Steuern

73
E-book

Zakup usług za granicą - kiedy rozliczamy VAT od importu usług

Tomasz Krywan

W przypadku importu usług do rozliczania VAT z tytułu świadczenia usług są zobowiązani podatnicy nabywający usługi. Kupując usługi od zagranicznych kontrahentów, nie odliczymy od ich zakupu VAT. Jeśli miejsce świadczenia jest za granicą, kontrahent naliczy VAT, o zwrot którego możemy wnioskować przez polski urząd z faktury wystawionej przez kontrahenta. Gdy miejsce świadczenia jest w Polsce, możemy być zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług za sprzedawcę. W publikacji zostały omówione m.in.: - warunki kiedy polski podatnik rozlicza import usług, - moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, - zasady ustalania podstawy opodatkowania importu usług, - dokumentowanie importu usług, - zasady odliczania podatku należnego z tytułu importu usług, - zasady wykazywania import usług w JPK_V7.

74
E-book

Zamknięcie roku podatkowego - kompendium 2022

Małgorzata Lewandowska

Zamknięcie roku podatkowego w kilku praktycznych krokach. Od pewnych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie sposób uciec, przykładem takiego zobowiązania jest zamknięcie roku podatkowego. W publikacji odpowiadamy m.in. na pytania: Kto ma obowiązek sporządzenia remanentu oraz jak go wycenić? Jak prawidłowo zamknąć ewidencje księgowe? Jaki formularz zeznania rocznego i w jakim terminie należy je złożyć? Jakie zmiany podatkowe może wprowadzić przedsiębiorca na przełomie roku z korzyścią dla firmy? Kompendium zostało opracowane z myślą o przedsiębiorcach oraz księgowych mierzących się z licznymi wątpliwościami i problemami dotyczącymi zamknięcia roku oraz decyzjami do podjęcia wraz z rozpoczęciem kolejnego.

75
E-book

Zatrudnianie cudzoziemców. Kompendium 2022

Katarzyna Tokarczyk, Agnieszka Walczyńska

Zatrudnianie cudzoziemców to zjawisko naprawdę częste – obcokrajowcy coraz mocniej zasilają kadrę polskich przedsiębiorstw. Procedura zatrudniania obcokrajowców nie należy do najłatwiejszych, jednak trzeba też zwrócić uwagę na proponowane przez przepisy uproszczenia. Samo rozliczanie zatrudnionych pracowników z zagranicy nie jest tak problematyczne – najwięcej wątpliwości pojawia się przy kwalifkacji statusu cudzoziemca, czyli ustaleniu, czy jest on rezydentem, czy nierezydentem. Warto również wspomnieć o wpływie epidemii koronawirusa na zatrudnianie cudzoziemców. Spowodowała ona zawieszenie licznych terminów związanych z pobytem i pracą obcokrajowców i te w większości przypadków zostały wydłużone. W opracowaniu znaleźć można wyczerpujące informacje zarówno o tym jak wygląd proces przyjęcia cudzoziemca jak i na co zwrócić uwagę przed jego przyjęciem.

76
E-book

Zeznania roczne - kompendium 2021

Kinga Jańczak

Choć żartobliwie mówi się, że w życiu są pewne tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki, jest w tym wiele prawdy, a zeznania roczne to część obowiązku dotyczącego rozliczenia podatku dochodowego względem urzędu skarbowego. Z publikacji dowiesz się: Które zeznanie roczne będzie odpowiednie w Twoim przypadku? Jak dokonać ustalenia właściwego urzędu skarbowego? Kiedy rozliczanie z małżonkiem jest korzystne i jak zrobić to prawidłowo? Jak wykazać dochód małoletnich dzieci i kiedy należy to zrobić? Powyższe to tylko część poruszonych kwestii. Kompendium dotyka również problematyki nierejestrowanej działalności gospodarczej, świadczeń z ZUS, czy kryptowalut.

77
E-book

Zeznanie roczne CIT za 2022 r.- odpowiedzi na pytania

Tomasz Krywan

Jak wynika z zapowiedzi MF do 30 czerwca 2023 r. podatnicy CIT, stosujący jako rok podatkowy rok kalendarzowy, mają czas na rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych za 2022 r.. W tym przedłużonym terminie podatnicy CIT (za wyjątkiem podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estońskim CIT), mają obowiązek złożyć zeznanie CIT (najczęściej jest to zeznanie CIT-8) oraz wpłacić podatek należny. Z publikacji dowiesz się m.in.: - czy do zeznania CIT-8 za 2022 r. trzeba załączyć informację CIT/M - jak wykazać w zeznaniu CIT-8 za 2022 r. kwoty podatku od przychodów z budynków - czy w składanym zeznaniu CIT-8 za 2022 r. można odliczyć stratę, jeżeli spółka od 1 stycznia 2023 r. korzysta z opodatkowania w formie estońskiego CIT - jak wykazać w zeznaniu CIT-8 podatek zapłacony w związku z działalnością zagranicznego zakładu - w jakich pozycjach należy wykazywać przychody ze świadczenia usług księgowych na rzecz podatników zagranicznych.

78
E-book

Zmiany w VAT wprowadzane w ramach pakietu SLIM VAT 3 - konsekwencje praktyczne

Tomasz Krywan

W publikacji zostały opisane wszystkie konsekwencje praktyczne zmian wprowadzonych w ramach pakietu SLIM VAT 3 wraz z przykładami stosowania przepisów po zmianach. Przypomnijmy, że SLIM VAT 3 m.in.: - podwyższa limit wartości sprzedaży małego podatnika do 2 mln euro - zmiana może wpłynąć na zwiększenie liczby podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych w VAT; - rozszerza możliwość dysponowania środkami na rachunku VAT - będzie nimi można opłacić również podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek cukrowy, tzw. podatek od produkcji okrętowej, opłatę od "małpek" oraz podatek tonażowy; - likwiduje wymóg posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu; - wprowadza możliwość składania korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego; - reguluje zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej; - wprowadza możliwość rezygnacji z korekty, jeżeli różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych; - likwiduje obowiązek uzgadniania z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcji do odliczenia podatku naliczonego - zamiast tego wprowadza wymóg zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o przyjętej proporcji; - zwiększa kwotę pozwalającą na uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100%, w sytuacji gdy proporcja ta przekroczyła u niego 98%, z obecnych 500 zł do 10 tys. zł (zmiana dotyczy podatników wykonujących w ramach działalności czynności opodatkowane i zwolnione z VAT i umożliwia odliczenie całej kwoty VAT w przypadku podatników, u których znaczną część obrotu stanowią czynności opodatkowane VAT); - reguluje kwestie przekazywania środków między rachunkami VAT w grupie, czyli wprowadza możliwość przekazywania środków z rachunku VAT członka grupy na rachunek VAT przedstawiciela tej grupy; - wprowadza uproszczenia w zakresie raportowania rozliczeń dotyczące fakturowania (m.in. dostosowanie warunków wystawienia faktury do e-paragonu) oraz prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (m.in. możliwość rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych przez podatników); - wprowadza nowy system dystrybucji paragonów elektronicznych; - ujednolica przepisy dotyczące zasad wydawania i stosowania WIS i WIA, czyli wiążących informacji o charakterze krajowym; - likwiduje opłaty za wniosek o wydanie WIS. Autorem publikacji jest Tomasz Krywan - doradca podatkowy i autor publikacji "VAT 2023. Komentarz" wydanej nakładem INFOR PL S.A.