Жорстка наукова фантастика

9
Eлектронна книга

Dusza

Luiza Dobrzyńska

"Dusza" to opowieść o świecie przyszłości, gdzie zasady społeczne oraz technologia dyktują nowy ład. Rozwój i samoświadomość prowadzi nas, zdawałoby się, ku świetlanej przyszłości. Czy jednak przyjaźń młodej nauczycielki i androida przetrwa w realiach świata, w którym człowiek o zerowej przydatności do rozrodu jest wyalienowany ze społeczeństwa, a nasze, głęboko zakorzenione, pierwotne poczucie człowieczeństwa pozwoli rodzajowi ludzkiemu wkroczyć bez dylematów w nową erę postępu? Poprawione i uzupełnione wydanie książki nagrodzonej m.in Nautilusem 2013 (II m-ce). Kontynuacja "Duszy" - "Kawalkada" - została wybrana Książką Roku portalu granice.pl. "...Autorka wielokrotnie mruga okiem do czytelnika. Odwołania do Karela Čapka, Issaca Asimova czy Philipa Dicka wywołują uśmiech na twarzy odbiorcy. Wydaje się, że najważniejsze pytanie, jakie zadaje światu Dusza, to pytanie o dialog. Dialog człowieka z odrzucającym go światem, dialog z Innym, wreszcie dialog z samym sobą. Co decyduje o tym, że możemy kogoś nazywać istotą w pełni ludzką? Warunki w jakich się rodzimy, sposób w jaki zjawiliśmy się na tym świecie? A może raczej świadczą o tym nasze czyny i to, w jaki sposób traktujemy naszych współbraci? Dusza Luizy Dobrzyńskiej jest świadectwem na to, że te pytania wciąż pozostają otwarte..." - dr Łukasz Kucharczyk (fragment Słowa Wstępnego). O Autorce: Warszawianka, z zawodu technik medyczny. Pisze od dwunastego roku życia. Prowadziła blog "Stara panna i morze", liczący w dniu zamknięcia platformy blogowej onet.pl prawie dwa i pół miliona odsłon Recenzuje nowości książkowe i filmowe la portalu Paradoks.net.pl oraz różne pozycje na własnej stronie www.czytadela.com . Pisała przez jakiś czas artykuły dla portali wPolityce.pl i wGospodarce.pl Jej krótsze formy, zamieszczane w internecie, były kilkakrotnie nagradzane, między innymi przez portale Mythai i Efantastyka. Utwór I pójdę pod cyprysy złorzeczyć jego laurom otrzymał wyróżnienie w konkursie Polconu, największego polskiego konwentu SF i fantasy, "Uwolnij fantazję". Debiutancka książka Dusza zajęła I miejsce w pierwszej edycji konkursu Literacki Debiut Roku, została jednak później zdyskwalifikowana z powodu naruszenia jednego z punktów regulaminu przez wydawcę (druk przed rozstrzygnięciem konkursu). Ta sama książka otrzymała też II miejsce w głosowaniu na Nagrodę Nautilusa 2013. Kontynuacja Duszy, Kawalkada, została wybrana "Książką na wiosnę 2012" w kategorii SF i fantasy w konkursie portalu granice.pl. W roku 2015 dostała III nagrodę w konkursie Polconu na opowiadanie fantasy Tyle co błysk oraz wyróżnienie w konkursie kwartalnika Creatio Fantastica na opowiadanie do antologii "X" pt. Dziesiąty zabytek. W 2017 roku jej opowiadanie W cieniu Warowni zdobyło wyróżnienie w konkursie Fabryki Słów pt Ostatnia cytadela. W 2020 roku podpisała umowę z amerykańskim wydawnictwem Royal Hawaiian Press na trzy różne serie wydawnicze: Lunnaria, Legends of the Future oraz The vampire league.

10
Eлектронна книга

Dygnitarze

Lotar Pazgrat

Trzecia wojna światowa właśnie się rozkręca, choć wielu jej nie dostrzega. Wielcy gracze rozstawiają figury i pionki na globalnej szachownicy. Izydor ma własną wizję Królewstwa w dziejowej rozgrywce. Rozgrywka z Grupą 3mającą Władzę będzie bezwzględna. Konfederacja rzuci rękawicę w pysk zaplutym karłom reakcji. A John Watcher nie będzie się temu przyglądał bezczynnie...   Ostatnią powieścią Witkacego było Jedyne Wyjście. Autorowi nie udało się jej wydać przed śmiercią (której okoliczności i data nie są do dzisiaj wyjaśnione, vide: Klątwa Konfederatów). Manuskrypt jednak przetrwał zawieruchę wojenną i doczekał się publikacji w 1968 r. Zgodnie z zapiskami Witkacego dzieło to miało być kontynuowane w drugim tomie pod tytułem Dygnitarze. Brak tej kontynuacji stanowi bolesną lukę w polskiej literaturze. Powinni ją zapełnić swoim talentem znakomitsi pisarze. Mieli na to kilka dekad. Nie mogąc dłużej czekać zakasałem rękawy i chwyciłem za pióro…

