BHP

1
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr 238

Praca zbiorowa

O zmianach prawnych w ochronie środowiska możesz przeczytać w tekście na str. 4, a o rewolucji w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi planowanej na rok 2025 na str. 6. Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego w zakresie gospodarowania odpadami, dlatego warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy była ona prowadzona sumiennie i nie zawiera żadnych błędów. Wskazówki w tym zakresie znajdziesz w artykule na str. 10. Od 28 grudnia 2024 r. obowiązują także przepisy rozporządzenia w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Mają one na celu uporządkowanie m.in. rynku elektroodpadów. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na str. 11

2
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr 239

Praca zbiorowa

Od 2025 roku obowiązują stawki zawarte w obwieszczeniu ministra klimatu i środowiska z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2025. Co ono zmienia? Zajrzyj na str. 4. Czy w związku z emisją niezorganizowaną, podmiot, powinien rozliczać emisję z procesu sprzątania w raporcie składanym do KOBiZE i sprawozdaniu środowiskowym do marszałków województw? Odpowiedź znajdziesz na str. 11. Rozporządzenie z 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie stanowi jeden z aktów wprowadzających określone regulacje w obszarze zrównoważonych zamówień publicznych. Czego dotyczą te regulacje? Dowiesz się z tekstu na str. 12.

3
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr 240

Praca zbiorowa

Przyjęto ustawę z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 28 grudnia 2024 r., ale jej przepisy będą obowiązywały w różnych terminach. Jakie zmiany wprowadza? Dowiesz się dzięki lekturze tekstu na str. 3. Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. wytwórcy odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów. Czy w takim sprawozdaniu należy uwzględniać wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w firmie, możesz sprawdzić w tekście na str. 9. Jeżeli natomiast nie jesteś pewien, które punkty informacji o środowisku powinieneś uzupełnić w informacji składanej do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2025 r., to zajrzyj na str. 10.

4
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr specjalny 122

Praca zbiorowa

Odpady komunalne to odpady bytowe, powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych. Jaki zakres sprawozdawczości obejmuje te odpady? Na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, za pośrednictwem systemu BDO. Jakie działy składają się na ten dokument? Które z nich musisz uzupełnić? O czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na str. 4. Także prowadzący PSZOK, z wyłączeniem gminy, ma obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie również jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy za pośrednictwem systemu BDO. Więcej informacji na temat tego rodzaju sprawozdań znajdziesz na str. 6. Natomiast gminy na podstawie sprawozdań złożonych przez podmioty odbierające i zbierające odpady komunalne oraz prowadzące PSZOK sporządzają sprawozdanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Przedmiotowe sprawozdanie jest przekazywane za pośrednictwem systemu BDO marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska do 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Jeżeli interesują Cię te zagadnienia, koniecznie zajrzyj na str. 9.

5
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr specjalny 123

Praca zbiorowa

Roczne sprawozdanie dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych oraz raport do KOBiZE za rok 2024 przedsiębiorcy powinni złożyć do 28 lutego 2025 roku. Podmiot korzystający ze środowiska wprowadza do Krajowej bazy raport zawierający informacje wskazane w art. 6 ust. 2 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest zakres raportu do KOBiZE, koniecznie zajrzyj na str. 6. Składanie raportu do KOBiZE powoduje powstawanie różnych problemów i wątpliwości wśród podmiotów. W artykule na str. 8 znajdują się rozwiązania najczęstszych z nich. Bazy Danych Sprawozdań (BDS) o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych to internetowy system, przez który składa się sprawozdania dotyczące m.in. obrotu i stosowania tych substancji. Osoba wypełniają ca formularz rejestracyjny w imieniu podmiotu przekazującego sprawozdanie staje się administratorem konta tego podmiotu. Jakie informacje powinno zawierać sprawozdanie do BDS? Dowiesz się dzięki lekturze tekstu na str. 13.

6
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr specjalny 124

Praca zbiorowa

System kaucyjny to system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach na napoje jednorazowego albo wielokrotnego użytku, będących napojami, pobiera się kaucję, która jest zwracana użytkownikowi końcowemu w momencie zwrotu odpowiednio opakowania objętego systemem kaucyjnym albo odpadu opakowaniowego powstałego z opakowania objętego systemem kaucyjnym. System ten ma zostać uruchomiony 1 października 2025 r. Ustawodawca zdecydował, że system kaucyjny jest najlepszym rozwiązaniem, aby osiągnąć cele związane ze zbieraniem i recyklingiem butelek PET. Z tego powodu znowelizowano ustawę opakowaniową i wprowadzono do niej przepisy dotyczące systemu kaucyjnego. Jak ma on wyglądać w Polsce? Sprawdź na str. 9. Założeniem systemu jest, aby konsument mógł przekazać odpady opakowaniowe (butelki plastikowe i puszki) bądź opakowania (wielorazowe butelki szklane) możliwie blisko miejsca zamieszkania. Jaką rolę w tym zadaniu odegrają punkty zbierania, dowiesz się dzięki informacjom w tekście na str. 13. System kaucyjny obejmuje wielu użytkowników - wprowadzających, jednostki handlowe i inne punkty odbioru, zbierających i przetwarzających odpady oraz podmioty reprezentujące. Każdy z uczestników jest zobowiązany do prowadzenia własnej dokumentacji. Więcej na temat tej dokumentacji przeczytasz na str. 14

7
Ebook

Gospodarowanie odpadami, nr 125

Praca zbiorowa

Zapraszam do lektury wyjątkowego, świątecznego, wydania numeru "Gospodarowania Odpadami". Co w nim znajdziecie? Na pewno dużo nowości prawnych, które przełom roku nam zagwarantował. O zmianach wprowadzonych w ustawie o odpadach możecie przeczytać w tekście na str. 4, a o innych modyfikacjach z zakresu gospodarowania odpadami, które będą obowiązywać od 2025 roku, na str. 5. Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego w zakresie gospodarowania odpadami, dlatego warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy ewidencja prowadzona w BDO nie zawiera błędów. Wskazówki w tym zakresie przedstawiono w artykule na str. 9. W ostatnim numerze specjalnym w sposób kompleksowy scharakteryzowaliśmy wytyczne dotyczące sprawozdań komunalnych. Natomiast w artykule na str. 11 znajdziecie tekst z tego zakresu, dotyczący sposobu obliczania poziomu ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji

8
Ebook

Gospodarowanie odpadami, nr 126

Praca zbiorowa

W nowy rok wchodzimy ze sporą dawką ciekawych artykułów dotyczących gospodarki odpadami. O czym przeczytasz w najnowszym numerze? Jeżeli firma korzysta ze środowiska, to co roku do 28 lutego musi złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Co gospodarujący odpadami powinni o nim wiedzieć? Zajrzyj na str. 4. W określonych przypadkach do wniosków o wydanie zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów lub pozwoleń zintegrowanych i pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających zbieranie bądź przetwarzanie odpadów należy dołączyć akt notarialny. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie to przypadki, koniecznie zapoznaj się z tekstem na str. 10. Dyrektywa NIS 2 ustanawia środki w celu osiągnięcia wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii. Wymogi dyrektywy w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą się przeplatać ze zobowiązaniami dotyczącymi ochrony środowiska, zwłaszcza w przypadku działalności niosącej ryzyko dla środowiska. Jakie znaczenie ma ta dyrektywa dla firm gospodarujących odpadami i ściekami, dowiesz się z artykułu na str. 12.