Immobilien

1
E-book

10 zmian w prawie budowlanym, które wpłyną na Twoją pracę w 2024 roku

Praca zbiorowa

1 kwietnia 2024 wejdą w życie dwie istotne nowelizacje w przepisach prawa budowlanego. Odnoszą się one do formy oraz szczegółowego zakresu projektu budowlanego, jak również warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Każdy kto ma do czynienia z prawem nieruchomości powinien zapoznać się z omawianymi w artykule zmianami. Tym bardziej jeśli planuje budowę w 2024 roku. Planowane zmiany omawia ekspertka Anita Mościcka, a komentuje ekspert - geodeta i doradca ds. nieruchomości Jacek Hus.

2
E-book

Dylematy wyceny nieruchomości komercyjnych w Polsce

Dariusz Trojanowski

Głównym celem naukowym pracy jest implementacja wybranych reguł wyceny przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie wyznaczania stóp dyskontowych, do procesu wyceny nieruchomości komercyjnych. Zamierzeniem autora jest uzupełnienie teorii wartości przez opracowanie formuł umożliwiających zastosowanie w obszarze wyceny nieruchomości rozwiązań sprawdzonych i ugruntowanych w obszarze wyceny przedsiębiorstw.

3
E-book

Niezbędnik rzeczoznawcy. Nowe przepisy o wycenie nieruchomości

Maciej Lipka

9 września weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie wyceny nieruchomości. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim dostosowanie procedur wyceny nieruchomości do obecnych realiów rynkowych oraz poprawę jakości usług oferowanych przez rzeczoznawców majątkowych. Od lipca obowiązują nowe przepisy umożliwiające biegłym sądowym wcześniejsze przeglądanie akt oraz regulujące konsekwencje przedstawienia fałszywej opinii. W publikacji przeczytasz jak te przepisy wpływają na pracę rzeczoznawcy.

4
E-book

Od zakupu działki do budowy domu. Rola geodety w procesie budowlanym

Praca zbiorowa

Planowanie budowy domu zaczynamy od poszukiwania działki. Ten wybór wpływa m.in. na końcowe koszty budowy; wygląd domu, jaki będzie można na niej postawić; kąt nachylenia dachu; możliwą ilość kondygnacji i wiele innych. Bardzo istotne jest przy tym sprawdzenie czy możliwe będzie zachowanie wymaganych prawem odległości budynku od m.in.: granicy działki, działek sąsiednich, linii energetycznych, rowów melioracyjnych itd. W publikacji ekspert Jacek Hus omawia kolejne etapy w procesie budowlanym, w których uczestniczy geodeta.

5
E-book

Orzecznictwo dla zarządzających nieruchomościami. Wyroki ważne dla zarządców, geodetów i inwestorów

Praca zbiorowa

Publikacja zawiera omówienia wybranych orzeczeń z zakresu prawa nieruchomości. Znajdziesz w nich m.in. odpowiedzi na pytania: - Co może zrobić inwestor gdy ma uzasadnione wątpliwości związane ze sposobem prowadzenia postępowania przez organ administracji publicznej? Jakie działania podjąć gdy organ niedokładnie analizuje jego sprawę? - Dlaczego zaniechania organu administracji publicznej mogą skutkować wadliwością decyzji? - Czy w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej można zainstalować monitoring z opcją nagrywania dźwięku?

6
E-book

Walka z patodeweloperką. Co zmieni się 1 kwietnia 2024 roku?

Aneta Mościcka

Patodeweloperka to maksymalizowanie zysków firm budowlanych kosztem jakości życia klientów. Wyeliminować to zjawisko ma podpisana przez ministra rozwoju i technologii nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r. obejmą między innymi minimalną wielkość lokalu, place zabaw dla dzieci, balkony, loggie i miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. W poradniku ekspertka Anita Mościcka omawia ważne zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.