Andere - Programmierung

441
E-book

Programowanie w języku Rust. Wydajność i bezpieczeństwo

Jim Blandy, Jason Orendorff

Programowanie systemowe zwykle nie interesuje twórców aplikacji. Niemniej warunkiem jej poprawnego działania jest właśnie kod systemowy. Programowanie systemowe zapewnia między innymi działanie systemu operacyjnego, sterowników, systemu plików, kodeków, a także zarządzanie pamięcią czy obsługę sieci. Jako że dotyczy wykorzystania zasobów, każdy szczegół, każdy bajt pamięci operacyjnej i każdy cykl procesora ma znaczenie. Rust - wyjątkowe narzędzie, cenione za szybkość, współbieżność i bezpieczeństwo - sprawi, że tworzenie kodu systemowego będzie łatwiejsze. Jednak tym, którzy dotychczas używali C#, Javy czy Pythona, język ten może się wydawać dość trudny do zrozumienia. Ta książka jest znakomitym wprowadzeniem do języka Rust, pozwala też rozeznać się w zasadach programowania systemowego. Pokazuje, w jaki sposób zapewnić w kodzie bezpieczeństwo pamięci i wątków oraz sprawić, aby program był wykonywany szybko i bez błędów. Poszczególne zagadnienia zostały przedstawione jasno i przystępnie, a prezentowane koncepcje - zilustrowane licznymi przykładami kodu. Nie zabrakło również wskazówek ułatwiających bezproblemowe tworzenie wydajnego i bezpiecznego kodu. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla programistów systemowych, jednak przyda się także twórcom aplikacji, którym pozwoli zrozumieć zasady rządzące językiem Rust, a w efekcie tworzyć lepszy i łatwiejszy w utrzymaniu kod. W tej książce między innymi: solidne wprowadzenie do języka Rust podstawowe typy danych, własności i referencje obsługa błędów w języku Rust obsługa wejścia-wyjścia, makra i współbieżność obsługa niebezpiecznego kodu Rust. Programowanie systemowe. Najlepiej zacząć od podstaw!

442
E-book

Programowanie w języku Rust. Wydajność i bezpieczeństwo. Wydanie II

Jim Blandy, Jason Orendorff, Leonora F. S. Tindall

Twórcy aplikacji często zapominają o kodzie systemowym, a to dzięki niemu funkcjonują system operacyjny, sterowniki, system plików czy zarządzanie pamięcią. Żadna aplikacja nie będzie działać bez poprawnego kodu systemowego. Język Rust jest dla programistów systemowych wyjątkowym narzędziem, rozwiązującym wiele znanych od dziesięcioleci problemów. Pozwala uniknąć mnóstwa powszechnie popełnianych błędów i tworzyć należytej jakości kod systemowy. Dzięki tej książce zaczniesz kodować w języku Rust. Zrozumiesz też istotę programowania systemowego. Dowiesz się, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo pamięci i wątków, a także jak sprawić, aby program był wykonywany szybko i bez błędów. Nauczysz się bezpiecznego stosowania operacji współbieżnych i poznasz zasady obsługi błędów. Przekonasz się, w jaki sposób Rust umożliwia kontrolę nad zużyciem pamięci i procesora, dodatkowo otrzymasz mnóstwo wskazówek ułatwiających tworzenie wydajnego i bezpiecznego kodu. Przewodnik jest przeznaczony głównie dla programistów systemowych, na lekturze jednak skorzystają również twórcy aplikacji, którzy dowiedzą się, jak mogą pisać lepszy, efektywniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu kod. W książce między innymi: solidne wprowadzenie do języka Rust podstawowe typy danych, a także pojęcia związane z własnością i pożyczaniem obsługa błędów, paczki i moduły zestawy metod i typy generyczne domknięcia, iteratory i programowanie asynchroniczne zaawansowane mechanizmy języka Rust Rust: zadbasz o najwyższą jakość oprogramowania systemowego!

