Видавець: Wydawnictwo Borgis
Gdy mówimy o Wydawnictwie Borgis, jego tradycjach i historii, warto choć na chwilę przenieść się do piętnastowiecznej Francji, do małego miasteczka Bourges. Właśnie wtedy w tej znanej już na cały kraj drukarni, do druku niewielkich, lecz cennych książek, zaczęto po raz pierwszy używać czcionki nieco mniejszej niż standardowa. W ówczesnym świecie wydawniczym została ona uznana za niezwykle przyjazną dla oka, subtelną i zarazem elegancką. Szybko zyskała popularność w innych krajach, nazwano ją zaś na cześć miejsca narodzin – „bourges”. W Polsce pojawił się termin już nieco zmodyfikowany –„borgis”. I właśnie od niego pochodzi nazwa naszej firmy, która w 2020 roku obchodzi swoje trzydziestolecie.
49
Eлектронна книга

Szafira

Krzysztof Michałowski

„Szafira” to bogato ilustrowana, rymowana opowieść dla najmłodszych czytelników. Mali fani literatury znajdą w niej wszystko to, co powinni znaleźć w bajce: smoki, zamek, piękną królową oraz… wątek kulinarny! Nie od dziś przecież wiadomo, że droga do serca (nie tylko królowej) wiedzie przez żołądek.

50
Eлектронна книга

Lustro mojego czasu

Wiesław Piechocki

Życie pod znakiem przesiedleń Moi rodzice, przesiedleni ze Lwowa i z Sanoka, osiedli na Górnym Śląsku w 1945 roku. Dogasała druga wojna światowa. Urodziłem się dwa lata później – wśród żywiołu śląskiego. Na ulicach moich rodzinnych Pyskowic mówiono albo po polsku, albo po niemiecku. Albo po ślunsku. Po osiemnastu latach życia przesiedliłem się do Warszawy. Drugi etap życia. Studia romanistyki, tworzenie własnej rodziny oraz pierwsze podróże zajęły kolejne szesnaście lat. Panowały wówczas skróty: ZSRR zdominował PRL, gdzie rządziła niepodzielnie PZPR. A ja pracowałem na UW, w IR. Ci, którzy uważali się za odważnych, emigrowali. Trzeci etap życia rozpocząłem w 1981 roku. Z żoną i sześcioletnią córeczką via Norwegia przesiedliliśmy się w nieznane – do Austrii. Początek trudnej emigracji. Wokół nas Alpy, Jezioro Bodeńskie, demokratyczna Austria oraz książęcy Liechtenstein. Rodzina powiększyła się o następne dwie córki. Ren jako refren – nasze życie w dolinie szwajcarsko-austriackiej. Przez trzydzieści jeden lat jeździłem do pracy do Liechtensteinu – z Austrii przez Szwajcarię. Tam, w jedynym liceum, nauczałem po niemiecku innych języków: głównie francuskiego, łaciny i włoskiego. Wieloletnia, zdyscyplinowana walka o przeżycie rosnącej rodziny na obcej ziemi. Rok 2018 – przeprowadzka do Wiednia. Kolejne przesiedlenie, nowy etap życia.

51
Eлектронна книга

COVID-19 - pandemia naszych czasów

Jacek Karol Grzybowski

Myślą przewodnią książki prof. Grzybowskiego, biochemika, immunologa i mikrobiologa jest uświadomienie (lub przypomnienie) potencjalnym czytelnikom współistnienia ludzi i zwierząt z powszechnie obecnymi w naszym środowisku życia drobnoustrojami. Bytują one w naszych organizmach, jako tzw. mikrobiom, tworząc z gospodarzem, jak Autor słusznie podkreśla, całość zwaną superorganizmem. Prof. Grzybowski bardzo żywym językiem i interesująco pokazuje, w jaki sposób aktywność człowieka wraz ze zmianami środowiska wpływa na ekologię drobnoustrojów. Godne podkreślenia jest wyjście Autora naprzeciw bardzo aktualnego problemu medycznego, jaką jest współczesna nam pandemia COVID-19. Nie pierwsza to pandemia wywołana przez koronawirusy w dziejach ludzkości. Natomiast rozmiary obecnej pandemii znacznie przekraczają znane ludzkości masowe zakażenia wirusowe. (z recenzji prof. dr hab. Anny Elżbiety Trafny)

