorowa

Wydanie specjalne nr 53 magazynu "Odpady" to kompendium wiedzy, które przygotowałam, aby pomóc Ci odnaleźć się w tym dynamicznym świecie i skutecznie wdrożyć nowe zasady postępowania. W tym numerze znajdziesz analizy ekspertów, którzy omawiają obowiązkową zbiórkę odpadów, hierarchię postępowania z odpadami oraz obowiązki gmin w zakresie sprawozdawczości. Specjaliści wyjaśniają również, jak poprawnie prowadzić ewidencję i rozliczenia w systemie BDO oraz jakie zmiany czekają rejestr działalności regulowanej (RDR). Ponadto w numerze przeczytasz o instalacjach komunalnych, ich obowiązkach i zasadach działania, a także o finansowaniu gospodarki odpadami oraz wyzwaniach związanych z recyklingiem i poziomem odzysku surowców.

214
Ebook

Pakiet mobilności 2022 - jak stosować przepisy w praktyce

praca zbiorowa

Mimo że nowe przepisy pakietu mobilności oraz ich polskie odpowiedniki już obowiązują, wciąż sprawiają wiele kłopotów firmom transportowym. Dopiero bowiem w praktyce okazuje się, jak wiele jest w nich niejasności i luk. Bardzo często dany przepis można rozumieć na kilka różnych sposobów – i nie wiadomo, który z nich służby kontrolne uznają za właściwy. Dlatego zebraliśmy kilka najczęstszych problemów i wyjaśniamy, jak można w takich okolicznościach postąpić.

215
Ebook

Pismo. Magazyn Opinii 04/2025

Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, David Sedaris, Adam Robiński, ...

W kwietniowym wydaniu "Pisma" przyglądamy się polskiemu smogowi, a konkretnie temu, jak bardzo zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie. Wydawałoby się, że smog w Polsce zaczyna się na jesieni, a kończy wczesną wiosną. Nie. W Polsce oddychamy zanieczyszczonym powietrzem cały rok. W wydaniu kwietniowym pytamy także o to, dlaczego od kilku miesięcy Słowacy wychodzą na ulice; rozmawiamy z Bartkiem "Fiszem" Waglewskim z okazji 25-lecia jego kariery artystycznej. Zaglądamy do Kątów Rybackich, gdzie wybrzmiewa młoda jazzowa Polska. Zapraszamy także do lektury prozy Katarzyny Szaulińskiej, Weroniki Murek, a o swojej apteczce opowiada nam David Sedaris. W najnowszym wydaniu polecamy również: reportaż Aleksandry Wareckiej o życiu po getcie warszawskim, felieton Magdaleny Bigaj o ucieczce od technofatalizmu, wiersze Julii Szychowiak, Moniki Zięby i Mohemmeda El-Kurda, fotoreportaż poświęcony historii Konkursu Chopinowskiego. Spis treści. Pismo. Magazyn Opinii. 04/2025 Bartosz Trojanowski - Tyle smogu w całym mieście [okładka] Karolina Lewestam - Rozmowy z K. Jak spadać, to z wysokiego konia Julia Szychowiak - [...] Adrian Wykrota - cykl Jaka piękna katastrofa Katarzyna Szaulińska - Jeżyca Katarzyna Kazimierowska - Bez tchu [z cyklu Soczewka Pisma] Adam Robiński rozmawia z Bartkiem "Fiszem" Waglewskim - Oaza dla dziadersa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - Sto lat, Fryderyku [Fotoarchiwum] Mohemmed El-Kurd - Środa Aleksandra Warecka - Oddam dziecko w dobre ręce Monika Zięba - Nie płacz Łukasz Grzesiczak - Nad Tatrami gromy dziko biją Zofia Płoska-Czartoryska o Zbigniewie Liberze - Wyjście ludzi z miasta Zuzanna Kowalczyk - Fisherman Angles [Z Pismem u...] Mateusz Roesler - Apteczka. Co w niej trzyma David Sedaris? Weronika Murek - Kobieta, która wraca do domu Magdalena Bigaj - Listy z cyfrowego roju. O nowym tabu i ucieczce od technofatalizmu Zuzanna Kowalczyk - A propos smogu

216
Ebook

Pismo. Magazyn Opinii 05/2025

Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Adam Robiński, Magdalena Bigaj

W majowym "Piśmie" Małgorzata Żarów bierze pod lupę historię (nie)obecności kobiecego orgazmu w światowej nauce - sposoby, na jakie przez wieki ignorowano kobiecą seksualność, oraz przełomy, które pozwoliły tę ignorancję zwalczyć. Opowiadamy o samotności osób starszych (w cyklu Aleksandry Wareckiej), snujemy scenariusze końca kapitalizmu z ekonomistą Jasonem W. Moore'em (w rozmowie Katarzyny Kazimierowskiej), zaglądamy do Gruzji pod koniec prezydentury Salome Zurabiszwili (w tekście Stasi Budzisz) oraz ruszamy na karpacki szlak ze słowackim poetą i krajoznawcą Janem Pučkiem (oczami Adama Robińskiego). Słowem - czynimy maj lepszym. Mamy nadzieję. W najnowszym wydaniu polecamy również: - felieton Magdaleny Bigaj o cyfrowym klasizmie, - apteczkę amerykańsko-irlandzkiej powieściopisarki Alice Winn, - opowiadanie autora powieści Robak Jakuba Wiśniewskiego, - tekst o pisaniu z cyklu Rozmowy z K. Karoliny Lewestam.