Видавець: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
25
Eлектронна книга

BIM in General Construction

Maciej Szeląg, Andrzej Szewczak, Przemysław Brzyski

Technologia BIM (ang. Building Information Modeling) jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się metod projektowania budynków. Kreowanie obiektu budowlanego z wykorzystaniem tej technologii obejmuje cały proces inwestycyjny, poczynając od koncepcji, przez proces projektowania i ewaluacji, wykonawstwo, aż do oddania obiektu do użytku. Głównym założeniem technologii BIM jest projektowanie obiektu w 3D, a następnie na podstawie stworzonego trójwymiarowego modelu – generacja całej dokumentacji projektowej. W pracy autorzy zawarli obszerny przegląd literatury z zakresu wykorzystania technologii BIM w budownictwie. We wstępie wyjaśniono podstawowe założenia i koncepcje związane z BIM. Omówiono metodykę projektowania, począwszy od zasad tworzenia obiektów w środowisku BIM, zasady klasyfikacji tych obiektów, oraz narzędzia jakie są wykorzystywane podczas projektowania 3D. Przedstawiono charakterystykę środowiska BIM, omówiono tematykę zarządzania parametrami modelu, i problematykę tworzenia dokumentacji rysunkowej.

26
Eлектронна книга

Decision-making in construction project management. Problems and methods

Sławomir Biruk, Robert Bucoń, Agata Czarnigowska, Piotr Jaśkowski, ...

Budowa obiektów inżynieryjnych jest złożonym przedsięwzięciem i wiele czynników wpływa na jego wynik. Publikacja napisana jest w języku angielskim.

27
Eлектронна книга

Rynek energii elektrycznej. Aktualne problemy energetyki

Paweł Pijarski, Zbigniew Połecki (red.)

Rynek energii w Polsce podlega ciągłemu procesowi zmian ukierunkowanych jednocześnie na budowę jednego rynku w wymiarze wspólnotowym oraz na decentralizację rynków krajowych na korzyść wzmocnienia i rozwoju inicjatyw na poziomie lokalnym i regionalnym.

28
Eлектронна книга

Możliwość podwyższania wytrzymałości połączeń klejowych blach ze stopu aluminium w aspekcie modyfikacji klejów epoksydowych

Izabela Miturska-Barańska, Anna Rudawska

W niniejszej pracy opisano wyniki badań doświadczalnych, których celem było określenie wpływu fizycznej modyfikacji kompozycji epoksydowych napełniaczami na ich wybrane właściwości fizyczne, technologiczne i użytkowe, a także na wybrane właściwości mechaniczne połączeń klejowych blach ze stopu aluminium, wykonanych przy użyciu zmodyfikowanych kompozycji klejowych. Celem pracy było również określenie korelacji pomiędzy właściwościami zmodyfikowanych kompozycji klejowych w stanie utwardzonym, a wytrzymałością połączeń klejowych wykonanych tymi kompozycjami.

29
Eлектронна книга

Proces produkcyjny wyrobu w ujęciu systemowym. Skrypt do ćwiczeń projektowych

Kazimierz Szatkowski

Celem prezentowanego skryptu ćwiczeniowego jest ułatwienie zrozumienia złożonego procesu produkcyjnego. Student na przykładzie, wybranego przez siebie, prostego wyrobu ma możliwość prześledzenia i zrozumienia kolejnych faz powstawania wyrobu, tj. począwszy od projektowania konstrukcyjnego i technologicznego, fazy produkcji, aż do projektowania procesów obsługowych. Ma także możliwość poznania wpływu dokonywanych przez siebie wyborów (założenia projektowe) na ogólną pracochłonność tych prac, a także na długość cyklu produkcyjnego, kosztów produkcji, doboru środków transportowych, czy też wielkości struktury produkcyjnej.

