Verleger: Oficyna 4eM
Myśli, słowa, książki. Podstawą jest pasja do czytania. Pasja wyniesiona z domu, pasja wciąż kultywowana, pasja, którą chcemy zarażać innych. W świecie w którym czyta się co raz mniej, potrzeba co raz więcej chęci, żeby do czytania się zabrać. A świat się otwiera, robi się coraz bardziej ciekawy i wciąż pisze nowe historie. I właśnie je chcemy pokazywać. Fakty, ludzie, świat, rady – to nasze serie wydawnicze. Żeby poznawać, żeby zrozumieć. Chcemy wydawać książki o nas, naszej współczesności, o Polsce i świecie.
9
E-book

Pilny na tropie. Tajemnica Canaletta

Adam Michejda

Powieść przygodowa dla młodzieży. Słynny redaktor Rafał Pilny powraca. Po rozwiązaniu zagadki „Skarbu Getta” reporter i jego młodzi pomocnicy prowadzą nowe śledztwo – muszą rozwikłać tajemnicę kradzieży z warszawskiego Zamku Królewskiego słynnego obrazu Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.  Razem z ekipą Pilnego tropem złodziei ruszamy do Włoch na najpiękniejszy wyścig świata - Mille Miglia. Nie zabraknie klasycznych samochodów, pięknych miejsc i niezwykłych uczestników imprezy. Zagubimy się na górzystych szlakach i popędzimy wraz z pościgiem wśród najpiękniejszych zabytków Rzymu. Nikt nie spodziewa się, dokąd zaprowadzi ich ta przygoda. Ależ ten Michejda opowiada! Narrację prowadzi jak sportową alfę romeo: błyskawiczny start, ostro na zakrętach, z triumfalnym rykiem wydechu na długiej prostej. Autor ani razu nie wypada z trasy, intryga jest klarowna od początku do końca. Gdy opowieść się kończy, zahipnotyzowany czytelnik sprawdza, czy przypadkiem nie ma czegoś więcej na następnej kartce… Wielki bonus dla młodego czytelnika to bogactwo informacji o sztuce, motoryzacji, historii i geografii Włoch oraz o barwnych sprawach współczesności. „Tajemnica Canaletta”, druga część cyklu „Pilny na tropie”, zachwyci fanów wcześniejszego „Skarbu getta”. Adam Michejda kontynuuje najlepsze tradycje powieści dla młodzieży. Mariusz Ziomecki, pisarz, dziennikarz

10
E-book

Wilczy gang i nowe historie Kazimierza Nóżki

Marcin Szumowski

Kolejna wyprawa w Bieszczady Marcina Szumowskiego To drugi, po beststllerowej „Niedźwiedzicy z Baligrodu”, tom bieszczadzkich opowieści. Tym razem motywem przewodnim książki są wilki. Odkrywamy ich zwyczaje, śledzimy pasjonujące przygody i przełomowe życiowe momenty. Unikalna relacja z życia zwierząt w Bieszczadach staje przed nami otworem. Spotykamy niedźwiedzie kradnące pszczelarzom miód, wilki jedzące jabłka, sprytne dziki, dostojne puszczyki i inne, małe i duże zwierzęta, których leśne życie widoczne jest tylko dla doświadczonych obserwatorów. Przewodnikiem autora jest Kazimierz Nóżka, najbardziej znany polski leśnik, który po bieszczadzkich lasach wędruje od tak dawna, że stał się skarbnicą niezwykłych górskich anegdot, historii z dreszczykiem, wzruszających opowieści. Tak jak w pierwszej częsci nie zabraknie też historii o ludziach, miejscach i bieszczadzkich zwyczajach Marcin Szumowski warszawiak, dziennikarz telewizji Polsat. Autor książki „Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki”. Laureat Nagrody im. Adama Loreta za 2019 r.. Twórca i prowadzący cyklu programów „Tajemnice Kniei”, „EkoPolska” oraz autor dokumentów, m.in. „Niedźwiedź Wojtek”, „Strach czai się w lesie”. Pasjonat przyrody. Zakochany w Bieszczadach i przyrodzie Karpat. Jest przekonany, że to miłość odwzajemniona.

