Verleger: 4
59089
Hörbuch

Kawaler Gluck

E. T. A. Hoffmann

E. T. A. Hoffmann Powieści fantastyczne Kawaler Gluck Wspomnienie z roku 1809 tłum. Antoni Lange Schyłek jesieni w Berlinie ma zazwyczaj jeszcze kilka pięknych dni. Słońce przyjaźnie wypływa z obłoków i szybko w parę przetwarza wilgoć w półciepłym powietrzu, wiejącym przez ulice. Wtedy widzimy długi szereg pstro przemieszanych elegantów, mieszczan, duchownych, Żydówek, referendarzy, gryzetek, profesorów, modniarek, tancerzy, oficerów itd. w Alei pod Lipami: wszyscy m... E. T. A. Hoffmann Ur. 24 stycznia 1776 r. w Królewcu Zm. 25 czerwca 1822 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Dziadek do orzechów, Opowieści nocne (zbiór opowiadań), Diable eliksiry, Kota Mruczysława poglądy na życie Właśc. Ernst Theodor Amadeus Hoffmann. Po rozstaniu rodziców wychowywany przez matkę. Był z zawodu prawnikiem. Ożenił się z Polką, Marią Rohrer-Trzcińską. Komponował, a jego zainteresowanie muzyką przejawia się wyraźnie w wielu jego utworach literackich. Pracował w Poznaniu, następnie w Płocku, dokąd przeniesiono go karnie za rysowanie karykatur urzędników, wreszcie w Warszawie. W latach 1808-1816 pełnił funkcję dyrektora muzycznego teatrów kolejno w Bambergu, Dreźnie i Lipsku, potem kontynuował karierę prawniczą w Berlinie. Tuż przed śmiercią wywołał skandal, opisując działania policji i sądu w satyrze Mistrz Pchła. W literaturze zasłynął Hoffmann jako jeden z pierwszych autorów fantastyki grozy. W swoich utworach budował atmosferę dziwności, tajemnicy, niepokoju. Fascynowały go wydarzenia niewytłumaczalne, z pogranicza szaleństwa. Jego twórczość stała się inspiracją m.in. dla Edgara A. Poe i H. P. Lovecrafta. Na podstawie powieści Dziadek do orzechów powstała opera P. Czajkowskiego. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

59090
E-book

Książę Antoni Paweł Sułkowski (1785-1836) - działalność wojskowa i polityczna

Dawid Madziar

W książce przedstawiono oraz oceniono działalność wojskową i polityczną księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego w latach 1806–1836. W czasach napoleońskich zrobił zaskakująco szybko karierę. W zaledwie kilka lat, rozpocząwszy służbę w 1806 r. w stopniu pułkownika, awansował do rangi generała dywizji w 1813 r. Mający wówczas 28 lat Sułkowski stał się najmłodszym posiadaczem tego stopnia w historii Wojska Polskiego. Swoich cnót żołnierskich dowiódł podczas kampanii napoleońskich na Pomorzu Zachodnim, w Hiszpanii, Rosji i Niemczech. W pracy podjęto próbę rekonstrukcji systemu wartości, którym się kierował, oraz celów i motywacji, które z niego wynikały.

59091
E-book

Swift Protocol-Oriented Programming. Increase productivity and build faster applications with Swift 5 - Fourth Edition

Jon Hoffman

Protocol-oriented programming is an incredibly powerful concept at the heart of Swift's design. Swift's standard library was developed using POP techniques, generics, and first-class value semantics; therefore, it is important for every Swift developer to understand these core concepts and take advantage of them. The fourth edition of this book is improved and updated to the latest version of the Swift programming language.This book will help you understand what protocol-oriented programming is all about and how it is different from other programming paradigms such as object-oriented programming. This book covers topics such as generics, Copy-On-Write, extensions, and of course protocols. It also demonstrates how to use protocol-oriented programming techniques via real-world use cases. By the end of this book, you will know how to use protocol-oriented programming techniques to build powerful and practical applications.

59092
E-book

Psalmodia polska

Wespazjan Kochowski

Wespazjan Kochowski (ur. 1633, zm. 1700), poeta, historiograf; jeden z najwybitniejszych pisarzy doby baroku tworzący zarówno w języku polskim, jak i łacińskim. Jego twórczość obejmuje zarówno poezję liryczną, fraszkopisarstwo, epikę historyczną i religijną oraz łacińskojęzyczne Klimaktery, w których prezentuje dzieje Rzeczypospolitej XVII stulecia. Sławę przyniosły mu zwłaszcza zbiory: Niepróżnujące próżnowanie, poetycka relacja historyczna Dzieło Boskie, albo Pieśni Wiednia wybawionego i biblijna stylizacja Psalmodia polska (w niniejszym tomie). Kochowskiego uznaje się, obok Wacława Potockiego i Jana Chryzostoma Paska, za najwybitniejszego reprezentanta sarmatyzmu w literaturze XVII wieku. W Psalmodii polskiej, formalnie i tematycznie nawiązującej do starotestamentowej Księgi Psalmów, autor rozwinął ideę „narodu wybranego”, utożsamianego ze społecznością Polaków.