30
Eлектронна книга

Nałęczów. Kształtowanie i rozwój uzrowiska

Natalia Przesmycka

Historia Nałęczowa w oczywisty sposób splata się z architekturą, która z pewnością jest czymś więcej niż tylko jej tłem. Grono miłośników Nałęczowa już od pierwszych chwil istnienia uzdrowiska zdawało sobie sprawę z unikatowości miejsca i wagi jakości architektonicznej istniejących, przebudowywanych i powstających budynków.

31
Eлектронна книга

Tożsamość cyfrowa pracowników MSP w Polsce. Kwantyfikacja modelu DIAM

Marta Juszczyk

W pracy zbadano praktykę stosowania tożsamości cyfrowych w przedsiębiorstwach oraz skwantyfikowano autorski model DIAM (Digital Identity Acceptance Model) zaproponowany w monografii pt. Rozbudowa modelu akceptacji technologii dla potrzeb bezpiecznego wykorzystania tożsamości cyfrowej w małych i średnich przedsiębiorstwach. W tym celu przebadano 202 respondentów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Analiza odpowiedzi umożliwiła zbadanie, jak w przedsiębiorstwach respondentów wygląda organizacja dostępu do zasobów, wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz jakie są stosowane narzędzia uwierzytelniające.

32
Eлектронна книга

Nanocząstki i nanotechnologie. Czyli stary towar w nowym opakowaniu

Marek Kosmulski

Ten skrypt jest przeznaczony dla słuchaczy I roku studiów II stopnia na kierunku Inżynieria Biomedyczna. Powstał na podstawie notatek do wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych prowadzonych w języku polskim w ramach przedmiotu "Nanocząstki i nanotechnologie" na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Wybrane wykłady i ćwiczenia były także wykorzystane na zajęciach z innych przedmiotów prowadzonych w językach polskim i angielskim dla słuchaczy studiów I i II stopnia na kierunku Elektrotechnika na tym samym wydziale.

33
Eлектронна книга

Ilościowa analiza rynku

Tomasz Warowny, Agnieszka Surowiec

Mamy nadzieje, ze ta ksiazka choc troche przyblizy czytelnikowi niektóre zagadnienia dotyczace modelowania zjawisk ekonomicznych wbrew temu, co napisał o ekonomii Milton Friedman: „To, co sprawia, ze jest ona najbardziej fascynujaca z nauk, to jej fundamentalne zasady. Sa tak proste, ze kazdy jest w stanie je zrozumiec – a jednak niewielu je rozumie.” [20]

34
Eлектронна книга

Wpływ modyfikacji ciepłym kauczukiem na właściwości światłoutwardzalnych kompozytów stomatologicznych

Krzysztof Pałka

Światłoutwardzalne kompozyty polimerowo-ceramiczne, stosowane w stomatologii do wypełnień i odbudowy tkanek zębów, dzięki korzystnym właściwościom użytkowym należą do najczęściej stosowanych biomateriałów w organizmie ludzkim. Ze względu na głęboko zakorzenione nawyki żywieniowe i zachowania społeczne, próchnica, jako choroba cywilizacyjna, ma nadal możliwość rozwoju i wymaga leczenia.

35
Eлектронна книга

Statystyczne modele w procesach zarządzania ochroną środowiska przed hałasem

Bartosz Przysucha

W monografii przedstawiona została metoda wyznaczania niepewności wskaźników hałasu wykorzystywanych w procesach zarządzania akustyczną ochroną środowiska. Jej realizacja sprowadziła się do wyznaczenia funkcji gęstości rozkładu prawdopodobieństwa kontrolowanych wskaźników hałasu w oparciu o metodę propagacji rozkładów, umożliwiającą estymację niepewności ocen kontrolnych.

36
Eлектронна книга

Wpływ nieosiowości obciążenia na stateczność ściskanych cienkościennych słupów kompozytowych

Paweł Wysmulski

Głównym tematem niniejszej monografii jest opis pracy ściskanych osiowo i mimośrodowo cienkościennych krótkich słupów o złożonych kształtach przekroju poprzecznego wykonanych z kompozytu węglowo-epoksydowego. Badaniom poddano słupy o przekroju ceowym i zetowym, wykonane techniką autoklawową, złożone z 8 warstw kompozytu w symetrycznym układzie względem płaszczyzny środkowej laminatu.