52
Eлектронна книга

Iriomote w deszczu

Paweł Jałoszyński

Kolejna klimatyczna powieść Pawła Jałoszyńskiego w przepiękny sposób opisująca tętniącą życiem przyrodę i uduchowioną naturę najniezwyklejszych z japońskich wysp. Tomasz, przyrodnik z Polski zakochany w Japonii, jej języku, kulturze i – oczywiście – środowisku naturalnym, prowadzi intensywne badania nad nieznanymi gatunkami owadów, które zamieszkują wyspy Yaeyama, egzotyczne nawet dla mieszkańców Tokio. Wędrując przez lasy i śpiąc na łonie natury, nawiązuje z tą naturą nietypową nić porozumienia… aż w pewnym momencie spotyka bashō-no sei, mitycznego ducha japońskich bananowców. Na ile jeden z tych duchów, zwany przez Tomasza „Pióro”, zawładnie jego umysłem, sercem i życiem? Jak relacja z nim zmieni zarówno Tomasza, jak i jego ukochaną – Elę, i wpłynie na historię tych tajemniczych wysp?

53
Eлектронна книга

Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe II Rzeczypospolitej 1919-1939

Krzysztof Jan Rej

Rok 1919 obfitował w powołanie wielu instytucji nowo powstałego po latach niewoli państwa polskiego. Do jego najpilniejszych zadań w obszarze wojskowym należało m.in. ustalenie ram prawno-organizacyjnych działalności kapelanów wyznań niekatolickich. Sprawa ta wymagała jednak wzajemnych uzgodnień i regulacji prawnych na szczeblu państwowym pomiędzy przedstawicielami wojska oraz odpowiednimi władzami, reprezentującymi określone środowiska wyznaniowe. Proces ten, uwieńczony ostatecznie sukcesem, rozpoczął się właśnie w 1919 roku, oficjalnie inaugurując instytucjonalną działalność ewangelicko-augsburskiego duszpasterstwa wojskowego w armii polskiej. W 2019 roku minęła więc setna rocznica wydarzenia, które nie tylko wypada wspomnieć, lecz o którym także warto pamiętać i dziś, zwłaszcza że reaktywowane w III Rzeczypospolitej duszpasterstwo wojskowe nawiązuje do dawnych tradycji. Tym celom niechaj posłuży niniejsza publikacja prezentująca działalność ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego w Polsce okresu międzywojennego.

54
Eлектронна книга

Księżyc w oknie

Isabelle Margot Moulin

Kojące jak mleko z miodem opowieści na dobrą noc Po dniu wypełnionym obowiązkami w pracy, szkole czy domu potrzebujemy odpoczynku i wyciszenia. Z pomocą przyjdzie nam zbiór opowiadań autorstwa Isabelle Margot Moulin, w którym Noc, co „dłonie w srebrzystych ma rękawiczkach, a na ramieniu drzemiącą sowę, na diamentowych sukni guziczkach krople zastygłe śnieżno-deszczowe”, ukoi nasze nerwy, a Wyobraźnia, która „ma koślawe, brudne nóżki, dwa warkocze nad uszami z pstrokatymi kokardami, falbaniastą sukieneczkę i tęczową też piłeczkę na gumowej, złotej wstążce, a we włosach polne kwiaty, które świtem rwie na łące, i noseczek piegowaty”, sprawi, że oderwiemy się od codzienności. „Księżyc w oknie” to spokojna lektura idealna na wieczorne godziny zarówno dla dużych, jak i małych czytelników. Nakreślone poetycką prozą obrazy, przedstawiające Świetliki, Sowę, Deszcz czy też Nietoperze i Jeże wprowadzą nas w baśniowy świat, w którym Noc tańczy ze Snem: „Noc wstaje, suknią szeleszcząc, jak liśćmi. Dłoń na ramieniu snu położyła. – Może – powiada – coś mi się przyśni – po czym się w taniec ze snem wtopiła. I suną razem rozkołysani, wirując walcem w przestrzeniach nieba. Noc świat zakrywa kruczymi włosami. Sen w tańcu z nocą kojąco śpiewa (…)”.

