Wydawca: CoJaNaTo
Wydawnictwo CoJaNaTo powstało spontanicznie, w 2010 roku, z mojej osobistej potrzeby podjęcia pracy dającej poczucie sensu, celu i przepływu. Decyzja o wydaniu pierwszych książek przyszła wraz z doświadczeniami, które przewartościowały w moim życiu niemal wszystko, a także wraz z ludźmi, którzy pojawili się wtedy wokół, by pomóc mi przejść przez te ważne zmiany. Jestem im za to bardzo wdzięczna. A także sobie, za odwagę i upór. Zaczęło się od książek związanych z kobiecością – bo przecież głębokie zmiany w życiu kobiety prawie zawsze wymagają od niej pochylenia się nad tym aspektem. W moim przypadku były to aspekty macierzyństwa i duchowości. Stąd pierwszymi tytułami, jakie ukazały się w księgarniach z logo CoJaNaTo były „Poród naturalny” Iny May Gaskin i „13 Pierwotych Matek Klanowych” Jamie Sams. Rozwój osobisty jest w centrum zainteresowań CoJaNaTo do dziś, ale od 2014 roku wydawnictwo skupia się głównie na rodzicach i dzieciach, podejmując między innymi tematy alternatywnej edukacji, wychowania nowych pokoleń w empatii i z uważnością, w zrozumieniu siebie i drugiego człowieka, na ludzi kierujących się szacunkiem do innych i do Ziemi, żyjących w zgodzie z prawami naturalnymi rządzącymi naszymi ciałami, umysłami i relacjami. Zgodnie z tezą, że jeśli chcemy lepszego świata, musimy wychować dzieci na lepszych dorosłych.
9
Ebook

Jaguar w ciele, motyl w sercu

Ya’Acov Darling Khan

Jaguar w ciele, motyl w sercu. Współczesny szaman w codziennym życiu Ya'Acov Darling Khan, autor Szamana, powraca w opowieści o swojej własnej drodze ku uzdrowieniu i zapomnianej mądrości. Szamanizm - czyli pośredniczenie między światem duchowym a światem natury - to na Zachodzie wyświechtane słowo, którego znaczenie całkiem się zatarło. Szaman czy szamanka nie jest tytułem, który można sobie wybrać lub nadać; w społeczeństwach rdzennych szamanką lub szamanem trzeba się urodzić. Ya'Acov Darling Khan jest jedną z niewielu osób spoza społeczności rdzennych, która została uznana za szamana przez starszyznę i nauczycieli. Po tym, jak przeżył uderzenie pioruna, Ya'Acov przez trzydzieści lat wędrował ku sercu szamanizmu, szukając uzdrowienia dla siebie oraz wiedzy, w jaki sposób może służyć innym ludziom swoim doświadczeniem na tej drodze. Zgłębiał nauki u boku nauczycieli z koła podbiegunowego, Ameryki Północnej i Południowej. Brał udział w ceremoniach w walijskich jaskiniach i głęboko w amazońskiej puszczy. Obecnie ciągle szuka wiedzy i regularnie odwiedza ludy Achuar i Zaparo w Ekwadorze. Przez tysiące lat szamani i szamanki pomagali członkom swoich społeczności utrzymywać zarówno wewnętrzną równowagę, jak i harmonijne relacje z innymi ludźmi i bytami w świecie przyrody i w świecie duchowym. Ta pięknie napisana książka to nie tylko autobiografia - mocna w swojej szczerości, pełna humoru i inspirująca - ale też przewodnik dla wszystkich osób, pochodzących z najróżniejszych kultur, których pragnieniem jest wrócić do swoich rdzennych korzeni i przywrócić światu bardziej łagodną ludzką obecność - by stworzyć nowy sen o życiu na Ziemi. Jaguar w ciele, motyl w sercu to opowieść o niesamowitej przygodzie, która niczym strzała trafia prosto w sedno tego, co to znaczy być świadomą istotą ludzką. Opowiedziana ze skromnością i szczerością, ma moc uzdrowienia osoby, która po nią sięgnie, i przypomnienia nam wszystkim, kim i czym naprawdę jesteśmy. - dr Christiane Northrup, autorka książki Ciało kobiety, mądrość kobiety YA'ACOV DARLING KHAN jest współczesnym szamanem (uzdrowicielem w duchu rdzennej tradycji), który praktykował u wielu wybitnych szamanów i szamanek z całego świata. Został uznany za szamana przez starszyznę Saamów (tradycja europejska) oraz amazońskich ludów Achuar i Zaparo. Jest jednym z najsłynniejszych nauczycieli ucieleśnionej świadomości na świecie i współzałożycielem Movement Medicine Contemporary Shamanism - nurtu, w którym osobiście naucza.