37
Eлектронна книга

Zarządzanie portfelem marek w koncernie motoryzacyjnym na przykładzie Stellantis N.V

Jacek Dziwulski, Radosław Piątek

Obecność marek jako jednego z głównych narzędzi marketingowych jest cechą charakterystyczną dla rynku motoryzacyjnego. Samochody, części jak również usługi motoryzacyjne posiadają swoje marki i inne specjalne oznaczenia. W niniejszej monografii poruszono problem zarzadzania zbiorem marek wewnątrz przedsiębiorstwa motoryzacyjnego w formie koncernu. W wyniku przeprowadzonej analizy danych rynkowych jak i samych przypadków marek przedstawiono wnioski dotyczące funkcjonowania rozbudowanego portfela marek. Poruszane zagadnienia zostały przedstawione w czterech rozdziałach.

38
Eлектронна книга

Kształtowanie stanu powierzchni rozdziału metal-kompozyt w laminatach metalowo-włóknistych z włóknami węglowymi

Jarosław Bieniaś

Niniejsza monografia wzbogaca istniejący stan wiedzy w zakresie zaawansowanych materiałów jakimi są laminaty metalowo-włókniste włączając charakterystykę powierzchni rozdziału metal-kompozyt. Przedstawione opracowanie, określające rolę powierzchni rozdziału metal-kompozyt w procesie zniszczenia laminatów może stanowić podstawę do dalszych prac badawczo-rozwojowych w zakresie kształtowania powierzchni rozdziału metal-kompozyt celem otrzymania połączenia adhezyjnego o odpowiednich właściwościach wytrzymałościowych i trwałości.

39
Eлектронна книга

Badanie wpływu wybranych nastaw jednocylindrowego silnika o zapłonie samoczynnym na parametry jego rozruchu

Jacek Caban, Paweł Droździel

Niniejsza monografia dotyczy wybranych aspektów rozruchu silnika o zapłonie samoczynnym. Wykorzystano w niej częściowo fragmenty rozprawy doktorskiej uzupełnionej o sugestie i uwagi recenzentów pt.: Wpływ parametrów wtrysk u paliwa na przebieg procesu rozruchu silnik a o zapłonie samoczynnym zrealizowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej w 2018 r. W monografii przedstawiono rezultaty badań laboratoryjnych procesu rozruchu jednocylindrowego silnika spalinowego o ZS w temperaturach otoczenia, metodykę prowadzonych badań stanowiskowych oraz analizę statystyczną uzyskanych wyników badań.

40
Eлектронна книга

Metodyka obliczeń, analiza wad technologicznych i synteza uszkodzeń eksploatacyjnych śrub

Aleksander Nieoczym, Kazimierz Drozd

Celem pracy było przedstawienie metod analizy wad srub, mających swe zródło w procesie wytwarzania elementów złącznych, oraz syntezy rozważań, analitycznych i wynikających z symulowanych obciążen, odpowiadajacych warunkom ich eksploatacji. Montaż złączy zawierajacych błędy geometryczne również analizowano jako wade.

41
Eлектронна книга

Kontekst rynkowy wdrożenia łączonych instrumentów finansowych w ramach projektu FIRECE

Magdalena Rzemieniak, Marcin Gąsior

W monografii "Kontekst rynkowy wdrożenia łączonych instrumentów finansowych w ramach projektu FIRECE" zastosowano triangulację metod badawczych: analizę danych zastanych (badania desk research), badania ilościowe, indywidualne wywiady pogłębione oraz panel ekspercki. Badania ujęte w monografii były prowadzone w okresie czerwiec-grudzień 2019 roku na terenie województwa lubelskiego. W monografii podsumowano dostępne dane ujmując dane pierwotne oraz wtórne zewnętrzne i wewnętrzne na temat istniejących mechanizmów wsparcia finansowego na rzecz efektywności energetycznej, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w przemyśle wśród małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim. Monografia nawiązuje także do opracowanych w projekcie FIRECE dokumentów wewnętrznych, nawiązuje do Ex-ante assessment methodology for financial instruments for 2014-2020.