55
Eлектронна книга

Opowieści naszych dni t. 1

Antologia

„Opowieści naszych dni” to złożona z dziesięciu opowiadań antologia literacka napisana przez ludzi, dla których słowo ma uniwersalne, niezmienne, fundamentalne znaczenie. W książce znajdziemy między innymi oryginalną historię kryminalną, opowieść o fascynacji nowoczesnymi technologiami, bajkę do wspólnej lektury dla dzieci i dorosłych, wspomnienia z dzieciństwa, zapis strumienia świadomości i krótką tragiczną historię przyjaźni młodych ludzi. Wspólnym mianownikiem tej antologii jest człowiek ze wszystkimi lękami, słabościami i pragnieniami. Bo pisanie to nie tylko dzielenie się refleksjami o świecie, wyrażanie siebie, swoich marzeń, emocji, uczuć. To także troska o innych. Autorzy „Opowieści naszych dni” analizują otaczającą ich rzeczywistość, skupiając się na tym, co jest dla nas ważne, bez czego nie wyobrażamy sobie życia: to konieczność ocalenia nadziei, gdy na świecie szaleje wirus, dbałość o relacje międzyludzkie, w których najważniejsze są miłość i zrozumienie, pielęgnacja codziennych rytuałów nadających życiu sens i poszukiwanie osobistego spełnienia.

56
Eлектронна книга

Jej spowiedź

Katrina Missrose

Są książki, które wywołują potrzebę spokojnej, skupionej lektury, inspirującej do odkrywania prawdy o nas samych. Do takiej podróży w głąb siebie zaprasza powieść Katriny Missrose.  Jej spowiedź to subtelna, chociaż przesycona gwałtownymi emocjami, opowieść o miłości, małżeństwie i zdradzie. Jej bohaterką jest Małgorzata – kobieta, której los nie szczędzi trudnych doświadczeń. Śmierć pierwszego męża, zdrada drugiego, zawiedzione uczucia, samotność i zagubienie – o tym wszystkim opowiada nam Małgorzata, snując historię, która wydarzyć się może wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną. My, czytelnicy „Jej spowiedzi”, wiemy i rozumiemy, że opowieść Małgorzaty może stać się także naszą opowieścią. Dlatego z uwagą towarzyszymy bohaterce, ucząc się, jak żyć w obliczu straty, i jak odnajdywać nadzieję i wiarę w przyszłość.

57
Eлектронна книга

We'll still be friends

Weronika Dobrzyniecka

Byliśmy przyjaciółmi, o których nie kręci się seriali, a w tych nakręconych zazwyczaj jesteśmy czarnymi charakterami. Nowa powieść Weroniki Dobrzynieckiej We'll still be friends to historia grupy nastolatków, którą kolejno opowiadają Josephine, Blue, Pheronica i Audrey, członkinie zespołu cheerleaderek z liceum w Portland w stanie Maine. Czy można wyobrazić sobie coś doskonalszego niż życie popularnej cheerleaderki? A jednak... Josie, Blue, Pheronica i Audrey są zupełnie różne i pochodzą z różnych środowisk, mierzą się z rozmaitymi problemami: presją otoczenia, samotnością, trudnym dzieciństwem i trudnym dorastaniem, zazdrością, a także depresją, konsekwencjami swojego postępowania i wyborem ścieżki życiowej. Pozornie szczęśliwe życie gwiazd szkolnej społeczności skrywa różne sekrety - ale póki przyjaciele są razem, poradzą sobie z każdym wyzwaniem, nawet najtrudniejszym i zupełnie zmieniającym życie. Jeśli czasami czujesz się samotna, sięgnij po tę książkę. Jeśli czasami sama nie wiesz, co czujesz, sięgnij po tę książkę. Jeśli czasami chcesz tylko tańczyć do upadłego, sięgnij po tę książkę. To poruszająca, bliska życiu historia o przyjaźni, dorastaniu i życiowych wyborach. No i o chłopakach, imprezach i popołudniach w wesołym miasteczku. Notatka o Autorce Weronika Dobrzyniecka - miłośniczka sztuki jak Audrey, ze skłonnościami do pracoholizmu i niezdrowym zamiłowaniem do gastronomii jak Blue, stroni od okazywania słabości jak Josie i tak jak Pheronice zdarza jej się zbyt odważnie wyrażać swoje zdanie - poznajcie autorkę książki, którą właśnie trzymacie w ręku, Weronikę Dobrzyniecką.