59093
E-book

Pożerca

E. Raj

"Pożerca", E.Raj - przygodowe fantasy z elementem steampunka i romansu, dla wszystkich, którzy lubią przewrotne elfki, mrukliwych orków, sarkazm i RPG-owy klimat wędrówki przez rozpadający się świat. Książka podchodzi z dystansem do tematu "bohaterstwa" w literaturze fantasy.

59094
E-book

Wiedźmikołaj. Świat dysku. Tom 20

Terry Pratchett

Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm. I jest zbyt spokojnie. Jest też śnieg, latają rudziki i gile, stoją ubrane drzewka, ale daje się wyraźnie zauważyć brak grubego osobnika, który przynosi zabawki... Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak przez komin. Tym razem niesie worek zamiast kosy, ale jest w nim coś nieprzyjemnie znajomego... HO. HO. HO. To prawda, co mówią: "Lepiej uważaj...". Terry Pratchett (1948-2015) jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat, w 1971 r. wydana została jego pierwsza powieść Dywan, a potem kolejne: Ciemna strona słońca (1976) i Strata (1981). W 1983 r. ukazała się pierwsza część cyklu Świat Dysku Kolor magii. W 1998 r. Pratchett został uhonorowany przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.

59095
E-book

Józef Retinger - prywatny polityk

Bogdan Podgórski

Kim tak naprawdę był Józef Hieronim Retinger? Potrójnym, czy nawet poczwórnym agentem mającym coś wspólnego ze śmiercią generała Sikorskiego, wpływowym masonem działającym na rzecz utworzenia światowego rządu, co zarzucają mu niektórzy historycy i piszący o nim publicyści, czy też był szczerym polskim patriotą, ojcem zjednoczonej Europy. Bywają postacie polityczne jakby stworzone po to, aby dostarczać pracy historykom i publicystom. Retinger należy niewątpliwie do takich postaci, wokół których pojawiło się więcej domysłów i zagadek niż potwierdzonych faktów, o czym mogą świadczyć słowa Olgierda Terleckiego, który pisał: [Józef Hieronim Retinger to] jedna z najbarwniejszych, najbardziej zagadkowych postaci polskich, dwudziestego wieku. Lecz jego biografia należy do rzędu takich, które stanowią prawdziwą udrękę dla historyków. Mnóstwo gmatwaniny, zygzaków, sprzeczności, całe obszary okrywa gęsta mgła. Słowa Terleckiego nieustannie towarzyszyły Autorowi podczas pracy nad niniejszym opracowaniem. Józef Retinger, mimo, że od jego śmierci minęło już ponad pół wieku, to dla badaczy nadal pozostaje on postacią niejednoznaczną i kontrowersyjną. Każda nowa publikacja jemu poświęcona, wskrzesza i podsyca zażarte dyskusje, nie rozstrzygając jednak definitywnie nagromadzonych przez lata wątpliwości. Tak zapewne stanie się i tym razem. Bogdan Podgórski   Prezentowana Czytelnikowi biografia Retingera jest bardzo dobrze napisanym dziełem naukowym, opartym o warsztat politologa, zapewniający właściwy, krytyczny dobór źródeł i ich obiektywne, dalekie od ideologii, potraktowanie. Bogdan Podgórski rekonstruuje życie Józefa Retingera i jego bogatą działalność, na tyle na ile to możliwe z uwagi na liczne znaki zapytania, które się w tym życiu i działalności pojawiają.  Prof. Zdzisław Mach   Praca Bogdana Podgórskiego jest dziełem bardzo wartościowym, będącym owocem głębokiej wiedzy i erudycji autora oraz jego żmudnej pracy badawczej. Rozprawa przynosi nowe ustalenia i prowadzi do interesujących wniosków. W moim przekonaniu zasługuje więc nie tylko na opublikowanie w całości w wersji oryginalnej, ale i winna ukazać się też w niedługim czasie w angielskiej wersji językowej.  Prof. Jacek Purchla   Dr Bogdan Podgórski – europeista, politolog. W latach 2001-2004 był delegatem Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. W latach 2003–2004 pełnił funkcję obserwatora w Parlamencie Europejskim, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 został członkiem Parlamentu Europejskiego, pełniąc tę funkcję do kolejnych wyborów. Zajmuje się historią Unii Europejskiej, dyplomacji oraz protokołem dyplomatycznym.

59096
E-book

The Poison Belt

Arthur Conan Doyle

The Poison Belt - a novel by Arthur Conan Doyle, a British writer and medical doctor. He created the characters of Sherlock Holmes and Dr. Watson. The Sherlock Holmes stories are considered milestones in the field of crime fiction.   Challenger sends telegrams asking his three companions from The Lost World— Edward Malone, Lord John Roxton, and Professor Summerlee— to join him at his home outside London, and instructs each of them to 'bring oxygen'. During their journey there, they see people's behaviour become excitable and erratic. On arrival they are ushered into a sealed room, along with Challenger and his wife. In the course of his researches into various phenomena, Challenger has predicted that the Earth is moving into a belt of poisonous ether which, based on its effect on the people of Sumatra earlier in the day, he expects to stifle humanity. Challenger seals them in the room with cylinders of oxygen, which he (correctly) believes will counter the effect of the ether.  

