Telekomunikacja

25
Ebook

Projektowanie układów scalonych CMOS, wyd.1/2010

Andrzej Kos, Adam Gołda

Podręcznik poświęcony podstawowym zagadnieniom z zakresu projektowania układów scalonych CMOS, obecnie powszechnie stosowanym we wszystkich dziedzinach przemysłu, telekomunikacji, medycynie i wielu innych. Podano podstawowe wiadomości dotyczące tranzystorów MOS i elementów stosowanych w technologii CMOS, a także opis oprogramowania wspierającego hierarchiczne projektowanie układów scalonych. Przedstawiono projektowanie układów scalonych metodami bottom-up (od pojedynczego elementu do układu) oraz top-down (od funkcji układu do jego fizycznej realizacji). Odbiorcy książki: studenci wydziałów elektroniki, telekomunikacji i informatyki wyższych uczelni technicznych, studenci wydziałów informatyki uniwersytetów, słuchacze studiów doktoranckich i podyplomowych. 

26
Ebook

Rozproszone systemy pomiarowe, wyd. 1 / 2006

Waldemar Nawrocki

W wielu przedsiębiorstwach, w których obiekty i urządzenia są rozmieszczone w znacznych odległościach od siebie, celowe lub nawet konieczne jest zainstalowanie rozproszonych systemów pomiarowych lub rozproszonych systemów pomiarowo-kontrolnych. Opis tych systemów jest treścią niniejszej książki. Przedstawiono w niej: konfigurację i składniki rozproszonych systemów pomiarowych, czujniki: temperatury, natężenia przepływu płynów, naprężeń mechanicznych, ciśnienia, nowe technologie komunikacji bezprzewodowej do systemów pomiarowych: WiFi, Bluetooth, ZigBee, wykorzystanie sieci komputerowych LAN, wykorzystanie sieci elektroenergetycznych PLC do rozproszonych systemów pomiarowych. 

27
Ebook

Ruch telekomunikacyjny i przeciążenia sieci pakietowych, wyd. 1 / 2001

Zdzisław Papir

W monografii przedstawiono wykorzystanie stochastycznych strumieni zdarzeń do opisu właściwości ruchu telekomunikacyjnego przekazywanego w sieciach pakietowych z uwzględnieniem strumieni: odnowy, markowowskich, regresyjnych oraz samopodobnych. Omówiono mechanizmy zapobiegania przeciążeniom w sieciach: X.25, Frame Relay, Asynchronous Transfer Mode, TCP/IP i rozładowywania już istniejących przeciążeń. 

28
Ebook

Sieci telekomunikacyjne, wyd. 1 / 2008

Wojciech Kabaciński, Mariusz Żal

W książce przedstawiono różnego rodzaju sieci telekomunikacyjne, od historycznej, ale jeszcze funkcjonującej sieci telefonicznej, po najnowsze sieci pakietowe (jaką jest Internet), czy sieci optyczne. Podręcznik ma umożliwić zaznajomienie się z podstawowymi zasadami funkcjonowania sieci telekomunikacyjnych. Zdając sobie sprawę, że zawarcie przeglądu wszystkich sieci i zagadnień w jednej pozycji jest niemożliwe - pominięto w podręczniku szereg sieci rozgłoszeniowych, a także zagadnienia inżynierii ruchu. Zawarty w podręczniku opis podstaw działania różnego typu sieci telekomunikacyjnych ułatwi Czytelnikowi dogłębniejsze studiowanie wybranych typów sieci. 

29
Ebook

Smartfon również dla seniora

Krzysztof Kula, Daniel Pliszka, Marek Smyczek

Książka „Smartfon również dla seniora” dedykowana jest wszystkim osobom chcącym w pełni poznać i wykorzystać możliwości współczesnego smartfona. Zdarza się, że nowoczesne telefony użytkujemy już od dawna ale bardzo często ograniczamy się tylko do podstawowych czynności jakimi są dzwonienie czy pisanie SMSów. Czasami nie wiemy o tym, że smartfonem możemy  sterować naszym  telewizorem lub użyć go jako urządzenie udostępniające Internet naszemu laptopowi lub innemu urządzeniu mobilnemu. Książka adresowana jest również dla każdego seniora, który coraz częściej w ręku trzyma smartfona i zastanawia się w jaki sposób skontaktować się ze swoim wnukiem, odebrać jego zdjęcie, zobaczyć profil znajomego na Facebooku, czy też przykładowo poprowadzić wideorozmowę z osobą mieszkającą na drugim kontynencie. Autorzy książki oparli się na smartfonach posiadających różne wersje systemu Android, które co prawda są bardzo podobne do siebie, lecz dla osób początkujących mogą być odczuwalne różnice pomiędzy telefonami różnych producentów. Treść tej publikacji pisana jest bardzo przystępnym językiem, co pozwala nie tylko na łatwe przyswajanie wiedzy ale przysłowiowo potrafi „wciągnąć” czytelnika.

