Verleger: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
81
E-book

Excel 2013 PL. Ćwiczenia zaawansowane

Krzysztof Masłowski

Zaprzyjaźnij się z Excelem, a pomoże Ci zoptymalizować Twoją pracę! Dlaczego Excel źle interpretuje Twoje dane? Gdzie szukać prostych rozwiązań i przydatnych narzędzi? Jak przygotować najwygodniejszy dla siebie „warsztat pracy”? Zapewne wiele razy słyszałeś o tym, że Excel to najczęściej używany program biurowy na świecie i potrafi niemalże wszystko. Jednak samodzielne zgłębienie jego możliwości jest czasochłonne, a przecież nie wszystkie z nich będą Ci potrzebne. Jeśli już znasz trochę ten program i potrafisz użyć go do prostych obliczeń, nadeszła pora na ćwiczenia zaawansowane! W tej książce znajdziesz mnóstwo informacji, które przydadzą Ci się w codziennej pracy i uchronią Cię przed wpadnięciem w pułapki wynikające z niedostatecznej wiedzy o mechanizmach działania programu. Dowiesz się, dlaczego dane wpisywane do komórki mogą przekształcić się w coś innego (i jak temu zapobiec), jak manipulować zawartością arkusza i jak ją formatować. Odkryjesz tajemnice tabel, formuł, funkcji i wykresów, liźniesz nieco analizy danych i nauczysz się zabezpieczać te dane przed przypadkowym usunięciem lub wpadnięciem w niepowołane ręce. Ćwicz i ucz się, a oszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów! Kłopoty z wprowadzaniem danych Manipulowanie zawartością arkusza Formatowanie Zabezpieczenia Tabele Formuły Nazwy Wykresy Szukaj wyniku, Solver i scenariusze Elementy analizy danych Własny warsztat pracy Excel — cokolwiek liczysz, możesz zrobić to szybciej!

82
E-book

ABC sam składam komputer. Wydanie IV

Bartosz Danowski, Andrzej Pyrchla

Czasy, w których musieliśmy samodzielnie składać komputery, niewątpliwie dawno odeszły już w przeszłość. Dziś możemy po prostu wybrać się do jednego z wielu sklepów komputerowych i zamówić w nim odpowiedni sprzęt. Do dyspozycji mamy też bogatą ofertę gotowych modeli, wśród których bez problemu powinniśmy znaleźć komputer najlepiej pasujący do naszych wymagań. Gorzej, gdy poszukujemy sprzętu nietypowego, nigdzie nie możemy znaleźć interesującego nas zestawu lub złożenie komputera naszych marzeń okazuje się dziwnie drogie. Jeszcze gorzej, gdy chcemy samodzielnie poskładać sprzęt w oparciu o elementy, którymi już dysponujemy. Wtedy przydałaby się szczegółowa instrukcja lub dobry przewodnik, który poprowadziłby nas za rękę i pomógł uniknąć nierzadko dość kosztownych błędów. Przewodnikiem takim jest "ABC sam składam komputer. Wydanie IV "— nowa edycja popularnej książki, dzięki której już kilkadziesiąt tysięcy użytkowników szybko poskładało komputery ku dużej satysfakcji własnej. Dzięki niej poznasz architekturę współczesnych komputerów osobistych, a także dowiesz się, jakie elementy są w nich wykorzystywane i jak zabrać się do pracy we właściwy sposób. Instalacja i konfiguracja sprzętu przestanie być dla Ciebie tematem tabu, a potencjalne problemy nie będą już wydawać się barierami nie do pokonania. Lektura wprowadzi Cię również w zagadnienia optymalizacji pracy komputera i instalowania najnowszej wersji systemu Windows. Wszystko to bez zbędnej i odstraszającej nowomowy technicznej, za to z mnóstwem praktycznych wskazówek i prostymi wyjaśnieniami najważniejszych kwestii. Prezentacja nowoczesnych platform komputerowych Wybór i zakup najlepszych komponentów Przygotowanie warsztatu pracy Montaż elementów wewnętrznych i niezbędnego okablowania Podłączanie urządzeń peryferyjnych Rozwiązywanie typowych problemów Konfiguracja ustawień BIOS-u Przygotowanie i instalacja systemu operacyjnego Optymalizacja pracy komputera Samodzielnie złóż swój komputer — to naprawdę nic trudnego!

