Verleger: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
33
E-book

Ilościowa analiza rynku

Tomasz Warowny, Agnieszka Surowiec

Mamy nadzieje, ze ta ksiazka choc troche przyblizy czytelnikowi niektóre zagadnienia dotyczace modelowania zjawisk ekonomicznych wbrew temu, co napisał o ekonomii Milton Friedman: „To, co sprawia, ze jest ona najbardziej fascynujaca z nauk, to jej fundamentalne zasady. Sa tak proste, ze kazdy jest w stanie je zrozumiec – a jednak niewielu je rozumie.” [20]

34
E-book

Wpływ modyfikacji ciepłym kauczukiem na właściwości światłoutwardzalnych kompozytów stomatologicznych

Światłoutwardzalne kompozyty polimerowo-ceramiczne, stosowane w stomatologii do wypełnień i odbudowy tkanek zębów, dzięki korzystnym właściwościom użytkowym należą do najczęściej stosowanych biomateriałów w organizmie ludzkim. Ze względu na głęboko zakorzenione nawyki żywieniowe i zachowania społeczne, próchnica, jako choroba cywilizacyjna, ma nadal możliwość rozwoju i wymaga leczenia.

35
E-book

Wpływ nieosiowości obciążenia na stateczność ściskanych cienkościennych słupów kompozytowych

Paweł Wysmulski

Głównym tematem niniejszej monografii jest opis pracy ściskanych osiowo i mimośrodowo cienkościennych krótkich słupów o złożonych kształtach przekroju poprzecznego wykonanych z kompozytu węglowo-epoksydowego. Badaniom poddano słupy o przekroju ceowym i zetowym, wykonane techniką autoklawową, złożone z 8 warstw kompozytu w symetrycznym układzie względem płaszczyzny środkowej laminatu.

36
E-book

Kształtowanie stanu powierzchni rozdziału metal-kompozyt w laminatach metalowo-włóknistych z włóknami węglowymi

Jarosław Bieniaś

Niniejsza monografia wzbogaca istniejący stan wiedzy w zakresie zaawansowanych materiałów jakimi są laminaty metalowo-włókniste włączając charakterystykę powierzchni rozdziału metal-kompozyt. Przedstawione opracowanie, określające rolę powierzchni rozdziału metal-kompozyt w procesie zniszczenia laminatów może stanowić podstawę do dalszych prac badawczo-rozwojowych w zakresie kształtowania powierzchni rozdziału metal-kompozyt celem otrzymania połączenia adhezyjnego o odpowiednich właściwościach wytrzymałościowych i trwałości.

37
E-book

Elektrotechnologie w projektach studentów Elektrotechniki i Informatyki vol. 3

Paweł A. Mazurek (red.)

Zebrane i zaprezentowane w publikacji materiały mają szerokie spektrum. Znajdziemy tu zarówno prace o charakterze teoretycznym i przeglądowym, ale przede wszystkim opracowane zadania projektowe i wyniki badań własnych na autorskich modelach i stanowiskach laboratoryjnych. Różnorodność tematyczna prezentowanych referatów stanowi więc niewątpliwie zaletę tej publikacji, a jednocześnie jest dowodem na szeroki wachlarz obszaru elektrotechniki i elektrotechnologii. Materiały zawarte w publikacji przeznaczone są przede wszystkim dla studentów pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Elektrotechnika w Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Mam nadzieję, że z zebranych materiałów skorzystają również studenci podobnych kierunków na uczelniach technicznych.  

38
E-book

Experimental methods of error identification in CNC machine tool operation

Jerzy Józwik

Rozwój obrabiarek CNC ma przede wszystkim na celu tworzenie nowych rozwiązań, a także ulepszania już istniejących obrabiarek CNC.

39
E-book

Kontekst rynkowy wdrożenia łączonych instrumentów finansowych w ramach projektu FIRECE

Magdalena Rzemieniak, Marcin Gąsior

W monografii "Kontekst rynkowy wdrożenia łączonych instrumentów finansowych w ramach projektu FIRECE" zastosowano triangulację metod badawczych: analizę danych zastanych (badania desk research), badania ilościowe, indywidualne wywiady pogłębione oraz panel ekspercki. Badania ujęte w monografii były prowadzone w okresie czerwiec-grudzień 2019 roku na terenie województwa lubelskiego. W monografii podsumowano dostępne dane ujmując dane pierwotne oraz wtórne zewnętrzne i wewnętrzne na temat istniejących mechanizmów wsparcia finansowego na rzecz efektywności energetycznej, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w przemyśle wśród małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim. Monografia nawiązuje także do opracowanych w projekcie FIRECE dokumentów wewnętrznych, nawiązuje do Ex-ante assessment methodology for financial instruments for 2014-2020.

40
E-book

Czynniki i pomiar wwrtości biznesu

Wiesław Janik, Artur Paździor (red.)

W niniejszej monografii autorzy prezentują swoje poglądy dotyczące metod pomiaru oraz elementów systemu zarządzania wartością przedsiębiorstw. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy czynników wartości biznesu. Druga z kolei zawiera przemyślenia autorów odnośnie pomiaru wyników i identyfikacji elementów rozwojowych przedsiębiorstwa.  

41
E-book

Zarządzanie przedsiębiorcze w małych fimach

Elena Mieszajkina

Problematyka zarządzania małą firmą to temat często podejmowany w naukach o zarządzaniu. Można jednak zauważyć, że nie wypracowano w tym zakresie jednoznacznych rozwiązań, podejść i propozycji. Naukowcy i praktycy zgadzają się, że przedsiębiorczość jest bardzo ważna w okresach przejściowych:od tradycyjnego do nowoczesnego, od gospodarki planowej do gospodarki wolnorynkowej,jest postrzegana jako narzędzie rozwiązywania dylematów i wdrażania innowacji.  

