Verleger: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

145
E-book

RODO w ochronie zdrowia nr 75

Praca zbiorowa

Czy na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym jako pracodawca uzyskałem informacje o danej osobie z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (dalej: Rejestr, RSS) z bazy dostępu ograniczonego? Czy będąc pracodawcą, zażądałem i otrzymałem od osoby fizycznej informację z Krajowego Rejestru Karnego? Czy zażądałem i otrzymałem od osoby fizycznej nieposiadającej obywatelstwa polskiego informacje z rejestru karnego państwa swego obywatelstwa lub inne wymagane informacje? A może tworząc SOM, uwzględniliśmy wytyczne do ich opracowania? To tylko niektóre z pytań weryfikacyjnych, które mają pomóc w sprawdzeniu, czy stosujemy tzw. ustawę Kamilka zgodnie z RODO. Sprawdź resztę pytań w specjalnie przygotowanej przez naszych ekspertów liście kontrolnej.

146
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 16 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." przedstawiamy metody i przyrządy umożliwiające ocenę stanu maszyn z uwzględnieniem różnych typów konfiguracji układów napędowych. Wprowadzeniem do numeru jest tekst opisujący budowę i charakterystykę pracy poszczególnych układów. To informacje potrzebne, by zrozumieć, jak działają silniki. W kolejnych materiałach prezentujemy badania, które można wykonać podczas pracy tych maszyn, oraz ich sprawdzenia okresowe, dorywcze i odbiorcze po remontach. Przedstawione w numerze porady dotyczące metod kontroli parametrów pracy układu napędowego nie wyczerpują tematu.

147
E-book

22 zadania służby bhp - omówienie z komentarzem

Sebastian Kryczka

Służba bhp to wyodrębniona w strukturach zakładu pracy jedno- lub wieloosobowa komórka organizacyjna. W jej gestii leży przede wszystkim doradztwo oraz kontrola w zakresie bhp. Zasadnicze znaczenie przy ustalaniu liczebności i kwalifikacji obsady personalnej tej służby powinien mieć dla pracodawcy stopień faktycznych, ale też potencjalnych zagrożeń zawodowych w firmie (wypadki przy pracy i choroby zawodowe). Bardzo duże znaczenie będą też miały uciążliwości wynikające z rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, stosowane technologie i posiadane wyposażenie techniczne.

148
E-book

Jak wyjść z insulinooporności dzięki właściwej diecie i lekom

Metformina – złoty środek na chudnięcie i walkę z cukrzycą Ozempic – jak stosować przy cukrzycy typu 2 Akarboza – czym się wspomagać przy leczeniu zespołu metabolicznego? Przyspieszanie metabolizmu – korzyści zdrowotne z suplementacji berberyny Redukcja stanów zapalnych – kurkuma w codziennym jadłospisie Praktyczne odchudzanie – jak łatwo zacząć i zobaczyć efekty po pierwszych 7 dniach Zamienniki cukru – 5 alternatyw dla diabetyków 7 słodkich przepisów, czyli receptury na wypieki dla cukrzyków Fitness medyczny – zbawienie dla osób przewlekle chorych

Metformina - złoty środek na chudnięcie i walkę z cukrzycą Ozempic - jak stosować przy cukrzycy typu 2 Akarboza - czym się wspomagać przy leczeniu zespołu metabolicznego? Przyspieszanie metabolizmu - korzyści zdrowotne z suplementacji berberyny Redukcja stanów zapalnych - kurkuma w codziennym jadłospisie Praktyczne odchudzanie - jak łatwo zacząć i zobaczyć efekty po pierwszych 7 dniach Zamienniki cukru - 5 alternatyw dla diabetyków 7 słodkich przepisów, czyli receptury na wypieki dla cukrzyków Fitness medyczny - zbawienie dla osób przewlekle chorych

149
E-book

Praktykant w bibliotece szkolnej - poznaj sekrety skutecznego opiekuna praktyk

Małgorzata Bykowska

Wszyscy kiedyś mieliśmy okazję odbycia praktyk zawodowych w bibliotece publicznej i szkolnej. Być może nie zawsze byliśmy mile widziani w bibliotece. Być może nie zostaliśmy odpowiednio wprowadzeni w podstawowe zasady funkcjonowania biblioteki, organizację pracy i obsługę czytelnika, mimo ustalonego harmonogramu praktyk. Brakowało nam czasu na zastanowienie się nad istotą pracy i jej codziennym przebiegiem. Może dopiero po praktykach zdecydowaliśmy, że wybrany przez nas kierunek studiów jest właściwy?