83
E-book

40 algorytmów, które powinien znać każdy programista. Nauka implementacji algorytmów w Pythonie

Imran Ahmad

Wiedza o algorytmach jest niezbędna każdemu, kto rozwiązuje problemy programistyczne. Algorytmy są również ważne w teorii i praktyce obliczeń. Każdy programista powinien znać możliwie szeroki ich zakres. Powinien też umieć z nich korzystać przy rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, w tym przy projektowaniu algorytmów, ich modyfikacji i implementacji. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się sztuczną inteligencją, zabezpieczaniem systemów informatycznych lub inżynierią danych, musisz dobrze zrozumieć, czym właściwie są i jak działają algorytmy. Ta książka jest praktycznym wprowadzeniem do algorytmów i ich zastosowania. Znalazły się w niej podstawowe informacje i pojęcia dotyczące algorytmów, ich działania, a także ograniczeń, jakim podlegają. Opisano też techniki ich projektowania z uwzględnieniem wymagań dotyczących struktur danych. Zaprezentowano klasyczne algorytmy sortowania i wyszukiwania, algorytmy grafowe, jak również wiele zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją: algorytmy uczenia maszynowego, sieci neuronowych i przetwarzania języka naturalnego. Ważną częścią publikacji są rozdziały poświęcone przetwarzaniu danych i kryptografii oraz algorytmom powiązanym z tymi zagadnieniami. Wartościowym podsumowaniem prezentowanych treści jest omówienie technik pracy z problemami NP-trudnymi. W książce między innymi: struktury danych i algorytmy w bibliotekach Pythona algorytm grafowy służący do wykrywania oszustw w procesie analizy sieciowej przewidywanie pogody przy użyciu algorytmów uczenia nadzorowanego rozpoznawanie obrazu za pomocą syjamskich sieci neuronowych tworzenie systemu rekomendacji filmów szyfrowanie symetryczne i asymetryczne podczas wdrażania modelu uczenia maszynowego Oto algorytm: poznaj, zaimplementuj, zastosuj!

84
E-book

Deep Learning. Receptury

Douwe Osinga

Pomysł, by komputery wykorzystywać do generowania inteligentnych rozwiązań, narodził się w zamierzchłych dla informatyki czasach, mniej więcej w połowie XX wieku. Bardzo długo jednak idea ta - z powodu ograniczeń technologicznych - nie mogła wyjść poza rozważania teoretyczne. Dziś osoby zainteresowane uczeniem głębokim są w komfortowej sytuacji: mogą korzystać z ogólnie dostępnych frameworków uczenia głębokiego, sięgać po ogromne zbiory danych, a ponadto wyniki tego rodzaju badań znalazły się w centrum zainteresowania biznesu. Okazuje się, że nawet bez szczególnego przygotowania teoretycznego można budować i udoskonalać potężne modele sieci neuronowych oraz uczenia głębokiego i wdrażać je w konkretnych sytuacjach. Dzięki tej książce, nawet jeśli nie posiadasz zaawansowanej wiedzy o uczeniu głębokim (oryg. deep learning), zaczniesz szybko tworzyć rozwiązania z tego zakresu. Zamieszczone tu receptury pozwolą Ci sprawnie zaznajomić się z takimi zastosowaniami uczenia głębokiego jak klasyfikacja, generowanie tekstów, obrazów i muzyki. Cennym elementem książki są informacje o rozwiązywaniu problemów z sieciami neuronowymi - testowanie sieci wciąż jest trudnym zagadnieniem. Ponadto znalazły się w niej porady dotyczące pozyskiwania danych niezbędnych do trenowania sieci, a także receptury, dzięki którym łatwiej zacząć użytkować modele w środowiskach produkcyjnych. Z tej książki dowiesz się, jak: tworzyć użyteczne aplikacje, które docenią użytkownicy obliczać podobieństwo tekstów wizualizować wewnętrzny stan systemu sztucznej inteligencji napisać usługę odwrotnego wyszukiwania obrazów za pomocą wyuczonych sieci wykorzystać sieci GAN, autoenkodery i LSTM do generowania ikon wykrywać style w utworach muzycznych Uczenie głębokie - rzecz dla kreatywnych filozofów z myszą w dłoni!

