Юридична

617
Eлектронна книга

Zdolność sądowa i legitymacja skargowa w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Anna Górska

Zdolność sądowa i legitymacja skargowa w postępowaniu sądowoadministracyjnym stanowi kompleksowe opracowanie o charakterze monograficznym zagadnień związanych z wykładnią i stosowaniem przepisów prawa wyznaczających kształt tych konstrukcji prawnych. Publikacja powstała na bazie rozprawy doktorskiej obronionej przez Autorkę na Uniwersytecie Jagiellońskim i posiada istotne walory naukowe. Jej zakres tematyczny jest bardzo interesujący, budzący liczne kontrowersje zarówno w doktrynie, jak i w judykaturze oraz aktualny. Oprócz przedstawienia stanu dyskursu prawnego oraz orzecznictwa, Autorka formułuje propozycje szczegółowych rozwiązań normatywnych. W związku z rosnącą na przestrzeni lat potrzebą szerszej partycypacji społecznej w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym poszukuje odpowiedzi na pytanie o aktualny standard dostępu do sądu administracyjnego. W monografii przedstawia propozycję współczesnej formy ochrony grup interesów w ramach modelu legitymacji skargowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Zaprezentowane w publikacji spostrzeżenia stanowią wkład zarówno w rozwój nauki, jak i potencjalnie praktyki orzeczniczej.

618
Eлектронна книга

Zeznania roczne - kompendium 2021

Kinga Jańczak

Choć żartobliwie mówi się, że w życiu są pewne tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki, jest w tym wiele prawdy, a zeznania roczne to część obowiązku dotyczącego rozliczenia podatku dochodowego względem urzędu skarbowego. Z publikacji dowiesz się: Które zeznanie roczne będzie odpowiednie w Twoim przypadku? Jak dokonać ustalenia właściwego urzędu skarbowego? Kiedy rozliczanie z małżonkiem jest korzystne i jak zrobić to prawidłowo? Jak wykazać dochód małoletnich dzieci i kiedy należy to zrobić? Powyższe to tylko część poruszonych kwestii. Kompendium dotyka również problematyki nierejestrowanej działalności gospodarczej, świadczeń z ZUS, czy kryptowalut.

619
Eлектронна книга

Zezwolenia i pozwolenia w gospodarce odpadowej. Wydanie II

Podmiot, który chce przetwarzać lub zbierać odpady powinien uzyskać stosowną decyzję właściwego miejscowo organu ochrony środowiska. Podobnie w przypadku podmiotów wytwarzających odpady w ilości powyżej 5.000 Mg/rok w przypadku odpadów innych  niż niebezpieczne oraz 1 Mg/rok odpadów niebezpiecznych. Książka zawiera szereg porad, odpowiedzi na pytania czytelników oraz podpowiedzi, jak prawidłowo sporządzić wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie czy przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia na ich wytwarzanie. Wszystko omówione zostało na konkretnych przykładach.

620
Eлектронна книга

ZFŚS 2023.Komentarz

Mariusz Pigulski

Publikacja zawiera praktyczne objaśnienia do każdego artykułu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Szczegółowo omówiono w niej obowiązki związane z prowadzeniem działalności socjalnej, jakie mają pracodawcy. Wyjaśnienia zostały poparte licznymi praktycznymi przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym. W komentarzu uwzględniono - obowiązujące od 1 stycznia 2023 r. - regulacje dotyczące wysokości odpisu na zfśs oraz rozliczania świadczeń finansowanych z zfśs. Ponadto zwrócono uwagę na problematykę finansowania spotkań integracyjnych ze środków socjalnych. Komentarz został wzbogacony o rozwiązania problemów pojawiających się w praktyce funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Są one przedstawione w formie pytań i odpowiedzi jako odrębna od komentarza część książki. Jest to obowiązkowa lektura dla osób zajmujących się rozliczeniami kadrowo-płacowymi w podmiotach prowadzących działalność socjalną. Zawarte w książce wyjaśnienia zainteresują również beneficjentów świadczeń pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a zwłaszcza członków komisji socjalnych. O AUTORZE Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk od ponad 20 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. Absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej.