443
E-book

Programowanie w języku Swift. Big Nerd Ranch Guide

Matthew Mathias, John Gallagher

Swift, następca języka Objective-C, pojawił się na rynku w 2014 roku i bardzo szybko zyskuje popularność wśród programistów tworzących aplikacje dla iOS oraz macOS. Charakteryzuje się zwięzłą i przejrzystą składnią, a co więcej, pozwala na korzystanie z nowoczesnych, wysokopoziomowych struktur i cech języka, takich jak typy generyczne czy domknięcia. Jest przy tym wygodny i elastyczny, a jego nauka nie powinna sprawiać problemów nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem. Ta książka jest starannie przygotowanym, praktycznym podręcznikiem efektywnego programowania w języku Swift 3. Wyczerpująco przedstawiono tu zasady posługiwania się środowiskiem programistycznym Xcode 8 i dokumentacją Apple. Dzięki niej zyskasz wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne rozwiązywanie problemów programistycznych z użyciem języka Swift. Innymi słowy, zaczniesz programować kompletne, efektywne i dojrzałe aplikacje dla platform iOS i macOS. W tej książce: przedstawiono podstawy składni języka Swift omówiono konstrukcje służące do kontroli przepływu działania programu pokazano, jak korzystać z kolekcji, typów wyliczeniowych, struktur i klas zaprezentowano zasady budowania eleganckiego, czytelnego i efektywnego kodu przedstawiono metody projektowania aplikacji opartej na zdarzeniach Swift: wyjątkowe narzędzie do budowy wyjątkowych aplikacji dla Apple! Matt Mathias — jest doktorem socjologii i dyrektorem działu szkoleń w firmie Big Nerd Ranch. Uczy programowania na platformie iOS. Uwielbia jazdę na rowerze, komiksy oraz wszelkiego rodzaju gry. John Gallagher — jest inżynierem oprogramowania i instruktorem w Big Nerd Ranch. Jest znawcą systemów wbudowanych i superkomputerów. Pasjonuje go poznawanie nowych języków programowania. Kiedy nie zajmuje się pracą, spędza czas wolny z żoną i z trzema córkami.

444
E-book

Programowanie w Linuksie. Ćwiczenia

Tomasz Rak, Katarzyna Kuźniar, Kazimierz Lal

Programowanie w Linuksie? To naprawdę proste! Poznaj języki programowania stosowane w systemie Linux Znajdź, zainstaluj i skonfiguruj niezbędne narzędzia programistyczne Naucz się tworzyć, kompilować i testować doskonałe aplikacje użytkowe Systemy należące do rodziny Linux zdobyły ogromną popularność jako stabilne, wydajne, bezpieczne i darmowe środowiska operacyjne zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i wielkich korporacji. Dziś środowiska te można spotkać już niemal wszędzie, a różne dystrybucje walczą o palmę pierwszeństwa i bez kompleksów konkurują z zamkniętymi komercyjnymi systemami, takimi jak MS Windows czy Mac OS X. Wzrostowi popularności Linuksa wśród "zwykłych" użytkowników towarzyszy oczywiście wzrost zapotrzebowania na oprogramowanie użytkowe, ponieważ nikt nie będzie chciał korzystać z systemu operacyjnego, jeśli nie będzie w stanie znaleźć odpowiednich dla siebie narzędzi pracy. Wielu programistów niechętnie odnosi się do tworzenia aplikacji działających pod Linuksem, ponieważ wydaje im się, że brak w nim odpowiednich narzędzi, system stawia im wyższe wymagania, a sam kod pisze się trudniej. Tymczasem Linux obsługuje się podobnie jak inne systemy, a możliwości, jakie proponuje, są naprawdę spore. "Programowanie w Linuksie. Ćwiczenia" to książka, która w praktyczny sposób prezentuje najbardziej popularne języki programowania w tym systemie oraz ich zastosowania. Pomaga też wyposażyć warsztat programisty w bezpłatne narzędzia i właściwie je skonfigurować. Informuje, jak rozpocząć tworzenie aplikacji i rozwinąć swoje umiejętności. Przegląd najpopularniejszych języków programowania w Linuksie Wybór, instalacja oraz konfiguracja narzędzi i środowisk programistycznych Konfiguracja i korzystanie z edytorów kodu oraz kompilatorów Wykrywanie i poprawianie błędów w programach Automatyzacja pracy programisty dzięki użyciu skryptów Tworzenie aplikacji graficznych, systemowych i sieciowych Programowanie wielowątkowe Generowanie i przetwarzanie plików w różnych formatach Odkryj moc drzemiącą w Linuksie! Naucz się w nim programować!