58
Eлектронна книга

Tajemnica mrocznego jeźdźca

Monika Krzemińska

Tajemnica mrocznego jeźdźca to doskonała propozycja dla miłośników Carrie oraz Instytutu Stephena Kinga Layla wydaje się typową nastolatką. Ma typową rodzinę, typowe ­marzenia i problemy w szkole. Niestety od urodzenia musi brać leki, dzięki którym jest w stanie zapanować nad swoją wrażliwą psychiką. Kiedy pewnego dnia Layla nie zażywa pigułek, jej życie wywraca się do góry nogami. Silny atak budzi upiorne moce drzemiące w jej podświadomości. Okazuje się, że dziewczyna potrafi czytać w myślach i zabijać aktem woli. Ta moc zaprowadzi Laylę na skraj szaleństwa. Jedynym ratunkiem okaże się pobyt w tajnym ośrodku, w którym „leczy się” odmieńców obdarzonych parapsychicznymi umiejętnościami. Czy terapia, której Layla zostanie poddana bez swojej zgody, ocali jej duszę i umysł? Czy uda się jej zapanować nad potrzebą destrukcji siebie i wszystkiego wokół?

59
Eлектронна книга

Uti subiectum intenta

Damir Senko Czarnawski

Obcowanie z Uti subiectum intenta jest jak obcowanie z najprawdziwszym dziełem sztuki – zapiera dech, przyprawia o dreszcze, porusza najgłębsze struny naszego ciała i naszej duszy. Obcowanie z Uti subiectum intenta jest jak oglądanie obrazów namalowanych słowem i przedstawiających każdy najdrobniejszy nawet szczegół z największym pietyzmem. Obcowanie z Uti subiectum intenta jest jak przyglądanie się rzeźbie, w której każdy mięsień, każda zmarszczka i każdy grymas wyglądają, jakby były częścią żywego ciała. Uti subiectum intenta onieśmiela. Onieśmiela niezwykłością. Onieśmiela poziomem. Onieśmiela artyzmem. Ze względu na artyzm opisów, wysublimowany język, metafizyczność opisywanego świata, filozoficzne ujęcie niektórych treści oraz nakładanie się różnych przestrzeni czasowych, Uti subiectum intenta zachwyci tylko wybranych... Ale tych, których zachwyci – zniewoli. Zniewoli swoją skromną, subtelną wielkością. Uti subiectum intenta, jak każde dzieło sztuki, zachwyca, zniewala, onieśmiela. I warto się temu poddać.

60
Eлектронна книга

Nic jak pierwszy raz

Kacper Kordalski

Poruszający, wypełniony smutkiem i utraconą miłością… Miłością nie przez wszystkich akceptowaną… Taki właśnie jest tomik wierszy Nic jak pierwszy raz. Wzruszające, głęboko osobiste i do bólu szczere są utwory, które wypełniają ten tomik poezji. Mówią bowiem o uczuciu, które u jednej osoby wygasło, ale u drugiej cały czas się tli… O odrzuceniu, do którego nie można się przyzwyczaić… O samotności, która przyszła niezapowiedziana… Ale także o stawaniu się sobą, o trudnych emocjach, o tym, co czyni nas ludźmi. Nic jak pierwszy raz to również wiersze mówiące o miłości, którą nie wszyscy akceptują, z którą część osób musi się skrywać, która nie zawsze ma poparcie i wsparcie otoczenia… Jaka to miłość? Niech poezja Kacpra Kordalskiego sama odpowie na to pytanie.