59097
Videokurs

Testowanie oprogramowania w .NET Core 2.0. Kurs video. Poziom pierwszy. Jak pisać dobry, niezawodny i łatwy w utrzymaniu kod

Marcin Szyszka

Obierz kurs na perfekcyjne kodowanie poprzez testowanie Jednostkowe i integracyjne testy oprogramowania należą do paradygmatów profesjonalnego kodowania. W niemal każdym ogłoszeniu o pracę na stanowisku programisty, w sekcji wymagań dotyczących kandydata, zamieszczona jest informacja o umiejętności przeprowadzania testów jednostkowych, jak również znajomości przeznaczonych do tego szczegółowych narzędzi. Dlaczego to tak ważna kompetencja? Otóż testy jednostkowe nie służą jedynie sprawdzeniu wyniku pojedynczego bloku kodu; kod pisany pod testy jednostkowe wymusza na programiście wykorzystywanie wzorców projektowych, dzięki czemu powstaje produkt lepszej jakości, w efekcie łatwiejszy w utrzymaniu. Przygotowując niniejsze szkolenie, jego autor postawił sobie za cel nie tylko przybliżenie słuchaczowi definicji związanych z testowaniem oraz zaprezentowanie narzędzi służących testom, ale przede wszystkim pokazanie różnicy między kodem pisanym bez testów jednostkowych i kodem tworzonym z użyciem takich testów. Dlatego też proponowany kurs został skonstruowany tak, by przedstawić cały proces decyzyjno-skutkowy związany z kodowaniem z testowaniem lub bez testowania. Po ukończeniu szkolenia jego uczestnik będzie potrafił przetestować napisany przez siebie kod, a także zdobędzie umiejętność pisania kodu, który pomyślnie przejdzie testy — jego własne oraz prowadzone przez innych programistów z zespołu. Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia? Podczas pracy z tym kursem video: poznasz ogólne zasady dotyczące testów jednostkowych i integracyjnych; będziesz pracować z wieloma narzędziami służącymi testowaniu; przeprowadzisz testy manualne, jednostkowe, parametryzowane oraz integracyjne; dowiesz się, na czym polega automatyzacja testów i jak ją zrealizować. Co więcej... ...poznając zasady dotyczące różnych rodzajów testowania, w oczywisty sposób nauczysz się pisać kod lepszej jakości. Testowanie oprogramowania w .NET Core 2.0. Kurs video. Poziom pierwszy. Jak pisać dobry, niezawodny i łatwy w utrzymaniu kod kończy się na poziomie średnio zaawansowanym — szkolenie bowiem obejmuje opisane i poparte praktycznymi przykładami podstawowe przypadki testowe (jednostkowe) oraz wymagające szerszego spojrzenia i przygotowania infrastruktury środowiska testowego testy integracyjne. Spędź ten dzień we własnej bibliotece! Tak, to nie żart, to bardzo poważna propozycja — na dobry początek pracy z niniejszym kursem napiszesz niewielką bibliotekę, którą będziesz rozwijać w miarę zapoznawania się z kolejnymi narzędziami i sposobami testowania we frameworkach: MsTest, xUnit oraz nUnit. Rozpoczniesz od testów jednostkowych, sprawdzających pojedyncze metody, a następnie poznasz i wykorzystasz mechanizm dependency injection oraz jeden z popularnych kontenerów IoC (inversion of control) — niezwykle ważne podczas pisania testowalnego kodu. Dowiesz się, czym jest TDD (test-driven development), a w dalszej części kursu napiszesz testy integracyjne sprawdzające integrację Twojej biblioteki z zewnętrznym Web API typu REST, testy warstwy bazodanowej oraz kompletny test integracyjny całego endpointu REST API z wykorzystaniem klasy TestServer. Jeśli nie pracowałeś dotąd z frameworkiem Asp.Net Core 2.0, teraz będziesz miał okazję napisać oraz uruchomić na serwerze IIS w pełni działającą aplikację Web API REST wraz z dostępem do bazy danych z wykorzystaniem Entity Framework Core w podejściu Code First. Na koniec kursu uruchomisz i skonfigurujesz tzw. build server, który po wykryciu zmiany w repozytorium kodu automatycznie uruchomi wszystkie testy, a po ich pomyślnym zakończeniu opublikuje napisaną przez Ciebie bibliotekę. W ten sposób zautomatyzujesz proces testowania i publikacji. Tylko dla wtajemniczonych Wraz z kursem jego autor udostępnia repozytorium Git dostępne z całym kodem źródłowym. Repozytorium jest wygodnie skonstruowane, zawiera bowiem commity dodane po każdej z praktycznych lekcji (czyli takich, podczas których powstał jakikolwiek kod). Commit message zaczyna się od numeru lekcji. Dzięki temu słuchacz może skupić się na słuchaniu i oglądaniu, by następnie, w miarę potrzeby i chęci, swobodnie przełączać się w repozytorium kodu pomiędzy commitami i aktualizować tym samym pliki projektu na swoim komputerze, a przy tym koncentrować się na pisaniu testów Poznaj naszego eksperta Materiał zawarty w szkoleniu Testowanie oprogramowania w .NET Core 2.0. Kurs video. Poziom pierwszy. Jak pisać dobry, niezawodny i łatwy w utrzymaniu kod opanujesz dzięki jego autorowi Marcinowi Szyszce. Marcin Szyszka z wykształcenia jest inżynierem elektroniki i telekomunikacji, z wyboru — programistą. Pracuje jako .Net developer przy projektach aplikacji internetowych, desktopowych oraz mobilnych z wykorzystaniem platformy Xamarin. Stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach programistycznych oraz śledząc aktualności. Od początku aktywności zawodowej jest związany z platformą .Net, ale nie zamyka się na technologie front-endowe. Prywatnie mąż Małgorzaty i pasjonat sportowej odmiany paintballa, grający w warszawskiej drużynie Grim Reapers (wicemistrz Polski 2017). Zawsze staraj się, aby Twój kolejny kod był lepszy od poprzedniego!

