Elektronika

1
Ebook

Algorytmy sztucznej inteligencji. Ilustrowany przewodnik

Rishal Hurbans

Sztuczna inteligencja ma umożliwiać wykorzystywanie danych i algorytmów do podejmowania lepszych decyzji, rozwiązywania trudnych problemów i automatyzowania złożonych zadań. Ma też zwiększać produktywność człowieka. Obecnie sztuczna inteligencja z rozmachem wkracza do kolejnych dziedzin. Budzi zachwyt, ale też kontrowersje i obawy. Nowe narzędzia, choćby były tworzone z najlepszymi intencjami, zawsze mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy czy szkodliwy sposób. Oznacza to, że każdy, kto rozwija nowe technologie, powinien to robić odpowiedzialnie. Aby to było możliwe, trzeba dobrze zrozumieć podstawy działania sztucznej inteligencji - algorytmy. To praktyczny przewodnik po algorytmach sztucznej inteligencji. Skorzystają z niego programiści i inżynierowie, którzy chcą zrozumieć zagadnienia i algorytmy związane ze sztuczną inteligencją na podstawie praktycznych przykładów i wizualnych wyjaśnień. Książka pokazuje, jak radzić sobie z takimi zadaniami programistycznymi jak wykrywanie oszustw bankowych czy sterowanie pojazdem autonomicznym. Pierwsze rozdziały dotyczą podstawowych koncepcji i algorytmów i stają się punktem wyjścia do bardziej złożonych tematów: wydajnych algorytmów przeszukiwania oraz poszukiwania rozwiązań w środowisku konkurencyjnym. Przedstawiono tu zagadnienia uczenia maszynowego, w tym proces przygotowania danych, modelowania i testowania. Omówiono też zasady uczenia przez wzmacnianie za pomocą algorytmu Q-learning. W książce: kategorie i znaczenie algorytmów sztucznej inteligencji. inteligentne przeszukiwanie w procesie podejmowania decyzji algorytmy genetyczne i inteligencja rozproszona uczenie maszynowe i sieci neuronowe uczenie przez wzmacnianie Zrozum algorytmy, a pojmiesz istotę sztucznej inteligencji!

2
Ebook

Arduino. Automatyka domowa dla każdego

Marco Schwartz

Inteligentne budynki dla pasjonatów elektroniki! Arduino to platforma, dzięki której budowa zaawansowanych układów elektronicznych stała się bardzo prosta i przyjemna. Już nie musisz tworzyć skomplikowanych projektów układów, wykonywać mnóstwa obliczeń oraz rozwiązywać problemów. Wystarczy, że zdobędziesz płytkę Arduino i zaczniesz tworzyć układ Twoich marzeń. Jeżeli marzył Ci się inteligentny dom i masz ochotę osiągnąć ten cel we własnym zakresie, wiedz, że dzięki tej książce i platformie Arduino jest to możliwe! Sięgnij po ten poradnik i zobacz, jak zrealizować najróżniejsze praktyczne projekty. Bezprzewodowy detektor ruchu, termometr lub licznik zużytej energii to tylko niektóre z nich. Jeżeli chciałbyś sterować oświetleniem budynku za pomocą urządzeń mobilnych lub zbudować własną stację pogodową, także znajdziesz tu coś dla siebie, ponieważ książka zawiera przejrzyste opisy realizacji takich projektów. Na sam koniec dowiesz się, jak przerabiać urządzenia fabryczne, testować system oparty na Arduino oraz przygotować obudowę Twojego urządzenia. Książka ta jest doskonałą lekturą dla wszystkich pasjonatów elektroniki chcących zrealizować nowe, pasjonujące projekty! Z tej książki nauczysz się: łączyć czujniki z płytką Arduino, budować energooszczędne czujniki ruchu z użyciem technologii XBee, sprzęgać przekaźniki z płytką Arduino w celu sterowania urządzeniami elektrycznymi, korzystać z łączności Wi-Fi do sterowania oświetleniem domowym, dokonywać zdalnych pomiarów temperatury za pośrednictwem platformy Arduino i łączności Bluetooth, wysyłać dane o zużyciu energii elektrycznej do chmury obliczeniowej, przerabiać fabryczne urządzenia automatyki domowej przez instalowanie w nich płytek Arduino. Dla kogo jest ta książka? Jeśli chcesz konstruować własne systemy automatyki domowej przy użyciu platformy Arduino, ta książką jest dla Ciebie. Aby zrozumieć opisane w niej projekty, musisz już mieć pewną wiedzę na temat Arduino i znać zasady programowania w takich językach, jak C i C++. Twoje mieszkanie też może być inteligentne!

