Нерухомість

1
Eлектронна книга

10 zmian w prawie budowlanym, które wpłyną na Twoją pracę w 2024 roku

Praca zbiorowa

1 kwietnia 2024 wejdą w życie dwie istotne nowelizacje w przepisach prawa budowlanego. Odnoszą się one do formy oraz szczegółowego zakresu projektu budowlanego, jak również warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Każdy kto ma do czynienia z prawem nieruchomości powinien zapoznać się z omawianymi w artykule zmianami. Tym bardziej jeśli planuje budowę w 2024 roku. Planowane zmiany omawia ekspertka Anita Mościcka, a komentuje ekspert - geodeta i doradca ds. nieruchomości Jacek Hus.

2
Eлектронна книга

Czynniki determinujące działalność deweloperską na polskim rynku mieszkaniowym

Agata Antczak-Stępniak

Książka zawiera holistyczne ujęcie czynników wpływających na działalność deweloperską na rynku mieszkaniowym. Wątek ten poprzedzają rozdziały dotyczące historii zawodu dewelopera i jego definicji, specyfiki procesu deweloperskiego, a także rynków mieszkaniowych Polski oraz wybranych państw europejskich. Uzupełnieniem teoretycznych i faktograficznych rozważań na temat determinantów rozwoju działalności deweloperskiej są wyniki badań jakościowych i ilościowych stanowiących próbę określenia gradacji istotności wcześniej skategoryzowanych czynników. Publikacja jest adresowana do praktyków zajmujących się tą działalnością, instytucji mających wpływ na jej funkcjonowanie oraz do studentów kierunków i specjalności związanych z rynkiem nieruchomości.

3
Eлектронна книга

Dzieje wilanowskiej nieruchomości ziemskiej. Związki funkcjonalno-gospodarcze

Mirosław Kłusek

Wilanów najczęściej kojarzy się nam tylko z Janem III Sobieskim oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zdecydowanie mniej wiemy na temat kwestii gospodarczo-ekonomicznych i związków funkcjonalno-gospodarczych  wilanowskiej nieruchomości ziemskiej. Celem niniejszej publikacji jest wypełnienie tej luki. Opracowanie powstało na podstawie wieloletnich badań nad aspektami gospodarczej działalności wilanowskiej nieruchomości ziemskiej oraz licznych monografii i artykułów już opublikowanych przez autora. * Książka adresowana jest do badaczy zajmujących się problematyką nieruchomości, rzeczoznawców majątkowych, adwokatów, radców prawnych, pracowników administracji samorządowej. Może również stanowić cenne źródło wiedzy dla przedstawicieli nauki, m.in. ekonomistów, historyków gospodarczych oraz studentów wydziałów prawa i administracji, a także studentów studiów ekonomicznych. Ze Wstępu

4
Eлектронна книга

Gospodarka nieruchomościami 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Łakomiak

Zeszyt powstał jako efekt pracy młodych naukowców z UEW. Autorzy podjęli się trudu opisania problematyki zarządzania specyficznymi podmiotami, których działalność nie mogłaby być prowadzona bez wykorzystania nieruchomości. Są to obiekty, których powstanie, budowa, użytkowanie i likwidacja są uregulowane wieloma aktami prawnymi, nie wyłączając kodeksu cywilnego czy prawa budowlanego. W prezentowanych artykułach poruszono problematykę zarządzania podmiotami dysponującymi nieruchomościami stanowiącymi grunty, budynki trwale z nimi związane lub ich części. Autorzy odnoszą się do pojęcia nieruchomości - uregulowanego w kodeksie cywilnym - i na tym tle uwagę swą skupiają na szczególnych, specyficznych ze względu na przedmiot wykorzystania, cechach obiektów. Wśród omawianych nieruchomości przedmiotem zainteresowania stały się: stadiony, lasy, nieruchomości komercyjne, a pośród nich - centra handlowe, mosty i kopalnie. W artykułach zwrócono również uwagę na problematykę kosztów związanych z nieruchomościami i z ich aspektem podatkowym.

5
Eлектронна книга

Gospodarka nieruchomościami 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Łakomiak red.