59098
Hörbuch

Twardy orzech do zgryzienia

Renata Piątkowska

Pogodne, pełne humoru i pouczające opowiadania o sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu dziecku, a łączy je jedno: trzeba się zmierzyć się z problemem. Czasem jest to lęk przed szczepionką albo zasypianiem w ciemnym pokoju, innym razem nie można sobie poradzić ze złością lub niską samooceną. Zdarza się, że dziecko nie pamięta o przestrogach dorosłych i się zgubi, ale i w tej sytuacji można sobie poradzić. Niekiedy trzeba po prostu wpaść na pomysł, jak sprostać wyzwaniu albo zdobyć się na odwagę – wtedy nie ma problemów nie do rozwiązania.

59099
Hörbuch

Z nastrojów wiosennych

Tadeusz Boy-Żeleński

Tadeusz Boy-Żeleński Słówka (zbiór) Z nastrojów wiosennych Nie masz nic milszego ponad Ciągnący żeński pensjonat. Sunie sznurkiem przez plantacje W ciszy, z wolna, uroczyście Zielono, pachną akacje, Słońce gzi się poprzez liście Ciągnie podwójny sznureczek Takich przemiłych owieczek. Cieplutko, wiosna, południe, Ławeczka, próżniactwo boskie, Myśli rozigrane cudnie W jakieś koziołki szelmowskie Idą: duża, mniejsza, mała, Ko... Tadeusz Boy-Żeleński Ur. 21 grudnia 1874 w Warszawie Zm. 4 lipca 1941 we Lwowie Najważniejsze dzieła: przekłady ponad stu pozycji z literatury francuskiej, Słówka, Marysieńka Sobieska, Piekło kobiet, Plotka o Weselu, Flirt z Melpomeną Pisarz, poeta, krytyk teatralny i literacki, tłumacz i popularyzator kultury francuskiej, publicysta, działacz społeczny, z zawodu lekarz. Matka Boya była wychowanicą i przyjaciółką Narcyzy Żmichowskiej, ojciec - znanym kompozytorem. Spokrewniony z Tetmajerami, uczestnik wesela Lucjana Rydla, opisanego przez Wyspiańskiego, później ożenił się z Zofią Pareńską, która była pierwowzorem Zosi z Wesela. W młodości hulaka i karciarz, przyjaciel Stanisława Przybyszewskiego, nieszczęśliwie zakochany w jego żonie Dagny. Studiował medycynę, następnie wyjechał na praktyki do Francji, gdzie odkrył francuską piosenkę, kabarety i powieści Balzaka. Zakochany w Paryżu, po powrocie zaczął tłumaczyć francuską literaturę, aby ,,stworzyć sobie namiastkę Francji". Współtwórca kabaretu ,,Zielony Balonik", autor wielu piosenek i wierszyków z jego repertuaru. Jako lekarz kolejowy i pediatra stykał się z biedą i cierpieniem, jako działacz społeczny propagował więc świadome macierzyństwo i właściwą opiekę nad niemowlętami. Po pierwszej wojnie światowej porzucił medycynę i został recenzentem teatralnym oraz publicystą. Krytykowany przez środowiska prawicowe za wyśmiewanie rzeczy i spraw szacownych, które sam uważał za ,,niezbyt godne szacunku". W 1927 r. rząd francuski odznaczył go Legią Honorową za jego pracę tłumacza. Zamordowany przez hitlerowców wraz z innymi profesorami Uniwersytetu Lwowskiego. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