61
Eлектронна книга

Poezja naszych dni (tom 1)

Antologia

„Poezja naszych dni” to zbiór wierszy opublikowanych przez ­Wydawnictwo Borgis w ramach projektu, którego celem było stworzenie antologii poezji współczesnej podejmującej tematy bliskie człowiekowi XXI wieku. W książce znalazło się 221 utworów 45 poetów – są to teksty zarówno debiutantów, jak i pisarzy mogących pochwalić się sporym dorobkiem literackim. Autorzy reprezentują różne pokolenia, wykonują różne zawody, pochodzą z różnych zakątków Polski, więc spojrzenie każdego z nich na otaczającą nas rzeczywistość jest inne i niepowtarzalne. Różnorodna jest również tematyka wierszy – mówią one o miłości i rozmaitych jej obliczach, opiewają piękno natury, ale też pokazują kruchość naszej egzystencji. Wiele z nich nawiązuje do chyba największego utrapienia ludzkości w roku 2020 – pandemii i związanych z nią ograniczeń wymuszających zmiany w zachowaniu i relacjach międzyludzkich. Pomimo swej odmienności wszystkie teksty opublikowane w antologii Poezja naszych dni (t. 1) składają się na portret świata, w którym żyjemy, gdzie problemy codzienności są równie ważne jak ponadczasowe uczucia i wartości.

62
Eлектронна книга

Fenomen daty

Joanna Zimowska

Fenomen daty to doskonały kryminał psychologiczny, którego Czytelnik nie tylko strona po stronie zbliża się do poznania odpowiedzi na pytanie „Kto zabił?”, ale również jest zapraszany do refleksji nad złożonym motywem zbrodni oraz kwestią winy – czy wina leży wyłącznie po stronie mordercy, czy odpowiedzialność ponoszą również ci, którzy w porę nie dostrzegli niepokojących sygnałów wysyłanych przez zabójcę. Małgorzata Derch zostaje bestialsko zamordowana tuż przed swoim ślubem. Ze znalezionego w pokoju kobiety listu wynika, że jej śmierć miała być zemstą na jej narzeczonym Michale, który przed poznaniem Gosi bezwzględnie bawił się uczuciami zakochanych w nim kobiet. Kto stoi za tą potworną zbrodnią? Któraś z opuszczonych rywalek, prowadząca dochodzenie policjantka Joanna – kiedyś sama porzucona przez Michała przed ołtarzem, a może sam Michał, który zrozumiał, że Gosia nie do końca jest tą osobą, za którą się podawała?

63
Eлектронна книга

Obserwatorzy

Krzysztof Kuźniewski

III wojna światowa zdziesiątkowała populację ludzi na całym globie. Rząd centralny, złożony z połączonych rządów wszystkich krajów, postanawia już nigdy więcej nie dopuścić do planetarnego konfliktu. Wtedy pojawiają się Obserwatorzy – przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji, bezwzględne istoty zainteresowane wyłącznie zachowaniem biologicznego życia na Ziemi. Ich obecność skłania rządzących do wprowadzenia totalitarnego nadzoru, który ma utrzymać w ryzach zbuntowane ich zdaniem społeczeństwa. Eksperymenty genetyczne, technologiczna inwigilacja, zastąpienie człowieka przez maszyny – przeciwko temu wszystkiemu buntuje się Artur, konstruktor dronów, który nagle staje się członkiem podziemnego ruchu prowadzącego walkę z tyranami i maszynami. „Obserwatorzy” Krzysztofa Kuźniewskiego to dystopijna opowieść o świecie z przyszłości, przypominająca koszmar opisany przez George’a Orwella i Aldousa Huxleya. Tylko od nas zależy, czy będziemy musieli w nim żyć.

64
Eлектронна книга

Dziwny Dziadek

Izabela Narkun-Kletz

Niby zwykła i krótka, ale tak naprawdę niezwykła i pełna treści opowieść o dziadku... o dziwnym dziadku... Ale czy na pewno dziwnym…? „Dziwny Dziadek” autorstwa Izabeli Narkun-Kletz to z pozoru prosta historia o dziadku i jego wnuku, któremu dziadek towarzyszy w poznawaniu świata. Z pozoru... bowiem pod płaszczykiem zwyczajnej opowieści kryje się głęboka treść o ochronie ukochanego wnuka przed bólem, chorobą i niebezpieczeństwem. Swoją postawą „dziwny dziadek” pokazuje również wnukowi, co jest w życiu ważne i jak to życie przeżyć. Choć prosta, to głęboka, choć krótka, to dająca wiele do myślenia, choć zwykła, to zupełnie niezwykła...  Taka właśnie jest historia o dziwnym dziadku...  Dziadku, którego każdy chciałby mieć.