Niniejszy numer "Debiutów Studenckich" poświęcony gospodarce nieruchomościami rozpatruje je w trzech obszarach tematycznych, które stanowią: nieruchomości jako przedmiot podatku, kosztów ponoszonych na utrzymanie nieruchomości oraz finansowanie ich. W zeszycie omówiono takie zagadnienia, jak: koszty wspólne i zasady ich rozliczania we wspólnocie mieszkaniowej, polityka podatkowa gmin w zakresie podatku od nieruchomości, podatek od infrastruktury w gminie, optymalizacja podatkowa kosztów wytworzenia i utrzymania nieruchomości w podmiocie produkcyjnym, finansowanie remiz strażackich jako środków trwałych i nieruchomości, administracyjne postępowanie egzekucyjne z majątku dłużnika, w tym z nieruchomości, rachunek przepływów pieniężnych w ocenie sytuacji finansowej i majątkowej podmiotów gospodarczych na przykładzie nieruchomości z perspektywy biegłego rewidenta i innych zawodów, aspekty podatkowe działalności deweloperskiej

6
Eлектронна книга

Hipoteczny pieniądz bankowy

Bogusław Półtorak

Przedmiotem badań prowadzonych w pracy jest zakres finansowego potencjału nieruchomości oraz jego realizacja poprzez mechanizmy bankowego finansowania nieruchomości. W badaniach uwzględniona jest szczególna rola banków jako podmiotów o najbardziej rozwiniętej funkcji transformacyjnej kapitału finansowego w warunkach postępującej globalizacji i usieciowienia się systemu finansowego. Wnioskowanie prowadzone jest z wykorzystaniem dorobku bankowości i finansów, w tym finansów behawioralnych, w warunkach cyklicznego rozwoju ekonomicznego, z uwzględnieniem czynników kryzysu finansowego. Problematyka badawcza obejmuje wzajemne relacje podmiotów kredytowych z regulatorami rynków finansowych, kredytobiorcami i dostawcami kapitału (deponentami i inwestorami), ze szczególnym uwzględnieniem barier i możliwości funkcjonowania w specyfice rynku nieruchomości w warunkach postkryzysowych. Analiza prowadzona jest na podstawie badań własnych, porównujących zakres i charakter modeli uniwersalistycznych oraz specjalistycznych kredytowania hipotecznego

7
Eлектронна книга

Inteligentne miasto-ekosystem innowacji i przedsiębiorczości

Katarzyna Rozpondek

Monografia przedstawia wybrane kwestie związane z szeroką tematyką inteligentnego miasta traktowanego w kategoriach ekosystemu innowacji i przedsiębiorczości. Jej celem jest zbadanie oraz krytyczna ocena budowy i funkcjonowania współczesnego miasta jako dynamicznego układu wzajemnych interakcji zachodzących między przedsiębiorczością i innowacjami w przestrzeni smart city. Innowacyjne i przedsiębiorcze miasto to złożony system, który jedynie jako całość potrafi dostosować się do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań otoczenia. Jego sprawne funkcjonowanie opiera się na harmonijnych działaniach bazujących na klarownie zdefiniowanych celach, ujmowanych w założeniach wieloaspektowego rozwoju. Istotną kwestią w ramach tej problematyki jest podejmowanie dialogu i współpracy między poszczególnymi przedstawicielami miejskiego społeczeństwa. Formułowanie przez jednostki własnych przekonań i opinii przy równoczesnym aktywnym uczestnictwie w rozwoju miasta stanowi fundament tworzenia się nowoczesnej przestrzeni, odwołującej się do twórczego potencjału jej mieszkańców. Inteligentne miasta, nazywane jako smart cities, są przykładem modelu rozwojowego podejmującego próbę odpowiedzenia na stale rosnące potrzeby społeczne i wymogi współczesności. Aktualnie w skali całego świata obserwowany jest wzrost liczby mieszkańców ośrodków miejskich. Z powodu tej tendencji miasta muszą podejmować inicjatywy mające na celu sprostanie wyzwaniom związanym m.in. z transportem, bezpieczeństwem, edukacją, podnoszeniem jakości życia ludności czy modyfikacją i ulepszaniem sposobów zarządzania miastem. Koncepcja inteligentnego miasta stanowi przestrzeń dogłębnego zrozumienia problemów jego mieszkańców oraz podejmowania prób ich rozwiązywania dzięki dostępności zaawansowanych technologii komunikacyjno-informacyjnych. W książce omówiono: pojęcie smart city i jego interpretację; istotę ekosystemu; rolę przedsiębiorczości i innowacji w kontekście funkcjonowania tkanki miejskiej; rozwiązania stosowane w zakresie rozwoju innowacji i nowych możliwości biznesowych w nowoczesnych miastach; wybrane wyzwania, z jakimi mierzą się inteligentne miasta.

