Linux

177
Ebook

Sieci Linux. Receptury

Carla Schroder

Jak stworzyć sieć opartą o serwery pracujące pod kontrolą Linuksa? Jak uruchomić serwer VoIP i sieć VPN? Jak zapewnić bezawaryjną, wydajną i bezpieczną pracę sieci? Mogłoby się wydawać, że o Linuksie napisano już wszystko. Jednak do tej pory nie było książki, która w kompleksowy sposób omawiałaby wszystkie zagadnienia, dotyczące spraw sieciowych w tym systemie operacyjnym. Aż do teraz! Autor tej książki przedstawia poszczególne kwestie w sprawdzony w tej serii sposób: problem - rozwiązanie - dyskusja. Dzięki podręcznikowi "Sieci Linux. Receptury" dowiesz się, w jaki sposób przygotować router, jak skonfigurować firewall przy użyciu pakietu iptables oraz jak stworzyć punkt dostępu do sieci bezprzewodowej i serwer VoIP, korzystający z popularnego rozwiązania Asterisk. Poznasz zaawansowane możliwości pakietu OpenSSH oraz sposoby bezpiecznego, zdalnego administrowania serwerem. Dodatkowo nauczysz się używać graficznych pulpitów, łączyć w bezpieczny sposób odległe sieci za pomocą pakietu OpenVPN czy też udostępniać w sieci pliki przy użyciu serwera Samba. Twoją ciekawość zaspokoi z pewnością opis zastosowania Samby w roli kontrolera domeny. Po lekturze tej książki nie będą Ci obce sposoby monitorowania pracy sieci i usług, tworzenia wykresów wykorzystania zasobów czy też użycia adresów IP w wersji szóstej. Jedno jest pewne: jeżeli jesteś administratorem sieciowym lub masz ambicję nim zostać, ta książka musi znaleźć się na Twojej półce! Tworzenie bramy opartej o system Linux Budowa firewalla opartego o iptables Przygotowanie punktu dostępu do sieci bezprzewodowej Przydzielanie adresów IP za pomocą serwera DHCP Konfiguracja serwera VoIP - Asterisk Zaawansowane tematy, związane z routingiem Zdalna i bezpieczna administracja z wykorzystaniem protokołu SSH Używanie zdalnych pulpitów graficznych Tworzenie wirtualnych sieci przy użyciu pakietu OpenVPN Wykorzystanie Linuksa w roli kontrolera domeny Windows Udostępnianie plików za pomocą pakietu Samba Usługi katalogowe LDAP Monitorowanie i wizualizacja parametrów pracy sieci i usług Zastosowanie protokołu IPv6 Przygotowanie do bezobsługowej, sieciowej instalacji nowych systemów Administrowanie serwerem za pomocą konsoli podłączonej przez port szeregowy Uruchomienie serwera dial-up Analiza, diagnoza i rozwiązywanie problemów sieciowych Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania w jednym miejscu!

178
Ebook

Skanowanie sieci z Kali Linux. Receptury

Justin Hutchens

Bezpieczeństwo sieci w Twoich rękach! W dzisiejszych czasach większość systemów informatycznych na świecie podłączona jest do Internetu. To rozwiązanie ma jedną wadę — dowolna osoba może spróbować przełamać zabezpieczenia sieci i uzyskać nieuprawniony dostęp do danych przetwarzanych w Twoich systemach. Jak temu zaradzić? Odpowiedź znajdziesz w tej książce. Kali Linux to specjalna dystrybucja systemu Linux, która ułatwia skanowanie sieci pod kątem bezpieczeństwa. Zawarty w niej zestaw narzędzi pozwala na analizę najczęstszych problemów, a co za tym idzie, dzięki niej możesz błyskawicznie uszczelnić Twój system, tak aby przełamanie zabezpieczeń nie było prostym zadaniem. Wszystko, co musisz zrobić, zostało tu przedstawione w formie receptur. Sięgnij po tę książkę i przekonaj się, jak wykrywać dostępne hosty w sieci, skanować sieć za pomocą narzędzi ARPing, Nmap lub NetDiscover oraz odkrywać otwarte porty. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zdalnie zidentyfikować uruchomiony system operacyjny, przeprowadzać ataki DoS (ang. Denial of Service) oraz testować aplikacje sieciowe. To doskonała lektura, która w rękach wprawnego administratora pozwoli na zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa sieci. Warto w nią zainwestować! Sięgnij po tę książkę i: poznaj dostępne narzędzia w dystrybucji Kali Linux zlokalizuj dostępne hosty w Twojej sieci zidentyfikuj otwarte porty poznaj atak typu DoS zwiększ bezpieczeństwo Twojej sieci Ponad 90 praktycznych receptur prezentujących sposób wykorzystania własnych skryptów i narzędzi dostępnych w systemie Kali Linux do efektywnego skanowania systemów działających w sieci