445
E-book

Programowanie wielkich modeli językowych z użyciem Azure Open AI. Programowanie konwersacyjne i inżynieria podpowiedzi z wykorzystaniem modeli LLM

Francesco Esposito

Użyj modeli LLM do budowy lepszych aplikacji biznesowych Autonomicznie komunikuj się z użytkownikami i optymalizuj zadania biznesowe za pomocą aplikacji, których celem jest uczynienie interakcji między ludźmi i komputerami bardziej płynnymi i naturalnymi. Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Francesco Esposito przedstawia kilka scenariuszy, dla których efektywny jest model LLM: tworzenie wyrafinowanych rozwiązań biznesowych, zmniejszanie różnicy między ludźmi i maszynami wyposażonymi w oprogramowanie, a także budowanie potężnych silników wnioskowania. Spostrzeżenia dotyczące podpowiadania i programowania konwersacyjnego - z konkretnymi technikami dla wzorców i platform - pozwalają odkryć, w jaki sposób język naturalny może zapewnić nowe, zaawansowane podejście do kodowania. Konkretne kompleksowe demonstracje (wykorzystujące język Python i platformę ASP.NET Core) prezentują wszechstronne wzorce interakcji między istniejącymi procesami, API, danymi i wkładem ludzkim. Ta książka pomoże Ci: Zrozumieć historię dużych modeli językowych i programowania konwersacyjnego Zastosować podpowiadanie jako nowy sposób kodowania Poznać podstawowe techniki podpowiadania i przypadki użycia Zaprojektować zaawansowane podpowiedzi, wliczając w to łączenie modeli LLM z danymi i wywoływanie funkcji w celu budowy silników wnioskowania Użyć w kodzie języka naturalnego do definiowania przepływów pracy i koordynowania istniejących API Opanować zewnętrzne platformy LLM Ocenić obawy związane z bezpieczeństwem, prywatnością i dokładnością sztucznej inteligencji Poznać otoczenie regulacyjne sztucznej inteligencji Zbudować i wdrożyć osobistego asystenta Zastosować wzorzec generowania wzbogacanego wyszukiwaniem informacji (RAG) do formułowania odpowiedzi w oparciu o bazę wiedzy Skonstruować konwersacyjny interfejs użytkownika Dla profesjonalistów IT Dla profesjonalistów, architektów, głównych deweloperów i programistów oprogramowania, a także entuzjastów uczenia się maszyn Dla wszystkich zainteresowanych przetwarzaniem języka naturalnego lub rzeczywistymi zastosowaniami języka podobnego do ludzkiego w oprogramowaniu O autorze Francesco Esposito, uzbrojony w solidną wiedzę matematyczną, jest autorem dwóch książek wydawnictwa Microsoft Press na temat uczenia się maszyn. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. inżynierii i danych w Crionet, firmie dostarczającej innowacyjne rozwiązania dla branży sportowej i medialnej. Założył także Youbiquitous, fabrykę analizy danych i oprogramowania zajmującą się modelami LLM, a także KBMS Data Force, startup skupiający się na terapii cyfrowej i inteligentnej opiece zdrowotnej. Kod źródłowy dostępny na stronie: MicrosoftPressStore.com/ LLMAzureAI/downloads

446
E-book

Programowanie wspomagane sztuczną inteligencją. Lepsze planowanie, kodowanie, testowanie i wdrażanie

Tom Taulli

To już się dzieje! Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji wykonują monotonne zadania i zajmują się złożonymi szczegółami kodu. W tym czasie programista może się skupić na rozwiązywaniu problemów i innowacjach. AI w takim tandemie ogrywa rolę zaufanego pomocnika, wyręczającego człowieka w zawiłych lub nużących aspektach kodowania. Efekt? Imponujący wzrost produktywności! Ta praktyczna książka ułatwi Ci optymalne używanie narzędzi AI na wszystkich etapach tworzenia oprogramowania. Niezależnie od Twojego doświadczenia nauczysz się korzystać z szerokiej gamy rozwiązań: od dużych modeli językowych ogólnego przeznaczenia (ChatGPT, Gemini i Claude) po systemy przeznaczone do kodowania (GitHub Copilot, Tabnine, Cursor i Amazon CodeWhisperer). Poznasz również metodykę programowania modułowego, która efektywnie współgra z technikami pisania promptów do generowania kodu. W książce znajdziesz także najlepsze sposoby zastosowania uniwersalnych modeli LLM w nauce języka programowania, wyjaśnianiu kodu lub przekładaniu go na inny język programowania. Najciekawsze zagadnienia: możliwości narzędzi opartych na AI, przeznaczonych do tworzenia kodu zalety i wady popularnych systemów korzystanie z ogólnych modeli językowych podczas kodowania narzędzia oparte na AI w cyklu życia oprogramowania inżynieria promptów podczas tworzenia oprogramowania realizacja żmudnych zadań, takich jak pisanie wyrażeń regularnych Ta książka zaoszczędzi Ci wielu godzin prób i błędów! Jonathan Ellis, współzałożyciel firmy DataStax

