Техніка і механіка

393
Eлектронна книга

Sustainable Buildings. Development of Low Energy and Eco-Friendly Constructions

Dorota Anna Krawczyk

Monografia „Zrównoważone budownictwo – rozwój budownictwa niskoenergetycznego i ekologicznego” powstała w wyniku współpracy naukowej wykładowców i badaczy z europejskich uczelni: Politechniki Białostockiej (Polska), Uniwersytetu w Kordobie (Hiszpania), Uniwersytetu we Florencji (Włochy) oraz Wileńskiej Szkoła Technologii i Projektowania (Litwa). Zespół autorów obejmuje zarówno profesorów o uznanym dorobku naukowym, nauczycieli współpracujących z sektorem przemysłowym, jak też doktorantów rozpoczynających karierę zawodową. Publikacja powstała w wyniku pracy w projekcie ADD_ON_SKILLS (2020-1-PL01-KA226-HE-095244) realizowanym w ramach programu Erasmus+. W ostatnich latach obserwujemy znaczące zmiany w sektorze energetycznym i budowlanym. Zarówno wymagania prawne, jak i oczekiwania użytkowników w zakresie oszczędności energii oraz stosowania ekologicznych materiałów i rozwiązań, skutkują nowym podejściem do nowych i istniejących budynków.

394
Eлектронна книга

Sygnały i systemy. Zbiór zadań

Kajetana Snopek, Jacek Wojciechowski

Teoria sygnałów i systemów stanowi wiedzę podstawową, bez której trudno jest sobie wyobrazić studiowanie bardziej złożonych zagadnień, takich jak, na przykład, teoria modulacji i detekcji, analiza sygnałów niestacjonarnych czy badanie własności transmisyjnych systemów. Prezentowany zbiór zadań jest pomocą dydaktyczną do wykładów „Sygnały i systemy” oraz „Sygnały, modulacje i systemy” prowadzonych od wielu lat na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W pracy zebrano zadania z szeroko rozumianej teorii sygnałów czasu ciągłego i dyskretnego oraz systemów analogowych i cyfrowych, z uwzględnieniem analizy w stanie nieustalonym oraz problematyki badania stabilności systemów. Na początku każdego rozdziału zamieszczono wykaz pozycji bibliograficznych, w których Czytelnik może znaleźć obszerniejsze omówienie teoretyczne prezentowanych zagadnień. Następująca po wykazie część teoretyczna jest ograniczona do przypomnienia podstawowych pojęć i wzorów. W każdym rozdziale podano ponadto przykładowe rozwiązania zadań, po których autorzy pozostawiają Czytelnikowi wiele problemów do samodzielnego rozwiązania. Odpowiedzi do zadań zostały zamieszczone na końcu zbioru zadań. Załączniki zawierają między innymi tablice transformat (Fouriera, Laplace’a) oraz opis własności przekształceń wykorzystywanych przy rozwiązywaniu zadań.

395
Eлектронна книга

Synergia twórczości, nauki i dydaktyki w doświadczeniach Warszawskiej Szkoły Architektury i Urbanistyki początku XXI wieku

Krystyna Solarek

Monografia poświęcona jest związkom twórczości architektonicznej i urbanistycznej z badaniami naukowymi oraz dydaktyką. Rozważany jest w niej problem istoty twórczości architektonicznej i cech tej działalności, pozwalających na uznanie jej za tożsamą z nauką.   W monografii omówiono przykłady badań przez projektowanie i badań ewaluacyjnych zaprojektowanych bądź zaprojektowanych dzieł architektonicznych i urbanistycznych. Pokazane są przykłady projektów (również studenckich), które mogą wpływać na rozwój myśli architektonicznej i nauki, a jednocześnie implementują współczesne zdobycze nauki z zakresu architektury i urbanistyki. Monografia dokumentuje też działalność Wydziału Architektury i osiągnięcia jej wybranych pracowników badawczo-dydaktycznych w początkach XXI wieku. Prezentuje najnowsze poglądy na środowisko zbudowane i priorytety projektowania współczesnych miast.

396
Eлектронна книга

Synteza układów cyfrowych, wyd. 1 / 2003

Praca zbiorowa, red. Tadeusz Łuba

Przejrzysty wykład z zakresu projektowania układów cyfrowych obejmujący zagadnienia syntezy logicznej, syntezę strukturalną, języki specyfikacji sprzętu (AHDL, VHDL) oraz metody projektowania hierarchicznego ze szczególnym uwzględnieniem układów programowalnych PLD/FPGA. Wartość merytoryczną książki podnosi opis zaawansowanych procedur syntezy logicznej (dostępnych nieodpłatnie na stronie www.zpt.tele.pw.edu.pl) wspomagających komercyjne systemy projektowania i umożliwiających skuteczną redukcję zasobów sprzętowych niezbędnych do realizacji układów cyfrowych w strukturach PLD/FPGA. 

