Finanse

Jeśli poszukujesz specjalistycznych publikacji z kategorii finansów, trafiłeś w dobre miejsce. Zajrzyj do naszej ebiblioteki, w której znajdziesz książki omawiające zagadnienia rozliczania podatków, rachunkowości, analizy finansowej, giełdy, czy fundraisingu. Zrozum nie tylko finanse osobiste, ale i te na poziomie przedsiębiorstw.

257
Ebook

Ustawa o rachunkowości 2023

Katarzyna Trzpioła

Do ustawy o rachunkowości zmiany nie są wprowadzane tak często jak w przypadku ustaw podatkowych, jednak co roku ustawodawca dokonuje wprowadza do niej nowelizacje. W roku 2023 największe planowane zmiany związane z implementacją przepisów unijnych dyrektyw jeszcze przed nami, jednak warto pamiętać także o zmianach, które choć weszły w życie w 2022 r., mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych w tym roku. O nich oraz planowanych zmianach, a także dwóch ważnych stanowiskach KSR przeczytasz w komentarzu eksperta poprzedzającym aktualną treść ustawy.

258
Ebook

Ustawa o rachunkowości z komentarzem

Gyöngyvér Takáts

W publikacji omówiono zmiany dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania sprawozdań finansowych, jakie wprowadzono w 2022 r. i obowiązują na dzień 31 marca 2023 r. Szczególną uwagę poświęcono rekomendacjom Komitetu Standardów Rachunkowości uzupełniającym założenia wynikające z KSR 14 "Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności". Dotyczą one sporządzania sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności: ● w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę (rekomendacja wydana w 2022 r.), ● w warunkach niepewności otoczenia gospodarczego (rekomendacja wydana w 2023 r.). Nie mniej uwagi Autorka - właścicielka biura rachunkowego - poświęciła analizie wydanego w 2022 r. Krajowego Standardu Rachunkowości nr 15 "Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów", w którym przedstawiono warunki uznania przychodu ze sprzedaży dóbr za przychód bilansowy. Ponadto komentarzem zostały objęte m.in.: ● przesłanki, których zaistnienie powoduje, że jednostka powinna sporządzić sprawozdanie przy założeniu braku kontynuacji działania, ● dopuszczalne uproszczenia dla mikro- i małych jednostek, ● zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przez fundacje i stowarzyszenia, ● sposób podpisywania i składania e-sprawozdań finansowych i ich poszczególnych elementów. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o rachunkowości i jest polecana dla księgowych, biegłych rewidentów, pracowników działów księgowości, biur rachunkowych, menedżerów, doradców podatkowych. ATUTY PUBLIKACJI: Kompleksowość, prosty język, praktyczność, schematy, tabele, ujednolicony tekst ustawy o rachunkowości.

259
Ebook

Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian

Gyöngyvér Takáts

W publikacji omówiono zmiany dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania sprawozdań finansowych, jakie wprowadzono zarówno w 2023 r., jak i w roku bieżącym. Szczególną uwagę poświęcono najnowszej rekomendacji Komitetu Standardów Rachunkowości dotyczącej wykazywania i ujawniania w sprawozdaniu finansowym działalności przewidzianej do zaprzestania lub zaprzestanej. Ma to ogromne znaczenie dla polskich podmiotów gospodarczych działających w obecnym otoczeniu gospodarczym, które z wielu powodów staje coraz mniej przewidywalne. Autorka - właścicielka biura rachunkowego - przedstawiła najnowsze zmiany w ustawie o rachunkowości, które nakładają na duże firmy międzynarodowe obowiązek sporządzenia dodatkowego elementu sprawozdania - informacji o należnym i zapłaconym podatku dochodowym w poszczególnych krajach, w których taka firma prowadzi swoją działalność. Ponadto komentarzem zostały objęte m.in.: ● przesłanki, których zaistnienie powoduje, że jednostka powinna sporządzić sprawozdanie przy założeniu braku kontynuacji działania, ● dopuszczalne uproszczenia dla mikro- i małych jednostek, ● zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przez fundacje i stowarzyszenia, ● sposób podpisywania i składania e-sprawozdań finansowych i ich poszczególnych elementów. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o rachunkowości i jest polecana dla księgowych, biegłych rewidentów, pracowników działów księgowości, biur rachunkowych, menedżerów, doradców podatkowych. Stan prawny na 8 maja 2024 r.

260
Ebook

Użyteczność informacji w sprawozdaniu spółek z branży rolno-spożywczej

Małgorzata Anna Węgrzyńska

Opracowanie dostarcza spójnego spojrzenia na ocenę użyteczności informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym spółek z branży rolno-spożywczej. Szczególną uwagę skierowano na potencjalne kierunki zmian w prezentacji informacji sprawozdawczej z uwzględnieniem zarówno dynamicznych zmian w otoczeniu regulacyjnym, jak i nowoczesnych obszarów badawczych w rachunkowości. W książce omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: sprawozdawczość finansowa jako produkt końcowy rachunkowości, użyteczność informacji w sprawozdaniu finansowym w świetle teorii interesariuszy, propozycje zmian w prezentacji majątku i źródeł finansowania majątku spółek z branży rolno-spożywczej, udoskonalenie zakresu ujawnień informacji w rachunku zysków i strat spółek z branży rolno-spożywczej

261
Ebook

VAT w jednostkach sektora finansów publicznych w praktyce

Marta Banach

"VAT w jednostkach sektora finansów publicznych w praktyce" zawiera szczegółowe omówienie zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług w jednostkach sektora publicznego - m.in. zasad prowadzenia scentralizowanych rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego, sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, a także stosowania mechanizmu podzielonej płatności oraz weryfikacji podatników VAT. Dzięki tej publikacji dowiesz się, w jaki sposób ustalić prewspółczynnik oraz wskaźnik struktury sprzedaży (WSS).