8
Eлектронна книга

Inwestycje alternatywne. Pierwsze kroki na rynku pozagiełdowym

Adam Jagielnicki

Jeśli nie akcje, to co? Inwestycje pośrednie i bezpośrednie Rodzaje inwestycji alternatywnych — brylanty i metale szlachetne, dzieła sztuki, nieruchomości, wino i whisky, przedmioty kolekcjonerskie, fundusze Osiągane stopy zwrotu oraz ryzyko inwestycyjne Przechowywanie i zabezpieczanie obiektów inwestycji Domy maklerskie i brokerskie Kiedy standard nie wystarcza Znudziło Cię inwestowanie w tradycyjne produkty bankowe i chciałbyś nauczyć się czegoś nowego? A może obawiasz się kryzysu finansowego i zamrożenia gotówki w papierach wartościowych? W takim razie to świetny moment na wypróbowanie swoich sił na polu alternatywnych form inwestycji. Opcji manewru w przypadku inwestycji alternatywnych jest znacznie więcej niż na rynku kapitałowym. Można inwestować samodzielnie lub przez pośredników, osobiście podejmując decyzje albo powierzając je specjalistom. Można przechowywać obiekty inwestycji, a także korzystać z zewnętrznych usług. Można lokować pieniądze w różnych klasach inwestycji alternatywnych, obarczonych zróżnicowanym ryzykiem. Do tego dochodzi jeszcze potrzebna wiedza i doświadczenie. Czy sprawne poruszanie się pośród tak różnych klas inwestycji jest realne? Czy ekspert od rynku nieruchomości ma szansę w dostatecznym stopniu opanować temat inwestowania w antyki lub malarstwo współczesne? Nim uruchomisz dużą gotówkę, zainwestuj w tę książkę. Pomoże Ci poruszać się pewnie na tym fascynującym rynku. Podstawowe informacje oraz charakterystyka inwestycji alternatywnych. Opisy różnych klas inwestycji. Kompletna droga od kupna, przez przechowywanie, aż do sprzedaży obiektów inwestycji. Inwestowanie samodzielne i przy pomocy pośredników. Propozycje dla inwestorów bogatych oraz tych ze skromniejszym portfelem.

9
Eлектронна книга

Jak sprzedawać, gdy nikt nie kupuje. I jak sprzedawać więcej, kiedy już zaczną

Dave Lakhani

Zyski z kryzysu Wskaźniki rynkowe lecą w dół, ekonomiści wieszczą kolejne klęski, klienci zaciskają pasa i każdy grosz oglądają dziesięć razy, zanim go wydadzą. Jednak czy to, że gospodarka popadła w stagnację, oznacza, że ludzie przestali kupować? Oczywiście, że nie! Po prostu dotychczasowy model oferowania im towarów i usług, szyty na miarę lat tłustych, okazał się nieefektywny w trudnej sytuacji rynkowej w dobie internetu. Klienci mają dziś szybki dostęp do informacji, żądają natychmiastowej satysfakcji, a ich oczekiwania są coraz większe. Musisz zrozumieć ich potrzeby, zanim przedstawisz swoje produkty lub usługi. Musisz zacząć korzystać z narzędzi, które pomogą Ci zbudować więź z klientami, poszerzyć sieć kontaktów i stworzyć przekonujący komunikat, który dotrze do konsumentów. Czasy kryzysu to okazja dla tych sprzedawców, którzy umieją myśleć kreatywnie. Lakhani daje Ci narzędzia i wiedzę potrzebne do tego, żebyś odzyskał pewność siebie, stworzył cenne sojusze, znalazł wspaniałych klientów i osiągnął niewiarygodne zyski. Nie ma znaczenia, czy pracujesz w handlu detalicznym, sprzedajesz swoje rozwiązania innym firmom, handlujesz nieruchomościami, oferujesz usługi, czy prowadzisz firmę. Informacje, które znajdziesz w tej książce, pomogą Ci natychmiast zwiększyć sprzedaż, odnieść większy sukces i wykorzystać możliwości, jakie daje nowa sytuacja na rynku. Pamiętaj - kryzys się kiedyś skończy, a ci, którzy wyjdą z niego obronną ręką, będą pierwsi w kolejce po wielkie zyski w czasie prosperity! Jesteś gotów zarabiać w kryzysie?

