Wydawca: Sensus

Sensus (psychologia) – poradniki popularno-naukowe poruszające kwestie sfery emocjonalnej, rozwoju osobowości, samoświadomości i motywacji. Sensus specjalizuje się w publikacjach mówiących o tym, jak pracować nad sobą, radzić sobie ze stresem czy tworzyć zdrowe relację. Wydawnictwo w swoich książkach dostarcza również wiedzę na temat tego, jak dzieciństwo wpływa na dorosłe życie.

W swoich zasobach Sensus posiada także książki o jodze, minfulness, rodzicielstwie, a także tytuły dedykowane dzieciom. Do najbardziej popularnych dziecięcych publikacji należą książki z serii o Pinku, jak np. „Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też” autorstwa Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry czy „Trening superkreatywności dla dzieci” Pauliny Mechło i Olgi Geppert.

Wśród bestsellerów, znajdują się tytuły napisane przez Macieja Wielobóba, Sylwie Sitkowską, Jarosława Gibasa, Agnieszkę Kozak, Roberta Greene, Petera Hollinsa, dr Katarzynę Czyż czy Sylwię Kocoń. Wydawnictwo Sensus wchodzi w skład Grupy Wydawniczej Helion, do której należą następujące wydawnictwa : Helion, Ebookpoint, Editio, Videopoint, Sensus, Dla Bystrzaków, Bezdroża, BeYa i Czytalisek.

Tytuły Sensus dedykowane są osobom chcącym zgłębić funkcjonowanie ludzkiej psychiki, zarówno osób dorosłych jak dzieci i młodzieży.

9
Ebook

30 dni do zmian w związku

Edyta Zając

Miesiąc, by JA i TY znowu znaczyło MY Budowanie silnych relacji z ludźmi to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed człowiekiem. Idealny związek z drugim człowiekiem wyobrażamy sobie zwykle jako pewną, bezpieczną przystań, do której z radością wraca się z życiowych bitew zewnętrznego świata. Partnerzy, rodzice, rodzeństwo czy przyjaciele powinni się dobrze rozumieć, popierać, kochać… Będąc dla siebie nawzajem opoką, ramieniem, do którego zawsze można się przytulić. Myślisz może teraz: „to nie dla nas, między nami wszystko się już wypaliło, za późno, dziś łączą nas tylko dom, dzieci i kredyt”? Nie myśl tak dłużej. Podejmij wysiłek. Program dla ważnej dla Ciebie relacji rozpisany został zaledwie na trzydzieści dni, ale może zmienić go na zawsze. I tylko na lepsze. Możesz zadbać o relację z partnerem, ale i poprawić to, co jest między Tobą a Twoim przyjacielem, innym członkiem rodziny czy rodzicem. Dzięki projektowi: nauczycie się tworzenia więzi nabierzecie  do siebie pozytywnego nastawienia zaczniecie się bardziej doceniać, podziwiać, okazywać sobie dobre emocje poradzicie sobie z konfliktami zbudujecie bezpieczną wspólną przestrzeń otworzycie się na poszukiwanie szczęścia Cele brzmią dobrze? Bo są dobre! Tym bardziej, że ten precyzyjnie przygotowany plan jest całkiem realny i można go przeprowadzić w pojedynkę. Nie powstał bowiem po to, by zmienić  Twojego partnera. Wręcz przeciwnie! Zamiast zastanawiać się nad tym, jak przerobić drugą osobę na własną modłę (co jest z góry skazane na porażkę), autorka proponuje skupić się na sobie: swoich emocjach, nastawieniu do relacji z ludźmi w ogóle, w szczególności zaś do  tego konkretnego człowieka, który jest dla Ciebie ważny. Bo pracę nad związkiem należy zacząć od pracy nad sobą.   Powodzenia!