10
Ebook

Uzdrawiająca mądrość Afryki

Malidoma Patrice Somé

Uzdrawiająca mądrość Afryki "Uzdrawiająca mądrości Afryki" pokazuje, że życie rdzennych ludzi, żyjących w tradycyjnych kulturach, opiera się na paradygmacie intymnego związku ze światem natury, który otacza nas, lecz także jest w nas. Ta przełomowa książka jest wybitnym, rozległym studium roli, jaką rytuał pełni w życiu Afrykanów - oraz roli, jaką może pełnić w życiu ludzi Zachodu poszukujących sensu i wspólnoty. Malidoma Patrice Some (1956-2021) Nauczyciel i pisarz z Burkina Faso w Zachodniej Afryce. W jego ojczystym języku Malidoma znaczy "Ten, który zaprzyjaźnia się z obcym lub wrogiem". Był talentowanym uzdrowicielem z plemienia Dagarów, a jednocześnie posiadał trzy stopnie magisterskie i dwa doktoraty uzyskane na Sorbonie i Uniwersytecie Brandeisa. Autor Z wody i ducha dzielił swój czas między dom w Oakland w Kalifornii, Europę i kraje Afryki. Przerzucił pomost między pradawną mądrością i duchowością swojego ludu a światem Zachodu.

11
Ebook

Towarzyszę sobie z życzliwością - podręcznik. Metoda Resonant Healing

Sarah Peyton

Jak zmienić wewnętrznego krytyka w przyjaciela Obdarzanie siebie czułością, życzliwością, współczuciem i miłością wydaje ci się niemożliwym zadaniem? Narracja w twojej głowie podsuwa ci samooskarżenia, krytykę i wstyd? Na myśl o samotności wpadasz w panikę, bo bez aprobaty ze strony innych ludzi nie widzisz w sobie wartości? Trudne doświadczenia z przeszłości kładą się cieniem na twoim życiu, uniemożliwiając ci wykonanie kolejnego kroku? Oto książka dla ciebie. Podręcznik Towarzyszę sobie z życzliwością to solidna porcja przystępnie podanej wiedzy o działaniu mózgu oraz ćwiczeń i prowadzonych medytacji (dostępnych również w formie nagrań), których celem jest wpłynięcie na pracę mózgu w taki sposób, by twoja głowa stała się dla ciebie przyjaznym miejscem do życia. Sarah Peyton, twórczyni metody Resonant Healing, sięga do najnowszych osiągnięć neuronauk, psychologii traumy i mocy empatii, teorii poliwagalnej i uważności, kreując program samouzdrowienia, który dosłownie zmienia ludzki mózg, przywracając mu harmonię, zdolność samoukojenia i otaczania się czułością. Ludzki mózg jest stworzony do relacji. Do rezonowania z innymi mózgami – głębokiego wzajemnego zrozumienia, otwartości i akceptacji. Potrzeba czystej, opartej na zrozumieniu i miłości więzi jest tak silna, że człowiek jest w stanie rezonować nie tylko z innymi ludźmi, ale także z samym sobą, nawet jeśli nigdy nie nabył wzorca kochającej obecności bliskiej osoby. Neurobiologia i uważność wykazały, że mózg może koić samego siebie za pomocą życzliwości i ciepła – jak kochający rodzic lub przyjaciel. Umiejętność rezonowania z innymi i ze sobą otworzy cię na nowego rodzaju, głębokie więzi, wewnętrzny spokój nawet w obliczu wyzwań oraz zrozumienie, że każdy wewnętrzny głos, nawet ten krytyczny i pozbawiony litości, chce twojego dobra i na swój sposób próbuje ci pomóc. Potrzebujesz tylko zrozumieć, że każda część twojego istnienia jest wartościowa. nagrania medytacji w formacie MP3 do pobrania – link znajdziesz w książce Sarah Peyton to amerykańska trenerka rezonującego języka (Resonant Healing) i Porozumienia bez Przemocy, pasjonatka neuronauk zakochana w nieskończonym potencjale ludzkiego mózgu. Od kilkunastu lat przekazuje swoją wiedzę, prowadząc warsztaty i indywidualne konsultacje, pomagając ludziom radzić sobie z PTSD, depresją i lękiem oraz zmieniać skłonność do gwałtownego wpadania w reakcję walki, ucieczki lub znieruchomienia w samowspółczucie i umiejętność otaczania się troską. Kluczem jest wiedza o tym, jak działa mózg i jak reaguje na rezonowanie.