10
Eлектронна книга

Jak wynająć mieszkanie i osiągać dochód pasywny. Praktyczny poradnik dla początkującego właściciela

Aleksandra Ziemann

Odziedziczyłeś, dostałeś albo właśnie kupiłeś mieszkanie i chcesz je wynająć? A może dopiero myślisz o wynajmie? Chcesz ulokować środki w nieruchomości i potem pasywnie na tym zarabiać? Na wynajmie nieruchomości nie osiągniesz tak spektakularnych zysków jak w przypadku obrotu akcjami, jednak i tak uzyskasz więcej, niż gdybyś trzymał środki na lokatach bankowych czy w obligacjach. Z wynajmem nie wiąże się też zbyt duże ryzyko straty pieniędzy. A zysk płynący z wynajmu jest stały i stabilny. Ta książka pomoże Ci przejść krok po kroku przez proces wynajmu. Jest skierowana nie tylko do osób rozpoczynających przygodę z nieruchomościami, chcących osiągać stałe korzyści finansowe z wynajmu, ale również do tych, które już działają w tym obszarze i chcą zwiększyć swoje zyski. Zebrano tu mnóstwo prostych, a jednocześnie praktycznych wskazówek, dzięki którym nauczysz się działać samodzielnie i efektywnie na rynku najmu. Dzięki tej książce: samodzielnie wynajmiesz mieszkanie dowiesz się, od czego zacząć poznasz cały proces wynajmu unikniesz pustostanów zmaksymalizujesz czynsz najmu poznasz tajniki home stagingu Aleksandra Ziemann napisała bardzo potrzebny poradnik dla początkującego właściciela. Prosto i konkretnie prowadzi przez zawiłe tematy wyboru odpowiedniej nieruchomości, przygotowania mieszkania do wynajmu, zawierania umów, doboru odpowiedniego najemcy. Czuć znawstwo tematu i bogate doświadczenie Autorki. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą osiągać dochód pasywny z najmu mieszkań i robić to z sukcesem, a przy tym uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Ogromną zaletą tej książki jest jej kompaktowy charakter ― tylko najważniejsze rzeczy, gotowe przepisy, podane w prosty i konkretny sposób, co oszczędzi nam długiego zastanawiania się, jak to zrobić najlepiej. Polecam! Pati Garg, Inspiratorka, Intuitive Coach i autorka 5 książek www.patigarg.pl Książka Aleksandry Ziemann pozytywnie mnie zaskoczyła ― to wypełnione merytoryczną treścią kompendium wiedzy na temat tego, jak szybko i z zyskiem wynająć mieszkanie na długi najem. Jeśli planujesz kupić nieruchomość i budować przychód pasywny dzięki inwestowaniu w nieruchomości, to zdecydowanie lektura dla Ciebie. Z tej wiedzy skorzystają również osoby, które już działają w branży nieruchomości. Książka jest napisana w sposób zrozumiały i szczegółowo omawia wszelkie kwestie dotyczące skutecznego wynajęcia mieszkania na długi termin. Polecam każdemu! Katarzyna Dziubałka,Właścicielka Szkoły Liderek oraz współzałożycielka platformy Inwestorki.pl www.inwestorki.pl Książka w prosty, ciekawy i praktyczny sposób pokazuje proces wynajmu mieszkania. Niewątpliwie szczegółowe wskazówki i liczne przykłady wynikają z wieloletniego doświadczenia Autorki w branży nieruchomości. Jako fotograf wnętrz bardzo doceniam rozdział poświęcony sesji zdjęciowej ― Autorka podpowiada, jak najlepiej zaaranżować wnętrze czy też jak wykorzystać światło, a przy tym zwraca uwagę na jakość wykonywanych zdjęć. Mateusz Dobrowolski, Fotografia Nieruchomości www.dobrowolski-fotografia.pl Książka jest napisana przystępnym językiem, dobrze się ją czyta oraz łatwo przechodzi przez kolejne rozdziały. Jest skierowana do osób, które poszukują wiedzy od A do Z na temat wynajmu. Autorka kładzie nacisk na 4 najważniejsze zasady dotyczące biznesu najmu ― tak jak to robimy w naszym Stowarzyszeniu Mieszkanicznik ― a są nimi: weryfikacja najemcy to 80 % sukcesu, dobrze skonstruowana umowa, kaucja i natychmiastowe reagowanie w trudnych sytuacjach. Polecam! Jacek Kusiak, Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik www.mieszkanicznik.org.pl Wartościowe wskazówki dla początkujących inwestorów. Dzięki tej książce unikniesz najczęstszych błędów. Michał Warto zapoznać się ze szczegółami zawartymi w książce, aby na najmie nie tracić, tylko zarabiać. Norbert Michał Śmigielski-Ludwa, Norbert Grezel, Trenerzy biznesu, współwłaściciele firmy Gildia Trenerska specjalizującej się w szkoleniach dla branży nieruchomości www.gildiatrenerska.pl

