Wydawca: Langpol
1
Ebook

Kryteria powodzenia

Krzysztof Cedro

„Kryteria powodzenia” to pastisz rozprawy naukowej. Nie stroniąc od ironii, Autor prowadzi nas do wyjaśnienia niezłomnej woli zwycięstwa, jaką zasłynął wielki rycerz Zawisza Czarny podczas swego słynnego pojedynku z Janem Aragońskim na zamku w Perpignon. Barwny opis zdarzenia, w całości oparty na autentycznych materiałach źródłowych  i historycznych faktach, zachowuje realia epoki, w której wspomnianym bohaterom przyszło żyć i zmagać się zbrojnie na „udeptanej ziemi”.

2
Ebook

W pulmanie pociągu pośpiesznego PKP relacji Gdynia - Przemyśl

Krzysztof Cedro

Ten tzw. komediodramat to satyryczne odbicie w krzywym zwierciadle polskiej rzeczywistości minionych lat, ukazującej w knajackiej, dość frywolnej rozmowie dwóch typowych prostackich prowincjuszy, komentujących swe osobiste przeżycia, które w rzeczywistości są wplecionymi wątkami autobiograficznymi autora. Siermiężność, zaściankowość i dystans, jakie dzieliły nasz kraj od świata postępowej zachodniej cywilizacji, tak bliskiej, a jednocześnie tak odległej, wskutek zniewalającego totalitarnego systemu, charakteryzującego się głównie totalnym dziadostwem. Jedynym pocieszeniem w tej szarzyźnie życia, w otoczonym granicznymi zasiekami obozie – było to, że w naszym polskim „baraku” było trochę weselej.

3
Ebook

Opowiadania świrowate

Krzysztof Cedro

"Opowiadania świrowate" to zbiór różnych tematycznie humorystycznych opowiadań, osnutych na anegdotycznych wydarzeniach z życia wziętych, ubarwionych wytworem wyobraźni Autora. Urodzony w 1941 roku w Keszthely nad Balatonem Krzysztof „Kris” Cedro to również Autor licznych esejów (m.in. „Moje rozważania o…”), reportaży i felietonów (w szczególności dla magazynu „Polski Traker” i wydawnictw związanych ze środowiskiem country), jedynych w swoim rodzaju opowiadań w stylu western (m.in. „W blasku cynowych gwiazd”, „Z coltem u boku”, „Ostrożnie chłopcy”), anegdotycznych wspomnień (kwartalnik „Wiadomości ASP”, 2008-2009) i wreszcie ponad 100 tekstów piosenek – nagrywanych i wykonywanych przez wielu polskich artystów.

4
Ebook

Historia muzyki rozrywkowej w zarysie

„Historia muzyki rozrywkowej w zarysie” Radosława Rabiańskiego jest krótką podróżą po najbardziej popularnych gatunkach muzyki rozrywkowej, z którymi od początku XX wieku, wraz z wynalezieniem radia i powstaniem fonografii, przemysł muzyczny (show business) zapoznawał szerokie „masy” społeczeństwa na całym świecie za pośrednictwem mediów o największym zasięgu (kultura masowa). Formuła książki pozwoliła na prezentację jedynie zarysu tego niezwykle szerokiego i bogatego w fakty obszaru światowej kultury. Sposób ujęcia tematu opiera się na przyjęciu założenia o istnieniu we współczesnej muzyce rozrywkowej szeroko pojętych i w dużej mierze autonomicznych nurtów muzycznych, wokół których, po pierwsze, powstała subkultura fanów, miłośników określonego brzmienia, melomanów charakteryzujących się specyficzną kulturą muzyczną, modą i sposobem zachowania się, a po drugie, narosła bogata infrastruktura w postaci wytwórni płytowych, mediów muzycznych, sieci dystrybucji i klubów muzycznych promujących i propagujących konkretny rodzaj muzyki rozrywkowej, to jest wyodrębnioną w książce: (1) piosenkę (w tym piosenkę i muzykę folkową), (2) muzykę jazzową, (3) muzykę rockową, osobno (4) muzykę metalową i (5) muzykę alternatywną – dwie wielkie pochodne rocka, wreszcie (6) hip-hop i (7) muzykę klubową. Całą książkę ilustrują rysunki Krzysztofa Cedro, na których zaprezentowane zostały największe ikony światowej muzyki rozrywkowej.