42
Eлектронна книга

Bridges and ecological structures

Krzysztof Śledziewski (red.)

This monograph presents important current issues related to modern bridge construction – considered mainly in technical and environmental terms. The publication presents a multi-threaded and multi-disciplinary approach of the authors of its chapters.

43
Eлектронна книга

Czynniki i pomiar wwrtości biznesu

Wiesław Janik, Artur Paździor (red.)

W niniejszej monografii autorzy prezentują swoje poglądy dotyczące metod pomiaru oraz elementów systemu zarządzania wartością przedsiębiorstw. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy czynników wartości biznesu. Druga z kolei zawiera przemyślenia autorów odnośnie pomiaru wyników i identyfikacji elementów rozwojowych przedsiębiorstwa.  

44
Eлектронна книга

Zarządzanie przedsiębiorcze w małych fimach

Elena Mieszajkina

Problematyka zarządzania małą firmą to temat często podejmowany w naukach o zarządzaniu. Można jednak zauważyć, że nie wypracowano w tym zakresie jednoznacznych rozwiązań, podejść i propozycji. Naukowcy i praktycy zgadzają się, że przedsiębiorczość jest bardzo ważna w okresach przejściowych:od tradycyjnego do nowoczesnego, od gospodarki planowej do gospodarki wolnorynkowej,jest postrzegana jako narzędzie rozwiązywania dylematów i wdrażania innowacji.  

45
Eлектронна книга

Wpływ składu kompozytów cementowych na geometrię ich spękań termicznych

Maciej SZeląg

W pracy dokonano identyfikacji czynników wpływających na charakterystyki geometryczne spękań termicznych (spękań klastrowych) modyfikowanych zaczynów cementowych oraz określono zależności pomiędzy wybranymi właściwościami materiałowymi zaczynów, a parametrami stereologicznymi tych spękań. Modyfikacja zaczynów polegała na zastąpieniu części cementu metakaolinitem lub mikrokrzemionką, a także dodaniu zbrojenia rozproszonego w postaci włókien polipropylenowych lub nanorurek węglowych. Przebadanych zostało łącznie 10 serii modyfikowanych zaczynów cementowych, gdzie w ramach każdej serii próbki były wykonywane o trzech wskaźnikach w/s równych odpowiednio 0,4; 0,5; 0,6.  

46
Eлектронна книга

Otoczenie a wartość biznesu

Magdalena Miszczuk, Małgorzata Sosińska-Wit

W niniejszej monografii autorzy z kraju i zagranicy prezentują swoje poglądy na to, co kształtuje wartość przedsiębiorstwa i wartość w biznesie. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy aspektów oddziaływania administracji publicznej na wartość w biznesie. Druga z kolei zawiera przemyślenia autorów na temat problemów pozyskiwania kapitału dla funkcjonowania przedsiębiorstw.

47
Eлектронна книга

Wybrane aspekty zarządzania zrównoważonym rozwojem

Anna Żelazna, Jacek Witkowski

Tematem pracy jest zarządzanie zrównoważonym rozwojem, które rozpatrywane jest w kontekście działań oraz decyzji podejmowanych przez trzy grupy podmiotów.

48
Eлектронна книга

Kapitał ludzki w dobie sytuacji kryzysowych

Krystyna Wojciechowska, Jacek Dziwulski

Kapitał ludzki to nie tylko element konieczny do funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale też zasób istotnie wpływający na jakość wytwarzanych przez nie produktów i usług, wprowadzanych innowacji czy też modyfikacji technologicznych. Dzięki właściwej aktywizacji potencjału kapitału ludzkiego przedsiębiorstwo tworzy swoją tożsamość, pozycję rynkową i przewagę konkurencyjną. Kapitał ludzki jako zjawisko złożone i dynamiczne jest kształtowany przez wiele różnorodnych czynników.