11
Eлектронна книга

Jak znaleźć i kupić mieszkanie. Przeprowadź korzystną transakcję

Tomasz Szopiński

Jak znaleźć i kupić mieszkanie? II uaktualnione wydanie poradnika Jak znaleźć i kupić mieszkanie, który pierwszy raz ukazał się w 2008 roku. Poradnik został stworzony w oparciu o doświadczenia i wiedzę płynącą z wieloletniego doświadczenia na rynku nieruchomości. Dzięki tej książce, dowiesz się m.in. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z pośrednikiem? O czym powinieneś pamiętać, zawierając umowę przedwstępną? Czego nie powie Ci pośrednik, a w czym jest w stanie Ci pomóc? Jaka powinna być wielkość zadatku, aby zabezpieczyć interesy kupującego? Zakup na rynku pierwotnym, czyli jak przygotować się do rozmowy z developerem? Jak przygotować się do negocjacji cenowych oraz ewentualnych manipulacji ze strony sprzedających? Jak przygotować się odbioru mieszkania od sprzedającego? Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego? Na co zwrócić uwagę kupując niespłacone mieszkanie? Jak zmieniła się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych od lipca 2017 roku? W poradniku znajdziesz również opisane krok po kroku przykłady transakcji przeprowadzonych przez samego autora. Dowiesz się także co może Cię spotkać, jeżeli nie znasz się na rynku nieruchomości: nieuczciwi i niesłowni pośrednicy; wybór niekorzystnego kredytu hipotecznego, który jest nieodpowiedni do Twojej sytuacji; kupno taniego mieszkania, które wymaga ogromnych nakładów pieniężnych; uciążliwe sąsiedztwo; kupno mieszkania z nieuregulowaną sytuacją prawną.

12
Eлектронна книга

Nieruchomości i ich wycena

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak

Podręcznik jest nakierowany na praktyczne zagadnienia dotyczące nieruchomości oraz rynków nieruchomości. Ważną jego część stanowi omówienie pojęcia wartości rynkowej, poszczególnych rodzajów wartości nierynkowej (wraz z przykładami) oraz wskazanie roli rzeczoznawcy majątkowego. W książce zawarto praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania operatu szacunkowego oraz opisano rolę poszczególnych grup podmiotów funkcjonujących na rynkach nieruchomości. Wyodrębniono część, w której w sposób przystępny, zwarty, a zarazem kompleksowy, w oparciu o rzeczywiste przykłady omówiono podejścia, metody i techniki stosowane w wycenie nieruchomości w Polsce. Autorzy odwołują się do odpowiednich podstaw prawnych i traktują zagadnienia komplementarnie. Zwracają uwagę na wady i zalety poszczególnych podejść oraz kryteria, które należy uwzględnić w praktyce, określając wartość nieruchomości w często specyficznych uwarunkowaniach. Aby ułatwić Czytelnikowi przyswajanie wiedzy, każdy rozdział został zamknięty pytaniami kontrolnymi.