59100
E-book

Korona mieczy

Robert Jordan

Porównywany do Władcy Pierścieni monumentalny cykl fantasy, który pokochało ponad 40 milionów czytelników na całym świecie Mroki gromadzą się nad światem. Wprawdzie nigdy nie był on doskonały, ale Czarny po przebudzeniu zmieni go w piekło. Zło próbują powstrzymać władające magicznymi mocami Aes Sedai, dbające, by magii nie używano do niegodziwych celów; są jednak zbyt słabe wobec sił sprzymierzeńców ciemności. Elayne, Aviendha i Mat znajdują się coraz bliżej Czary Wiatrów, ter'angrealu, który może powstrzymać niemającą końca falę niemiłosiernego upału i przywrócić normalną pogodę. Egwene walczy o swój autorytet wśród Aes Sedai i szuka sojuszników. Rand przygotowuje się do wyprawy na Illian, nadal walcząc z obłędem oraz tymi, którzy przedkładają własne korzyści ponad losy świata... KOŁO CZASU TOM 7

59101
E-book

Żywoty Świętych Pańskich. Tom Pierwszy. Styczeń

Władysław Hozakowski

Dnia 1. stycznia: Uroczystość Imienia Jezus. Uroczystość Obrzezania Pańskiego. Święta Eufrozyna, dziewica (Około r. 430). Inni święci z dnia 1. stycznia: Św. Agrypin, biskup z Autun. - Św. Klarus, opat. - Św. Fulgenty, biskup z Ruspe. - Św. Grzegorz, ojciec św. Grzegorza z Nazianzu. - Św. Odylo, opat. - Św. Seweryn, męczennik. - Św. Wilhelm, opat. / Dnia 2. stycznia: Święty Makary z Aleksandryi. (+ 394.). Inni święci z dnia 2. stycznia: Św. Adalardus, opat z Corbei. - Św. Aspazy, biskup z Melmu. - Św. Castula, m. w Rzymie. - Św. Gundrada, dziew. z Poitiers. - Św. Izydor, biskup m. z Antyochii. - Św. Martynian biskup. - Św. Sylwester, książe sycylijski. - Św. Teodor, biskup z Marseille. / Dnia 3. stycznia: Święta Genowefa, dziewica, patronka Paryża. (422-512.). Inni święci z dnia 3. stycznia: Św. Anterus, papież-męczennik. - Św. Florencyusz, biskup z Vienne, męczennik. - Św. Gordiusz, kapitan rzymski, męczennik z Cezarei, za czasów cesarza Dyoklecyana. - Św. Łucyan, biskup z Sycylii. - Św. Zozimus, pustelnik z Cylicyi, za czasów cesarza Dyoklecyana. / Dnia 4. stycznia: Święty Tytus, biskup. (Żył około r. 70.). Inni święci z dnia 4. stycznia: Św. Celsus, biskup z Trewiru. - Św. Dafroza, żona św. Flawyana. - Św. Grzegórz, biskup z Langres. - Św. Libencyusz, arcybiskup z Bremeny. - Św. Neofita, dziew.-męcz. - Św. Rygobert, arcybiskup z Rheims. / Dnia 5. stycznia: Święty Szymon Słupnik. (+ 459.). Inni święci z dnia 5. stycznia: Św. Emiliana, dziew. - ŚŚw. Feliks, Januarya, Celifloria i Anastazya, męczennicy w Afryce. - Św. Flamidyan, m. w Katalonii. - Św. Gaudenty czyli Radzim, arcybiskup gnieźnieński, brat św. Wojciecha. - Św. Telesfor, papież-męczennik. / Dnia 6. stycznia: Uroczystość Świętych Trzech Króli. Inni święci z dnia 6. stycznia: Św. Albert, benedyktyn. - Św. Anastazy, męczennik. - Św. Bazylisa, dziewica i męczenniczka.- Św. Macra, dziew.-męczenniczka z Rheims. - Św. Melaniusz, biskup z Rennes. - Św.Wiltruda, przełożona zakonu benedyktynek w Bergen. / Dnia 7. stycznia: Święty Łucyan, kapłan-męczennik. (+ 312.). Inni święci z dnia 7. stycznia: Św. Amadeusz, kardynał. - Św. Anastazy, arcybiskup z Sens. - Św. Klerus, dyakon i m. z Antyochyi. - Św. Kryspin, biskup z Pawii. - ŚŚw. Feliks i January, męczennicy z Heraklei. - Św. Wydukind Wielki, książe saksoński. / Dnia 8. stycznia: Święty Seweryn, Opat, patron Austryi. (Około r. 482). Inni święci z dnia 8. stycznia: Św. Adelajda, mniszka. - Św. Apolinary, biskup z Hierapolis. - Św. Dominika, dziewica z Konstantynopola. - Św. Maksym, męczennik, z Solnogrodu. - Św. Stefan, biskup z Bourges. - Św. Teofil, dyakon, męczennik. / Dnia 9. stycznia: Święty Julian i towarzysze jego. (Około r. 313.). Inni święci z dnia 9. stycznia: Św. Adryan, opat z Canterbury. - Św. Marcelin, biskup z Ankony. - Św. Marcyanna, dziew.-męcz. z Cezarei. - Św. Mauroncy, opat. - Św. Paschazya, dziew.