11
Eлектронна книга

Gwiezdne szczenię. Antologia osobista

Jacek Izworski

"Uśmiechnięta nadzieja w każdym zakątku Wszechświata" Wojtek Mieczysławski (Terminus - Wydawnictwo Fantastyczne ("Las ożywionego mitu")) Książka jest uhonorowaniem życia i twórczości Jacka Izworskiego - bardzo niepełnosprawnego fantasty, pioniera fandomu, tłumacza i redaktora. Wydana w początku lat 80. nie zyskała powszechnej aprobaty i przychylności w środowisku miłośników fantastyki, stając się jednocześnie fenomenem i "największą przygodą młodości" dla wielu czytelników z fandomem po prostu niezwiązanych. W tomie zebrano między innymi: - przeredagowaną, poszerzoną i poprawioną wersję "Gwiezdnego Szczenięcia"; - wspomnienia i autobiografię Jacka; - kilka opowiadań Jacka; - podziękowania dla wielu osób za inspirację, pomoc i wsparcie podczas pracy nad tym monumentalnym dziełem; - niemal kompletny przegląd jego cudownie prostych wierszy; - wywiad z Jackiem, przeprowadzony przez Karolinę Mangustę Kaczkowską kilka lat temu na potrzeby fanzinu "Czerwony Karzeł"; - wiele wypowiedzi z Polski, Ukrainy, USA i Rosji o twórczości i osobie Jacka Izworskiego; - kilka zdjęć z rodzinnego albumu; - dodatek publicystyczno-krytyczny "Formy z Chaosu", w którym prezentujemy oprócz tekstów krytycznych, także informacje o Autorach, z którymi Wydawnictwo "OdeSFa" rozpoczyna swoją gwiezdną przygodę; - fragmenty zapowiadanych książek i kilka innych informacji; Całość, to 674 strony na papierze creme 2.0, z cudowną okładką i wstępem dwojga osób, dzięki którym wydawnicza mrzonka stała się faktem. Flagowy projekt naszego wydawnictwa, powstałego w strukturach fundacji statutowo zajmującej się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych i wykluczonych z innych przyczyn, poprzez tworzenie dla nich miejsc pracy w sektorach związanych z animacją kultury, antropologią społeczną, ochroną zdrowia i mienia oraz edukacją. Serdecznie pozdrawiamy Zespół Odmiennych Stanów Fantastyki "OdeSFa"

12
Eлектронна книга

Ku Gwiazdom

Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej

Utwory zaprezentowane w antologii "Ku gwiazdom..." czerpią inspirację z literackiego dziedzictwa Stanisława Lema, rzeczywiście sięgając ku gwiazdom, a przede wszystkim ku zrozumieniu człowieka i jego miejsca we Wszechświecie. Cyklicznemu konkursowi, którego pierwszą edycję wieńczy niniejsza publikacja Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, przyświeca idea dbałości o założenia gatunku, którego fundamentami są wiedza naukowa, obowiązujące prawa, teorie i prognozy naukowe oraz ich logiczne rozwinięcie. Wierzymy, że zainaugurowana seria wydawnicza pozwoli nam wesprzeć literacką tradycję, rozwój i popularyzację wyjątkowego gatunku, jakim jest science fiction. "Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas", napisał Stanisław Lem w "Niezwyciężonym". Zawsze jednak możemy spróbować dotrzeć tam dzięki wyobraźni. Zbiór "Ku gwiazdom. Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021" to zwieńczenie jednego z najważniejszych projektów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej: ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie science fiction, zorganizowanego dla autorów przed debiutem książkowym. Jury złożone z literaturoznawców oraz przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych wyłoniło pięciu laureatów, których teksty znalazły się w publikacji. Jednak, choć to jej szczególny element i powód powstania, antologia nie składa się wyłącznie z opowiadań wybranych z niemal stu siedemdziesięciu nadesłanych na konkurs tekstów. Aby zarówno dbać o popularyzację i istotę gatunku, jak i zapewnić początkującym twórcom należyte wsparcie, w zbiorze znalazły się również wyselekcjonowane opowiadania bardziej znanych twórców science fiction. Dodatkowo, aby antologia w komplementarny sposób, w duchu myśli i twórczości Stanisława Lema, łączyła fantastykę i naukę, w skład tekstów antologii włączone zostały popularnonaukowe felietony oraz przedmowy autorstwa dr Marcina Kowalczyka, literaturoznawcy, oraz dr hab. Grzegorz Brony, byłego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Całość została przygotowana w ścisłej współpracy Fundacji oraz Wydawnictwa IX. Autorzy: Bartek Biedrzycki, Grzegorz Brona, Dorota Dobrzyńska, Łukasz Marek Fiema, Adam Groth, Wojciech Gunia, Marta Kładź-Kocot, Michał Kłodawski, Marcin Kowalczyk, Marta Magdalena Lasik, Mikołaj Maria Manicki, Marcin Mazur, Kamil Muzyka, Marcin Przybyłek, Grzegorz Rogaczewski, Andrzej Zimniak