30
Ebook

Solved Problems in Numerical Methods for Students of Electronics and Information Technology

Roman Z. Morawski, Andrzej Miękina

Przedstawiona publikacja dotyczy podstawowych metod numerycznych stosowanych  w zagadnieniach technicznych, procedur numerycznych szeroko wykorzystywanych w działalności inżynierskiej, stanowiących często element większego problemu powiązanego, np. z przetwarzaniem i analizą danych, aproksymacją charakterystyk, interpolacją i ekstrapolacją danych pomiarowych, modelowaniem obiektów technicznych. Obejmuje ona zagadnienia prezentowane w trakcie zajęć ze studentami studiów I i II stopnia, na kierunkach technicznych obejmujących automatykę, elektronikę, elektrotechnikę, informatykę techniczną, inżynierię informatyczną oraz inne, zbliżone kierunki. Powstała ona na bazie wieloletniego doświadczenia autorów, zdobytego w trakcie prowadzenia zajęć z metod numerycznych. Publikacja w przydatny, przejrzysty sposób wyjaśnia istotę i właściwości metod numerycznych. Skrypt może być wykorzystany w ramach kształcenia studentów kierunków inżynieryjnych poprzez połączenie elementów analizy matematycznej, opisu metod numerycznych i oceny ich właściwości oraz wykorzystania specjalizowanego oprogramowania matematycznego. Sformułowanie zagadnień w ramach książki ma na celu prezentację schematów działania oraz właściwości metod numerycznych, m.in. wrażliwości, stabilności, wpływu błędów danych wejściowych na wyniki obliczeń.

31
Ebook

Sygnały i systemy. Zbiór zadań

Kajetana Snopek, Jacek Wojciechowski

Teoria sygnałów i systemów stanowi wiedzę podstawową, bez której trudno jest sobie wyobrazić studiowanie bardziej złożonych zagadnień, takich jak, na przykład, teoria modulacji i detekcji, analiza sygnałów niestacjonarnych czy badanie własności transmisyjnych systemów. Prezentowany zbiór zadań jest pomocą dydaktyczną do wykładów „Sygnały i systemy” oraz „Sygnały, modulacje i systemy” prowadzonych od wielu lat na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W pracy zebrano zadania z szeroko rozumianej teorii sygnałów czasu ciągłego i dyskretnego oraz systemów analogowych i cyfrowych, z uwzględnieniem analizy w stanie nieustalonym oraz problematyki badania stabilności systemów. Na początku każdego rozdziału zamieszczono wykaz pozycji bibliograficznych, w których Czytelnik może znaleźć obszerniejsze omówienie teoretyczne prezentowanych zagadnień. Następująca po wykazie część teoretyczna jest ograniczona do przypomnienia podstawowych pojęć i wzorów. W każdym rozdziale podano ponadto przykładowe rozwiązania zadań, po których autorzy pozostawiają Czytelnikowi wiele problemów do samodzielnego rozwiązania. Odpowiedzi do zadań zostały zamieszczone na końcu zbioru zadań. Załączniki zawierają między innymi tablice transformat (Fouriera, Laplace’a) oraz opis własności przekształceń wykorzystywanych przy rozwiązywaniu zadań.

32
Ebook

Synteza układów cyfrowych, wyd. 1 / 2003

Praca zbiorowa, red. Tadeusz Łuba

Przejrzysty wykład z zakresu projektowania układów cyfrowych obejmujący zagadnienia syntezy logicznej, syntezę strukturalną, języki specyfikacji sprzętu (AHDL, VHDL) oraz metody projektowania hierarchicznego ze szczególnym uwzględnieniem układów programowalnych PLD/FPGA. Wartość merytoryczną książki podnosi opis zaawansowanych procedur syntezy logicznej (dostępnych nieodpłatnie na stronie www.zpt.tele.pw.edu.pl) wspomagających komercyjne systemy projektowania i umożliwiających skuteczną redukcję zasobów sprzętowych niezbędnych do realizacji układów cyfrowych w strukturach PLD/FPGA. 

