Професійні та спеціальні порадники

121
Eлектронна книга

Naturalne leczenie boreliozy

Wolf-Dieter Storl

„Borelioza jest uleczalna; nie ma powodu do strachu!” Do takiego wniosku doszedł Wolf-Dieter Storl, etnobotanik, który sam padł ofiarą boreliozy, po przeprowadzeniu intensywnych i szeroko zakrojonych badań. Przenoszona przez kleszcze borelioza jest chorobą wieloukładową, która może zaatakować każdy narząd i upozorować każdy objaw. Krętki boreliozy potrafią zmylić układ odpornościowy, a antybiotyki w konfrontacji z nimi są często bezsilne. Elementy skutecznego leczenia boreliozy można jednak odnaleźć w tradycyjnej medycynie chińskiej, w uzdrowicielskiej wiedzy Indian, w homeopatii i w ziołolecznictwie, przekazywanym w świecie zachodnim z pokolenia na pokolenie. Wolf-Dieter Storl zbadał je i z powodzeniem wypróbował na sobie samym. Swą metodę oparł na szczeci i terapii przegrzaniem. Książka na tle aspektów biologicznych, kulturowych i społecznych tej „nowej zarazy” ukazuje drogę do skutecznego, holistycznego leczenia boreliozy. „Leczenie antybiotykami osób z objawami przewlekłej boreliozy lub zespołu poboreliozowego może wywołać u nich poważne szkody” New England Journal of Medicine

122
Eлектронна книга

Nauczyciel i uczeń. Teoria i praktyka odbioru oraz transmisji informacji w edukacji wczesnoszkolnej

Beata Oelszlaeger-Kosturek

Przedstawiony przeze mnie problem ma złożony charakter. W niniejszej pracy zaprezentowałam inne ujęcie metodologiczne, niż opisywane dotąd w literaturze przedmiotu odnośnie procesów komunikacyjnych w klasie szkolnej. Moim nadrzędnym celem nie było uzyskanie jednoznacznych rozstrzygnięć, ale zarysowanie pewnych nowych, możliwych dróg dochodzenia do poznania uczniów, ich wiedzy i wykorzystania tego potencjału w procesie edukacyjnym. Mam nadzieję, że niniejsza praca stanie się jedną z ważniejszych pozycji w literaturze przedmiotu, proponowanej studentom pedagogiki studiującym na specjalnościach: edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne oraz innych specjalnościach nauczycielskich. Jednocześnie wyrażam nadzieję, że niniejsza praca pozwoli studentom pedagogiki – przyszłym nauczycielom pogłębić merytoryczne kompetencje w zakresie przygotowania do zawodu nauczyciela, a już pracującym nauczycielom – podjąć działania autodoskonalące. (fragment wstępu)

123
Eлектронна книга

Nauczyciel w "polu" szkolnym - w świetle teorii Pierre'a Bourdieu i nauczycielskich narracji

Małgorzata Zalewska-Bujak

Książka pt. „Nauczyciel w polu szkolnym – w świetle teorii Pierre̕a Bourdieu i nauczycielskich narracji” stanowi próbę naświetlenia nauczycielskiej perspektywy spoglądania na otaczającą ich rzeczywistość zawodową. Autorka, zainteresowana tym, jak nauczyciele sami rozpoznają swoje umiejscowienie w polu szkolnym, postanowiła oddać im głos i dzięki prowadzonym wywiadom sięgnąć do ich codzienności związanej z wykonywaną profesją. Intencjonalne dotarcie do zawodowych doświadczeń nauczycieli zaowocowało ukazaniem tego, co spotyka ich w świecie szkoły. Pozwoliło także spojrzeć niejako „oczyma rozmówców” zarówno na napotkanych w nim ludzi i sytuacje, jak i na podejmowane przez nich samych działania, na normy, którymi się kierują, oraz rozpoznać znaczenia, które przypisują codziennym zdarzeniom, procesom i strukturom zawodowego życia. Zastosowana przez autorkę perspektywa teoretyczna Pierre’a Bourdieu do interpretacji tego, co nauczyciele odsłonili w swoich opowieściach, okazała się niezwykle przydatna w dokonanym opisie i interpretacji naczelnych kategorii, wyłaniających się z przedstawianych analiz zgromadzonego materiału badawczego, wśród których znalazła się między innymi urzeczywistniająca się w szkolnym polu przemoc symboliczna (dokonywanej zarówno na uczniach, jak i na nauczycielach) oraz realizująca się w nim reprodukcja społecznej rzeczywistości. Publikacja adresowane jest nie tylko do grona akademików, ale również do szerszej sfery publicznej, gdyż pokazuje między innymi, jakie mechanizmy zawiadują szkolnym polem i w jaki sposób są one odczytywane przez nauczycieli, jakie są źródła i formy stosowanej wobec nich przemocy symbolicznej oraz jakie strategie stosują, aby utrzymać się w zawodzie. Książka, w nadziei autorki, może stanowić źródło pogłębienia „przestrzeni myślenia” o nauczycielach umiejscowionych w polu szkolnym.

