Проектні зразки

9
Eлектронна книга

Infrastruktura jako kod. Dynamiczne systemy w epoce chmury

Kief Morris

Sześć lat temu pojęcie infrastruktury jako kodu było czymś nowym. Dzisiaj, gdy nawet banki i inne konserwatywne organizacje planują przejść na korzystanie z chmury, zespoły programistów w firmach na całym świecie próbują budować duże bazy kodu infrastruktury. W swojej praktycznej książce Kief Morris z ThoughtWorks wyjaśnia, jak efektywnie zarządzać infrastrukturą w epoce chmury, używając zasad, praktyk i wzorców zainicjowanych przez zespoły DevOps. Nowe, uaktualnione wydanie, przeznaczone dla administratorów systemów, inżynierów infrastruktury, programistów, kierowników zespołów i architektów, pokazuje, jak wykorzystywać technologie chmury i automatyzacji do łatwego, bezpiecznego, szybkiego i odpowiedzialnego wprowadzania zmian. Czytając tę książkę dowiesz się, jak definiować wszystko jako kod i jak używać projektów oprogramowania i praktyk inżynieryjnych do tworzenia systemów składających się z małych, luźno sprzężonych elementów. Książka obejmuje następujące zagadnienia: •  Podstawy: wykorzystywanie infrastruktury jako kodu do ciągłego wprowadzania zmian i podnoszenia jakości operacyjnej za pomocą narzędzi i technologii przeznaczonych do budowy platform opartych na chmurze •  Stosy infrastruktury: sposoby definiowania, udostępniania, testowania i ciągłego dostarczania zmian zasobów infrastruktury •  Serwery i inne platformy: używanie wzorców do projektowania udostępniania oraz konfiguracji serwerów i klastrów •  Duże systemy i zespoły: przepływy, zarządzanie i wzorce architektoniczne używane do tworzenia elementów infrastruktury i zarządzania nimi   „Praktyki infrastruktury jako kodu przeszły ewolucję od zarządzania serwerami do zarządzania całymi stosami, ale ich nowe możliwości zostały osiągnięte kosztem złożoności. Książka wykracza poza same polecenia. Prezentuje wzorce projektowe kryjące się za dobrymi praktykami oraz metody automatyzacji na wyższym poziomie”. —Patrick Debois założyciel DevOpsDays Kief Morris jest globalnym dyrektorem ds. inżynierii chmurowej w ThoughtWorks. Pomaga organizacjom i zespołom szukać lepszych sposobów wykorzystywania technologii infrastruktury i chmury do szybszego i bardziej niezawodnego uzyskiwania większych korzyści. Od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem, tworzeniem i uruchamianiem zautomatyzowanej infrastruktury serwerów IT. Zaczynał od skryptów powłoki i Perla, a następnie, w miarę pojawiania się nowych technologii, przeszedł między innymi na CFengine, Puppet, Chef i Terraform.

10
Eлектронна книга

Kubernetes. Wzorce projektowe. Komponenty wielokrotnego użycia do projektowania natywnych aplikacji chmurowych

Bilgin Ibryam, Roland Huß

Kubernetes jest platformą do orkiestracji kontenerów. Projekt ten należy dziś do najpopularniejszych i najbogatszych narzędzi w swojej klasie, stanowi także podstawę dla wielu innych platform, znanych jako systemy typu PaaS. Dzięki nim Kubernetes zyskał możliwość tworzenia aplikacji, jednak tego rodzaju narzędzia wymagają od programistów i architektów zastosowania odpowiednich wzorców projektowych. Opisują one schematy rozwiązywania problemów na różnych poziomach dokładności, a tym samym umożliwiają efektywne projektowanie i implementację nowoczesnych, elastycznych natywnych aplikacji chmurowych w Kubernetesie. To książka przeznaczona dla programistów, którzy chcą rozwijać chmurowe aplikacje dla Kubernetesa. Opisano w niej wiele przydatnych wzorców, przedstawiono ich możliwości i wytyczne do stosowania. Poszczególne zagadnienia zostały zilustrowane praktycznymi przykładami. Wśród wzorców znalazły się te, które ułatwiają tworzenie aplikacji chmurowych, oraz umożliwiające zarządzanie interakcjami między kontenerami i platformami. Opisano tu różne metody konfiguracji aplikacji w Kubernetesie oraz zasady organizowania kontenerów w ramach kapsuły. Wprowadzono również szereg bardziej zaawansowanych tematów, takich jak techniki rozszerzania platformy czy tworzenie obrazów kontenerów. Poszczególne wzorce nadają się do wielokrotnego użytku i są szczególnie przydatne w przypadku natywnych środowisk chmurowych. W książce opisano następujące kategorie wzorców: wzorce podstawowe wzorce zachowań wzorce strukturalne wzorce konfiguracji wzorce zaawansowane Kubernetes: rzeczywiste rozwiązanie istotnych problemów!