85
E-book

English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko

Beata Błaszczyk

Poszerz zasób słownictwa z branży IT i naucz się poprawnie je wykorzystywać! Obecnie język angielski jest nieodłącznym elementem świata IT. Większość producentów oprogramowania oraz twórców metodyk i standardów w branży IT udostępnia materiały wyłącznie w tym języku. Ponadto wiele projektów informatycznych jest realizowanych we współpracy z ekspertami pochodzącymi z różnych krajów. Komunikacja odbywa się wówczas przeważnie także w języku angielskim. Jeśli więc jesteś specjalistą z branży IT, funkcjonującym na co dzień w środowisku anglojęzycznym, możesz z kolei nie czuć się w pełni swobodnie wypowiadając się w tym języku w każdym obszarze tak szerokiej dziedziny wiedzy. Jeśli chcesz zatem: poznać lub poszerzyć specjalistyczne słownictwo stosowane na co dzień w branży IT, nauczyć się poprawnie je wykorzystywać i profesjonalnie wypowiadać się podczas spotkań, konferencji branżowych i codziennej pracy z klientem, zrozumieć zaawansowane reguły gramatyczne lub odświeżyć wiedzę na ten temat, by zabłysnąć podczas formalnych spotkań lub jako autor profesjonalnej dokumentacji w języku angielskim, zacząć posługiwać się prawidłowymi polskimi terminami zamiast kalkami językowymi, Koniecznie sięgnij po tę książkę! Znajdziesz tu profesjonalne angielskie teksty dotyczące różnych obszarów IT: baz danych, big data, sieci komputerowych, metod wytwarzania oprogramowania i wielu innych. Każdy z nich został opatrzony słowniczkiem zawierającym tłumaczenia na język polski zarówno terminów specjalistycznych, jak i tych z języka ogólnego. Ponadto w każdym rozdziale omówione zostały różne zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami ich zastosowania w języku informatyki. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz ćwiczenia, które pomogą Ci utrwalić poznane słownictwo i reguły gramatyczne. Dzięki temu opanujesz najważniejsze pojęcia, odkryjesz, w jakich kontekstach występują, i zaczniesz stosować je w praktyce. What is Information Technology? Databases How well do you know your computer? Computer networks What's so big about big data? Business Intelligence Data mining Software licensing Software development methodologies The Internet and the World Wide Web Data governance Software testing Revise and expand Your knowledge!

86
E-book

Bezpieczeństwo kontenerów w DevOps. Zabezpieczanie i monitorowanie kontenerów Docker

Jose Manuel Ortega Candel

DevOps jest innowacyjną metodyką prowadzenia projektów, w której wyjątkowe znaczenie ma integracja zespołów programistów i administratorów systemów. Taki sposób rozwijania aplikacji wydaje się szczególnie atrakcyjny w odniesieniu do aplikacji kontenerowych. Technologia kontenerów i orkiestracji jest uważana za bardzo nowoczesną, jednak nawet w przypadku kontenerów Docker i klastrów Kubernetes kwestii bezpieczeństwa nie wolno lekceważyć. Podobnie jak w innych aplikacjach, zabezpieczanie zaczyna się podczas projektowania. O czym więc powinny pamiętać zespoły pracujące zgodnie z DevOps, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich kontenerów? W tej książce pokazano związek między metodyką DevOps a praktyką dotyczącą kontenerów Docker i klastrów Kubernetes z perspektywy bezpieczeństwa, monitoringu i zarządzania. Przedstawiono dobre praktyki tworzenia obrazów kontenerów Docker, a także zasady bezpieczeństwa hostów, na których są uruchamiane kontenery, i wszystkich komponentów. Poruszono takie zagadnienia jak statyczna analiza zagrożeń obrazów Docker, podpisywanie obrazów za pomocą Docker Content Trust oraz umieszczanie ich w rejestrze Docker. Opisano też techniki zabezpieczania platformy Kubernetes. Ponadto znalazł się tutaj opis narzędzi do zarządzania kontenerami i aplikacjami, jak również monitorowania aplikacji kontenerowych i tworzenia sieci w platformie Docker. Najciekawsze zagadnienia: gruntowne wprowadzenie do metodyki DevOps czym są platformy kontenerowe: Docker, Kubernetes, Swarm, OpenShift zagrożenia kontenerów i obrazów narzędzia do audytu bezpieczeństwa i zabezpieczania aplikacji kontenerowych zarządzanie kontenerami i ich monitorowanie za pomocą narzędzi: cAdvisor, Sysdig, Portainer i Rancher Niezawodność DevOps to także bezpieczne wdrażanie kontenerów Docker!