3
Ebook

AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego

Paweł Borkowski

Poznaj sposoby programowania mikrokontrolerów -- nigdy nie wiadomo, kiedy życie zmusi Cię do skonstruowania robota Jak efektywnie nauczyć się programowania mikrokontrolerów? Jak skonstruować programator lub zdobyć go w inny sposób? Jak obsługiwać wyświetlacz LED w czterech językach? Jeżli nie masz pojęcia o programowaniu mikrokontrolerów, a chcesz się tego nauczyć, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Nie musisz wcześniej mieć wiedzy z zakresu elektroniki, ponieważ wszystkie potrzebne pojęcia zostały tu wyjaśnione od podstaw. Niepotrzebna Ci także znajomość programowania w jakimkolwiek języku -- te informacje, podane w możliwie najbardziej przystępny sposób, też znajdziesz w podręczniku. Wobec tego wszystko, czego potrzebujesz, to chęć nauki. I jeszcze jedno: może zastanawiasz się, co począć z takim mikrokontrolerem? Otóż możesz zastosować go do konstruowania efektów świetlnych z diod, sterowania modelami samolotów, a nawet sterowania robotami. Jeżeli wiesz już co nieco na temat programowania mikrokontrolerów, ale chcesz poszerzyć swoją wiedzę -- do tego również przyda się ta książka. Dzięki niej dowiesz się, na czym polega programowanie mikrokontrolerów dwóch rodzin: AVR (na przykładzie układu ATmega8) i ARM7 (na przykładzie układu LPC2106). Nauczysz się programowania układów w czterech językach programowania: asemblerze (środowisko AVR Studio 4), języku C (środowisko WinAVR), języku bascom (środowisko Bascom) oraz Pascalu (środowisko mikroPascal). Z łatwością zdobędziesz, a potem -- wykonując poszczególne ćwiczenia -- sprawdzisz nowe, niesamowite umiejętności, ponieważ cała wiedza podana jest tu przejrzyście i w dodatku z humorem. Programowanie mikrokontrolerów z rodziny AVR oraz ARM7 Obsługa diod i wyświetlaczy LED Obsługa przycisków i klawiatur Wyświetlacze alfanumeryczne Obsługa przerwań Komunikacja między mikrokontrolerami (USART) Obsługa wyświetlaczy graficznych z telefonu komórkowego Siemens S65 Serwomechanizmy Kompilatory Programowanie z użyciem systemów czasu rzeczywistego na przykładzie FreeRTOS Cała wiedza potrzebna, aby zostać ekspertem od programowania mikrokontrolerów!

4
Ebook

AVR. Praktyczne projekty

Tomasz Francuz

Programowanie mikrokontrolerów to nic trudnego! Czas się o tym przekonać! Poznaj mikrokontrolery AVR z rodziny XMEGA Naucz się praktycznie programować je w języku C Zdobądź doświadczenie w stosowaniu układów AVR Układy AVR przebojem wdarły się na rynek mikrokontrolerów. Szybko zdobyły serca hobbystów i profesjonalistów - zdecydowały o tym niska cena, ogromne możliwości i wydajność obliczeniowa oraz prostota używania i dostępność darmowych narzędzi, które ułatwiają programowanie tych układów. Szczególnie dużym uznaniem wśród użytkowników mikrokontrolerów cieszą się układy należące do rodziny XMEGA, jednak do tej pory brak było na polskim rynku publikacji opisujących ich architekturę, programowanie i zastosowanie. Lukę tę doskonale wypełnia książka „AVR. Praktyczne projekty ”, której autor postawił sobie za cel szczegółowe omówienie problemów związanych z programowaniem mikrokontrolerów XMEGA, z uwzględnieniem modułów, które nie występują w układach należących do innych rodzin AVR. Jeśli posiadasz już podstawowe umiejętności w zakresie programowania mikrokontrolerów, pozycja ta umożliwi Ci praktyczne rozwinięcie talentów w tej dziedzinie - samodzielnie zrealizujesz m.in. projekt zegara, analizatora logicznego i wiele innych! To doskonała pozycja zarówno dla czytelników pierwszej książki Tomasza Francuza „Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji”, jak i dla osób, które opanowały podstawy programowania mikrokontrolerów we własnym zakresie. Architektura układów AVR XMEGA Warsztat pracy programisty mikrokontrolerów Tworzenie projektów i zarządzanie nimi Sposoby pisania efektywnego kodu Korzystanie z różnych typów danych Wykonywanie operacji wejścia-wyjścia Zarządzanie pamięcią mikrokontrolera Sterowanie pracą zegara Obsługa przerwań i system zdarzeń Używanie timerów i liczników Sterowanie urządzeniami zewnętrznymi Praktyczne przykłady zastosowań mikrokontrolerów Dowiedz się, co można osiągnąć za pomocą języka C i układów AVR!   Przeczytaj kompleksową recenzję książki na portalu Mikrokontrolery.blogspot.com >>  