13
Eлектронна книга

Ku Gwiazdom 2022. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej

praca zbiorowa

Drugi rocznik najlepszych polskich opowiadań SF! Sięgając do fundamentów fantastyki naukowej zabierzemy was w głębiny kosmosu, w otchłań cyberprzestrzeni i w nieodległą przyszłość, która zaczyna się już teraz na naszych oczach. Zapraszamy do międzypokoleniowej wyprawy z udziałem debiutantów oraz uznanych autorów. Wspólnie wyruszymy ścieżkami naszych lęków oraz nadziei, splatając naukę z wyobraźnią. W drogę ku gwiazdom.

14
Eлектронна книга

Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2024

Praca zbiorowa

Czwarty rocznik najlepszych polskich opowiadań SF! Sięgając do fundamentów fantastyki naukowej zabierzemy was w głębiny kosmosu, w otchłań cyberprzestrzeni i w nieodległą przyszłość, która zaczyna się już teraz na naszych oczach. Zapraszamy do międzypokoleniowej wyprawy z udziałem debiutantów oraz uznanych autorów. Wspólnie wyruszymy ścieżkami naszych lęków oraz nadziei, splatając naukę z wyobraźnią. W drogę ku gwiazdom. Zawartość tegorocznej edycji przedstawia się następująco: dr hab. Leszek P. Błaszkiewicz Na Księżyc i dalej dr Emmanuella Robak Antologie w świecie science fiction Agata Francik Cztery ściany świata Mateusz Wyszyński W cieniu kasztanowców Marek Kolenda Przebieralnia Michał Walasek Filtr Maja Malinowska Echo z Amaltei Tomasz Kołodziejczak Jeszcze nie dziś Romuald Pawlak Napięcie powierzchniowe Magdalena Świerczek-Gryboś OMG Istvan Vizvary Sito Erlenmachera Marek Żelkowski Trójkąt Pyrrusa Mikołaj Maria Manicki Heretycy nie płacą Henryk Tur Konglomerat dr Krzysztof Czart Pozasłoneczne światy dr inż. arch. Leszek Orzechowski Przyszłość zapisana w gwiazdach

15
Eлектронна книга

Lagrange. Listy z Ziemi

Istvan Vizvary

Rok 2069. Katastrofa ekologiczna pozbawiła człowieka złudzeń o panowaniu nad Ziemią. Jednak marzenia o kolonizacji planet wokół innych gwiazd wciąż żyją. ESS "Steropes" udaje się z trzyosobową załogą w próbny rejs w okolice Saturna, aby przy pomocy myślorostu Plejone zbadać oceany jego księżyców i starą, opuszczoną stację kosmiczną. Szybko jednak test nowych technologii zmienia się w próbę dla człowieka, a nieznane, które zdawało się czekać dopiero w gwiazdach, okazuje się czaić tuż za progiem. Czy prawda istnieje, czy może zawsze jest tylko opowieścią? Czy skutek może poprzedzać przyczynę? Czy człowieczeństwo jest przekleństwem czy błogosławieństwem. I jeszcze: czy szept może być purpurowy?

16
Eлектронна книга

Lau Pax

Artur Samojluk

W XXII wieku ludzkość jest wysokorozwiniętą cywilizacją, jednakże rozwój i globalne wojny nie oszczędziły planety. Gdy wydaje się już, że nadszedł czas spokoju w tych trudnych czasach, pojawiają się Oni i oznajmiają, że czas Ziemi, jak i całej Drogi Mlecznej jest policzony. Nadciąga nieodwracalna katastrofa. Nie można się jej przeciwstawić, można tylko uciekać. Droga ucieczki wkrótce zostaje opracowana, a  podróż będzie trwać 10 000 lat. Cała cywilizacja zostaje zamknięta w wewnętrznym ekosystemie najpotężniejszego statku kosmicznego Nirvana i wyrusza w podróż w nieznane. Choć wszystko wydaje się poukładane, to w tak rozległym czasie nawet najmniejsze zmiany, mogą być brzemienne w skutkach. Obserwuj losy ostatniej misji ratunkowej ludzi, teraz już nic nie będzie oczywiste.