87
E-book

Bitcoin. Wszystko, co musisz wiedzieć o programowaniu z użyciem otwartego łańcucha bloków. Wydanie III

Andreas Antonopoulos, David Harding

W świecie finansów nic nie wywołało takiego poruszenia jak pojawienie się bitcoina. Wprowadzony w 2009 roku, stał się pierwszą zdecentralizowaną cyfrową walutą, co położyło podwaliny pod rynek wart miliardy dolarów. Dodatkowo ujawnił potencjał technologii blockchain, która stanowi fundament kryptowalut. Ogrom możliwości, jakie oferuje bitcoin, sprawia, że znajduje on zastosowanie w licznych branżach. Aby móc w pełni korzystać z jego zalet, należy dokładnie zrozumieć zasady, na których się opiera. To podstawowe źródło technicznej wiedzy o bitcoinie. Żadna inna pozycja nie jest tak wyczerpująca ani aktualna! Olaoluwa Osuntokun, Lightning Labs To trzecie, uzupełnione i zaktualizowane wydanie cenionego przewodnika dla każdego, kto chce dołączyć do świata bitcoina, zwanego "internetem pieniędzy". Znajdziesz tu wszelkie kluczowe informacje, podane w jasny, zrozumiały sposób i poparte rzeczywistymi przykładami. Dołączone fragmenty kodu świetnie ilustrują kluczowe koncepcje. To wydanie zawiera mnóstwo najnowszych informacji, w tym opis struktury transakcji, MAST, P2C, wielopodpisów bezskryptowych, a także mechanizmów Taproot i Tapscript. Dzięki lekturze zrozumiesz też tematykę bloków kompaktowych, łańcucha bloków signet, BIP8 i szybkich rozpraw. W książce: solidne podstawy bitcoina i łańcucha bloków techniczne aspekty bitcoina i waluty kryptograficznej sieć bitcoina, architektura P2P, cykl życia transakcji i kwestie bezpieczeństwa najnowsze rozwiązania, w tym Taproot, Tapscript, podpisy Schnorra opis nowych, zaawansowanych zastosowań bitcoina Zrozum, co się dzieje "pod maską" bitcoina i jak współdziałają poszczególne elementy tej technologii! Mark "Murch" Erhardt, Chaincode Labs

88
E-book

Programowanie w Linuksie. Ćwiczenia

Tomasz Rak, Katarzyna Kuźniar, Kazimierz Lal

Programowanie w Linuksie? To naprawdę proste! Poznaj języki programowania stosowane w systemie Linux Znajdź, zainstaluj i skonfiguruj niezbędne narzędzia programistyczne Naucz się tworzyć, kompilować i testować doskonałe aplikacje użytkowe Systemy należące do rodziny Linux zdobyły ogromną popularność jako stabilne, wydajne, bezpieczne i darmowe środowiska operacyjne zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i wielkich korporacji. Dziś środowiska te można spotkać już niemal wszędzie, a różne dystrybucje walczą o palmę pierwszeństwa i bez kompleksów konkurują z zamkniętymi komercyjnymi systemami, takimi jak MS Windows czy Mac OS X. Wzrostowi popularności Linuksa wśród "zwykłych" użytkowników towarzyszy oczywiście wzrost zapotrzebowania na oprogramowanie użytkowe, ponieważ nikt nie będzie chciał korzystać z systemu operacyjnego, jeśli nie będzie w stanie znaleźć odpowiednich dla siebie narzędzi pracy. Wielu programistów niechętnie odnosi się do tworzenia aplikacji działających pod Linuksem, ponieważ wydaje im się, że brak w nim odpowiednich narzędzi, system stawia im wyższe wymagania, a sam kod pisze się trudniej. Tymczasem Linux obsługuje się podobnie jak inne systemy, a możliwości, jakie proponuje, są naprawdę spore. "Programowanie w Linuksie. Ćwiczenia" to książka, która w praktyczny sposób prezentuje najbardziej popularne języki programowania w tym systemie oraz ich zastosowania. Pomaga też wyposażyć warsztat programisty w bezpłatne narzędzia i właściwie je skonfigurować. Informuje, jak rozpocząć tworzenie aplikacji i rozwinąć swoje umiejętności. Przegląd najpopularniejszych języków programowania w Linuksie Wybór, instalacja oraz konfiguracja narzędzi i środowisk programistycznych Konfiguracja i korzystanie z edytorów kodu oraz kompilatorów Wykrywanie i poprawianie błędów w programach Automatyzacja pracy programisty dzięki użyciu skryptów Tworzenie aplikacji graficznych, systemowych i sieciowych Programowanie wielowątkowe Generowanie i przetwarzanie plików w różnych formatach Odkryj moc drzemiącą w Linuksie! Naucz się w nim programować!