262
Ebook

Weryfikacja hipotez w ocenie ryzyka rynkowego

Marta Małecka

Publikacja jest wyjątkowym spojrzeniem na teorię pomiaru ryzyka rynkowego, w szczególności za pomocą miar Value-at-Risk i Expected Shortfall, stanowiących fundament aktualnych koncepcji zarządzania ryzykiem. Problematyka podjęta w pracy jest nie tylko aktualna dziś, ale zyskuje na znaczeniu z racji coraz silniejszej zależności od gospodarki światowej, a także niestabilności skutkującej wzrastającym poziomem ryzyka rynkowego, zwłaszcza w okresie trwania kryzysów finansowych. Analizowane miary ryzyka rynkowego są zalecanym standardem pomiaru ryzyka przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego. Reguły te są w większości implementowane do prawa Unii Europejskiej i państw członkowskich, co powoduje, że miary zyskują szerokie zastosowanie w codziennej praktyce bankowej, a potrzeba ich analizy, sposobów estymacji i weryfikacji staje się wyzwaniem o dużej doniosłości teoretycznej, jak i praktycznej. Przedstawione wyniki badań, poparte przykładami z różnych obszarów rynku, stanowią istotną rekomendację zarówno dla przedsiębiorstw wdrażających systemy zarządzania ryzykiem, jak i dla krajowych oraz międzynarodowych organów nadzorczych, opracowujących standardy weryfikacji modeli ryzyka w instytucjach finansowych. Książka stanowi zatem doskonały materiał prezentujący w sposób kompleksowy obszar badania modeli ryzyka.

263
Ebook

Władysław Grabski jako ekonomista (1874-1938)

Janusz Skodlarski

Władysław Grabski był wybitnym politykiem i reformatorem. Jego zasługi w dziele unifikacji i stabilizacji gospodarki polskiej po I wojnie światowej nie budzą dzisiaj żadnych wątpliwości. Głównym motywem w jego działalności publicznej i pracy naukowej była troska o przyszłość Polski. Niepodległość i poprawę bytu społeczeństwa miał zapewnić rozwój gospodarczy. Bezpieczeństwo kraju i pomyślność obywateli uzależniał Grabski przede wszystkim od rozwiązania problemów wsi: „Dla ogólnego postępu społeczeństwa, dla jego siły narodowej i państwowej, dla udoskonalenia społecznego i cywilizacyjnego koniecznym jest, by ogół ludności wiejskiej miał wysoki stopień niezależności gospodarczej oraz by w jego środowisku była znaczna ilość ludności zdolnej do wybijania się naprzód”. Najbardziej znane są dokonania Grabskiego dotyczące reformy walutowej. Mniej znany jest natomiast Grabski jako uczony. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego osiągnięcia w dziedzinie socjologii i ekonomii (w tym prace z historii gospodarczej). Natomiast bogaty dorobek w dziedzinie ekonomii nie doczekał się dotychczas naukowej publikacji – opracowania przybliżającego poglądy makroekonomiczne Grabskiego. Niniejsza praca ma na celu wypełnienie tej luki. Poglądy ekonomiczne Grabskiego (związane m. in. z relacją rynek–państwo, czynnikami kreującymi dochód narodowy, podatkami, budżetem i pieniądzem) są w większości nadal aktualne, więc warto je zaprezentować dzisiaj, w naszej skomplikowanej rzeczywistości gospodarczej. 

264
Ebook

Wpływ opodatkowania przedsiębiorstw na lokalizację bezpośrednich inwestycji zagranicznych w krajach Unii Europejskiej

Dorota Wawrzyniak

Dynamiczny wzrost przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) stanowi cechę charakterystyczną ostatnich dziesięcioleci. Kraje rywalizują między sobą o ich napływ stosując różnego rodzaju zachęty dla kapitału zagranicznego. Jedną z nich stanowi stopa opodatkowania przedsiębiorstw. Niniejsza praca poświęcona jest zależności pomiędzy opodatkowaniem przedsiębiorstw a lokalizacją bezpośrednich inwestycji zagranicznych w krajach Unii Europejskiej. Zagadnienie to nie zostało dotychczas w literaturze przedmiotu wystarczająco rozpoznane, a obecne opracowanie z pewnością wypełni te luki. W odniesieniu do analizowanych w książce państw Unii Europejskiej poruszany problem jest szczególnie aktualny, co jest związane z przyjęciem nowych krajów członkowskich stosujących niższe stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw. Publikacja obejmuje swym zakresem zarówno zagadnienia teoretyczne, odnoszące się do bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz obciążenia podatkowego przedsiębiorstw, jak i badanie empiryczne. Sprawia to, że praca ma walor poznawczy i aplikacyjny. Nie tylko dostarcza wiedzy na podjęty temat, ale wyniki przeprowadzonych analiz mogą mieć zastosowanie przy formułowaniu rekomendacji dotyczących kształtowania polityki wobec inwestorów. Książka jest skierowana do studentów uczelni ekonomicznych, pracowników naukowych, publicystów oraz polityków szczebla krajowego i regionalnego.