-męczenniczka z Dijon. - Św. Piotr, biskup z Sebaste. / Dnia 10. stycznia: Święty Wilhelm, biskup z Bourges. (1135-1209). Inni święci z dnia 10. stycznia: Św. Agaton, pap. - Św. Floryda dziew. z Dijon. - Św. Gonzalwy, Dominikanin z Portugalii. - Św. Tekla, dziew. z Lentini. - Św. Piotr Ursuleusz. / Dnia 11. stycznia: Święty Teodozy, opat-pustelnik. (424-529). Inni święci z dnia 11. stycznia: Św. Aleksander, biskup z Fermo. - Św. Baltazar, jeden z trzech królów. - Św. Honorata, dziewica z Pawii. - Św. Hortenzyusz, biskup. - Św. Hyginus, pap.-m. - Św. Paulin, patryarcha z Akwilei. - Św. Salwiusz, m. z Afryki. - Św. Salwiusz, biskup z Amiens. - Św.Witalis, mnich i m. z Aleksandryi. / Dnia 12. stycznia: Św. Arkadyusz, męczennik. (Około r. 312). Inni święci z dnia 12. stycznia: Św. Cezarya, dziew. - Św. Nazary, mnich hiszpański. - Św. Probus, biskup z Werony. - Św. Tacyana, m. w Rzymie, za panowania Aleksandra Sewera. - Św. Fergeolus, biskup i męczennik z Grenoble. - Św. Wiktoryan, opat. / Dnia 13. stycznia: Święty Gotfryd z zakonu Premonstratenzów (+ 1127). Inni święci z dnia 13. stycznia: Św. Agrycyusz, biskup z Trewiru. - Błog. Berno, opat z Cluny. - Św. Dezygnatus, biskup z Utrajektu. - Św. Glafyra, dziewica-męcz. - Św. Heldemar, pustelnik. - Błogosławiona Juta, wdowa. - Św. Leoncyusz, biskup z Cezarei w 4.wieku. - Św. Potytus, chłopiec-męczennik. - Św. Wiwancyusz, pustelnik z Burgundyi. / Dnia 14. stycznia: Święty Hilary, biskup z Poitiers. (+ 367). Inni święci z dnia 14. stycznia: Św. Feliks, kapłan-męczennik. - Św. Firmin, biskup z Mande. - Św. Makryna z Pontu. - Bł. Odoryk, kapłan, misyonarz, - Św. Teodul, syn św.Nila. - Św. Fulgenty, biskup Kartageny. / Dnia 15. stycznia: Święty Paweł, pustelnik. (+ 343). Inni święci z dnia 15. stycznia: Św. Bonitus, biskup z Clermont. - Św. Efizyusz, żołnierz, m. za panowania cesarza Dyoklecyana. - Św. Jan Kalybita, wyznawca. - Św. Izydor, eremita z Egiptu. - ŚŚw. Maura i Bryta, dziewice z Tours. - Św. Maksym, biskup z Nola. - Św. Sekundyna, dziewica-męczenniczka z Anagni. / Dnia 16. stycznia: Święty Marceli, papież-męczennik. (304-309.). Inni święci z dnia 16. stycznia: Św. Honorat, biskup z Arles. - Św. Liberta, dziewica. - Św. Pryscyla, matrona rzymska za czasów św. Marcelego papieża. - Św. Tycyan, biskup z Oderzo. - Św. Waleryusz, biskup z Sorrento. / Dnia 17. stycznia: Święty Antoni, pustelnik. (+ 356). Inni święci z dnia 17. stycznia: Św. Brytwald, biskup z Anglii. - Św. Myldgita, dziewica i zakonnica. - Św. Neniusz, opat z Irlandyi. - Św. Richmir, opat. - Św. Sulpicyusz Pius, arcybiskup z Bourges. / Dnia 18. stycznia: Święta Pryska, dziewica-męczenniczka (Około r. 50). Tego samego dnia: Pamiątka założenia Stolicy Piotrowej w Rzymie (Około r. 43.). Inni święci z dnia 18. stycznia: ŚŚw. Archelais, Tekla i Zuzanna, dziew.-męczenniczki. - Św. Asteryusz, m. z Ostyi. - Św. Atenogenes, m. z Pontu. - Św. Liberata, dziewica z Como. - Św. Sulpicyusz, biskup z Mastricht. - Św. Wolfryd, biskup-męczennik z Szwecyi. - Św. Woluzyan, biskup z Tours. - Św. Wirmin, m. z Anglii. / Dnia 19. stycznia: Święty Kanut, król-męczennik (+ 1086). Inni święci z dnia 19. stycznia: ŚŚw. Maryusz, Marta, Audyfaks i Abachum, męczennicy rzymscy. - Św. Abundancya, dziewica. - Św. Amoniusz, biskup z Tortony. - Św. Arseniusz, arcybiskup z Korfu. - Św. Dagobert, biskup z Bourges. - Św. Eufrazyna, dziewica, męczenniczka z Nikomedyi. - Św. Remigiusz, arcybiskup z Rouen. - Św. Wolstan, biskup z Worcester. / Dnia 20. stycznia: Święci Fabian i Sebastyan, męczennicy. (Około r. 250 i r. 288.). Inni święci z dnia 20. stycznia: Św. Klemens, kapłan z Lyonu. - Św. Eutymiusz, opat z Palestyny. - Św. Fechinusz, opat z Irlandyi. - Św. Neofitus, męczennik. / Dnia 21. stycznia: Święta Agnieszka, dziewica-męczenniczka. (+ 304.). Inni święci z dnia 21. stycznia: Św. Awitus, biskup z Auvergne. - Św. Bibian, biskup szkocki. - Św. Epifaniusz, biskup z Pawii. - Św. Ermemburga, ksieni na wyspie Tanet w Anglii. - Św. Eustazyusz, m. z Nikomedyi. - Św. Fruktuozy, biskup z Tarragony. - Św. Patroklus, m. z Troyes. - Św. Publiusz, biskup