5
Ebook

AVR. Układy peryferyjne

Tomasz Francuz

Poznaj praktyczne zastosowania urządzeń peryferyjnych dla mikrokontrolera AVR! Dowiedz się, jak działają zewnętrzne pamięci półprzewodnikowe Naucz się korzystać z komparatorów oraz przetworników ADC i DAC Poznaj techniki wyświetlania obrazu i odtwarzania dźwięku Mikrokontrolery bez urządzeń peryferyjnych stanowią niszę rozwijaną głównie przez pasjonatów elektroniki, dla których programowanie jest celem samym w sobie. Praktyczne zastosowanie takich gadżetów jest możliwe dopiero po dołączeniu pamięci masowej, wyświetlacza alfanumerycznego i graficznego, przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych oraz czujników. Dzięki tym układom mikrokontrolery AVR komunikują się ze światem, zbierają informacje, magazynują dane i mogą służyć nam w codziennym życiu jako stacje pogodowe, odtwarzacze cyfrowe czy sterowniki ogrzewania.   Recenzja książki na Forbot.pl >>   Jeśli masz już pewną wiedzę na temat mikrokontrolerów AVR i chciałbyś ją wzbogacić o wiadomości dotyczące ciekawych zastosowań urządzeń peryferyjnych, sięgnij po jedyną w swoim rodzaju książkę AVR. Układy peryferyjne. Jest ona adresowana do czytelników, którzy chcą poszerzyć swoje praktyczne umiejętności programowania mikrokontrolerów AVR, w tym mikrokontrolerów z rodziny XMEGA. Stanowi naturalną kontynuację doskonałego podręcznika AVR. Praktyczne projekty, kierowanego do mniej zaawansowanych programistów. Książka omawia także specyficzne dla mikrokontrolerów AVR elementy języka C. Łączenie kodu C i asemblera oraz debugowanie programu Obsługa interfejsów dostępu do pamięci zewnętrznej Tworzenie i używanie systemu plików Korzystanie z przetworników ADC i DAC oraz komparatorów Obsługa wyświetlaczy alfanumerycznych i graficznych Przetwarzanie dźwięku i danych wideo Twórz praktyczne rozwiązania z mikrokontrolerami AVR i układami peryferyjnymi!

6
Ebook

Budowa prostych robotów. Niezwykłe projekty ze zwykłych materiałów

Kathy Ceceri

Roboty dla każdego, wykonane ze wszystkiego Co to jest robot? Gdyby zadać to pytanie przypadkowej osobie na ulicy, z pewnością odpowiedziałaby, że jest to konstrukcja zbudowana z drogich materiałów, zawierająca skomplikowane układy elektroniczne oraz profesjonalne oprogramowanie. Nic bardziej błędnego! Czy wiesz, że prostego robota możesz zbudować nawet z papieru? Sięgnij po tę książkę i zacznij pracę nad swoim pierwszym projektem! Autorka tego podręcznika udowodni Ci, że każdy może wcielić się w rolę konstruktora, nawet bez zaawansowanych umiejętności elektronicznych. W dodatku może wykorzystać w tym celu najróżniejsze materiały. Dzięki informacjom zawartym w tej książce zbudujesz robota zasilanego energią słoneczną oraz takiego, który porusza się dzięki wibracjom. Ponadto w trakcie lektury kolejnych rozdziałów przekonasz się, jak wykorzystać płytkę Arduino do zapanowania nad robotem wykonanym z e-tekstyliów. Poznasz też ciekawostki związane z drukiem 3D, platformą littleBits oraz robotami BEAM. Przekonaj się, jak łatwo możesz spełnić swoje marzenia o budowie robota! Lektura książki Budowa prostych robotów pozwoli Ci skonstruować: Papierowego i gumowego (pompowanego) robota, który będzie poruszał się reagując na Twoje polecenia; Ruchomą, naprężeniowo-integralną konstrukcję nośną robota napędzaną za pomocą komponentów littleBits; Hybrydę koła i nóg; Chmarę ślizgających się robotów poruszających się dzięki drganiom; Robota BEAM zasilanego energią słoneczną, poruszającego się dzięki drganiom; Ploter wykonujący rysunki za pomocą mazaka; Robota wyposażonego w Arduino o korpusie wykonanym z e-tekstyliów; Naucz się budować proste roboty!

