Wydawca: Muchomor
Muchomor od 13 lat wydaje książki dla dzieci dbając o wysoki poziom artystyczny, literacki i edytorski. Współpracujemy z najlepszymi autorami, ilustratorami i grafikami, a nasze książki otrzymują najwyższe wyróżnienia (Bologna Ragazzi Award, Złote Jabłko, Ksiązka Roku IBBY). Udało się nam wydać niepublikowany dotychczas tekst profesora Leszka Kołakowskiego „Debata królika z Dudkiem o Sprawiedliwości” (nominowany do nagrody IBBY) a także ocenzurowana bajkę którą profesor pisał dla córki „Kto z Was chciałby rozweselić Wesołego Nosorożca” (wyróżnienie w konkursie IBBY). Jako pierwsze wprowadziłyśmy na rynek książki dla dzieci o filozofii. „Bajki Filozoficzne” Michela Piquemala z ilustracjami Agnieszki Malmon zostały wpisane przez Fundacje Cała Polska Czyta Dzieciom do kanonu literatury dziecięcej. Zgodnie z zasadą „Uczyć bawiąc” stawiamy na edukację od najmłodszych lat. „ PKP czyli Poczet Królów Polskich” Grzegorza Wasowskiego (tekst) i Bohdana Butenki (ilustracje i opracowanie graficzne) to dowcipnie wierszowana historia Polski. Otrzymała Nagrodę Główną w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, organizowanym przez Muzeum Książki Dziecięcej i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Dla szkół podstawowych proponujemy serię biograficzną. „Trylogia Gdańska” pióra znanej gdańskiej autorki Anny Czerwińskiej-Rydel z ilustracjami Agaty Dudek przywołuje postacie znanych Gdańszczan: Jana Heweliusza, Daniela Fahrenheita i Artura Schopehauera. Opowieść „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” otrzymała prestiżową nagrodę Książka Roku 2011 w konkursie IBBY (nagroda została przyznana w kategorii ilustracja). „Halicz” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel z ilustracjami Ewy Poklewskiej oraz „Mały Powstaniec” Szymona Sławińskiego z ilustracjami Doroty Łoskot- Cichockiej to niezwykłe historie młodych powstańców warszawskich. Zostały opowiedziane na podstawie wspomnień bohaterów. Książki są bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami z czasów Powstania Warszawskiego. (wydane przy współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego). „Solidarność 1980-86” Szymona Sławińskiego to zapis historii dwojga opozycjonistów Konrada Bielińskiego i Ewy Kulik. Dzięki nim młodzież poznaje czas Solidarności i stanu wojennego. Od 10 lat niezmiennie proponujemy wysmakowane bajki dla najmłodszych. Wiele z nich otrzymało prestiżowe nagrody. „Historyjki o Alicji która zawsze wpadała w kłopoty” Gianniego Rodariego z z ilustracjami Pawła Pawlaka (Ksiązka roku 2003 w konkursie IBBY) przetłumaczył znakomity tłumacz poeta i dziennikarz Jarosław Mikołajewski, a tłumaczenie zostało wpisane na listę im. Jana Chrystiana Andersena. „Jajuńciek” Pawła Pawlaka zyskał uznanie jury podczas Biennale Ilustracji w Bratysławie i zdobył Złote Jabłko. Słoniątko Adama Jaromira z ilustracjami Gabrieli Cichowskiej otrzymało wyróżnienie na Bologna Ragazzi Award. Kilka naszych tytułów doczekało się edycji we Francji, Austrii Niemczech a nawet w RPA.
1
Ebook

Alfabet polski

Anna Skowrońska

Od Althamera i Andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami

2
Ebook

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

Katarzyna Radziwiłł

Do zdobycia nagrody Nobla możesz zacząć się przygotowywać już od najmłodszych lat! Książka Katarzyny Radziwiłł Jak zdobyć Nagrodę Nobla? w przystępny sposób wyjaśnia, za co można zdobyć tytułowe wyróżnienie. Odpowiada na pytania, kto może zgłosić kandydata, co to znaczy „laureat” i jak w ogóle wygląda nagroda ufundowana przez Alfreda Nobla.  Składa się ze wstępu oraz sześciu części poświęconych poszczególnym kategoriom najsłynniejszej z nagród: Pokojowej Nagrodzie Nobla, literaturze, medycynie, fizyce, chemii i ekonomii. Autorka przytacza najważniejsze fakty dotyczące fundatora nagrody i historii jej przyznawania oraz przybliża sylwetki wybranych noblistów, wśród których znajdziemy między innymi Martina Luthera Kinga, Dalajlamę, Ernesta  Hemingwaya, Wisławę Szymborską, Marię Skłodowską Curie, Alexandra Fleminga, Wilhelma Röntgena, Linusa Paulinga czy Amartyę Sen’a. Jak zdobyć Nagrodę Nobla to książka – ciekawa, mądra, ale i zabawna, estetycznie kojąca. To pozycja ukazująca naukę w jej prawdziwym obliczu – jako przygodę i pasję. Ta pozycja uczy ufności we własne siły i pokazuje, że wielkość zależy tylko od nas samych.