10
Ebook

Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16

Jarosław Jankowski

Sprawdź, kim jesteś Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego jeden człowiek świetnie sprawdza się w roli menedżera, inny zaś nie jest w stanie przekazać podwładnym swoich poleceń w jasny sposób i tylko wprowadza chaos? Co sprawia, że niektórzy z nas kochają wyliczenia i tabelki, inni zaś wolą improwizować i zdają się na intuicję? Czemu jedni są zwykle głośni i otwarci, inni zaś cisi i nieśmiali? Pewnie odpowiesz, że po prostu rodzimy się różni. To prawda, ale czy wiesz, że te różnice można usystematyzować, a każdego z nas przyporządkować do jednego z szesnastu typów osobowości? Zachowania i postawy niektórych ludzi wykazują niewiarygodnie duże podobieństwa, mimo że mają oni całkiem odmienne doświadczenia życiowe. Zastanawiało to wielu myślicieli na przestrzeni wieków. Przyczyny tych podobieństw trafnie wyjaśnił szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. W tej książce znajdziesz test oparty na teorii Junga. Rozwiąż go, a dowiesz się, jaki jest typ Twojej osobowości. Pomoże Ci to uniknąć wielu pułapek oraz dobrze wykorzystać osobisty potencjał. Ułatwi Ci również podejmowanie decyzji dotyczących edukacji i pracy oraz budowanie zdrowych relacji z ludźmi.   Jarosław Jankowski — magister pedagogiki ukończonej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwent programu Executive MBA prowadzonego przez Dominican University, Brennan School of Business. Dyrektor do spraw badań i rozwoju w międzynarodowej organizacji pozarządowej. Przedsiębiorca i działacz społeczny. Popularyzator wiedzy o typach osobowości, twórca polskiej typologii osobowości ID16

11
Ebook

Jak być szczerym ze sobą. Od unikania trudnych doświadczeń do prawdziwej akceptacji siebie

Monika Janiszewska, Adriana Klos

Zerwij z samooszukiwaniem się. Zaprzyjaźnij się z prawdą! Wymówki, usprawiedliwienia, pocieszacze. Słowa plastry przyklejane na obolałe poczucie własnej wartości, słowa zaklęcia, którymi chcemy odczarować nieprzyjemną rzeczywistość. Używamy ich wszyscy, kiedy coś się nam nie uda, kiedy z naszej winy ominie nas jakaś okazja, kiedy zabraknie nam odwagi albo determinacji. "Nic się nie stało". "Udałoby się, ale..." "I tak mi nie zależało". One są w porządku, o ile zbudowany z nich mur obronny nie zaczyna zasłaniać nam rzeczywistości. Można się za nim chować całymi latami, a w tym czasie życie będzie nam przeciekać przez palce. A my nie będziemy wiedzieli, dlaczego jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, wypaleni, zniechęceni... Stop! Najwyższa pora zerwać z marazmem. Od teraz koniec opowiadania samym sobie bajek. Czas, by zmierzyć się z prawdą, choć na początku może to trochę zaboleć. Za to potem... Potem przestaniemy się bać życia, a zaczniemy mieć na nie wpływ. Będziemy pełni energii, skuteczni jak nigdy przedtem, akceptujący siebie. Jak to zrobić? Podpowiedź znajdziecie w tej książce. Oprócz praktycznych wskazówek o tym, jak poradzić sobie ze szkodliwymi skutkami zakłamywania rzeczywistości, są tu również historie osób, które takie doświadczenie mają za sobą, a które odrzuciły kokon iluzji, obrały kurs na prawdziwy świat i same z powodzeniem sterują swoim życiem.