179
Ebook

Skrypty powłoki systemu Linux. Receptury

Sarath Lakshman

GNU/Linux oferuje kompletne środowisko programistyczne - stabilne, niezawodne, z wyjątkowymi możliwościami. Powłoka z interfejsem przeznaczonym do komunikacji z systemem operacyjnym umożliwia całościowe kontrolowanie tego systemu. Zrozumienie skryptów powłoki ułatwi Ci więc zorientowanie się w systemie operacyjnym, a dodanie zaledwie kilku wierszy skryptu pozwoli zautomatyzować większość ręcznie wykonywanych zadań. Dzięki temu zaoszczędzisz ogromną ilość czasu! Ta książka w całości poświęcona jest skryptom powłoki systemu operacyjnego Linux. Przedstawia rozwiązania w postaci sprawdzonych receptur. Pomogą Ci one błyskawicznie zrobić kopię offline stron internetowych, dokonać modyfikacji w plikach oraz przygotować kopię bezpieczeństwa. Kilka wierszy kodu wystarczy, by uzyskać rozwiązania pozwalające zrealizować wiele złożonych zadań, obsługiwanych przez skrypty powłoki systemu Linux. Taką wydajność zapewni Ci właściwe użycie poleceń powłoki w odniesieniu do praktycznych zastosowań. Książka ta ma jeszcze jedną ogromną zaletę: w czasie lektury z pewnością wpadniesz na pomysły ulepszenia swojego systemu operacyjnego oraz poznasz możliwości takich narzędzi, jak sed, awk, grep. Na co czekasz? Otwórz tę książkę i sprawdź: jak stosować wyrażenia regularne jak stworzyć archiwum po co Ci kopia bezpieczeństwa jak monitorować pracę użytkowników jaki jest poziom wykorzystania dysków twardych Zautomatyzuj codzienne zadania administratora!

180
Ebook

Skrypty powłoki systemu Linux. Receptury. Wydanie III

Clif Flynt, Sarath Lakshman, Shantanu Tushar

Obecnie systemy uniksowe wyposaża się w intuicyjne GUI, a pojawiające się dystrybucje Linuksa stają się coraz łatwiejsze w obsłudze i administracji. Wciąż jednak jednym z najważniejszych narzędzi administratora i użytkownika systemu uniksowego pozostaje opracowana w zeszłym stuleciu powłoka Bourne, czyli bash. Umiejętność pisania i używania skryptów powłoki jest bezcenna: można w ten sposób automatyzować monotonne zadania, monitorować stan i działanie systemu, włączając w to identyfikację problematycznych procesów. Łatwiejsze też stają się operacje na plikach, optymalizacje wydajności czy dostosowanie systemu do specyficznych potrzeb. Niniejsza książka przyda się zarówno użytkownikom, jak i administratorom systemów uniksowych. Znalazły się tu receptury opisujące wykonywanie prostych czynności, takich jak wyszukiwanie plików, a także złożonych zadań administracyjnych, w tym monitorowania i dostosowywania systemu, obsługi sieci, bezpieczeństwa i korzystania z chmury. Nie zabrakło receptur ułatwiających rozwiązywanie złożonych problemów, takich jak tworzenie kopii zapasowych, kontroli wersji i śledzenie pakietów, a także korzystanie z kontenerów, maszyn wirtualnych oraz chmury. Znalazły się tu także receptury przydatne dla programistów, którzy nauczą się analizy aplikacji systemowych i korzystać z takich narzędzi, jak git i fossil. W tej książce: pisanie i debugowanie skryptów oraz konfigurowanie powłoki, sterowanie pracą skryptu i praca z plikami, rozwiązywanie problemów z aplikacjami internetowymi, kopie zapasowe, monitorowanie systemu i inne zadania administracyjne, analiza sieci i rozwiązywanie problemów z bezpieczeństwem, skrypty do korzystania z kontenerów, maszyn wirtualnych i chmury. Skrypty powłoki - najlepsze wsparcie admina! Clif Flynt ma kilkadziesiąt lat doświadczenia jako programista i administrator systemów Linux i Unix. Jego aplikacje były wykorzystywane m.in. przez Marynarkę Wojenną USA. W wolnym czasie gra na gitarze i bawi się z kotami swojej żony. Sarath Lakshman jest programistą w firmie Zynga w Indiach. Entuzjasta systemu GNU/Linux, jest szeroko znany jako jeden z twórców dystrybucji SLYNUX. Jego pasją są skalowalne systemy rozproszone. Shantanu Tushar jest programistą i uczestniczy w projektach związanych z oprogramowaniem KDE. Pracuje też nad projektami Calligra, Gluon i Plasma.

