Verleger: Wydawnictwo
12153
E-book

Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture, No. 10 (2020)

Dorota Filipczak

Issue 10 (2020), entitled "Literature Goes Pop" and edited by the journal's editor-in-chief, Dorota Filipczak, revolves around the encounters between literary intertexts/conventions/genres and the visual/digital modes. Although the volume opens with a critical essay on Pamela Sue Anderson's philosophy, the next sixteen scholarly texts explore a wide range of topics demonstrating close ties between literature and widely understood pop culture: film, music videos, the blogosphere, biographies of iconic poets, the realm of cyberpunk, video games, and even memes, as demonstrated by the article on online humor responding to the global crisis caused by the COVID-19 pandemic. The next section, playfully named "Literar(t)y Matters," deals with the following subjects: sensorial aesthetics in modernist fiction, Hart Crane's and Yvor Winters's interactions with Emily Dickinson's poetic legacy, the cosmic sublime in Tracy K. Smith's Life on Mars, the depiction of racial issues in contemporary US in Claudia Rankine's Citizen. An American Lyric, the portrayal of 19th-century America in Frances Wright's works, Wallace Stevens's ties to philosophy, a morphogenetic perspective on intertextuality, Thomas William Robertson's well-made plays, and wartime propaganda and gender in Ahmad Mahmoud's The Scorched Earth.

12154
Hörbuch

Ezoteryka dla rozważnych. Ale romantyczni też mogą przeczytać

Katarzyna Południak

Nawet największy sceptyk przyzna, że przynajmniej raz przeczytał horoskop. A do wróżek i wróżbitów ustawiają się kolejki bardzo racjonalnych klientów. Co nam daje łączenie naszego życia z ruchem gwiazd na niebie? Dobre pytanie. W sam raz na książkę.

12155
E-book

MYŚL JOIHNA HENRYEGO NEWMANA

JEAN HONORE

Książka Myśl Johna Henry'ego Newmana autorstwa kardynała Jeana Honore - wybitnego znawcy dorobku intelektualnego angielskiego konwertyty - w tłumaczeniu Czesława Mazurka przystępnie przybliża istotę myśli Newmana. Autor zaprasza czytelnika do zapoznania się z postacią anglikanina, który został katolickim kardynałem, i jego nauką, ostatecznie prowadzącą do mistycznego zjednoczenia z Bogiem i głoszącą, że największym zagrożeniem dla sumienia jest relatywizm myślowy, według którego wartości poznawcze, etyczne, estetyczne oraz związane z nimi normy i oceny są względne.

12156
E-book

Komunikacja urzędowa na Górnym Śląsku w okresie XVI-XVIII wieku. Ujęcie dyskursologiczne

Mirosława Siuciak

Monografia przedstawia ważny etap kształtowania się wzorców polskiej komunikacji urzędowej. Materiałem badawczym są zbiory kancelaryjne powstałe na Górnym Śląsku w okresie XVI-XVIII wieku w kilku miejscowościach podlegających europejskiemu prawu miejskiemu. Ze względu na szerokie kompetencje lokalnych urzędów zachowane dokumenty realizują dwa typy dyskursu: kancelaryjny (regulujący stosunki prawno-społeczne i własnościowe między mieszkańcami) oraz sądowy (związany z rozsądzaniem sporów i zapewnianiem porządku publicznego). Charakterystyka obydwu dyskursów wiąże się z opisem typowych dla nich funkcji pragmatycznych, kategorii tekstowych oraz gatunków wypowiedzi utrwalonych w formie pisanej.

