Nieruchomości

17
Ebook

Oświetlenie pomieszczeń biurowych

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat oświetlenia biur. Zawiera porady dotyczące doboru źródeł światła i opraw oświetleniowych. Podaje wymagania Normy dotyczące średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia, oddawania barw, ujednoliconej oceny olśnienia UGR (Unified Glare Rating). 

18
Ebook

Planowanie przestrzenne jako element zrównoważonego rozwoju polskich miast ze szczególnym uwzględnieniem zasobów nieruchomości

Alicja Zakrzewska-Półtorak, Agata Pluta

W monografii poddano analizie zmiany dokonujące się na płaszczyźnie planowania przestrzennego w polskich miastach w latach 2010-2019, biorąc pod uwagę wybrane czynniki ekonomiczne i społeczne. Badanie obejmuje łącznie 940 polskich miast, które podzielono na grupy według kategorii wielkościowych i funkcjonalnych. Przeprowadzone badania dowodzą, że poszczególne grupy miast charakteryzują się odmiennymi uwarunkowaniami i tendencjami w zakresie sytuacji planistycznej oraz rozwoju zasobów nieruchomości. W pracy zaproponowano różne podejścia do planowania przestrzeni miejskiej, rozpatrywanego jako element zrównoważonego rozwoju miast.

19
Ebook

Planowanie przestrzenne w Europie

Alicja Zakrzewska-Półtorak

W podręczniku przedstawiono najważniejsze zagadnienia  z zakresu planowania przestrzennego w wybranych krajach europejskich: Belgii, Holandii, Luksemburgu, Czechach, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Celem autorów jest zaprezentowanie  niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej  informacji dotyczących planowania przestrzennego, które powinien znać inwestor rozpoczynający lub prowadzący działalność gospodarczą w określonym państwie.  Niektóre omówione w tekście rozwiązania stosowane w Europie mogą być inspiracją do zmian wprowadzanych w Polsce. Planowanie przestrzenne opisano z uwzględnieniem takich  zagadnień, jak: podział administracyjny kraju i system rządzenia w kontekście polityki przestrzennej, akty prawne regulujące planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz powiązane, polityka przestrzenna i jej podmioty, rodzaje planów zagospodarowania przestrzennego i ich powiązanie z dokumentami strategicznymi, plan miejscowy i konsekwencje jego funkcjonowania, decyzja o warunkach zabudowy i inne procedury związane z kupnem i zagospodarowaniem działki,  a także warunki inwestowania w kraju. Podręcznik jest skierowany do studentów ekonomii, gospodarki przestrzennej, międzynarodowych stosunków gospodarczych i innych kierunków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Europie. Może być  także przydatny  przedsiębiorcom oraz przedstawicielom administracji samorządowej i rządowej.

20
Ebook

Poradnik dla zarządcy budynku biurowego

Agnieszka Chmarzyńska

Publikacja obejmuje najważniejsze zagadnienia występujące w procesie zarządzania biurowcami, w przystępny sposób przedstawia, na czym polega ta działalność w praktyce, poczynając od przejmowania nieruchomości w zarząd i ukształtowania właściwych relacji pomiędzy właścicielem a zarządcą poprzez kwestie prawne i finansowe, tworzenie podstawowych dokumentów, takich jak umowa o zarządzanie, biznesplan i budżet, raporty, zarządzanie najmem i zasady współdziałania z najemcami, serwisy i media aż do zagadnień z zakresu obsługi technicznej i ochrony środowiska. Książka zawiera wiele pomocnych przykładów, procedur i schematów postępowania, tabel, wzorów dokumentów itd. Praktyczne porady są uzupełnione o niezbędne wiadomości teoretyczne, przepisy prawa i objaśnienia szeregu zagadnień i dylematów prawnych pojawiających się w zarządzaniu obiektami biurowymi. Autorka podaje też wiele cennych wskazówek, gdzie należy szukać dodatkowych informacji na temat poszczególnych zagadnień związanych z zarządzaniem oraz wskazuje wszystkie najważniejsze sprawy, o których powinien wiedzieć i pamiętać każdy zarządca nieruchomości w swojej codziennej działalności. Poradnik adresowany jest do zarządców nieruchomości i osób przygotowujących się do wykonywania tego zawodu, deweloperów inwestujących w budowę lub rewitalizację obiektów biurowych, właścicieli nieruchomości komercyjnych, pracowników odpowiedzialnych w firmach za wynajem powierzchni na działalność gospodarczą. Agnieszka Chmarzyńska – absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od kilkunastu lat związana zawodowo z nieruchomościami, w tym od dziewięciu lat z nieruchomościami komercyjnymi. Pracowała między innymi w dziale wynajmu powierzchni biurowych oraz jako administrator nieruchomości w międzynarodowej firmie deweloperskiej i inwestycyjnej, prowadziła także własną działalność gospodarczą z zakresu doradztwa i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Obecnie pracuje na stanowisku zarządcy nieruchomości w międzynarodowej firmie świadczącej usługi z zakresu nieruchomości komercyjnych. Posiada licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości. Jest autorką szeregu publikacji poświęconych tematyce nieruchomości.  