33
Ebook

System sygnalizacji nr 7. Protokoły, standaryzacja, zastosowania, wyd. 1 / 2005

Wojciech Kabaciński, Grzegorz Danilewicz

Opis zasad działania systemu sygnalizacji nr 7, stanowiącego podstawowy system sygnalizacji cyfrowej wspólnokanałowej zawierający zbiór protokołów wymiany informacji sterujących w sieciach telekomunikacyjnych. Podano funkcje, budowę i zestaw protokołów systemu sygnalizacji nr 7, zasady budowy i planowania sieci sygnalizacyjnej, zastosowanie tego systemu sygnalizacji w sieciach telefonii stacjonarnej, ISDN i ruchomej, wykorzystanie sygnalizacji do obsługi usług w sieciach inteligentnych i szerokopasmowych B-ISDN, rozwój sygnalizacji w celu jej wykorzystania w sieciach następnej generacji. Uwzględniono również zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego zarządzania, w tym eksploatacji i utrzymania oraz testowania systemu, a także planowanie sieci sygnalizacyjnej. Odbiorcy: pracownicy naukowi i studenci wydziałów elektroniki i technik informacyjnych o kierunku elektronika i telekomunikacja wyższych uczelni technicznych, słuchacze studiów podyplomowych oraz praktykujący inżynierowie zainteresowani własnym rozwojem. 

34
Ebook

Systemy DCS i SCADA

Sebastian Plamowski, Andrzej Wojtulewicz

Skrypt jest przeznaczony dla studentów realizujących przedmiot Systemy DCS i SCADA prowadzony na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (pierwsza połowa zajęć odbywa się przy wykorzystaniu systemu DCS, druga – przy wykorzystaniu systemu SCADA i sterownikow PLC).   Systemy DCS (Distributed Control System) i SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) należą do klasy systemów odpowiedzialnych za nadzorowanie pracy procesu technologicznego lub produkcyjnego. W podstawowym wydaniu systemy DCS i SCADA odpowiadają za: zbieranie aktualnych danych, wizualizację procesu, sterowanie procesem, alarmowanie, archiwizację oraz raportowanie. W branży automatyki przyjęło się stwierdzenie, że funkcjonalność wspołczesnych systemów DCS i SCADA pokrywa się i często terminy DCS i SCADA używane są zamiennie.   Systemy DCS z racji pełnej spójności sprzętowo-systemowej są lepiej zintegrowane i pozwalają na opracowanie bardzo dużych aplikacji, dlatego znajdują zastosowanie głównie w dużych instalacjach przemysłowych, gdzie liczba punktów procesowych liczona jest w tysiącach. Punkty procesowe używane w warstwie sprzętowej i w warstwie wizualizacji w przypadku systemów DCS są tymi samymi punktami i obie warstwy oparte są na wspolnej bazie danych. Dodatkowo, systemy DCS rozbudowane są o narzędzia programistyczne pozwalające na konfigurację wejść i wyjść oraz projektowanie i programowanie struktur regulacji, dzięki czemu zapewniona jest jednorodność na poziomie projektu.

35
Ebook

Systemy radiokomunikacji ruchomej, wyd. 3 rozszerzone i uaktualnione / 2006

Krzysztof Wesołowski

Radiokomunikacja ruchoma jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się działów telekomunikacji. Systemy radiokomunikacji ruchomej stały się praktycznie przedmiotem powszechnego użytku. Autor stara się przybliżyć tę problematykę omawiając zarówno podstawy teoretyczne, jak i przykłady systemów radiokomunikacji ruchomej i ich standardy. W trzecim, gruntownie zmienionym, wydaniu książki Czytelnik znajdzie: niezbędne podstawy teoretyczne cyfrowych systemów telekomunikacyjnych, opis własności kanałów transmisyjnych spotykanych w systemach radiokomunikacji ruchomej, zasady projektowania takich systemów, opis systemu pierwszej generacji NTM, szczegółowe omówienie struktury i zasad działania systemów drugiej generacji: GSM i IS-95, opis wielu innych systemów RR, takich jak: systemy telefonii bezprzewodowej (np. DECT), systemy trankingowe, przywoławcze, satelitarnej radiokomunikacji osobistej, zastosowanie technik radiokomunikacji ruchomej do realizacji bezprzewodowej pętli abonenckiej, zasady działania i standardy styku radiowego bezprzewodowych sieci komputerowych (WLAN), opis systemów trzeciej generacji UMTS i cdma2000, podstawowe informacje o zasadach działania anten adaptacyjnych. W 2002 roku książka została opublikowana w języku angielskim przez wydawnictwo John Wiley & Sons pod tytułem Mobile Communication Systems. Odbiorcy książki: pracownicy naukowi i studenci elektroniki, telekomunikacji i informatyki, słuchacze studiów podyplomowych w dziedzinie elektroniki, telekomunikacji i informatyki oraz inżynierowie telekomunikacji. 