397
Eлектронна книга

System sygnalizacji nr 7. Protokoły, standaryzacja, zastosowania, wyd. 1 / 2005

Wojciech Kabaciński, Grzegorz Danilewicz

Opis zasad działania systemu sygnalizacji nr 7, stanowiącego podstawowy system sygnalizacji cyfrowej wspólnokanałowej zawierający zbiór protokołów wymiany informacji sterujących w sieciach telekomunikacyjnych. Podano funkcje, budowę i zestaw protokołów systemu sygnalizacji nr 7, zasady budowy i planowania sieci sygnalizacyjnej, zastosowanie tego systemu sygnalizacji w sieciach telefonii stacjonarnej, ISDN i ruchomej, wykorzystanie sygnalizacji do obsługi usług w sieciach inteligentnych i szerokopasmowych B-ISDN, rozwój sygnalizacji w celu jej wykorzystania w sieciach następnej generacji. Uwzględniono również zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego zarządzania, w tym eksploatacji i utrzymania oraz testowania systemu, a także planowanie sieci sygnalizacyjnej. Odbiorcy: pracownicy naukowi i studenci wydziałów elektroniki i technik informacyjnych o kierunku elektronika i telekomunikacja wyższych uczelni technicznych, słuchacze studiów podyplomowych oraz praktykujący inżynierowie zainteresowani własnym rozwojem. 

398
Eлектронна книга

Systemy DCS i SCADA

Sebastian Plamowski, Andrzej Wojtulewicz

Skrypt jest przeznaczony dla studentów realizujących przedmiot Systemy DCS i SCADA prowadzony na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (pierwsza połowa zajęć odbywa się przy wykorzystaniu systemu DCS, druga – przy wykorzystaniu systemu SCADA i sterownikow PLC).   Systemy DCS (Distributed Control System) i SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) należą do klasy systemów odpowiedzialnych za nadzorowanie pracy procesu technologicznego lub produkcyjnego. W podstawowym wydaniu systemy DCS i SCADA odpowiadają za: zbieranie aktualnych danych, wizualizację procesu, sterowanie procesem, alarmowanie, archiwizację oraz raportowanie. W branży automatyki przyjęło się stwierdzenie, że funkcjonalność wspołczesnych systemów DCS i SCADA pokrywa się i często terminy DCS i SCADA używane są zamiennie.   Systemy DCS z racji pełnej spójności sprzętowo-systemowej są lepiej zintegrowane i pozwalają na opracowanie bardzo dużych aplikacji, dlatego znajdują zastosowanie głównie w dużych instalacjach przemysłowych, gdzie liczba punktów procesowych liczona jest w tysiącach. Punkty procesowe używane w warstwie sprzętowej i w warstwie wizualizacji w przypadku systemów DCS są tymi samymi punktami i obie warstwy oparte są na wspolnej bazie danych. Dodatkowo, systemy DCS rozbudowane są o narzędzia programistyczne pozwalające na konfigurację wejść i wyjść oraz projektowanie i programowanie struktur regulacji, dzięki czemu zapewniona jest jednorodność na poziomie projektu.

399
Eлектронна книга

Systemy fotowoltaiczne

Mariusz Sarniak

Energia promieniowania słonecznego jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się w Europie i na świecie odnawialnym źródłem energii, tzw. OZE1. Fotowoltaika (w skrócie – PV) jest stosunkowo nową interdyscyplinarną specjalnością naukową, która zajmuje się konwersją energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, będącą najbardziej użyteczną postacią energii. Fotowoltaika zajmuje się również urządzeniami technicznymi, wykorzystującymi tę konwersję do pozyskiwania energii elektrycznej. Termin fotowoltaika pochodzi od dwóch wyrazów: „foto” – oznaczającego światło, oraz „wolt” – od jednostki napięcia (od nazwiska Alessandra Volty). W monografii omówiono całokształt zagadnień związanych z budową i eksploatacją systemów PV.

400
Eлектронна книга

Systemy pomiarowe i podstawy analizy sygnałów

Longin Horodko

Książka zawiera materiał do wykładów z przedmiotu Metrologia i systemy pomiarowe w mechatronice, prowadzonych dla studentów kierunku Mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Celem wykładów jest przekazanie słuchaczom podstawowej wiedzy dotyczącej: komputerowych systemów pomiarowych, rejestracji wielkości fizycznych zmieniających się w czasie, analizy sygnałów.