621
Eлектронна книга

Zjawiska niepożądane w zatrudnieniu z perspektywy prawa pracy - wybrane zagadnienia

Magdalena Paluszkiewicz, Ewa Staszewska

Monografia Zjawiska niepożądane w zatrudnieniu z perspektywy prawa pracy - wybrane zagadnienia została przygotowana przez studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego - członków Studenckiego Koła Naukowego Prawa Pracy działającego przy Katedrze Prawa Pracy UŁ. Publikacja zawiera zbiór opracowań dotyczących niepożądanych zjawisk w środowisku pracy, w ramach których Autorzy poddają analizie rozwiązania prawne dotyczące m.in. mobbingu czy dyskryminacji, zwracając przy tym uwagę na ich niedoskonałość oraz formułując postulaty de lege ferenda. Rozważania osadzone są nie tylko na gruncie polskiego prawa pracy, ale uwzględniają także dokumenty międzynarodowe - w tym zwłaszcza Konwencję nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy z 2019 r. dotyczącą eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy, wokół której toczą się w ostatnim czasie ożywione dyskusje naukowe. Nie umknęło uwadze Autorów również zagrożenie pojawienia się nowych niepożądanych zjawisk w zatrudnieniu, mogących być konsekwencją m.in. rozwoju nowoczesnych technologii. Przygotowanie opracowania przez najmłodszych badaczy prawa pracy, pozwala na nieco inną perspektywę postrzegania przedmiotowej problematyki, co może ożywić dyskurs naukowy w tym obszarze.

622
Eлектронна книга

Zmiana opodatkowania i inne. TOP 10 luty 2023

Beata Ilnicka, Kinga Jańczak, Małgorzata Lewandowska, Ewa Szpytko-Waszczyszyn, ...

W publikacji zostały zawarte najważniejsze informacje dotyczące zmiany formy opodatkowania, rocznej składki zdrowotnej, ulg podatkowych oraz estońskiego CIT-u! Dowiedz się: • Jak zmienić formę opodatkowania? • Kogo dotyczy rozliczenie składki zdrowotnej i w jakim terminie należy ją rozliczyć? • Do kiedy należy zgłosić przejście z podatku liniowego na skalę podatkową za 2022 rok? • Ile wynosi ulga PIT-0 dla seniorów i co należy zrobić, aby móc z niej skorzystać? • Jaki jest główny cel estońskiego CIT-u i dlaczego jest on atrakcyjną formą opodatkowania? Przeczytaj i poznaj najważniejsze zmiany!

623
Eлектронна книга

Znaczenie zasady dwuizbowości w praktyce ustrojowej wybranych demokracji Azji Południowo-Wschodniej. Malezja, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni

Anna Michalak

Istniejące klasyfikacje parlamentów wskazują, że badacze kręgu atlantyckiego nie sięgają w swych dociekaniach do państw Azji Południowo-Wschodniej i przyjętych tam rozwiązań ustrojowych. Region ten w omawianym zakresie wymaga zatem przeprowadzenia badań prawno-porównawczych, zwłaszcza pod kątem analizy adaptowanych instytucji, ich modyfikacji oraz unikatowych, charakterystycznych rozwiązań. Prezentowana monografia stanowi efekt badań prowadzonych w latach 2014–2017, mających na celu przeanalizowanie funkcjonowania organów władzy ustawodawczej w wybranych demokracjach Azji Południowo-Wschodniej. Autorka ukazuje, jakie znaczenie prawne (sposób unormowania omawianej zasady w aktach normatywnych), funkcjonalne (efektywność procesu legislacyjnego oraz wykonywania innych kompetencji legislatywy), a także polityczne (stabilizacja rządów, hegemonia jednej partii) miało wprowadzenie dwuizbowej struktury parlamentu w państwach tego regionu.

624
Eлектронна книга

Źródła finansowania NGO 2023. Praktyczne wskazówki

Sławomir Liżewski

Organizacje pozarządowe, chcąc prowadzić swoją działalność, muszą w pierwszej kolejności zgromadzić odpowiednią ilość środków niezbędnych do realizacji swoich celów statutowych. Autor omawia m.in.: środki pieniężne lub inne składniki majątku otrzymane m.in. w drodze darowizny, spadku, wpływów z 1,5% podatku dochodowego, dotacji, zbiórek publicznych itd. W książce poruszono także kwestie takie jak: pożyczki i kredyty oraz depozyty bankowe, wolontariat w organizacjach pozarządowych, crowdfunding, kapitał żelazny, finansowanie klubów sportowych przez gminę, sponsoring.