36
Ebook

Technologie bezprzewodowe sieci teleinformatycznych, wyd. 1 / 2008

Piotr Gajewski, Stanisław Wszelak

Książka jest monografią przedstawiającą kompleksowe ujęcie problematyki technologii bezprzewodowych sieci teleinformatycznych z uwzględnieniem opisu standardów telekomunikacyjnych, bezprzewodowych sieci lokalnych WLAN 802.11, Bluetooth oraz WiMAX . Zawarto podstawowe informacje związane z projektowaniem sieci bezprzewodowych, zwłaszcza właściwości radiowych kanałów transmisyjnych w systemach bezprzewodowych (z przykładami obliczeń) oraz opisano metody optymalizacji punktów dostępowych w sieciach bezprzewodowych. Odbiorcy książki: administratorzy sieci, projektanci bezprzewodowego dostępu do Internetu, studenci wyższych uczelni technicznych o kierunku informatycznym i pokrewnych. 

37
Ebook

Teoria anten na podłożach dielektrycznych

Yevhen Yashchyshyn

Analiza pola elektromagnetycznego w dielektrycznych strukturach wielowarstwowych jest konieczna w wielu praktycznych zagadnieniach, m.in. w geofizyce, propagacji fal oraz systemach radarowych i penetrujących. W pracy szczególną uwagę zwrócono na doprowadzenie wyrażeń opisujących wektorowe pole elektromagnetyczne do postaci przydatnej do obliczeń komputerowych.   Monografia może być wykorzystywana na uczelniach z III stopniem akredytacji, m.in. na Politechnice Warszawskiej, Wrocławskiej, Gdańskiej, Białostockiej i w Wojskowej Akademii Technicznej.

38
Ebook

Tomographic imaging in environmental, industrial and medical applications

Tomasz Rymarczyk

Monografia przedstawia szeroki zakres dziedzin, w których znajduje zastosowanie tomografia. W nowatorski sposób prezentuje ważne zagadnienia z zakresu rozwiązywania problemów odwrotnych w tomografii przemysłowej oraz prototypów, pomiarów i modeli układów złożonych. Rozważania i dogłębna analiza numeryczna zastosowana na potrzeby rozwiązania problemu naprzód i odwrotnego czynią tę pracę wyjątkową w skali krajowej i międzynarodowej. Autor wniósł znaczący wkład w rozwój naukowej dyscypliny: Informatyka w aspekcie praktycznych zastosowań, zarówno przemysłowych, jak i medycznych. Używał tomografii procesowej do badania bardzo dużych obiektów. Obiekty te to wielohektarowe obszary położone w znacznej odległości od siebie. To innowacyjne zastosowanie tomografii procesowej

39
Ebook

Zarządzanie sieciami komputerowymi w programie Packet Tracer - Wiadomości podstawowe