150
E-book

Gospodarowanie odpadami, nr 125

Praca zbiorowa

Zapraszam do lektury wyjątkowego, świątecznego, wydania numeru "Gospodarowania Odpadami". Co w nim znajdziecie? Na pewno dużo nowości prawnych, które przełom roku nam zagwarantował. O zmianach wprowadzonych w ustawie o odpadach możecie przeczytać w tekście na str. 4, a o innych modyfikacjach z zakresu gospodarowania odpadami, które będą obowiązywać od 2025 roku, na str. 5. Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego w zakresie gospodarowania odpadami, dlatego warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy ewidencja prowadzona w BDO nie zawiera błędów. Wskazówki w tym zakresie przedstawiono w artykule na str. 9. W ostatnim numerze specjalnym w sposób kompleksowy scharakteryzowaliśmy wytyczne dotyczące sprawozdań komunalnych. Natomiast w artykule na str. 11 znajdziecie tekst z tego zakresu, dotyczący sposobu obliczania poziomu ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji

151
E-book

Finanse Sektora publicznego nr 236

Praca zbiorowa

Tematem głównym numeru jest omówienie zasad prowadzenia gospodarki finansowej w jednostce budżetowej na przykładzie CUW. Ponadto zostały poruszone tematy ujmowania dotacji celowej do inwestycji samorządowego zakładu budżetowego, poprawnego sporządzenia sprawozdania Rb-23, rozliczania używania prywatnego samochodu czy przykłady problematycznych księgowań i ewidencji.

152
E-book

Jak powinna wyglądać współpraca pracodawcy z komornikiem - instrukcja krok po kroku

Mariusz Pigulski

Pracodawca, będąc odbiorcą tytułu wykonawczego, ma obowiązek ścisłej współpracy zarówno z komornikiem sądowym, jak i innymi organami administracji państwowej lub samorządowej, które ten tytuł wykonawczy wystawiły. W związku z prowadzeniem egzekucji przez komornika pracodawca nie może wypłacać dłużnikowi, poza częścią wolną od zajęcia, żadnego wynagrodzenia. Musi przekazywać zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi albo komornikowi. Dowiedz się więcej.

153
E-book

TRANSPORT BUSAMI OD 2,5 DO 3,5 T - LICENCJE, ZARZĄDZAJĄCY TRANSPORTEM I KONTROLE ITD

Praca zbiorowa

Jednym z głównych celów pakietu mobilności było obniżenie dolnego progu DMC, po przekroczeniu którego należy spełniać dodatkowe wymagania transportowe. Od 21 maja 2022 r. firma posiadająca dostawczaki o DMC powyżej 2,5 tony (wartość liczona w przypadku zespołu pojazdów łącznie z przyczepą) musi posiadać licencję transportową, jeśli wykonuje transport międzynarodowy, lub przewozy kabotażowe. Sprawdź jak ją uzyskać oraz co podlega kontroli ITD w jej zakresie.

154
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 22 numer specjalny

Praca zbiorowa

Ten numer specjalny "Pomiarów..." poświęcamy badaniom elektrycznym związanym z doborem i eksploatacją filtrów aktywnych. Opisujemy ich budowę i zasadę ich działania, wady i zalety. Przedstawiamy sposoby analizy pomiarów, przeprowadzanych w celu dobrania filtrów aktywnych. Numer kończymy prezentacją narzędzi pomiarowych oraz metod wykonywania pomiarów w trakcie pracy filtrów aktywnych. Badania te przeprowadza się, aby sprawdzić funkcjonowanie tych filtrów.