7
Ebook

Budowa robotów dla początkujących

David Cook

Zbuduj własnego pomocnika! Czy nie masz czasami dość zajmowania się wszystkim i rozwiązywania problemów wszystkich dookoła? Czy nie marzy Ci się w takich momentach, by wyręczył Cię jakiś pomocnik? Nieomylny i zawsze gotowy do działania? Mówiąc wprost - robot? Nie jesteś sam. My też o nim marzymy! Dzięki tej książce własnoręcznie go zbudujesz! Pewnie nie zrobi za Ciebie zakupów, ale froterowanie podłogi może być już w zasięgu jego możliwości. W trakcie lektury zdobędziesz niezbędną wiedzę o robotyce: układy zasilania, napędy i czujniki wszelkiego rodzaju przestaną być Ci obce. Ponadto dowiesz się, jakie narzędzia oraz materiały są niezbędne do budowy robota, nauczysz się precyzyjnie lutować układy elektroniczne, przygotowywać płytki drukowane, testować silniki oraz korzystać z siłowników. Znajdziesz tu instrukcje krok po kroku oraz ponad 400 ilustracji pozwalających samodzielnie zbudować robota na baterie. Oddajemy w Twoje ręce książkę, która zapewni Ci długie godziny świetnej zabawy i nauki. Jest ona jednocześnie doskonałą przepustką do fascynującego świata amatorskich robotów! W trakcie lektury: poznasz mechaniczne i elektroniczne aspekty budowy robota dowiesz się, jak komunikować się z robotem wybierzesz odpowiednie silniki i źródło zasilania dla Twojego robota wyposażysz Twoją konstrukcję w czujniki zbudujesz w pełni funkcjonalnego robota Nie musisz mieć żadnego doświadczenia, aby zbudować własnego robota. Zacznij już dziś!    

8
Ebook

Budowa robotów dla początkujących. Wydanie III

David Cook

Samodzielne budowanie robotów wydaje się czymś bardzo trudnym, wymagającym imponującej wiedzy z tak skomplikowanych dziedzin, jak fizyka, informatyka czy elektronika. Warto wiedzieć, że to nie do końca prawda. Robotyka może być niezwykle inspirującą pasją, pozwalającą obudzić w sobie ducha prawdziwego wynalazcy, a zrozumienie teoretycznych podstaw najszybciej rodzi się w procesie samodzielnego budowania robota. Sprawdź sam! Niniejsza książka stanowi doskonałe wprowadzenie do amatorskiego budowania robotów. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono kolejne etapy budowy prostego robota i uzupełniono je o charakterystykę poszczególnych komponentów oraz opis ich funkcjonowania. Znajdziesz tu przydatne tabele z danymi, wskazówki dotyczące rozwiązań konstruktorskich, a także niezbędne podstawy teoretyczne — dzięki temu nie trzeba martwić się brakiem wiedzy. Po przeczytaniu tego podręcznika będziesz mógł zabrać się za bardziej skomplikowane projekty! Najważniejsze zagadnienia omówione w książce: przygotowanie miejsca pracy, narzędzi i komponentów zasady bezpiecznej pracy podczas budowy robota funkcje poszczególnych części robota montowanie podzespołów robota i kontrola ich działania uruchomienie i dalsze rozwijanie robota druk 3D jako technologia tworzenia elementów konstrukcyjnych robota Obudź w sobie wynalazcę, złap lutownicę i zbuduj robota! David Cook — prowadzi popularny serwis RobotRoom.com i jest autorem ponad setki artykułów dotyczących oprogramowania, elektroniki i budowy maszyn. W przeszłości, jako programista, napisał popularną serię gier RPG TaskMaker. Kierował też pracą zespołów tworzących aplikacje dla platform Motorola, SmartSignal i GE. Jest autorem Copper Connection — aplikacji przeznaczonej do tworzenia projektów drukowanych płytek obwodów. Obecnie Cook zajmuje się inżynierią oprogramowania w firmie Microsystems.