42
E-book

Wpływ składu kompozytów cementowych na geometrię ich spękań termicznych

Maciej SZeląg

W pracy dokonano identyfikacji czynników wpływających na charakterystyki geometryczne spękań termicznych (spękań klastrowych) modyfikowanych zaczynów cementowych oraz określono zależności pomiędzy wybranymi właściwościami materiałowymi zaczynów, a parametrami stereologicznymi tych spękań. Modyfikacja zaczynów polegała na zastąpieniu części cementu metakaolinitem lub mikrokrzemionką, a także dodaniu zbrojenia rozproszonego w postaci włókien polipropylenowych lub nanorurek węglowych. Przebadanych zostało łącznie 10 serii modyfikowanych zaczynów cementowych, gdzie w ramach każdej serii próbki były wykonywane o trzech wskaźnikach w/s równych odpowiednio 0,4; 0,5; 0,6.  

43
E-book

Wybrane aspekty zarządzania zrównoważonym rozwojem

Anna Żelazna, Jacek Witkowski

Tematem pracy jest zarządzanie zrównoważonym rozwojem, które rozpatrywane jest w kontekście działań oraz decyzji podejmowanych przez trzy grupy podmiotów.

44
E-book

Kapitał ludzki w dobie sytuacji kryzysowych

Krystyna Wojciechowska, Jacek Dziwulski

Kapitał ludzki to nie tylko element konieczny do funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale też zasób istotnie wpływający na jakość wytwarzanych przez nie produktów i usług, wprowadzanych innowacji czy też modyfikacji technologicznych. Dzięki właściwej aktywizacji potencjału kapitału ludzkiego przedsiębiorstwo tworzy swoją tożsamość, pozycję rynkową i przewagę konkurencyjną. Kapitał ludzki jako zjawisko złożone i dynamiczne jest kształtowany przez wiele różnorodnych czynników.

45
E-book

Optymalne sterowanie dyskretnymi systemami stochastycznymi

Edward Kozłowski

Teoria sterowania jest to nauka o zasadach i metodach sterowania systemami (obiektami, urządzeniami, procesami). Zadania z teorii sterowania polegają na analizie i modelowaniu matematycznym pewnych systemów oraz konstrukcji algorytmu (regulatora) dla realizacji określonego celu. Do modelowania systemu wykorzystujemy wiedzę z różnych dziedzin nauki: fizyki, techniki, chemii, medycyny, socjologii itp., natomiast do konstrukcji optymalnych sterowań wykorzystywane są narzędzia z matematyki, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa.

46
E-book

Młody inżynier XXI wieku

Barbara Buraczyńska, Anna Kuczmaszewska (red.)

Niniejsza monografia jest zwieńczeniem Sesji Studenckich Kół Naukowych pt. Młody inżynier XXI wieku, która odbyła się dnia 16 maja 2018 roku w ramach Konferencji Jubileuszowej pt. 10-lecie Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Jej uczestnicy – członkowie Studenckich Kół Naukowych działających przy trzech katedrach Wydziału Podstaw Techniki – prezentowali referaty i postery o tematyce techniczno-informatycznej, społecznej oraz matematycznej. Celem monografii jest przedstawienie rezultatów doświadczeń naukowych młodych inżynierów oraz studentów takich kierunków jak: edukacja techniczno-informatyczna, inżynieria bezpieczeństwa oraz matematyka, którzy aktywnie włączają się w działalność Studenckich Kół Naukowych. Bogactwo i różnorodność tematyki rozdziałów ściśle związane jest z różnorodnością zagadnień będących przedmiotem zainteresowania sześciu Studenckich Kół Naukowych funkcjonujących w Wydziale.

47
E-book

Współczesne dylematy i wyzwania przewództwa. Lider XXI wieku

Matylda Bojar, Jakub Bis (red.)

Współczesne zmiany społeczno-gospodarcze takie jak: globalizacja, sieciowość, cyfryzacja, rozwój technologii internetowych, ale również zmiany w zakresie wyznawanych przez ludzi wartości, stawiają nowe wyzwania wobec liderów w XXI wieku. Liderzy uznawani są za bardzo specyficzny zasób każdej organizacji. Wielu specjalistów nauk o zarządzaniu podkreśla, że najlepszym co może spotkać firmę jest posiadania własnego lidera, a jeśli przedsiębiorstwo jest duże to nawet kilku. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy przyszłość należy do liderów? Czy znajdą oni swoje miejsce w nowych realiach społecznych i gospodarczych? Czy odnajdą się w organizacjach którym przyszło funkcjonować w burzliwym i naznaczonym kryzysem (zarówno gospodarczy czym jak i kryzysie wartości moralnych) otoczeniu? Między innymi odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niniejszej książce.

48
E-book

Badanie wpływu wybranych nastaw jednocylindrowego silnika o zapłonie samoczynnym na parametry jego rozruchu

Jacek Caban, Paweł Droździel

Niniejsza monografia dotyczy wybranych aspektów rozruchu silnika o zapłonie samoczynnym. Wykorzystano w niej częściowo fragmenty rozprawy doktorskiej uzupełnionej o sugestie i uwagi recenzentów pt.: Wpływ parametrów wtrysk u paliwa na przebieg procesu rozruchu silnik a o zapłonie samoczynnym zrealizowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej w 2018 r. W monografii przedstawiono rezultaty badań laboratoryjnych procesu rozruchu jednocylindrowego silnika spalinowego o ZS w temperaturach otoczenia, metodykę prowadzonych badań stanowiskowych oraz analizę statystyczną uzyskanych wyników badań.