11
Eлектронна книга

Mikrousługi. Budowa i działanie. Przewodnik po budowaniu architektury mikrousług

Ronnie Mitra, Irakli Nadareishvili

Przewodnik po budowaniu architektury mikrousług Architektury mikrousług oferują większą prędkość wprowadzania zmian, lepszą skalowalność oraz czystsze, łatwiejsze do rozwijania projekty systemów. Jednak implementowanie architektury mikrousług nie jest łatwe. Jak dokonywać niezliczonych wyborów, przeszkolić zespół pod kątem tych wszystkich szczegółów technicznych i poprowadzić organizację w stronę udanego wdrożenia, aby zmaksymalizować szanse powodzenia? Autorzy tej książki, Ronnie Mitra i Irakli Nadareishvili proponują wskazówki krok po kroku dla budowania efektywnej architektury mikrousług. Architekci i inżynierowie mogą pójść drogą implementacji opartej na technikach i rozwiązaniach, które już wykazały swoją skuteczność w systemach mikrousług. Zbudujemy model operacyjny, projekt mikrousług, podstawy infrastruktury oraz dwie działające mikrousługi, po czym połączymy te elementy w jedną implementację. Dla każdego, kto staje przed wyzwaniem budowania mikrousług albo ich architektury, ten przewodnik jest nieocenionym źródłem. •  Poznaj efektywny i oczywisty sposób projektowania systemu mikrousług •  Definiuj zespoły, ich zadania i wskazówki dla współdziałania •  Dowiedz się, jak podzielić wielką aplikację na zbiór mikrousług •  Zbadaj sposoby izolowania i osadzania danych w odpowiednich mikrousługach •  Zbuduj prosty, ale skuteczny potok CI/CD na potrzeby zmian infrastruktury •  Twórz kod dla przykładowych mikrousług •  Wdrażaj działające zastosowania mikrousług w Amazon Web Services „Książka przedstawia jasne i proste wskazówki, jak przekształcić zasady i praktyki mikrousług w rzeczywisty, działający kod. Polecam ją każdemu, kto chce szybko uzyskać działające rozwiązanie.” —Mike Amundsen Doradca i autor Ronnie Mitra jest autorem, strategiem i konsultantem z przeszło 25-letnim doświadczeniem w pracy z technologiami łączności i sieci WWW. Jest współ­autorem książek Microservice Architecture oraz Continuous API Management, wydanych przez O’Reilly. Irakli Nadareishvili jest wiceprezesem do spraw innowacji w firmie Capital One, kierując zespołami odpowiedzialnymi za budowanie platformy bankowości opartymi na mikrousługach. Poprzednio był współzałożycielem i CTO startupu z branży ochrony zdrowia ReferWell i zajmował stanowiska kierownicze w firmach CA Technologies oraz NPR. Można śledzić go na Twitterze: @inadarei.

12
Eлектронна книга

Nowoczesna inżynieria oprogramowania. Stosowanie skutecznych technik szybszego rozwoju oprogramowania wyższej jakości

David Farley

Inżynieria oprogramowania polega na stosowaniu empirycznego podejścia do szukania wydajnych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań podczas tworzenia oprogramowania. Dziedzina ta ma na celu organizowanie optymalnego procesu tworzenia aplikacji ? od koncepcji, poprzez kodowanie, wdrażanie, utrzymywanie, po wycofywanie. Uzyskanie biegłości w tym obszarze nie jest łatwe: rozwój oprogramowania wymaga zrozumienia filozofii inżynierii i stosowania określonych zasad. Tę książkę docenią programiści, menedżerowie, inżynierowie i liderzy techniczni. Znajdziesz w niej cenne informacje o filozofii inżynierii oprogramowania, jak również o postępach w sposobie myślenia na jej temat. Na tej bazie oparto zestaw zasad ułatwiających skuteczne radzenie sobie z dwoma podstawowymi procesami inżynierii oprogramowania: uczenia się i eksploracji oraz radzenia sobie ze złożonością. W ten sposób dowiesz się, jak usprawnić wszystkie aspekty swojej pracy, a także jak stosować sprawdzone podejścia prowadzące do sukcesu z uwzględnieniem uwarunkowań ekonomicznych. Dzięki tej przełomowej publikacji nauczysz się technik rozwiązywania problemów z wykorzystaniem zarówno obecnych, jak i przyszłych technologii. W efekcie będziesz szybciej tworzyć lepsze oprogramowanie, i to w bardziej przyjemny i satysfakcjonujący sposób. Poznaj i stosuj zasady nowoczesnej inżynierii oprogramowania: określaj jasne cele i sensownie wybieraj narzędzia organizuj pracę i systemy tak, aby móc oceniać ciągłe postępy zachowuj kontrolę nawet po zwiększeniu złożoności systemu utrzymuj dyscyplinę z zachowaniem właściwej elastyczności ucz się z historii i doświadczenia naucz się oceniać nowe idee rozwoju oprogramowania Przekonaj się, jak dzisiaj najlepsi praktycy projektują oprogramowanie!