447
E-book

Programowanie współbieżne. Systemy czasu rzeczywistego

Paweł Majdzik

Współbieżność to szybkość, efektywność i nowoczesność. Czy Ty też chcesz tak programować? Coraz niższe ceny i powszechna dostępność sprzętu komputerowego o architekturze wieloprocesorowej powodują, że umiejętność projektowania i budowania aplikacji przetwarzających informacje współbieżnie staje się wręcz niezbędna każdemu zawodowemu programiście. W większości współczesnych języków programowania bezpośrednio zaimplementowano metody tworzenia zadań wykonywanych równolegle oraz wysokopoziomowe mechanizmy komunikacji i synchronizacji procesów. Tworzenie efektywnych aplikacji współbieżnych wciąż jednak wymaga dużej, specjalistycznej wiedzy dotyczącej systemów operacyjnych oraz programowania nisko- i wysokopoziomowego, o czym przekonało się wielu studentów kierunków informatycznych i profesjonalnych programistów. Na szczęście teraz wszyscy mogą sięgnąć po książkę "Programowanie współbieżne. Systemy czasu rzeczywistego". Pomoże ona uniknąć wielu typowych błędów związanych z tworzeniem aplikacji współbieżnych i pokaże, jak rozwiązywać problemy specyficzne dla tej dziedziny. Lektura ułatwi też zdobycie praktycznej umiejętności projektowania architektury niezawodnego współbieżnego oprogramowania, a także przybliży wiedzę na temat mechanizmów i metod wykorzystywanych przy tworzeniu systemów równoległych czasu rzeczywistego. Przedstawienie podstawowych pojęć dotyczących programowania współbieżnego Opis metod weryfikacji poprawności programów współbieżnych Definicje i własności mechanizmów synchronizacji oraz komunikacji Przykłady rozwiązań problemów programowania współbieżnego Opis mechanizmów wspierających programowanie systemów czasu rzeczywistego Implementacja metod szeregowania zadań w systemach czasu rzeczywistego Opis metod i mechanizmów języka Ada 2005 umożliwiających implementację programów współbieżnych i systemów czasu rzeczywistego Przyszłość informatyki to przetwarzanie współbieżne. Stać Cię na pozostanie w tyle? Paweł Majdzik - od 1998 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest autorem bądź współautorem ponad trzydziestu opracowań naukowych - książek, artykułów, referatów wydanych w kraju i za granicą, a dotyczących informatyki, w szczególności związanych z analitycznymi metodami modelowania i projektowania systemów współbieżnych.

448
E-book

Programowanie z Minecraftem dla dzieci. Poziom podstawowy

Urszula Wiejak, Karolina Niemira, Adrian Wojciechowski

Przyszli inżynierowie i programiści na start! Programowanie to wspaniała, pełna przygód zabawa. Ty i Twoje dziecko możecie się o tym przekonać dzięki tej wyjątkowej książce. Przedstawione w niej treści zostały opracowane na bazie kilkuletnich doświadczeń zgromadzonych podczas warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży w Komputrilo Akademii Komputerowej. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 8 lat, ale znakomicie nadaje się również dla dzieci starszych i dorosłych rozpoczynających przygodę informatyczną. Szczególny nacisk położono na przedstawienie trudnych zagadnień w sposób przystępny dla każdego dziecka. Prosty i przyjemny w nauce język programowania Lua Efektywna nauka przez zabawę w świecie Minecrafta Zagadnienia przydatne do zrozumienia różnych języków programowania Rozwój myślenia analitycznego oraz kompetencji cyfrowych Elementy matematyki Rozwiązanie każdego zadania Z nami i Minecraftem nauka programowania to przyjemność!