13
Eлектронна книга

Niezbędnik rzeczoznawcy. Nowe przepisy o wycenie nieruchomości

Maciej Lipka

9 września weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie wyceny nieruchomości. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim dostosowanie procedur wyceny nieruchomości do obecnych realiów rynkowych oraz poprawę jakości usług oferowanych przez rzeczoznawców majątkowych. Od lipca obowiązują nowe przepisy umożliwiające biegłym sądowym wcześniejsze przeglądanie akt oraz regulujące konsekwencje przedstawienia fałszywej opinii. W publikacji przeczytasz jak te przepisy wpływają na pracę rzeczoznawcy.

14
Eлектронна книга

Ochrona urządzeń na dachach budynków przed uderzeniem pioruna

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat ochrony odgromowej umieszczonych na dachach urządzeń, takich jak anteny, elementów dźwigów, czy klimatyzatory. Powinny one być umieszczenie w strefie ochronnej zwodów odgromowych.

15
Eлектронна книга

Od zakupu działki do budowy domu. Rola geodety w procesie budowlanym

Praca zbiorowa

Planowanie budowy domu zaczynamy od poszukiwania działki. Ten wybór wpływa m.in. na końcowe koszty budowy; wygląd domu, jaki będzie można na niej postawić; kąt nachylenia dachu; możliwą ilość kondygnacji i wiele innych. Bardzo istotne jest przy tym sprawdzenie czy możliwe będzie zachowanie wymaganych prawem odległości budynku od m.in.: granicy działki, działek sąsiednich, linii energetycznych, rowów melioracyjnych itd. W publikacji ekspert Jacek Hus omawia kolejne etapy w procesie budowlanym, w których uczestniczy geodeta.

16
Eлектронна книга

Orzecznictwo dla zarządzających nieruchomościami. Wyroki ważne dla zarządców, geodetów i inwestorów

Praca zbiorowa

Publikacja zawiera omówienia wybranych orzeczeń z zakresu prawa nieruchomości. Znajdziesz w nich m.in. odpowiedzi na pytania: - Co może zrobić inwestor gdy ma uzasadnione wątpliwości związane ze sposobem prowadzenia postępowania przez organ administracji publicznej? Jakie działania podjąć gdy organ niedokładnie analizuje jego sprawę? - Dlaczego zaniechania organu administracji publicznej mogą skutkować wadliwością decyzji? - Czy w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej można zainstalować monitoring z opcją nagrywania dźwięku?

17
Eлектронна книга

Oświetlenie pomieszczeń biurowych

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat oświetlenia biur. Zawiera porady dotyczące doboru źródeł światła i opraw oświetleniowych. Podaje wymagania Normy dotyczące średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia, oddawania barw, ujednoliconej oceny olśnienia UGR (Unified Glare Rating). 

18
Eлектронна книга

Planowanie przestrzenne jako element zrównoważonego rozwoju polskich miast ze szczególnym uwzględnieniem zasobów nieruchomości

Alicja Zakrzewska-Półtorak, Agata Pluta

W monografii poddano analizie zmiany dokonujące się na płaszczyźnie planowania przestrzennego w polskich miastach w latach 2010-2019, biorąc pod uwagę wybrane czynniki ekonomiczne i społeczne. Badanie obejmuje łącznie 940 polskich miast, które podzielono na grupy według kategorii wielkościowych i funkcjonalnych. Przeprowadzone badania dowodzą, że poszczególne grupy miast charakteryzują się odmiennymi uwarunkowaniami i tendencjami w zakresie sytuacji planistycznej oraz rozwoju zasobów nieruchomości. W pracy zaproponowano różne podejścia do planowania przestrzeni miejskiej, rozpatrywanego jako element zrównoważonego rozwoju miast.