11
E-book

Czart

Robert Kilen

Atak terrorystów na zamek w Lublinie. Zamach w podziemnej trasie turystycznej w Chełmie. Diabelskie tajemnice pałacu w Kozłówce. Polowanie na Czarta i gra służb specjalnych z Polski i Rosji. Najmocniejsza książka tej jesieni. 1944 rok. Sowieci wkraczają do majątku Zamoyskich w Kozłówce. Są tam świadkami makabrycznej śmierci polskich partyzantów. 2019 rok. Terroryści opanowują zamek w Lublinie i biorą zakładników. Czego tam szukają i na czyje zlecenie? Maks Keller, pracujący na zlecenie ABW, ma to wyjaśnić. Nie przypuszcza, że zmierzy się z kimś, kto, jak się wydaje, ma nadprzyrodzone moce. A rozwiązanie może tkwić w interpretacji wiersza Józefa Czechowicza, lubelskiego poety katastrofisty z czasów międzywojnia. Po co ktoś po tylu latach wraca do przeszłości? Rusza szaleńczy pościg za czymś, co może zmienić układ sił na świecie. Robert Kilen umiejętnie łączy historię Polski ze współczesną intrygą. Sprawnie bawi się konwencją thrillera po to, żeby wciągnąć czytelnika w rozwiązanie zagadki, a gdy ten myśli, że wszystko jest już jasne, następuje zwrot akcji.

12
E-book

Moja Legia. 23 lata za kulisami największego klubu w Polsce

Wojciech Hadaj

Ostro, prześmiewczo, subiektywnie. Kiedyś piłkarze byli dla niego nadludźmi, dzisiaj wręcz przeciwnie – są przepłacanymi przeciętniakami. Wojciech Hadaj, najbardziej kontrowersyjny spiker stadionowy w Polsce, odsłania kulisy piłkarskiego świata. „Moja Legia” to portret wielkiego klubu pisany przede wszystkim emocjami, a dopiero później chronologią zdarzeń i następujących po sobie trenerów i prezesów. To także „case study”, gdzie na przykładzie najbogatszego klubu w Polsce autor pochyla się nad stanem piłki nożnej, w Polsce i na świecie. Hadaj to bez wątpienia jedna z żywych legend klubu przy Łazienkowskiej. Człowiek, który poznał wewnętrzne życie drużyny od kuchni, a raczej szatni, jak mało kto. Zna jego najskrytsze sekrety, przemilczane historie i zamiecione pod dywan niewygodne fakty. W książce nie brakuje korytarzowych ploteczek, ekscesów i sekscesów czy wymierzanych przez autora razów bohaterom tej historii, czyli samym piłkarzom. Można dowiedzieć się, który z trenerów kazał kupić do gabinetu sejf, w którym chował swój „kosmicznie drogi” zegarek, czy też który z piłkarzy latał do Szczecina, by noc spędzić w kasynie, a kolejnego dnia stanąć na murawie przy Łazienkowskiej. Ale przede wszystkim można dowiedzieć się jaką wizję na uzdrowienie piłki nożnej ma Wojciech Hadaj. *** Wojtek Hadaj to 100% Legii i 100% Warszawy, czyli cechy dzisiaj prawie niedostępne. Jeśli choć raz byłeś przy Ł3 nie możesz nie przeczytać tej książki. - Muniek Staszczyk, muzyk, wokalista, lider T.Love Wrogowie i przyjaciele. Sukcesy i dramaty. Kozaki i leszcze. Opowieść o Legii widzianej oczami gościa, który oddał jej 23 lata swojego życia. Widział dużo i dużo wie, bo był w samym centrum wydarzeń. - Michał Żewłakow, były piłkarz, obrońca, zagrał w reprezentacji Polski 102 mecze