z Aten. / Dnia 22. stycznia: Święty Wincenty, męczennik. (Około r. 304). Inni święci z dnia 22. stycznia: Św. Blezyla, wdowa w Rzymie. - Św. Dominik, opat z Sora. - Św. Gaudencyusz, biskup z Nowary. - Św. Irena, wdowa po św. Kastulusie. - Św.Manuel, arcybiskup. - Błog. Teodolynda, księżniczka bawarska. - Św. Walter, z zakonu Cystersów w Brabancie. / Dnia 23. stycznia: Święty Jan Jałmużnik, patryarcha Aleksandryi. (559-619.). Tego samego dnia: Zaślubiny św. Józefa z Najśw. Maryą Panną (Święto kościelne dnia 23. stycznia.). Inni święci z dnia 23. stycznia: Św. Bernard, arcybiskup z Vienne. - Św. Klemens, biskup z Ancyra, męczennik. - Św. Kortylia, dziewica-męczenniczka w Rzymie. - Św. Emerencyana, dziewica-męczenniczka w Rzymie. - Św. Euzebiusz, opat z Syryi. - Św. Ildefons, arcybiskup z Toledo. - Św. Raymund z Pennaforte. / Dnia 24. stycznia: Święty Tymoteusz, biskup-męczennik (+ roku 97). Inni święci z dnia 24. stycznia: Św. Artemiusz, biskup z Clermont. - Św. Benignus, archidyakon i męczennik z Benewentu. - Błog. Bertram, opat. - Św. Efrem, biskup i Euzebia, dziewica-męczenniczka. - Św. Makary, opat. - Błog. Paula Gambara, wdowa. - Błog. Rajnald, rycerz z Ankony. / Dnia 25. stycznia: Nawrócenie św. Pawła. (Roku 34.). Inni święci z dnia 25. stycznia: Św. Ananiasz, uczeń Pana Jezusa. - Błog. Beatryca, siostra św. Klary. - Św. Castula, m. z Kapuy. - ŚŚw. Donat, Sabinus i Agape, męczennicy z Kartageny. - Błog. Henryk Suso, Dominikanin z Ulm. - Św.Poppo, opat z Trewiru. - Św. Publiusz, opat z Syryi. - Św. męczennicy Juwentyn i Maksym z Antyochii. / Dnia 26. stycznia: Święty Polykarp z Smyrny, biskup-męczennik. (+ r. 155.). Inni święci z dnia 26. stycznia: Św. Batylda, królowa. - Św. Notburga, wdowa ze Szkocyi. - Św. Teofryd, biskup z Albi. - Św. Teogenes, biskup z Hippo w Afryce. - Św. Paula, wdowa z Rzymu. / Dnia 27. stycznia: Święty Jan Chryzostom, patryarcha konstantynopolitański. (344-407.). Inni święci z dnia 27. stycznia: Św. Angela Merici, założycielka zakonu Urszulanek, zm. w Brescia. - Bł. Antusa, matka św. Jana Chryzostoma. - Św. Emeryusz, opat z Katalonii. - Św. Teodoryk, biskup z Orleans. - Św. Witalian, papież. - Św. Julian, biskup z Mans. / Dnia 28. stycznia: Św. Małgorzata, królewna węgierska, dziewica. (1243-1271.). Inni święci z dnia 28. stycznia: Św. Karól Wielki, cesarz niemiecki. - Św. Cyryl, patryarcha aleksandryjski, nauczyciel Kościoła św. - Św.Flawyan, biskup-męczennik z Antyochii. - Św. Irmund, pasterz. - Św. Julian, biskup z Cuenza. - Św. Manfred, eremita. - Św. Paladyusz z Syryi. - Św. Rajnald, biskup z Como. - Św. Waleryan, biskup i męczennik z Saragossy. / Dnia 29. stycznia: Święty Franciszek Salezy, biskup z Genewy. (1567-1622.). Inni święci z dnia 29. stycznia: Św. Akwilin, kapłan-m. - Św. Arnulf, męczennik. - Św. Konstanty, biskup z Perugii, m. - ŚŚw. Papiusz i Maurus, męczennicy rzymscy. - Św. Radygunda, dziewica. - Św. Sewera i jej rodzice, Maksym i Sekunda, męczennicy. - Św. Sulpiciusz Sewerus, pisarz z pod Marseille. - Św.Waleryusz, biskup z Trewiru. / Dnia 30. stycznia: Święta Martyna, dziewica i męczenniczka. (+ roku 230.). Inni święci z dnia 30. stycznia: Św. Adelgunda z Hennegau, zakonnica, patronka od chorób wewnętrznych (jak n.p. raka). - Św. Aleksander z Edesy, męczennik. - Św. Feliks IV., papież. - Św. Hipolit z Apulyi, męczennik. - Św. Jacenta Mariscotti, Franciszkanka. - Bł. Marya de Ward, założycielka zgromadzenia Panien Angielskich. / Dnia 31. stycznia: Święty Piotr Nolaskus. (1189-1256.). Inni święci z dnia 31. stycznia: Św. Aldan, biskup irlandzki. - Św. Bobin, biskup z Troyes. - Św. Cyrus, lekarz i zakonnik. - Św. Jan, żołnierz. - Św. Atanazya z trzema córkami Teodozyą, Teoktystą i Eudoksyą, męczenniczki. - Św. Gaudus, biskup z Evreux. - Św. Geminian, biskup z Modeny. - Św. kapłan Juliusz i jego brat św. dyakon Julian. - Św. Marcela, wdowa. - Św. Waldus, biskup z Evreux. - Św. starzec Metranus, męczennik w Aleksandryi.