19
Eлектронна книга

Planowanie przestrzenne w Europie

Alicja Zakrzewska-Półtorak

W podręczniku przedstawiono najważniejsze zagadnienia  z zakresu planowania przestrzennego w wybranych krajach europejskich: Belgii, Holandii, Luksemburgu, Czechach, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Celem autorów jest zaprezentowanie  niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej  informacji dotyczących planowania przestrzennego, które powinien znać inwestor rozpoczynający lub prowadzący działalność gospodarczą w określonym państwie.  Niektóre omówione w tekście rozwiązania stosowane w Europie mogą być inspiracją do zmian wprowadzanych w Polsce. Planowanie przestrzenne opisano z uwzględnieniem takich  zagadnień, jak: podział administracyjny kraju i system rządzenia w kontekście polityki przestrzennej, akty prawne regulujące planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz powiązane, polityka przestrzenna i jej podmioty, rodzaje planów zagospodarowania przestrzennego i ich powiązanie z dokumentami strategicznymi, plan miejscowy i konsekwencje jego funkcjonowania, decyzja o warunkach zabudowy i inne procedury związane z kupnem i zagospodarowaniem działki,  a także warunki inwestowania w kraju. Podręcznik jest skierowany do studentów ekonomii, gospodarki przestrzennej, międzynarodowych stosunków gospodarczych i innych kierunków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Europie. Może być  także przydatny  przedsiębiorcom oraz przedstawicielom administracji samorządowej i rządowej.

20
Eлектронна книга

Poradnik dla zarządcy budynku biurowego

Agnieszka Chmarzyńska

Publikacja obejmuje najważniejsze zagadnienia występujące w procesie zarządzania biurowcami, w przystępny sposób przedstawia, na czym polega ta działalność w praktyce, poczynając od przejmowania nieruchomości w zarząd i ukształtowania właściwych relacji pomiędzy właścicielem a zarządcą poprzez kwestie prawne i finansowe, tworzenie podstawowych dokumentów, takich jak umowa o zarządzanie, biznesplan i budżet, raporty, zarządzanie najmem i zasady współdziałania z najemcami, serwisy i media aż do zagadnień z zakresu obsługi technicznej i ochrony środowiska. Książka zawiera wiele pomocnych przykładów, procedur i schematów postępowania, tabel, wzorów dokumentów itd. Praktyczne porady są uzupełnione o niezbędne wiadomości teoretyczne, przepisy prawa i objaśnienia szeregu zagadnień i dylematów prawnych pojawiających się w zarządzaniu obiektami biurowymi. Autorka podaje też wiele cennych wskazówek, gdzie należy szukać dodatkowych informacji na temat poszczególnych zagadnień związanych z zarządzaniem oraz wskazuje wszystkie najważniejsze sprawy, o których powinien wiedzieć i pamiętać każdy zarządca nieruchomości w swojej codziennej działalności. Poradnik adresowany jest do zarządców nieruchomości i osób przygotowujących się do wykonywania tego zawodu, deweloperów inwestujących w budowę lub rewitalizację obiektów biurowych, właścicieli nieruchomości komercyjnych, pracowników odpowiedzialnych w firmach za wynajem powierzchni na działalność gospodarczą. Agnieszka Chmarzyńska – absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od kilkunastu lat związana zawodowo z nieruchomościami, w tym od dziewięciu lat z nieruchomościami komercyjnymi. Pracowała między innymi w dziale wynajmu powierzchni biurowych oraz jako administrator nieruchomości w międzynarodowej firmie deweloperskiej i inwestycyjnej, prowadziła także własną działalność gospodarczą z zakresu doradztwa i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Obecnie pracuje na stanowisku zarządcy nieruchomości w międzynarodowej firmie świadczącej usługi z zakresu nieruchomości komercyjnych. Posiada licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości. Jest autorką szeregu publikacji poświęconych tematyce nieruchomości.  