155
E-book

Aktualności ochrony środowiska, nr 238

Praca zbiorowa

O zmianach prawnych w ochronie środowiska możesz przeczytać w tekście na str. 4, a o rewolucji w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi planowanej na rok 2025 na str. 6. Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego w zakresie gospodarowania odpadami, dlatego warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy była ona prowadzona sumiennie i nie zawiera żadnych błędów. Wskazówki w tym zakresie znajdziesz w artykule na str. 10. Od 28 grudnia 2024 r. obowiązują także przepisy rozporządzenia w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Mają one na celu uporządkowanie m.in. rynku elektroodpadów. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na str. 11

156
E-book

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków 2024

Mariusz Pigulski

W 2024 roku wynagrodzenie minimalne jest podwyższane dwukrotnie: 1 stycznia oraz 1 lipca. Oznacza to, że kwoty wolne od potrąceń również zmieniają się 2 razy. Sprawdź, ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku w zależności od wymiaru etatu, odprowadzania składek do PPK, wysokości zaliczki na PIT. Zwróć uwagę, że pierwszeństwo w zaspokojeniu z wynagrodzenia za pracę mają świadczenia alimentacyjne. Dowiedz się, co to oznacza w praktyce dla pracodawcy.

157
E-book

Plan finansowy 2023 dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

Barbara Jarosz Halina Skiba Izabela Świderek

W rozdziałach I -III omówiono zasady sporządzania planów finansowych w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych, tryb dokonywania zmian w tych planach oraz sposób oceny ich realizacji. W rozdziałach IV i V opisano wpływ polityki finansowej jednostek budżetowych oraz sposobu zarządzania finansami samorządowych zakładów budżetowych na plany finansowe tych jednostek. W rozdziale VI przedstawiono odpowiedzi na pytania dotyczące planów finansowych. Publikacja zawiera ponadto przepisy ustawy o finansach publicznych dotyczące planowania finansowego.

158
E-book

ABC diety roślinnej. Jak zacząć zdrowiej się odżywiać?

praca zbiorowa

Zależy Ci na dobrym zdrowiu? Chcesz jeść mniej mięsa albo całkowicie przejść na dietę wegetariańską? Dowiedz się, jak produkty roślinne mogą poprawić Twoje samopoczucie wraz z pracą jelit oraz wątroby. Skorzystaj z gotowych jadłospisów ułożonych przez doświadczonych dietetyków. Prawidłowo zbilansuj wartości odżywcze i pozbądź się z organizmu niepotrzebnych tłuszczy. Krok po kroku pokażemy Ci, jak w przyjemny sposób odstawić na bok mięso. Zadbaj o zdrowie i odbierz te jadłospisy! Przekonaj się, że dieta roślinna może być smaczna i pełnowartościowa.

159
E-book

Odpady numer specjalny 53

Praca zbiorowa

Wydanie specjalne nr 53 magazynu "Odpady" to kompendium wiedzy, które przygotowałam, aby pomóc Ci odnaleźć się w tym dynamicznym świecie i skutecznie wdrożyć nowe zasady postępowania. W tym numerze znajdziesz analizy ekspertów, którzy omawiają obowiązkową zbiórkę odpadów, hierarchię postępowania z odpadami oraz obowiązki gmin w zakresie sprawozdawczości. Specjaliści wyjaśniają również, jak poprawnie prowadzić ewidencję i rozliczenia w systemie BDO oraz jakie zmiany czekają rejestr działalności regulowanej (RDR). Ponadto w numerze przeczytasz o instalacjach komunalnych, ich obowiązkach i zasadach działania, a także o finansowaniu gospodarki odpadami oraz wyzwaniach związanych z recyklingiem i poziomem odzysku surowców.

160
E-book

Ustawa o rachunkowości 2023

Katarzyna Trzpioła

Do ustawy o rachunkowości zmiany nie są wprowadzane tak często jak w przypadku ustaw podatkowych, jednak co roku ustawodawca dokonuje wprowadza do niej nowelizacje. W roku 2023 największe planowane zmiany związane z implementacją przepisów unijnych dyrektyw jeszcze przed nami, jednak warto pamiętać także o zmianach, które choć weszły w życie w 2022 r., mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych w tym roku. O nich oraz planowanych zmianach, a także dwóch ważnych stanowiskach KSR przeczytasz w komentarzu eksperta poprzedzającym aktualną treść ustawy.