Jerzy Kluczewski, Damian Strojek, Robert Wszelaki, Marek Smyczek

Książka: „ZARZĄDZANIE SIECIAMI KOMPUTEROWYMI W PROGRAMIE PACKET TRACER - Wiadomości podstawowe” zawiera porady dla osób chcących poznać działanie sieci oraz większości sprzętu, które tworzy współczesną architekturę sieciową. Użytkownicy początkujący dowiedzą się w jaki sposób pobrać oprogramowanie, jak dobierać, łączyć i konfigurować różne urządzenia oraz w jaki sposób analizować ich działanie. Czytelnik znajdzie także podstawy konfigurowania usług sieciowych takich jak TELNET, SSH, FTP, EMAIL, DHCP, DNS oraz protokołów RIP, EIGRP, OSPF i sieci wirtualnych VLAN. Autorzy opisując zagadnienia administrowania sieciami komputerowymi, posługują się wieloma przykładami i ćwiczeniami. Książka jest kompilacją poprzednich publikacji naszego Wydawnictwa z serii Packet Tracer dla kursów CISCO, posiada zaktualizowany interfejs obecnie najnowszego oprogramowania Packet Tracer oraz zawiera zestaw nowych przykładów i ćwiczeń. Autorzy tej książki to zespół międzypokoleniowy i interdyscyplinarny. Utalentowany uczeń Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku, Damian Strojek. Jego pasją są sieci komputerowe, posiada komplet certyfikatów CCNA R&S oraz jest w trakcie ścieżki dydaktycznej CCNA Security. Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA. W swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji książkowych na temat symulatora Packet Tracer. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Robert Wszelaki to pasjonat zagadnień sieciowych i programowania. Ukończył pełny kurs Cisco CCNA. Jest absolwentem ZS1 w Piekarach Śląskich, obecnie studiuje informatykę na wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Marek Smyczek to doświadczony nauczyciel przedmiotów informatycznych i elektrycznych, a zarazem instruktor programu Cisco CCNA. Jest autorem i redaktorem kilkudziesięciu publikacji z dziedzin elektroniki i informatyki.

40
Ebook

Zastosowania techniki MIMO w optycznych systemach transmisji krótkiego zasięgu

Marcin Kowalczyk

Nieustanny rozwój usług internetowych, a także postępujące zmiany organizacji życia społecznego wiążące się z przenoszeniem wielu form aktywności do sieci sprawiają, że już dziś wskazuje się, że systemy te mogą mieć duże problemy z wydajnością w najbliższych latach. Niestety, możliwości ich dalszego rozwoju są problematyczne. Wynika to m.in. z ograniczenia w dostępności pasma, które wykorzystują. W związku z tym poszukuje się również rozwiązań alternatywnych. W opracowaniu omówiono zagadnienia związane z optyczną bezprzewodową i przewodową transmisją MIMO krótkiego zasięgu oraz rozwiązanie hybrydowe – systemy transmisji RoF.   Opis techniki MIMO rozpoczęto od jej źródeł, a mianowicie od prześledzenia jej historii i aktualnego statusu w odniesieniu do systemów transmisji radiowej, co pozwala lepiej zrozumieć jej istotę i możliwości.

41
Ebook

Zaufanie i kontrola w sieciach teleinformatycznych

Krzysztof Perlicki

Książka składa się z ośmiu rozdziałów. W rozdziale pierwszym (Rozwój sieci teleinformatycznych) przedstawiono, mający miejsce w ostatnich latach, rozwój sieci teleinformatycznych prowadzący do pojawienia się koncepcji sieci kognitywnych. W rozdziale drugim (Zagrożenia dla sieci teleinformatycznych) podjęto próbę systematyzacji zagrożeń dotyczących sieci teleinformatycznych pracujących w różnych warunkach eksploatacyjnych. W rozdziale trzecim (Ogólna charakterystyka zaufania) przedstawiono pojęcie zaufania w aspekcie filozofii, socjologii, polityki, zarządzania i systemów wieloagentowych. W rozdziale czwartym (Zaufanie w środowisku technicznym) omówiono możliwości stosowania do opisu zaufania różnych narzędzi matematycznych, m.in. wnioskowania bayesowskiego, teorii gier i zbiorów rozmytych. W rozdziale piątym (Rola zaufania w funkcjonowaniu sieci teleinformatycznych) przedstawiono zastosowanie pojęcia zaufania do analizy funkcjonowania sieci teleinformatycznych. Zaproponowano sposób formalizacji pojęcia zaufania w oparciu o parametry techniczne opisujące funkcjonowanie sieci teletransmisyjnych. W rozdziale szóstym (Odporność sieci teleinformatycznych) omówiono pojęcie odporności sieci teleinformatycznych oraz związane z nią procedury oceny pogorszenia jakości pracy sieci. W rozdziale siódmym (Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych) przeprowadzono analizę podatności głównych elementów składowych sieci teleinformatycznych na cyberzagrożenia. Rozdział ósmy (Kontrola i sterowanie w sieciach teleinformatycznych) zawiera omówienie cyklu życia sieci teleinformatycznych oraz propozycję metody testowania sieci. W rozdziale opisano możliwości realizacji wybranych metod służących do zabezpieczania transmitowanego sygnału przed różnego typu intencjonalnymi i nieintencjonalnymi zagrożeniami.