65
Eлектронна книга

Linia życia

Katarzyna Przybyła

Poezja to subiektywność zaklęta w słowa i ekspresja uczuć. Wszystko to znajdziemy w Linii życia, uniwersalnej opowieści o człowieku - myślącym, wrażliwym, otwartym na świat, poszukującym czegoś, co niewyrażalne, ukryte w półcieniach. Ale poezja Katarzyny Przybyły to coś więcej niż liryka osobista, z którą możemy się zapoznać, a później odłożyć na półkę. Wiersze są poświęcone najważniejszym tematom, z którymi dziś się zmagamy. Samotność, wojna, ekologiczna zagłada planety, wymieranie gatunków, widmo głodu i totalnej inwigilacji - poeci rzadko o tym piszą, a jeśli już, to mało subtelnie, z moralizatorskim zacięciem. Autorka zaproponowała nam coś innego: delikatną, a jednocześnie pełną mocy opowieść o tym, co zrobić, by żyło nam się lepiej - teraz i w przyszłości.

66
Eлектронна книга

Dziewczynka i kryształowe pantofelki

Teresa Korecka

Ukrytymi w leśnych zakamarkach ścieżkami dzielnie maszeruje mała dziewczynka. W rączce trzyma koszyczek z tajemniczą zawartością. Tuż za nią podąża Cień, który wcale nie należy do niej. Dokąd zmierza mała bohaterka? Czy uda jej się dotrzeć do celu? Do kogo należy Cień i czy warto liczyć na przyjaciół? Dowiecie się tego, czytając tę pięknie ilustrowaną książeczkę. Dziewczynka i kryształowe pantofelki to urocza, napisana wierszem bajeczka, ukazująca dzieciom moc przyjaźni, bliskości, wsparcia kochających nas osób, dzięki którym możemy stawić czoła najstraszniejszym lękom.

67
Eлектронна книга

Mieszkanki Socjalistycznego Klasztoru

Ewa Skopińska-Różewska

Lekka, zabawna i ciekawa opowieść o czasach mało znanych i prawie zapomnianych. Lata 50. ubiegłego wieku były dla wielu latami trudnymi, smutnymi i bardziej godnymi zapomnienia niż zapamiętania. Dla żyjących w nich młodych ludzi były to jednak najlepsze lata ich młodości, pierwszych miłości i prawdziwych przygód. O tym jaka ta młodość w tych latach była doskonale mówi powieść Ewy Skopińskiej-Różewskiej, Mieszkanki Socjalistycznego Klasztoru. Wspomnienia trzech młodziutkich studentek medycyny, spisane ręcznie w połowie XX wieku, odkopane wśród pożółkłych, pamiętających tamte czasy papierów, przepisane podczas trwającej na świecie pandemii i wydane właśnie w formie książki, w wesoły sposób opisują te niewesołe lata. Codzienne życie w akademiku, stresujące sesje egzaminacyjne, szalone studenckie imprezy i niezapomniane wakacyjne wyprawy, które przeżywają główne bohaterki pokazują, że młodość – bez względu na czasy, w których przyszło jej rozkwitać – rządzi się swoimi prawami.

68
Eлектронна книга

Kocie szlaki

Jarocka Krystyna

Opowiadania Krystyny Jarockiej to fascynująca lektura, ukazująca prawdziwą naturę człowieka - bez upiększania, bez maski. Opisane w książce historie pokazują prawdę o nas samych; nie uciekają od problemów, z którymi się zmagamy, wprost przeciwnie - próbują się zmierzyć z wszystkimi naszymi lękami i kryzysami. To historie, z którymi się utożsamiamy; w bohaterach "Kocich szlaków" możemy przeglądać się jak w lustrze. Choć prawda o nas samych nie zawsze jest dla nas wygodna.