12157
E-book

Pomarlisko

Patryk Jurek

Czy kiedykolwiek byliście ciekawi, co się dzieje w ciemnych zakamarkach instytucji zdrowia publicznego? Paweł jest spokojnym, bardzo samotnym czterdziestolatkiem. Pracuje w szpitalnej kostnicy, gdzie myje ciała i przygotowuje je do pochówku. Ale zwłoki to też świetny biznes i nasz bohater nieoczekiwanie odnajduje się w roli hieny cmentarnej. Wykopuje nieboszczyków z grobów i dostarcza ich do prosektoriów uczelni medycznych. Proceder kwitnie do czasu, gdy jedna z trumien okazuje się pusta, a na scenę wkracza policja. W tle pojawia się także pewna kobieta, która również skrywa mroczną tajemnicę. Paweł ma poczucie narastającego odrealnienia: znajomi go nie poznają, zawodzi go pamięć. Coraz słabiej ufa swoim zmysłom. A osoby, które mogą mu pomóc zrozumieć, co się z nim dzieje, giną jedna po drugiej Thriller psychologiczny o brudnych tajemnicach pewnego szpitala oraz chorej miłości, napisany przez wielokrotnie nagradzanego reżysera i scenarzystę.

12158
E-book

Mocarstwo z przypadku. Nadchodząca era amerykańskiej dominacji i nieładu światowego

Peter Zeihan

Świat dzieli się na nowo - czy czeka nas nieuchronna deglobalizacja? Pod koniec II wojny światowej Stany Zjednoczone wykonały odważny strategiczny gambit, który zmienił oblicze świata. Imperia zostały zastąpione globalnym systemem gospodarczym, którego strzegła amerykańska marynarka wojenna. Po raz pierwszy w historii wszystkie oceany stały się bezpieczne, a rynki i zasoby dostępne dla wszystkich. Dawni wrogowi stali się partnerami. Mylimy się jednak, sądząc, że ten stan jest normalny. Żyjemy w sztucznie wykreowanym świecie, którego czas jest już policzony. W swojej książce Mocarstwo z przypadku Peter Zeihan analizuje, w jaki sposób uwarunkowania geograficzne sprawią, że amerykańskie zaangażowanie w wolny handel będzie maleć; jak starzenie się populacji wpłynie na rynki; i dlaczego wbrew wszelkim przeciwnościom to właśnie ciągle nienasycona gospodarka amerykańska jako jedyna spośród rozwiniętych krajów szybko zbliża się do osiągnięcia niezależności energetycznej. Wszystkie te czynniki wywrócą globalny system i zaprowadzą nowy (nie)ład, w którym geografia będzie miała większe znaczenie niż kiedykolwiek.

12159
Hörbuch

Nauka z audiobooka. Konrad Wallenrod - lektura z opracowaniem

Adam Mickiewicz

Audiobook Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza w opracowaniu Baby od polskiego to przystępne i szczegółowe omówienie tej romantycznej powieści poetyckiej. Zawiera fragmenty tekstu oraz analizę kluczowych motywów, takich jak konflikt moralny, poświęcenie dla ojczyzny i walka z wrogiem podstępem. Audiobook ułatwia zrozumienie przesłania utworu i jego miejsca w literaturze romantycznej, szczególnie w kontekście historycznym. To doskonała pomoc w przygotowaniach do sprawdzianów i matury!

12160
E-book

ŻYCIE MARYI W WYMIARZE CNÓT A ŻYCIE CHRZEŚCIJAŃSKIE NA PODSTAWIE

KS. S. FIUK

Wstęp Kwestia wiary zawsze była i nadal jest aktualna w dziejach ludzkości. Pojęcie to próbowano zdefiniować na różne sposoby, ale w niniejszej pracy trudno się zdecydować na wybór jednoznacznej, pełnej i przekonującej definicji, ponieważ z jednej strony wiara należy do wartości nadprzyrodzonych, z drugiej - stanowi swoistego rodzaju misterium. Jednocześnie jest niezwykle ważnym elementem zarówno w życiu jednostki, jak i całych społeczeństw. Prowadząc rozważania o wierze, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na aspekt czci, jaką całe społeczeństwa od wielu pokoleń oddają Maryi, Matce naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Ten właśnie aspekt jest główną osią tematyczną dzieła Franciszka Ariasa.