12
Ebook

Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność

Monika Kotlarek

Życie z ChAD ― poradnik dla chorych i ich bliskich Sekielski Brothers Studio: Farbowanie życia - rozmowa Moniki Kotlarek z Małgorzatą Serafin Od hurraoptymizmu po głębokie przygnębienie, od hiperaktywności po kompletny marazm, z górki w dołek. Sam to odczuwasz albo masz w swoim otoczeniu kogoś, komu zdarzają się podobnie ekstremalne wahania nastroju, energii i zachowań? To może być ― ale nie musi! ― oznaka poważnej choroby. Ten poradnik, choć nie zastąpi rzecz jasna specjalistycznego leczenia, może pomóc ją zdiagnozować i zminimalizować jej skutki. Czym jest, a czym nie jest choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD? Przede wszystkim NIE JEST oznaką słabości charakteru czy woli. Ani zwyczajną huśtawką nastrojów. Jest natomiast ciężkim, przewlekłym i dożywotnim schorzeniem, którego skutki można minimalizować odpowiednio dobranymi lekami i terapią. Warto dodać, że zaburzenie afektywne dwubiegunowe często jest mylone z borderline, czyli "osobowością pogranicza" ― spora część objawów bowiem jest podobna. Co istotne, konsekwencje złej diagnozy wpływają na skuteczność leczenia. Ten poradnik, stanowiący również kompendium wiedzy na temat różnych odmian choroby, rozwiewa większość związanych z nią mitów i stereotypów. Przede wszystkim jednak jest pomyślany jako pomoc dla chorych i ich bliskich, często bezradnych w obliczu wyzwań, jakie stawia przed nimi ChAD. W książce znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące choroby afektywnej dwubiegunowej O książce i Autorce w mediach: Onet.pl/Styl-zycia: Ze skrajności w skrajność. Na czym polega choroba dwubiegunowa? Wprost.pl: „Wciąż boimy się, że nazwą nas świrami”. Cała prawda o chorobie afektywnej dwubiegunowej Zwierciadlo.pl: ChAD, choroba afektywna dwubiegunowa – życie na huśtawce [WYWIAD Z MONIKĄ KOTLAREK] Psychologiaprzykawie.pl: To, co niewidoczne dla oczu Deon.pl: "Z chorobą afektywną dwubiegunową można żyć, trzeba tylko przestrzegać kilku zasad" [WYWIAD z Moniką Kotlarek] Deon.pl: Choroba afektywna dwubiegunowa w małżeństwie. Jak budować zdrowy i szczęśliwy związek? Deon.pl: "Twoja ukochana osoba nie jest osobą złą". Gdy umawiasz się z kimś z chorobą afektywną dwubiegunową Deon.pl: Jak zapanować nad stresem? Poznaj trzy skuteczne sposoby Hellozdrowie.pl: „Można stworzyć szczęśliwy związek, udane małżeństwo, można pracować, tylko trzeba być uważnym”. O życiu z ChAD mówi Monika Kotlarek Apsychologia (podcast): Rozmowa z Moniką Kotlarek o tym, czym jest ChAD Eska Rock (Drogowskazy): Od euforii do rozpaczy, czyli choroba afektywna dwubiegunowa Rdc.pl (Kobiecy wieczór): Depresja, borderline, choroba afektywna dwubiegunowa - rozmowa z Moniką Kotlarek Możesz myśleć inaczej (podcast Moniki Gawrysiak): Choroba afektywna dwubiegunowa - rozmowa z Moniką Kotlarek Posłuchaj audiobooka: 

13
Ebook

Działaj teraz!

Zbigniew Ryżak

Każdy z nas ma w sobie wielkie marzenia. Większość wierzy, że któregoś dnia zacznie je realizować i zrzuci z siebie zły czar niemożności. „Wreszcie wezmę się za to — powtarzasz sobie. — Znajdę pasjonującą pracę, założę własną firmę, zrobię remont mieszkania, nauczę się hiszpańskiego, rzucę palenie, przebiegnę maraton, obronię pracę doktorską… Wreszcie się za to zabiorę. Kiedyś. Teraz nie jestem gotowy, nie odważę się, nie mam warunków… ale jutro zrobię to na pewno”. Mijają dni i nic się nie zmienia. Któregoś ranka budzisz się z poczuciem, że wszystko, co miało przynosić Ci radość, zyski, spełnienie, gdzieś się zagubiło. Że jest już za późno na to, by cokolwiek zrobić. Całe życie sam siebie zwodziłeś. Ale jak to zrobić? Zapewne masz za sobą mnóstwo nieudanych prób. Podejmowałeś decyzje, zmuszałeś się, walczyłeś. Słomiany zapał szybko Cię porywał i równie szybko gasł. Wszystko wracało do normy. Pamiętaj: Nie ten osiąga sukces, kto bardziej się stara, ale ten, kto robi to mądrzej! Celem tej książki jest pokazanie Ci błędnych nastawień ludzkiego umysłu, powstrzymujących nas od działania — po to, byś mógł usunąć te przeszkody ze swojej drogi. Działanie nie jest trudne, jeżeli wiesz, jak się za nie zabrać. Gdy przeczytasz tę książkę, realizacja twoich planów będzie znacznie łatwiejsza. Nie czekaj, aż będzie za późno. Działaj teraz! Z książki dowiesz się: Jak obejść opór przed zabraniem się do działania? Jak sprawdzić, czy będziesz miał dość motywacji do pracy nad osiągnięciem swojego celu? Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, które utrudniają działanie? Jak działać z pełnym zaangażowaniem? Jak rozwiązywać problemy pojawiające się po drodze? Jak podnosić efektywność swojego działania? Jak radzić sobie z rozczarowaniem i brakiem postępów? Co zrobić, gdy nic nie idzie zgodnie z planem? Jak nie zgubić kierunku i jak budować nawyki? Jak radzić sobie ze zmęczeniem, przytłoczeniem, zniecierpliwieniem? Jak doprowadzać przedsięwzięcia do końca? Zbigniew Ryżak — psycholog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożyciel oraz szef firmy doradczej i szkoleniowej Human Factor. Trener umiejętności biznesowych, projektant szkoleń i konsultant. Pracował jako doradca i szkoleniowiec dla dziesiątek doskonałych firm (m.in. Ericsson, Polkomtel, Real, Warta, Danone, Makro Cash and Carry, Volvo, PKO, PZU, BZ WBK, Allianz, Aviva, Netia). Autor książek Energia wewnętrzna i Efekt jo-jo w motywacji. Prowadzi bloga pod adresem www.energiawewnetrzna.pl.  