13
Eлектронна книга

Od monolitu do mikrousług. Ewolucyjne wzorce przekształcania systemów monolitycznych

Sam Newman

Mikrousługi są relatywnie świeżą koncepcją w świecie systemów IT, mimo to coraz więcej organizacji decyduje się na wdrażanie opartej na nich architektury. Uznaje się, że zapewnia ona wówczas lepszą skalowalność, łatwość łączenia poszczególnych niezależnych elementów, a przede wszystkim możliwość szybszej reakcji na zmiany i skuteczniejsze wdrażanie nowych funkcjonalności. Zanim jednak organizacja da się skusić tymi obietnicami, powinna gruntownie przeanalizować swoją sytuację i decyzję o ewentualnej migracji systemu oprzeć na racjonalnych przesłankach. Konieczne jest również opracowanie planu takiego przejścia, zwłaszcza jeśli nie można sobie pozwolić na dłuższe przestoje w działalności. To wyczerpujący poradnik dla inżynierów, którzy stoją przed wyzwaniem przekształcenia monolitycznego systemu w architekturę opartą na mikrousługach bez przerywania funkcjonowania firmy. Książka jest przeznaczona dla organizacji, które muszą płynnie zmienić istniejący system, a nie zbudować go od nowa. Zawiera wiele cennych wskazówek odnoszących się do celowości samej migracji oraz przedstawia liczne scenariusze i strategie przekształcania: od etapu planowania aż po dekompozycję aplikacji i baz danych. Znalazł się tu zestaw sprawdzonych wzorców i technik wraz z omówieniem sytuacji, w jakich można je bezpiecznie zastosować. Nie zabrakło ważnych szczegółów związanych z wzorcami refaktoryzacji architektury czy problematyki naruszeń integralności w wyniku podziału baz danych. W tej książce między innymi: podstawowe koncepcje związane z mikrousługami ocena przydatności mikrousług w konkretnych sytuacjach planowanie wdrażania architektury opartej na mikrousługach wzorce migracji, dekompozycja aplikacji i inne zagadnienia techniczne wykrywanie i rozwiązywanie problemów związanych z mikrousługami Dążysz do sukcesu? Obierz kurs na mikrousługi!

14
Eлектронна книга

Podręcznik architekta rozwiązań. Poznaj reguły oraz strategie projektu architektury i rozpocznij niezwykłą karierę. Wydanie II

Saurabh Shrivastava, Neelanjali Srivastav

Usługi natywnej chmury pozwalają na uzyskiwanie imponującej wydajności i skalowalności przy niskim koszcie. Świadome tego przedsiębiorstwa poszukują architektów rozwiązań chmurowych, którzy spełniają wysokie wymagania. Taka osoba musi posiadać rozległą znajomość technologii i umiejętność wiązania tej wiedzy z wymaganiami biznesu w sposób zapewniający maksimum korzyści. Dzięki tej książce dowiesz się, jak tworzyć niezawodne, skalowalne i odporne rozwiązania, a także jak projektować systemy następnej generacji przeznaczone dla środowiska chmury. Poznasz efektywne strategie dla produktu i nauczysz się je w pełni implementować w swojej organizacji. Zrozumiesz też, w jaki sposób architekt rozwiązań wpisuje się w środowisko elastycznie działającej firmy. W tym wydaniu pojawiły się również nowe rozdziały, poświęcone takim technologiom jak internet rzeczy, obliczenia kwantowe, inżynieria danych i uczenie maszynowe. Znajdziesz tu uaktualnione informacje dotyczące architektury natywnej chmury i magazynu danych łańcucha bloków. W efekcie lektury nauczysz się tworzyć projekty efektywnych rozwiązań, spełniających zdefiniowane wymagania biznesowe. Najciekawsze zagadnienia: zadania architekta rozwiązań w korporacji implementacja reguł i wzorców projektowych strategie zabezpieczania architektury modernizacja starych aplikacji za pomocą chmury big data, uczenie maszynowe, IoT i obliczenia kwantowe w nowoczesnej architekturze Jeśli chcesz mieć łatwe życie, nie zostawaj architektem. Zaha Hadid, wielokrotnie nagradzana architektka

