Трудове право та законодавство про соціальне забезпечення

25
Eлектронна книга

Kwalifikacja zdarzeń wypadkowych - przykłady z działań służby bhp

Praca zbiorowa

Zdarza się, że w trakcie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku pojawiają się wątpliwości dotyczące prawnej kwalifikacji danego zdarzenia. Dlatego warto korzystać z różnych form przypomnienia zagadnień związanych z postępowaniem powypadkowym. W artykule przedstawiamy zbiór odpowiedzi ekspertów na pytania dotyczące kwalifikowania konkretnych zdarzeń w kategoriach wypadków przy pracy. Specjaliści ds. bhp z wieloletnim doświadczeniem odpowiadając na pytania o faktyczne zdarzenia, pomagają w kwalifikowaniu wypadków pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Czasem nawet doświadczeni członkowie zespołów powypadkowych mogą natrafić w swojej pracy na wypadki, przy kwalifikowaniu których potrzebują wsparcia.

26
Eлектронна книга

Niecelowość lub niemożliwość przywrócenia zwolnionego pracownika do pracy - ostatnia deska ratunku pracodawcy

Rafał Krawczyk

Odwołując się od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownik zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa albo na podstawie przyczyny, która okazała się nieprawdziwa lub nieuzasadniona, ma prawo wyboru jednego z dwóch roszczeń, którego będzie dochodzić od pracodawcy. Pierwsze z nich to uznanie bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli jego termin jeszcze nie upłynął) lub żądanie przywrócenia do pracy. Drugie zaś to żądanie odszkodowania. A jakie uprawnienia przysługują wówczas pracodawcy?

27
Eлектронна книга

Niezbędnik specjalisty ds. płac

Praca zbiorowa

Publikacja "Niezbędnik specjalisty ds. płac" to zbiór kilkudziesięciu tabel i zestawień przydatnych w codziennym naliczaniu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych. Znajdziesz w niej, opracowane w skondensowanej formie, informacje na temat m.in. zasad naliczania obligatoryjnych i fakultatywnych składników wynagrodzenia, wypłaty zasiłków, rozliczania podróży służbowych, świadczeń z ZFŚS czy naliczania wpłat na PPK. Najważniejsze zasady naliczania płac zawsze pod ręką. Publikacja uwzględnia zmiany wprowadzone nowelizacjami Kodeksu pracy z 2023 r.

28
Eлектронна книга

Obowiązkowe świadczenia i wypłaty dla pracowników w 2024 r

Mariusz Pigulski

Pracodawca ma obowiązek w pewnych okolicznościach zapewnić pracownikowi posiłki profilaktyczne lub odzież ochronną, narzędzia do pracy zdalnej czy niezbędne przy obsłudze monitora ekranowego, a także odprawy związane z zakończeniem zatrudnienia. Podmiot zatrudniający nie może zwolnić się z przyznania czy wypłaty danego świadczenia, choćby tak umówił się z pracownikiem. W publikacji zostały omówione najważniejsze, podstawowe obowiązki pracodawcy związane z przyznaniem pracownikom prawa m.in. do: napojów i posiłków profilaktycznych, środków ochrony indywidualnej, w tym okularów i szkieł kontaktowych korygujących wzrok, świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, PPK, a także wynagrodzeń za okresy niewykonywania pracy czy odpraw związanych z zakończeniem zatrudnienia. Całość została wzbogacona wieloma przykładami i praktycznymi wskazówkami, zestawieniem tabelarycznym zawierającym najważniejsze informacje o danym świadczeniu. Stanowi niezbędne i pewne wsparcie w codziennej pracy specjalistów zajmujących się tą problematyką.

29
Eлектронна книга

Ochrona rodziny w świetle przepisów prawa pracy

Katarzyna Serafin

Monografia dotyczy szeroko rozumianej ochrony rodziny na gruncie przepisów prawa pracy. Analiza regulacji prawnych wskazuje na złożoność i wieloaspektowość tej problematyki. Autorka wyodrębnia trzy główne płaszczyzny funkcjonowania rodziny - biologiczną, społeczną i ekonomiczną, do których odnoszą się „mechanizmy ochronne” prawa pracy o zróżnicowanym charakterze. Koncentruje się na ustaleniu zakresu ochrony rodziny w przepisach prawa pracy w kontekście każdej ze wskazanych płaszczyzn, by udzielić odpowiedzi na pytanie - czy z całokształtu przepisów można wyprowadzić implicite zasadę ochrony rodziny w prawie pracy, czy też konieczne jest wprowadzenie takiej zasady do kodeksowego katalogu podstawowych zasad prawa pracy. Publikacja w przeważającej mierze ma charakter dogmatycznoprawny. Obejmuje źródła prawa międzynarodowego i europejskiego oraz ustawodawstwo wybranych państw obcych. W części dotyczącej prawa polskiego rozważania zostały wzbogacone o wątek konstytucyjnoprawnej ochrony rodziny. Uzupełnieniem analizy prawnej jest zaś fragment poświęcony rodzinie w ujęciu socjologicznym.

30
Eлектронна книга

Odpowiedzialność materialna pracowników. Obowiązki pracodawcy

praca zbiorowa

Kodeks pracy wyczerpująco reguluje odpowiedzialność materialną pracowników, ustanawiając podstawy tej odpowiedzialności odmiennie od zasad przyjętych w Kodeksie cywilnym. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy charakteryzuje się tym, że pracownik nie zawsze ma obowiązek wyrównania całej szkody. Natomiast odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi, która jest powiązana z pewnym zaufaniem w stosunku do pracownika, jest odpowiedzialnością materialną w pełnej wysokości szkody poniesionej przez pracodawcę. Z poradnika można się m.in. dowiedzieć: ● jakie są warunki odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, ● na jakich zasadach pracownik odpowiada za powierzone mu mienie pracodawcy, ● kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, jeśli wynikła ona z działań pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych, ● jakie warunki muszą być spełnione, aby mogła zostać zawarta umowa o wspólnej odpowiedzialności za mienie powierzone. Wyjaśnienia te są poparte praktycznymi przykładami, wzorami dokumentów i orzecznictwem sądowym. Opracowanie zostało wzbogacone o rozwiązania problemów pojawiających się w praktyce rozstrzygania o odpowiedzialności materialnej zatrudnionych. Są one przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla specjalistów ds. kadr i płac. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla.

31
Eлектронна книга

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 od 1 lipca 2023 r. - skutki w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Magdalena Sybilska-Bonicka, Bożena Goliszewska-Chojdak, Małgorzata Kozłowska

Od 1 lipca 2023 r. zostanie zniesiony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym przestaną obowiązywać liczne szczególne regulacje w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Poradnik przedstawia, jakie skutki dla pracodawców w zakresie przepisów kadrowych ma odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Wyjaśnia też, do kiedy trzeba zrealizować zawieszone obowiązki w zakresie prawa pracy. Poradnik został przygotowany w przystępnej, przekrojowej formie. Zawiera również tabelaryczne zestawienie skutków, jakie powoduje zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego dla pracodawców

32
Eлектронна книга

Płace w firmie 2023

Praca zbiorowa

Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek od wynagrodzeń w zakresie pomniejszania ich o kwotę zmniejszającą podatek. Od 2023 roku PIT-2 złożą też osoby w ramach umów zlecenia. Po raz pierwszy od 2003 r. ustalono odrębne kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę dla I i II półrocza. Sprawdź też inne zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń w 2023 roku. Pobierz praktyczne zestawienia, tabele i przykłady liczbowe. Skorzystaj z praktycznych instrukcji rozliczania wynagrodzeń w 2023 roku.