21
Ebook

Procesy konwergencji na europejskich rynkach mieszkaniowych. Ujęcie międzynarodowe i regionalne

Ewa Kucharska-Stasiak, Ewa Kusideł, Magdalena Załęczna, Konrad Żelazowski

Celem niniejszego opracowania jest ocena przebiegu procesów konwergencji na europejskich rynkach mieszkaniowych i identyfikacja skutków tejże konwergencji. Praca wpisuje się w ciąg badań sektora mieszkaniowego realizowanych w wielu krajach. Zawiera omówienie nie tylko najczęściej prowadzonych badań nad konwergencją cenową, lecz cechuje ją szersze spojrzenie, uwzględniające konwergencję realną oraz instytucjonalną rynków mieszkaniowych. Podjęta została także próba wskazania przyczyn tego zjawiska oraz jego następstw. Monografia zaadresowana jest do szerokiego grona odbiorców: do osób zajmujących się teorią wzrostu gospodarczego, osób zajmujących się zawodowo problematyką funkcjonowania rynków nieruchomości, a zwłaszcza do studentów kierunków, które włączyły problematykę nieruchomościową do programów nauczania.

22
Ebook

Redystrybucyjne skutki wprowadzenia podatku od nieruchomości ad valorem

Paweł Para

Podatek od nieruchomości jest najważniejszym podatkiem lokalnym oraz istotnym źródłem dochodów budżetów gminnych. Pełni on przede wszystkim funkcje fiskalne, dlatego też jego redystrybucyjna charakterystyka nie znajduje się w centrum uwagi polityków, włodarzy gmin i ekonomistów. Brakuje też opracowań omawiających podatek od nieruchomości pod kątem jego skutków dla redystrybucji dochodu. Monografia Redystrybucyjne skutki wprowadzenia podatku od nieruchomości ad valorem przynajmniej w części wypełnia tę lukę. Autor omawia funkcjonujące na świecie systemy opodatkowania nieruchomości. W sposób syntetyczny charakteryzuje zarówno systemy, dla których podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia, jak i te oparte na wartości określonej w katastrze nieruchomości, zwane systemami katastralnymi lub systemami ad valorem. Krytycznej analizie poddaje obowiązujący w Polsce system powierzchniowy i wskazuje jego mankamenty, opisując, w jaki sposób nie przystaje on do realiów gospodarki rynkowej. Konsekwencją tych porównań są propozycje zmian w polskim systemie podatkowym w odniesieniu do nieruchomości. Powołując się na zasadę sprawiedliwości podatkowej, autor postuluje stopniowe odejście od podatku „od powierzchni”, który jest niesprawiedliwy i dyskryminuje właścicieli tanich nieruchomości, i ewolucyjne przejście do podatku „od wartości”, który pozwala na bardziej proporcjonalne rozłożenie ciężaru podatkowego. Zasadniczym celem publikacji jest pokazanie, jak zmiana zasad opodatkowania nieruchomości z formuły powierzchniowej na wartościową wpłynie na rozkład obciążeń podatkowych oraz jakie może ona nieść za sobą konsekwencje dla systemu zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego.

23
Ebook

Społeczeństwo, gospodarka i przestrzeń w globalnych uwarunkowaniach[DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Zakrzewska-Półtorak (red.)

Publikacja zawiera osiem prac przygotowanych przez studentki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Opracowania obejmują badania prowadzone w różnych skalach: od lokalnej do międzynarodowej. Wspólny mianownik prezentowanych artykułów stanowią oddziaływanie uwarunkowań globalnych na funkcjonowanie i zagospodarowanie miast, warunki życia społeczności miejskich oraz kierunki zmian w sektorze mieszkaniowym. Oddziaływanie to dotyczy w szczególności zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, jakości życia oraz edukacji w formule 4.0. Są to tematy niezwykle ważne i aktualne z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych społeczności i gospodarek narażonych na wiele zagrożeń o charakterze i oddziaływaniu globalnym, skutkujących zmianami w skali lokalnej

24
Ebook

Walka z patodeweloperką. Co zmieni się 1 kwietnia 2024 roku?

Aneta Mościcka

Patodeweloperka to maksymalizowanie zysków firm budowlanych kosztem jakości życia klientów. Wyeliminować to zjawisko ma podpisana przez ministra rozwoju i technologii nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r. obejmą między innymi minimalną wielkość lokalu, place zabaw dla dzieci, balkony, loggie i miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. W poradniku ekspertka Anita Mościcka omawia ważne zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.