59102
E-book

wxPython Application Development Cookbook. Over 80 step-by-step recipes to get you up to speed with building your own wxPython applications

Cody Precord

wxPython is a GUI toolkit for the Python programming language built on top of the cross-platform wxWidgets GUI libraries. wxPython provides a powerful set of tools that allow you to quickly and efficiently building applications that can run on a variety of different platforms. Since wxWidgets provides a wrapper around each platform’s native GUI toolkit, the applications built with wxPython will have a native look and feel wherever they are deployed.This book will provide you with the skills to build highly functional and native looking user interfaces for Python applications on multiple operating system environments. By working through the recipes, you will gain insights into and exposure to creating applications using wxPython. With a wide range of topics covered in the book, there are recipes to get the most basic of beginners started in GUI programming as well as tips to help experienced users get more out of their applications. The recipes will take you from the most basic application constructs all the way through to the deployment of complete applications.

59103
E-book

Mściwy karzeł i Masław, książę mazowiecki

Zygmunt Krasiński

“Mściwy karzeł i Masław, książę mazowiecki” to powieść Zygmunta Krasińskiego, jednego z trójcy wieszczów obok Mickiewicza i Słowackiego, uznawanych za największych poetów polskiego romantyzmu.   “ — Otwórz!...  — Daremnie dobijasz się do bram naszych — odparł żołnierz stojący z lukiem i kopią na straży, przy murach Gozdawskiego zamku, młodemu rycerzowi, który, całkowitą zbroją okryty, stał na wałach, zamek okrążających.  Promienie jesiennego słońca odbijały się w jaskrawym blasku od hełmu osłaniającego głowę rycerza. Stalowa przyłbica nie kryła pięknej twarzy smutkiem zawcześnie ocienionej, a oczy całym ogniem młodości iskrzące się rzucały spojrzenia, któreby wyobraźnia poety mogła przyrównać do promieni, przez połysk słońca pancerzowi wydartych. Usłyszawszy słowa strażnika, zmarszczył brwi młodzieniec i zaczerwienił się na licach. Sięgnął nawet ręką po długi pałasz, lecz niepodobieństwo skarcenia żołnierza o kilkadziesiąt łokci nad nim wyżej stojącego, wstrzymało zapał i gniewnym tylko zapytał się głosem:  — I czemużto nie wolno wchodzić w podwoje Joanny z Gozdawy?  — Bo się spodziewamy przybycia potężnego Masława — odrzekł żołnierz — i te bramy dla niego tylko dzisiaj się otworzą!”   Fragment.  

59104
E-book

Переможець

Джек Велч, Сюзі Велч

Бестселер Wall Street Journal та The New York Times, який радить співзасновник компанії Microsoft Білл Ґейтс. Джек Велч 2014 ікона американського бізнесу, генеральний директор General Electric протягом 20 років. Сюзі Велч 2014 колишня головна редакторка Harvard Business Review. На прикладі власних злетів і падінь успішне подружжя розповідає про типові стратегічні, організаційні й особисті проблеми, з якими підприємець стикається на кожному етапі своєї кар2019єри. Автори доступно й аргументовано пояснюють, як: 2022 знайти баланс між роботою та особистим життям; 2022 почати нову справу; 2022 здобути підвищення; 2022 скласти бюджет; 2022 співпрацювати з неприємними людьми; 2022 створити позитивну атмосферу в колективі. Якщо ви хочете змінити своє ставлення до роботи і стати лідером у своїй галузі, прочитайте цю книжку 2014 вона змінить ваше життя.