181
Ebook

Skrypty powłoki systemu Linux. Zagadnienia zaawansowane. Wydanie II

Mokhtar Ebrahim, Andrew Mallett

Mimo że nowe wydania dystrybucji Linuksa są coraz łatwiejsze w obsłudze, a ważniejsze czynności administracyjne mogą być wykonywane za pomocą intuicyjnego interfejsu graficznego, wciąż nie można się obejść bez powłoki Bourne'a, znanej jako bash. Dobrze napisany skrypt powłoki pozwala na automatyzację nudnych obowiązków, umożliwia monitorowanie stanu systemu, optymalizację jego wydajności czy dostosowanie go do potrzeb. Warto też wypróbować ciekawą alternatywę dla tradycyjnych skryptów powłoki bash, czyli kod Pythona. Dzięki tej książce nauczysz się wszystkiego, co jest potrzebne do pisania profesjonalnych skryptów powłoki. Dowiesz się, czym są powłoki systemu Linux, dlaczego tak ważna jest powłoka bash i w jaki sposób edytuje się skrypty. Nauczysz się pracy na zmiennych, debugowania kodu i tworzenia skryptów interaktywnych. Będziesz korzystać z instrukcji warunkowych i pętli, a także z edytora vim, pakietu Visual Studio Code oraz edytora strumieniowego sed. Zapoznasz się z zasadami pisania funkcji, dzięki którym będziesz mógł wielokrotnie używać uniwersalnych fragmentów kodu. Ponadto zdobędziesz umiejętność przetwarzania danych tekstowych, zarówno za pomocą polecenia AWK, jak i wyrażeń regularnych. Na koniec przekonasz się, jak ciekawą alternatywą dla skryptów powłoki bash jest kod napisany w Pythonie! W tej książce między innymi: wyczerpujące wprowadzenie do tworzenia i debugowania skryptów powłoki składnia alternatywna i operacje arytmetyczne praca z blokami kodu i korzystanie z funkcji automatyzacja tworzenia hostów wirtualnych zaawansowane korzystanie z polecenia AWK skrypty do analizy plików dziennika i tworzenia raportów Opanuj sztukę pisania doskonałych skryptów powłoki!

182
Ebook

Systemy operacyjne. Architektura, funkcjonowanie i projektowanie. Wydanie IX

William Stallings

Systemy operacyjne cały czas są wzbogacane o innowacje i ulepszenia. Stają się też coraz bardziej wyspecjalizowane, co wynika z rosnącej różnorodności maszyn, które mają obsłużyć. Wystarczy tu wskazać systemy wbudowane, smartfony, komputery osobiste i komputery główne (ang. mainframe) oraz superkomputery, a także specjalne systemy czasu rzeczywistego. Znajomość wewnętrznych mechanizmów systemu i architektury jądra okazuje się zatem niezwykle istotna dla programistów i inżynierów. Bez tej wiedzy trudno mówić o niezawodności tworzonego oprogramowania. Ta książka jest kolejnym, gruntownie przejrzanym i zaktualizowanym wydaniem klasycznego podręcznika, w którym jasno i wyczerpująco wyjaśniono koncepcje, strukturę i mechanizmy rządzące funkcjonowaniem nowoczesnych systemów operacyjnych. Wnikliwie omówiono również podstawowe zasady projektowania systemów operacyjnych i powiązano je ze współczesnymi zagadnieniami projektowymi oraz kierunkami rozwoju systemów operacyjnych. Aby zilustrować prezentowane treści, jako przykładami posłużono się czterema systemami: Windows, Android, Unix i Linux. W ten sposób koncepcje projektowe omawiane w danym rozdziale są natychmiast popierane rzeczywistymi przykładami. Najważniejsze zagadnienia: Przegląd systemów operacyjnych Współbieżność i rozproszone zarządzanie procesami Zarządzanie pamięcią i pamięć wirtualna Bezpieczeństwo systemów operacyjnych Operacje wejścia-wyjścia i zarządzanie przestrzenią dyskową Odporność na awarie Systemy operacyjne: poznaj i zaprojektuj! DODATKOWE ROZDZIAŁY