25
Ebook

Wartość nieruchomości mieszkaniowej w nowoczesnych uwarunkowaniach przestrzennych i gospodarczych

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak, Andrzej Łuczyszyn

We współczesnych realiach społeczno-gospodarczych ważne jest szerokie identyfikowanie źródeł kształtowania się wartości nieruchomości oraz relacji tego procesu do zjawisk zachodzących w różnych wymiarach przestrzennych gospodarki. W monografii omówiono wybrane nowoczesne czynniki przestrzenne i gospodarcze – w kontekście rozwoju rynków nieruchomości, oraz wskazano, w jaki sposób wpływają one na wartość nieruchomości mieszkaniowych. W grupie czynników przestrzennych uwzględniono lokalizację oraz zjawisko renty położenia, w opisie czynników ekonomicznych zaś odniesiono się przede wszystkim do kształtowania się nowych uwarunkowań gospodarczych, w tym GOW, w kontekście globalizacji oraz bezpieczeństwa publicznego. Rozważania odniesiono także do rodzajów potencjalnych przestępstw występujących na rynkach nieruchomości. Proces szacowania wartości nieruchomości nabiera obecnie nowego wymiaru, a odniesienie go do dynamicznej sytuacji naszego kraju może stanowić ciekawy przykład aplikacyjno-porównawczy w relacji do koncepcji i modeli teoretycznych.

26
Ebook

Zarabiaj na nieruchomościach. Praktyczny poradnik, jak kupić, wyremontować i wynająć mieszkanie

Agata Danowska, Bartosz Danowski

Jak kupić, wyremontować i wynająć mieszkanie? Wbrew pozorom i popularnym mitom to nie jest łatwy biznes. Inwestowanie oszczędności w mieszkania na wynajem jest świetnym pomysłem na zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości, ale jego realizacja rzadko bywa tak bezproblemowa, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim to nie jest coś dla teoretyków, ale dla praktyków! Agata i Bartosz Danowscy od kilku lat konsekwentnie inwestują w mieszkania na wynajem. Dlatego w książce, którą trzymasz w ręku, prawie nie ma teorii. To, co w niej przeczytasz, jest bezpośrednio związane z ich doświadczeniami, zdobywanymi przez lata skutecznego zarządzania własnymi nieruchomościami i pomnażania swoich oszczędności. Z tego poradnika dowiesz się m.in., jak wyszukać i korzystnie kupić nieruchomość, przygotować ją pod wynajem, zbudować dobre relacje z najmującymi, dbać o ochronę swoich praw i uniknąć po drodze wielu błędów, na których uczyli się autorzy. A to wszystko w niezwykle przejrzystej i przystępnej formie poradnika dla tych, którzy chcieliby zabezpieczyć swoją finansową przyszłość.

27
Ebook

Zarabiaj na nieruchomościach. Praktyczny poradnik, jak kupić, wyremontować i wynająć mieszkanie. Wydanie II zaktualizowane

Agata Danowska, Bartosz Danowski

Grunt to własność. Tylko co zrobić, by przynosiła zysk? Statystyki pokazują, że Polacy systematycznie - choć powoli i nie bez problemów - bogacą się i zaczynają gromadzić konkretne oszczędności. Sympatyczna suma na koncie w banku to świetna sprawa, tyle że przy aktualnych, niskich stopach procentowych ta forma oszczędzania, mówiąc najdelikatniej, nie przynosi zysku. A stałe zagrożenie inflacją i kolejnymi "podatkami od" - to już całkiem wyraźna wizja strat. Poza tym: to, co na koncie, to na koncie. Wirtualny majątek... Zatem nie ma jak realna własność, materialna, najlepiej taka, która będzie przynosiła stałe dochody. Może zacząć inwestować w mieszkania na wynajem? Jeśli sądzić po ruchu, jaki panuje na rynku nieruchomości, taka myśl przeszła przez głowę wielu osobom. Gdziekolwiek spojrzeć, budują się nowe domy, apartamentowce, powstają całe osiedla. Wiele z tych lokali zostanie kupionych w celu inwestycyjnym, zwykle na wynajem. Skoro tak dużo się buduje, to czy ich nabywanie wciąż się opłaca? Jak kupić, by na tym zarobić? Ile i w co zainwestować, by nie przepłacić? Kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy może lepiej na wtórnym? W centrum czy na obrzeżach miasta? Do remontu czy pod klucz? Z nastawieniem na studenta, rodzinę z dziećmi, a może firmę, która udostępni wynajęty lokal swoim pracownikom? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w książce Agaty i Bartosza Danowskich, ekspertów w tej dziedzinie, którzy od dobrych kilku lat z sukcesem inwestują w mieszkania na wynajem. Bo dobrych praktyk rynku nieruchomości najlepiej uczyć się od... praktyków!