14
Ebook

Dieta łatwostrawna. Z czym to się je?

Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dieta łatwostrawna jest zalecana przez lekarzy najczęściej w przypadku zwykłych przeziębień i infekcji, ale także poważniejszych chorób, na przykład w terapii nowotworowej czy po operacjach i innych zabiegach obciążających organizm. Pacjentom takie żywienie kojarzy się zwykle z kaszą manną, rozgotowanymi ziemniakami i zupą mleczną. Dieta łatwostrawna. Z czym to się je? to pierwsza na polskim rynku publikacja podejmująca taką tematykę - propozycja dla osób, które są na diecie łatwostrawnej, a więc nieobciążającej przewodu pokarmowego długim trawieniem. Dzięki temu organizm może się skoncentrować na innych działaniach, na przykład na dochodzeniu do zdrowia. Książka ma także na celu pokazać, że dieta łatwostrawna to nie tylko rozgotowane papki, ale też całkiem apetyczne i smaczne potrawy. W książce: potrawy lekkie dla brzucha wypróbowane przepisy łatwo dostępne składniki proste wykonanie propozycje dla osób na diecie wegetariańskiej i bezglutenowej przydatne wskazówki dietetyczne i kulinarne

15
Ebook

Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia

Adam Zemełka

Żyj pełniej. Spokojniej. Nareszcie szczęśliwie! Szybkie tempo pracy, niepewna przyszłość, stres, nieprzepracowane trudne epizody z dzieciństwa, konflikty z bliskimi - wszystko to negatywnie oddziałuje na psychikę. Cierpimy, chorujemy, życiową energię zużywamy na przetrwanie. I na szukanie pomocy w coraz dłuższych kolejkach do psychiatrów i terapeutów. Albo też, jeśli warunki i koszty leczenia są dla nas nieakceptowalne, zgłaszamy się po ratunek do znachorów, którzy obiecują, że w magiczny sposób wyprowadzą nas na prostą. Zaraz, zaraz. A gdyby tak, korzystając z zasobów, które już posiadamy, z małą pomocą skutecznego poradnika pokonać napotkane przeszkody, jakie rzuca nam los, otoczenie i - przede wszystkim - własna psychika? Co da Ci książka "Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia" Adama Zemełki "Autoterapia. Sto dni szczęśliwego życia" to książka przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą żyć spokojniej, pełniej i szczęśliwiej. Można z niej korzystać samodzielnie lub potraktować ją jako wsparcie podczas terapii - to zależy od indywidualnej potrzeby. W stu składających się na ten przewodnik krótkich rozdziałach-sesjach znajdziesz szereg technik i narzędzi, które pomogą Ci przebudować w dobrą stronę utrwalone przez lata negatywne mechanizmy myślenia i działania. Ważne! Z sesji nie musisz korzystać codziennie ani odbywać ich po kolei - tempo i charakter pracy zależą od Ciebie. Polecamy też książki o jodze, która również może pomóc w łagodzeniu stresu i codziennych napięć.

16
Ebook

Do wolności od negatywności, czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię

Agnieszka Ornatowska

Z ciemnej na jasną stronę życia Nawet najwięksi optymiści miewają od czasu do czasu myśli czarne i ponure. Wszystkich nas dopadają negatywne emocje. Złość, strach, smutek to wręcz codzienność wielu osób. Co zrobić z nadmiarem negatywnych emocji? Jak sobie z nimi poradzić? Okazuje się, że jest na to sposób - najlepiej traktować je jak znaki ostrzegawcze, które Ci mówią, że coś dzieje się nie tak, jak tego chcesz. Szkoda czasu, energii, inteligencji i zdrowia na ciemne myśli oraz związane z nimi negatywne emocje. Szkoda tym bardziej, że wszystko to można odmienić. Ciemność przekuć w jasność, negatyw zmienić w pozytyw, utraconą energię odzyskać i zwielokrotnić po to, by żyć pełniej, efektywniej i po prostu szczęśliwiej. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą opisane w tej książce techniki, strategie działania i medytacje, które pozwolą Ci samodzielnie decydować, o czym i jak chcesz myśleć. A pierwszym krokiem do uzyskania wolności od negatywności jest uświadomienie sobie, że to Ty rządzisz swoim wewnętrznym światem, że tylko Ty możesz na niego wpływać...