124
Eлектронна книга

Nauczyciele wobec wyzwań współczesności. Doświadczenia - badania - koncepcje. Doświadczenia, badania, koncepcje

Ewa Przygońska, Iwona Chmielewska (red.)

Książka, którą chciałbym w tych słowach wstępu zarekomendować czytelnikowi, jest zbiorem tekstów, które powstawały w różnych ośrodkach i reprezentują różne tendencje i koncepcje. Ich autorzy koncentrują się na różnych, z reguły i z konieczności dość wycinkowych problemach. Zrozumiałe jest przeto, że praca w swej strukturze nie układa się w jakimś wyraźnie usystematyzowanym porządku. Niepodobna jednak odmówić jej pewnej tematycznej zwartości. Ich wspólnym mianownikiem jest bowiem współczesna szkołą i jej funkcjonowanie....(fragment wstępu) - prof.Heliodor Muszyński

125
Eлектронна книга

Niedobór witaminy B12

Sally M.Pachlok, Jeffrey J.Stuart

Sally Pachlok dyplomowana pielęgniarka oraz Jerry Stuart lekarz medycyny osteopatycznej odsłaniają w swojej książce istotny a niestety często bagatelizowany temat niedoboru witaminy B12. Czy ktoś z twoich bliskich cierpi na choroby Alzheimera, demencję, stwardnienie rozsiane, autyzm, zmęczenie, choroby psychiczne, depresję czy niepłodność? Czy leczenie, któremu jest poddawany nie przynosi żadnych efektów? Być może objawy mają zupełnie inne przyczyny? NIEDOBÓR WITAMINY B12 ! Autorzy opierają się na obszernej literaturze z ostatniego wieku dotyczącej niedoboru kobolaminy, znaleźć tu można wiele odnośników do źródłowych tekstów medycznych mówiących, jak bardzo istotną rolę w organizmie pełni witamina B12 i jak współczesny sposób żywienia pozbawia nas tego składnika. Konsekwencje mogą być bardzo poważne a źle postawiona diagnoza, skutkuje nieefektywnym procesem leczenia. Książka ta przeznaczona jest dla osób, które chcą działać profilaktycznie, dla osób których dieta oparta jest wyłącznie na składnikach roślinnych, jak również dla lekarzy, którym zależy na zdrowiu swoich pacjentów.

126
Eлектронна книга

Nieuczciwość akademicka studentów. Psychologiczne wyznaczniki, przewidywanie oraz przeciwdziałanie

Lidia Baran

Nieuczciwość akademicka jest zjawiskiem, którego wysoką częstość wśród studentów potwierdzają badania prowadzone w Polsce, Europie i poza jej granicami. Stanowi ona problem z uwagi na prowadzenie do obniżenia prezentowanej przez studentów wiedzy oraz przenoszenie nagradzających doświadczeń związanych z oszustwami na kolejne obszary życia. Celem niniejszej publikacji jest zaprezentowanie obecnej wiedzy na temat psychologicznych wyznaczników, przewidywania oraz przeciwdziałania nieuczciwości akademickiej wśród studentów, przybliżenie wyników przeprowadzonych w powyższych obszarach badań oraz sformułowanie na ich podstawie wniosków o możliwościach aplikacyjnych w środowisku akademickim. Lidia Baran, doktor nauk społecznych w dyscyplinie psychologia, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doświadczenie naukowe zdobywała w trakcie wyjazdów szkoleniowych na National University of Ireland, University of Jyväskylä oraz Universiteit Gent. Absolwentka podyplomowych studiów dotyczących uważności i współczucia oraz laureatka konkursu NCN Miniatura 2. Jej zainteresowanie badawcze dotyczą psychologicznych podstaw nieuczciwości oraz kontekstualnej nauki o zachowaniu. [02.10.2020]

127
Eлектронна книга

Niezbędnik elektroinstalatora: przepisy, zachowanie bezpieczeństwa, wyposażenie

Praca Zbiorowa

Publikacja prezentuje najważniejsze przepisy, których musi przestrzegać elektryk, zawiera też rady dotyczące wyposażenia elektroinstalatora, w tym wyposażenia obowiązkowego. Przedstawione przepisy dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa -przeciwporażeniowego i przeciwpożarowego - które musi spełniać instalacja elektryczna. Opisano również zasady ochrony elektromontera przed porażeniem prądem elektrycznym. Publikacja zawiera także rady dotyczące wyposażenia elektroinstalatora, zarówno osobistego, jak i jego warsztatu.

128
Eлектронна книга

Niezbędnik rzeczoznawcy. Nowe przepisy o wycenie nieruchomości

Maciej Lipka

9 września weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie wyceny nieruchomości. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim dostosowanie procedur wyceny nieruchomości do obecnych realiów rynkowych oraz poprawę jakości usług oferowanych przez rzeczoznawców majątkowych. Od lipca obowiązują nowe przepisy umożliwiające biegłym sądowym wcześniejsze przeglądanie akt oraz regulujące konsekwencje przedstawienia fałszywej opinii. W publikacji przeczytasz jak te przepisy wpływają na pracę rzeczoznawcy.