12
Ebook

Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji

Agnieszka Kozak, Joanna Berendt

Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem lub nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych. To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców, którzy im towarzyszymy. Chcemy cię zaprosić do podróży, która jest towarzyszeniem młodemu człowiekowi w jego odkrywaniu swojej wolności, godności i wartości. Świat młodych osób wyłania się z różnorodności pragnień, oczekiwań oraz samodzielnego budowania Ja, które możliwe jest wtedy, gdy dziecko ma wsparcie w silnym, rozumiejącym, akceptującym i towarzyszącym mu w tej drodze dorosłym. Nastolatek jak mało kto potrzebuje empatycznego i cierpliwego towarzysza. Dlatego w każdym rozdziale wskazujemy, jak rodzic może zadbać o siebie, by znajdować w sobie siłę, empatię i wyrozumiałość w tej kilkuletniej, pełnej wyzwań przygodzie. W oczywisty sposób rodzice chcą dać swoim dzieciom wszystko, co najlepsze, zadbać o ich przyszłość, wyposażyć w niezbędne kompetencje, wiedzę, zapewnić bezpieczeństwo i dobre życie. Obecnie, w dobie szybkich przemian społecznych i technologicznych oraz w konsekwencji różnych czynników, na przykład zmian klimatycznych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do jakiej przyszłości wychowujemy swoje dzieci. Powstają nowe zawody, a inne odchodzą w zapomnienie. Coraz trudniej jest określić, co tak naprawdę będzie potrzebne i pomocne nastolatkom w dorosłości. Dlatego dobrym pomysłem jest położenie nacisku na pewne uniwersalne kompetencje. Przyszli dorośli wychowani w przestrzeni wzajemnego szacunku i otwartości na rozmowy o tym, co czują i czego potrzebują, doświadczający jak najczęściej bezpiecznego stylu budowania więzi, mający poczucie, że są ważni, że ich głos i potrzeby mają znaczenie, wejdą w dorosłość ze stabilnymi fundamentami – pewnością siebie, znajomością siebie, umiejętnością rozwijania świadomości innych, zarządzania sobą i zarządzania relacjami. Okres dorastania to czas eksperymentów życiowych, sprawdzania, przyglądania się, kształtowania się nowego człowieka. Darem, który możemy dać na ten czas naszym nastolatkom, jest przejrzystość naszych wartości, mówienie o tym, co dla nas i dla nich jest ważne, dialog i szukanie rozwiązań dbających o obie strony. Dlatego podkreślamy wagę komunikacji, która daje szansę na porozumienie z nastolatkiem. W każdym rozdziale pokazujemy możliwe do wdrożenia sposoby reagowania i rozmawiania, być może inne niż te, które znałeś/aś do tej pory. Jest to komunikacja oparta na Porozumieniu bez Przemocy i to właśnie porozumienie jest w niej kluczem. Chcemy zaprosić cię do tego, by w towarzyszeniu nastolatkowi każdego dnia zwracać uwagę na siebie w relacji z nim i na niego w jego trudzie relacji z samym sobą. Wierzymy, a doświadczenie wielu lat pracy to potwierdza, że to rozumienie siebie nawzajem pozwala dojrzewać obu stronom do budowania satysfakcjonującej więzi opartej na szacunku, bliskości i akceptacji. Zależy nam na dialogu, w którym młody człowiek jest uwzględniany w swojej indywidualności i wyłaniającej się z  dzieciństwa tożsamości. Jesteśmy przekonane, że obecnie nastolatki wyjątkowo potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogą odetchnąć, doświadczać bezpieczeństwa i akceptacji, by w tych warunkach móc wzrastać.