69
Eлектронна книга

Pory roku

Katarzyna Przybyła

Czy poezja wciąż ma dla nas wartość? Czy w świecie wypełnionym prozą codzienności wiersze są w stanie dać nam coś więcej niż tylko chwilową przyjemność z lektury? Książka Katarzyny Przybyły okazuje się być wnikliwym zapisem uważnej obserwacji rzeczywistości, autorka skupia uwagę na drobiazgach, których piękno tak często nam umyka. A wystarczy zatrzymać się na moment, by zacząć widzieć, czuć, dostrzegać i myśleć. "Pory roku" to filozoficzna refleksja o uczuciach, wrażeniach i emocjach, których źródłem jest drugi człowiek. Ale istotną rolę w poetyckim uniwersum Katarzyny Przybyty gra także natura - przestrzeń nieskażonych wartości, do których zawsze mamy ochotę wracać. Skorzystajmy więc z poetyckiego zaproszenia do krainy uśmiechu - uśmiechu subtelnego, lirycznego, wypełnionego nadzieją na lepsze jutro.

70
Eлектронна книга

Ponadnaturalne

Fabian Kobiałka

Kim jest Fabian Kobiałka? Autorem? Bohaterem? A może jednym i drugim? Jeśli jest Autorem tej książki, to ma ponadnaturalny talent do pisania, co w przyszłości zapewne zaowocuje wielkim uznaniem i jeszcze większą popularnością. Jeśli jest Bohaterem tej historii, to dzięki jego ponadnaturalnym zdolnościom możemy czuć się bezpieczni, obroni nas bowiem przed wilkołakami, smokami i innymi niebezpiecznymi istotami. Jeśli natomiast jest i Autorem, i Bohaterem tej powieści, to nie pozostaje nam nic innego, jak zagłębić się w jego ponadnaturalną historię, która wciągnie nas swoją wartką akcją i opisami niesamowitych zdarzeń, jakie przytrafiły się dwóm odważnym nastolatkom. Fabian i Konrad to dwóch młodych chłopaków, których dotychczasowe, stosunkowo zwyczajne życie diametralnie się zmienia, gdy po jednej ze swoich wypraw odkrywają ponadnaturalne zdolności drzemiące w Fabianie. Co więcej, okazuje się, że młodzieniec musi zmierzyć się ze stadem niebezpiecznych istot, którym przewodzi „alfa”. Czy uda mu się opanować niezwykłe umiejętności, pokonać wrogów i pozostać przy tym... człowiekiem? Tego dowiemy się z powieści „Ponadnaturalne” autorstwa bardzo młodego, ale i bardzo utalentowanego pisarza – Fabiana Kobiałki.

71
Eлектронна книга

Bajeczki kuchareczki

Krystyna Raszka

Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia? Zaserwować mu coś naprawdę smacznego, kolorowego, przygotowanego z naturalnych składników. A przy okazji przeczytać „Bajeczki kuchareczki” – zabawną i kształcącą opowieść o surówkach, sałatkach, naleśnikach i nieziemskich lodach truskawkowych podawanych z laską wonnej wanilii, włoskim serkiem i śmietanką od polskiej krowy. Wszystko zdrowe, smakowite, przyrządzone z dodatkiem rymów i pięknych barwnych rysunków, dzięki którym chce się nie tylko czytać, ale i gotować. Bo w tej książeczce najważniejsze jest gotowanie – czynność, którą wykonywać mogą i dorośli, i dzieci. Najlepiej oczywiście razem!

72
Eлектронна книга

Nikt

Jaans

Ta historia miłości, podobnie jak wiele innych, zaczęła się od trywialnego „dzień dobry”. Zetknięcia się dwojga nieznajomych ludzi, którzy w konkretnym momencie swojego życia są sobie potrzebni. Z obcych stają się najbliższymi, mimo że nigdy się nie spotkali. Dla jednej ze stron znajomość staje się swoistą obsesją napędzaną przez kolejne sny erotyczne i projekcje wspólnego życia. Czy bohaterowi uda się zrealizować swoją wizję miłości idealnej i totalnej? „Nikt” jest dziennikiem osobistym mężczyzny zakochanego, ogarniętego miłością nieznającą granic, targanego przez emocje. Mocno erotyczna w swoim przekazie, skupiona na seksie jako akcie fizycznej przyjemności, a także jako chwili, w której dwoje staje się jednym, kompletnym bytem.