15
Eлектронна книга

Practical Model-Driven Enterprise Architecture. Design a mature enterprise architecture repository using Sparx Systems Enterprise Architect and ArchiMate® 3.1

Mudar Bahri, Joe Williams

Most organizations face challenges in defining and achieving evolved enterprise architecture practices, which can be a very lengthy process even if implemented correctly. Developers, for example, can build better solutions only if they receive the necessary design information from architects, and decision-makers can make appropriate changes within the organization only if they know the implications of doing so.The book starts by addressing the problems faced by enterprise architecture practitioners and provides solutions based on an agile approach to enterprise architecture, using ArchiMate® 3.1 as an industry standard and Sparx EA as the modeling tool. You'll learn with the help of a fictional organization that has three business units, each expecting something different from you as the enterprise architect. You'll build the practice, satisfy the different requirements of each business unit, and share the knowledge with others so they can follow your steps. Toward the end, you'll learn how to put the diagrams and the content that you have developed into documents, presentations, and web pages that can be published and shared with any stakeholder.By the end of this book, you'll be able to build a functional enterprise architecture practice that supports every part of your organization. You'll also have developed the necessary skills to populate your enterprise architecture repository with references and artifacts.

16
Eлектронна книга

Praktyka czyni mistrza. Wzorce, inspiracje i praktyki rzemieślników programowania

Dave Hoover, Adewale Oshineye

Jeśli chcesz być świetnym programistą, nie możesz poprzestać tylko na opanowaniu narzędzi deweloperskich i kilku języków programowania. Do rozwiązywania złożonych problemów, które często pojawiają się podczas tworzenia aplikacji, nie wystarczy Ci sama wiedza techniczna. Tak jak w innych dziedzinach rzemiosła, także i tu staniesz przed zagadnieniami, które Cię przerosną, choć wcale nie są unikatowe. Właśnie dla takich zagadnień opracowuje się wzorce — w gruncie rzeczy łączące wiele różnych dziedzin, bo oparte na podobnym schemacie. No dobrze, ale w jaki sposób rzemieślnik programowania może się uczyć od, dajmy na to, mistrza tańca? W tej książce temat nauki rzemiosła potraktowano interdyscyplinarnie. Jej podstawą są dziesiątki wywiadów z praktykami oraz literatura na temat uczenia się, psychologii optymalnej wydajności i wszystkiego, co łączy się z osiąganiem mistrzostwa. Pokazano tu, jak uczyli się wybitni chirurdzy, choreografowie, filozofowie oraz architekci aplikacji. Książka stanowi źródło inspiracji: poszczególne wzorce rozwiązywania problemów są osadzane w określonych kontekstach, a sugerowane rozwiązania uzupełniono relacjami danego wzorca do innych wzorców i wzbogacono w odniesienia do literatury i historii mistrzów z różnych dziedzin. Dzięki tej książce dowiesz się: czy jesteś uczniem, czeladnikiem czy może już mistrzem rzemiosła programistycznego czym są wzorce i jakie znaczenie mają dla nauki rzemiosła jak nieustannie się uczyć i dążyć do mistrzostwa jak oceniać swoje umiejętności i zapewniać sobie korzyści związane z realistyczną samooceną jak skutecznie rozwiązywać różne problemy, począwszy od kłopotliwej współpracy z klientem, a skończywszy na pokonaniu własnego wypalenia zawodowego Rzemieślnik — mistrz, czyli najlepszy fachowiec! David H. Hoover — prowadzi dział rozwoju oprogramowania oraz program praktyk zawodowych w firmie Optiva. Programuje od 2000 roku, jednak jego pasją jest rozwijanie idei rzemieślniczego podejścia do pisania aplikacji. W wolnych chwilach uprawia różne sporty wytrzymałościowe. Adewale Oshineye — jest inżynierem w fimie Google. Programuje od wczesnego dzieciństwa. Pracował nad wieloma projektami o różnej skali, dzięki czemu mógł się uczyć od najlepszych praktyków Europy Zachodniej. Jego ulubioną rozrywką jest przemierzanie Londynu z aparatem fotograficznym w ręku.