Instalacje elektryczne

25
Ebook

Prąd włączania transformatorów nadprzewodnikowych

Grzegorz Komarzyniec

Celem pracy jest analiza zjawiska prądu włączania transformatorów nadprzewodnikowych, zarówno od strony teoretycznej, jak i badań przeprowadzonych na rzeczywistych jednostkach oraz wyprowadzenie zależności matematycznych opisujących to zjawisko i zjawiska z nim powiązane. Wprowadzeniem do problematyki jest omówienie zjawiska nadprzewodnictwa i konstrukcji nadprzewodnikowych przewodów nawojowych.

26
Ebook

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych wraz z doborem zabezpieczeń. Omówienie, pytania i odpowiedzi

: inż. Bartłomiej Jaworski Karolina Dębowska, dr inż. Łukasz Rosłaniec, mgr inż. Janusz Strzyżewski, Marcin Szponder

Ta książka to odpowiedź na pytania związane z właściwym zaprojektowaniem instalacji fotowoltaicznej dla budynku jednorodzinnego. Skierowana jest do osób zainteresowanych zainwestowaniem w tego typu źródło energii, a także dla instalatorów tychże instalacji, w celu usystematyzowania wiedzy, poszerzenia jej oraz zwrócenia uwagi na szczegóły, które mogły umknąć uwadze w czasie codziennej pracy. Książka szczegółowo omawia sposoby projektowania instalacji PV, doboru komponentów czy zabezpieczeń odgromowych oraz zwraca uwagę na to, jakiej mocy instalacja będzie nadawała się do konkretnej inwestycji.

27
Ebook

Projektowanie oraz dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej po stronie DC

Bartłomiej Jaworski

System fotowoltaiczny (PV) to elektrownia słoneczna, która z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych wykonuje przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Z ebooka dowiecie się Państwo, jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną: dobrać panele PV, inwerter, przewody oraz zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe, zapewnić ochronę przeciwprzepięciowa oraz ochronę przeciwpożarową. Przedstawiono też przykładowe obliczenia wykonywane podczas projektowania. Podano też wykaz przepisów i norm dotyczących systemów fotowoltaicznych.

28
Ebook

Projektowanie oraz dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej po stronie DC

inż. Bartłomiej Jaworski

System fotowoltaiczny (PV) to elektrownia słoneczna, która z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych wykonuje przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Z ebooka dowiecie się Państwo, jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną: dobrać panele PV, inwerter, przewody oraz zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe, zapewnić ochronę przeciwprzepięciowa oraz ochronę przeciwpożarową. Przedstawiono też przykładowe obliczenia wykonywane podczas projektowania. Podano też wykaz przepisów i norm dotyczących systemów fotowoltaicznych.

29
Ebook

Rozproszone źródła energii

Józef Paska

Monografia obejmuje zagadnienia szeroko pojętego rozproszonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiono przyczyny rozwoju wytwarzania rozproszonego, podstawowe definicje i klasyfikację oraz aktualny i prognozowany stan energetyki rozproszonej. Omówiono technologie stosowane w źródłach rozproszonych: wykorzystanie silników tłokowych, turbin i mikroturbin gazowych oraz silników Stirlinga; małe elektrownie wodne; elektrownie wiatrowe; elektrownie słoneczne (heliotermiczne i fotowoltaiczne); wykorzystanie biomasy i energii geotermalnej oraz ogniwa paliwowe. Przedstawiono problematykę wytwarzania skojarzonego energii elektrycznej i ciepła w źródłach rozproszonych hybrydowych systemów wytwórczych i zasobników energii oraz sterowania i nadzoru źródeł rozproszonych, w tym wykorzystania mikrosieci. Omówiono także zagadnienia formalno-prawne związane z energetyką rozproszoną, w tym systemy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i kogeneracji; aspekty ekonomiczne wytwarzania rozproszonego; problemy pracy rozproszonych źródeł energii w systemie elektroenergetycznym, w tym przyłączania do sieci elektroenergetycznych; wymagania stawiane źródłom rozproszonym, w szczególności elektrowniom wiatrowym, oraz oddziaływanie tych źródeł na system elektroenergetyczny.   Zaprezentowano także dwa programy komputerowe pomocne w przygotowaniu projektów z zakresu generacji rozproszonej i efektywności energetycznej.

30
Ebook

Rynek energii elektrycznej. Polityka i ekonomia

Zbigniew Połecki (red.), Paweł Pijarski (red.)

Przedsiębiorstwa energetyczne są poddawane nieustającej presji politycznej i regulacyjnej. Polityki energetyczne, określając kierunki oraz działania wykonawcze, powinny gwarantować rozwój ich działalności w dłuższej perspektywie. Coraz częściej realizacja polityki energetycznej poszczególnych państw członkowskich jest uzależniona od regulacji przygotowywanych na poziomie Unii Europejskiej

31
Ebook

Standardy urządzeń do ładowania samochodów elektrycznych

dr inż. Łukasz Rosłaniec

Coraz częściej projektanci i instalatorzy spotykają się ze zleceniami, których przedmiotem jest wykonanie przyłącza elektrycznego do ładowania pojazdów elektrycznych. Wynika to m.in. z polskiej ustawy o elektromobilności i europejskiej dyrektywy EPBD 2018/844, która nakłada od marca 2021 roku na deweloperów i właścicieli budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych obowiązek zapewnienia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Z e-booka dowiesz się między innymi jakie nastąpiły zmiany w sposobie ładowania samochodów elektrycznych.