21
Eлектронна книга

Procesy konwergencji na europejskich rynkach mieszkaniowych. Ujęcie międzynarodowe i regionalne

Ewa Kucharska-Stasiak, Ewa Kusideł, Magdalena Załęczna, Konrad Żelazowski

Celem niniejszego opracowania jest ocena przebiegu procesów konwergencji na europejskich rynkach mieszkaniowych i identyfikacja skutków tejże konwergencji. Praca wpisuje się w ciąg badań sektora mieszkaniowego realizowanych w wielu krajach. Zawiera omówienie nie tylko najczęściej prowadzonych badań nad konwergencją cenową, lecz cechuje ją szersze spojrzenie, uwzględniające konwergencję realną oraz instytucjonalną rynków mieszkaniowych. Podjęta została także próba wskazania przyczyn tego zjawiska oraz jego następstw. Monografia zaadresowana jest do szerokiego grona odbiorców: do osób zajmujących się teorią wzrostu gospodarczego, osób zajmujących się zawodowo problematyką funkcjonowania rynków nieruchomości, a zwłaszcza do studentów kierunków, które włączyły problematykę nieruchomościową do programów nauczania.

22
Eлектронна книга

Redystrybucyjne skutki wprowadzenia podatku od nieruchomości ad valorem

Paweł Para

Podatek od nieruchomości jest najważniejszym podatkiem lokalnym oraz istotnym źródłem dochodów budżetów gminnych. Pełni on przede wszystkim funkcje fiskalne, dlatego też jego redystrybucyjna charakterystyka nie znajduje się w centrum uwagi polityków, włodarzy gmin i ekonomistów. Brakuje też opracowań omawiających podatek od nieruchomości pod kątem jego skutków dla redystrybucji dochodu. Monografia Redystrybucyjne skutki wprowadzenia podatku od nieruchomości ad valorem przynajmniej w części wypełnia tę lukę. Autor omawia funkcjonujące na świecie systemy opodatkowania nieruchomości. W sposób syntetyczny charakteryzuje zarówno systemy, dla których podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia, jak i te oparte na wartości określonej w katastrze nieruchomości, zwane systemami katastralnymi lub systemami ad valorem. Krytycznej analizie poddaje obowiązujący w Polsce system powierzchniowy i wskazuje jego mankamenty, opisując, w jaki sposób nie przystaje on do realiów gospodarki rynkowej. Konsekwencją tych porównań są propozycje zmian w polskim systemie podatkowym w odniesieniu do nieruchomości. Powołując się na zasadę sprawiedliwości podatkowej, autor postuluje stopniowe odejście od podatku „od powierzchni”, który jest niesprawiedliwy i dyskryminuje właścicieli tanich nieruchomości, i ewolucyjne przejście do podatku „od wartości”, który pozwala na bardziej proporcjonalne rozłożenie ciężaru podatkowego. Zasadniczym celem publikacji jest pokazanie, jak zmiana zasad opodatkowania nieruchomości z formuły powierzchniowej na wartościową wpłynie na rozkład obciążeń podatkowych oraz jakie może ona nieść za sobą konsekwencje dla systemu zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego.

23
Eлектронна книга

Społeczeństwo, gospodarka i przestrzeń w globalnych uwarunkowaniach[DEBIUTY STUDENCKIE]

Alicja Zakrzewska-Półtorak (red.)

Publikacja zawiera osiem prac przygotowanych przez studentki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Opracowania obejmują badania prowadzone w różnych skalach: od lokalnej do międzynarodowej. Wspólny mianownik prezentowanych artykułów stanowią oddziaływanie uwarunkowań globalnych na funkcjonowanie i zagospodarowanie miast, warunki życia społeczności miejskich oraz kierunki zmian w sektorze mieszkaniowym. Oddziaływanie to dotyczy w szczególności zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, jakości życia oraz edukacji w formule 4.0. Są to tematy niezwykle ważne i aktualne z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych społeczności i gospodarek narażonych na wiele zagrożeń o charakterze i oddziaływaniu globalnym, skutkujących zmianami w skali lokalnej

24
Eлектронна книга

Walka z patodeweloperką. Co zmieni się 1 kwietnia 2024 roku?

Aneta Mościcka

Patodeweloperka to maksymalizowanie zysków firm budowlanych kosztem jakości życia klientów. Wyeliminować to zjawisko ma podpisana przez ministra rozwoju i technologii nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r. obejmą między innymi minimalną wielkość lokalu, place zabaw dla dzieci, balkony, loggie i miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. W poradniku ekspertka Anita Mościcka omawia ważne zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.