183
Ebook

Systemy operacyjne. Wydanie IV

Herbert Bos, Andrew S. Tanenbaum

Wszystko o systemach operacyjnych! System operacyjny to niezwykle złożone środowisko, które zarządza Twoim sprzętem, uprawnieniami i setkami innych rzeczy. Jednak jego najważniejszym zadaniem jest uruchamianie programów, z których chcą korzystać użytkownicy. Edytory tekstów, programy graficzne, księgowe i inne nie mogłyby istnieć, gdyby nie możliwości współczesnych systemów operacyjnych. Jeżeli chcesz poznać niuanse ich działania, najlepsze sposoby optymalizacji ich pracy oraz podstawy administrowania, trafiłeś na genialną książkę. Jest to kolejne wydanie światowego bestsellera, w którym w jasny sposób przedstawione zostały kluczowe informacje na temat systemów operacyjnych. W trakcie lektury poznasz dostępne systemy, ich możliwości, zalety oraz wady. Zaznajomisz się z fachowymi pojęciami oraz słownictwem. W kolejnych rozdziałach znajdziesz tematy związane z zarządzaniem procesami i wątkami. Dowiesz się, jak zorganizowane są pliki na dysku, czym jest wirtualizacja oraz dlaczego systemy są podatne na ataki. Ta książka jest obowiązkową lekturą dla pasjonatów informatyki chcących zrozumieć, jak pracują ich komputery. Dzięki tej książce: dowiesz się, czym są proces i wątek poznasz zalety i wady dostępnych systemów operacyjnych zanalizujesz organizację plików na Twoim dysku poznasz fachowe słownictwo pogłębisz swoją informatyczną wiedzę Idealna lektura dla każdego pasjonata informatyki! Andrew S. Tanenbaum — profesor informatyki, zdobywca grantu European Research Council Advanced na badania nad niezawodnością w systemach komputerowych. Prowadził badania związane z kompilatorami, systemami operacyjnymi oraz sieciami komputerowymi. jest cenionym publicystą. Herbert Bos — profesor na Uniwersytecie w Amsterdamie. Jego prace poruszają zagadnienia takie jak bezpieczeństwo oraz wsparcie sieci komputerowych w systemach operacyjnych. Jest zaangażowany w projekty MINIX 3 oraz Rosetta.

184
Ebook

Systemy operacyjne. Wydanie V

Andrew S. Tanenbaum, Herbert Bos

Większość aplikacji i usług jest zależna od interakcji z systemem operacyjnym, dlatego profesjonaliści IT potrzebują głębokiej, a przede wszystkim aktualnej wiedzy w tej dziedzinie. To właśnie zrozumienie systemów operacyjnych pozwala inżynierowi IT na skuteczne diagnozowanie problemów, optymalizowanie wydajności i tworzenie solidnych rozwiązań, które oprą się próbie czasu i podniosą poziom bezpieczeństwa. To piąte, gruntownie zaktualizowane wydanie podręcznika, który doceni każdy student informatyki i inżynier oprogramowania. Książka obejmuje szeroki zakres zagadnień, od podstawowych pojęć po zaawansowaną problematykę związaną z najnowszymi trendami w systemach operacyjnych. Wyczerpująco omawia procesy, wątki, zarządzanie pamięcią, systemy plików, operacje wejścia-wyjścia, zakleszczenia, interfejsy użytkownika, multimedia czy kompromisy wydajnościowe. Szczegółowo, jako studia przypadków, zostały tu opisane systemy: Windows 11, Unix, Linux i Android. Jasny i przystępny styl, a także liczne przykłady i ćwiczenia ułatwiają zrozumienie nawet bardzo skomplikowanych zagadnień. W książce między innymi: podstawowe pojęcia i struktura systemów operacyjnych sprzęt a funkcjonowanie systemu operacyjnego przegląd systemów operacyjnych, w tym internetu rzeczy i systemów wbudowanych systemy: Unix, Linux, Android ― procesy, zarządzanie pamięcią, bezpieczeństwo Windows 11 ― struktura, procesy i wątki, wirtualizacja, zabezpieczenia projektowanie systemów operacyjnych Mistrz oprogramowania zaczyna od systemu operacyjnego!