32
Ebook

The problematic aspects of energy efficiency \'22

Maciej Zajkowski, Zbigniew Sołjan (red.)

Energy efficiency is not only energy yield related to the energy consumption in a specific device or building but also the possibility of optimal use of the stored energy in a determine area or in the system, without the necessity for its transmission. Generation, distribution and balancing of energy demand, in a limited area, becomes an energy cluster in which, under the agreement of the entities forming the cluster, there is a possibility for effective management of energy produced and its storage, according to the requirements and assumptions of the capacity market. The purpose of such an initiative is primarily the effective development of distributed energy, which does not have to be based solely on renewable energy sources, but can also use conventional sources, according to dedicated management models. The whole project is intended to improve energy security, have a positive impact on the environment, strengthen the local economy and generate lower costs for the end user. According to the RES Act, a member of an energy cluster can be an enterprise, a natural person, a local government unit and their organizational units. It can also include small, medium and large public transport companies and other entities functioning in the area covered by the energy cluster. A cluster initiative may be established and operate in an area no larger than five municipalities or one county, and its purpose is to obtain financial and non-financial benefits for the members of the energy cluster.

33
Ebook

W czym systemy do monitorowania prądów różnicowych są lepsze od wyłączników różnicowoprądowych

Janusz Strzyżewski

Wyłączniki ochronne różnicowoprądowe oprócz zalet mają i wady. Do nich należy bezpodstawne wyłączenie zasilania na skutek wykrycia prądów różnicowych, które są normalnym zjawiskiem w odbiornikach o charakterze elektronicznym. Kolejny kłopot to konieczność częstego przeprowadzania testów wyłącznika. Rozwiązaniem tych problemów są systemy monitorowania prądów różnicowych. Z ebooka dowiedzą się Państwo, jakie działają i jak konfigurowane są systemy do monitorowania prądów różnicowych, jakie są ich zalety i wady w porównaniu z wyłącznikami ochronnymi różnicowoprądowymi.

34
Ebook

W jakich terminach i jakimi metodami badać sprzęt ochronny dla elektryków

Fryderyk Łasak

Dielektryczny sprzęt ochronny użytkowany podczas eksploatacji urządzeń elektrycznych powinien być odpowiedniej jakości i musi być okresowo poddawany oględzinom i próbom wytrzymałości elektrycznej. W ebooku opisano badania: gumowego sprzętu ochronnego, dywaników i chodników, drążków i kleszczy izolacyjnych, wskaźników napięcia, uzgadniaczy faz, pomostów izolacyjnych, uziemiaczy przenośnych, uchwytów izolacyjnych do wkładek bezpiecznikowych mocy.

35
Ebook

Właściwości oraz niekonwencjonalne wykorzystanie siły pola elektromagnetycznego

Radosław Gawlik

Publikacja koncentruje się na zjawiskach magnetyzmu oraz elektromagnetyzmu. Okazuje się, że obydwa fenomeny oferują wiele ciekawych i nie do końca zweryfikowanych właściwości. Być może powinny zostać wykorzystane we współczesnym przemyśle nieco szerzej? Co jeśli okaże się, że energia elektryczna wcale nie musi być dla nas zabójcza? Co by było gdyby udało się transmitować prąd bezprzewodowo? Na te oraz kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź właśnie w tej krótkiej książce.

36
Ebook

Zasady działania i doboru czujników zbliżeniowych stosowanych w układach automatyki

Michał Świerżewski

W automatyce przemysłowej powszechnie stosuje się bezdotykowe czujniki zbliżeniowe. Ich zadaniem ich jest wykrywanie i sygnalizacja obecności różnego rodzaju obiektów: przedmiotów metalowych i niemetalowych, cieczy, gazów i rozdrobnionych ciał stałych. Z ebooka dowiecie się Państwo, jak działają czujniki zbliżeniowe i gdzie stosuje się ich poszczególne rodzaje oraz na co zwracać uwagę przy ich doborze. W ebooku opisano czujniki indukcyjne, pojemnościowe, optyczne i ultradźwiękowe.

37
Ebook

Zastosowania automatyki elektroenergetycznej do ochrony silników indukcyjnych klatkowych

Łukasz Rosłaniec

Pomimo prostoty, uniwersalności i niezawodności silnika klatkowego istnieją niebezpieczne stany pracy tej maszyny elektrycznej. W ebooku omówiono niebezpieczne stany pracy silnika klatkowego, potencjalne awarie, wpływ silnika na jakość energii elektrycznej oraz wpływ jakości na pracę silnika. Przedstawiono sposoby zabezpieczania silnika przed uszkodzeniem w niebezpiecznych stanach pracy oraz możliwości poprawy negatywnego wpływu tego typu silników na jakość energii elektrycznej w sieci, do której są przyłączane.