13
Audiobook

Dogadać się z nastolatkiem

Agnieszka Kozak, Joanna Berendt

Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem lub nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych. To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców, którzy im towarzyszymy. Chcemy cię zaprosić do podróży, która jest towarzyszeniem młodemu człowiekowi w jego odkrywaniu swojej wolności, godności i wartości. Świat młodych osób wyłania się z różnorodności pragnień, oczekiwań oraz samodzielnego budowania Ja, które możliwe jest wtedy, gdy dziecko ma wsparcie w silnym, rozumiejącym, akceptującym i towarzyszącym mu w tej drodze dorosłym. Nastolatek jak mało kto potrzebuje empatycznego i cierpliwego towarzysza. Dlatego w każdym rozdziale wskazujemy, jak rodzic może zadbać o siebie, by znajdować w sobie siłę, empatię i wyrozumiałość w tej kilkuletniej, pełnej wyzwań przygodzie. W oczywisty sposób rodzice chcą dać swoim dzieciom wszystko, co najlepsze, zadbać o ich przyszłość, wyposażyć w niezbędne kompetencje, wiedzę, zapewnić bezpieczeństwo i dobre życie. Obecnie, w dobie szybkich przemian społecznych i technologicznych oraz w konsekwencji różnych czynników, na przykład zmian klimatycznych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do jakiej przyszłości wychowujemy swoje dzieci. Powstają nowe zawody, a inne odchodzą w zapomnienie. Coraz trudniej jest określić, co tak naprawdę będzie potrzebne i pomocne nastolatkom w dorosłości. Dlatego dobrym pomysłem jest położenie nacisku na pewne uniwersalne kompetencje. Przyszli dorośli wychowani w przestrzeni wzajemnego szacunku i otwartości na rozmowy o tym, co czują i czego potrzebują, doświadczający jak najczęściej bezpiecznego stylu budowania więzi, mający poczucie, że są ważni, że ich głos i potrzeby mają znaczenie, wejdą w dorosłość ze stabilnymi fundamentami - pewnością siebie, znajomością siebie, umiejętnością rozwijania świadomości innych, zarządzania sobą i zarządzania relacjami. Okres dorastania to czas eksperymentów życiowych, sprawdzania, przyglądania się, kształtowania się nowego człowieka. Darem, który możemy dać na ten czas naszym nastolatkom, jest przejrzystość naszych wartości, mówienie o tym, co dla nas i dla nich jest ważne, dialog i szukanie rozwiązań dbających o obie strony. Dlatego podkreślamy wagę komunikacji, która daje szansę na porozumienie z nastolatkiem. W każdym rozdziale pokazujemy możliwe do wdrożenia sposoby reagowania i rozmawiania, być może inne niż te, które znałeś/aś do tej pory. Jest to komunikacja oparta na Porozumieniu bez Przemocy i to właśnie porozumienie jest w niej kluczem. Chcemy zaprosić cię do tego, by w towarzyszeniu nastolatkowi każdego dnia zwracać uwagę na siebie w relacji z nim i na niego w jego trudzie relacji z samym sobą. Wierzymy, a doświadczenie wielu lat pracy to potwierdza, że to rozumienie siebie nawzajem pozwala dojrzewać obu stronom do budowania satysfakcjonującej więzi opartej na szacunku, bliskości i akceptacji. Zależy nam na dialogu, w którym młody człowiek jest uwzględniany w swojej indywidualności i wyłaniającej się z dzieciństwa tożsamości. Jesteśmy przekonane, że obecnie nastolatki wyjątkowo potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogą odetchnąć, doświadczać bezpieczeństwa i akceptacji, by w tych warunkach móc wzrastać.

14
Ebook

Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat. Projekt wdrażania Porozumienia bez Przemocy do szkół

Joanna Berendt, Paulina Orbitowska-Fernandez, Magdalena Sendor

Książka Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat. Scenariusze zajęć Porozumienia bez Przemocy dla nauczycieli to wprowadzenie w tematykę Porozumienia bez Przemocy skierowane do nauczycieli, którym bliskie są kwestie komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Składa się z teoretycznego wprowadzenia i ośmiu scenariuszy lekcji tworzących cykl zajęć o komunikacji i empatycznych relacjach w szkole i poza nią. Dzięki Porozumieniu bez Przemocy każdy, bez względu na wiek, może poczuć się dostrzegany i nauczyć się dostrzegać innych, a co za tym idzie – budować porozumienie. Drogą do tego jest umiejętność mówienia o tym, co jest dla nas ważne i cenne bez interpretowania i osądzania. Autorki, pracując z nauczycielami, rodzicami i młodzieżą, dostrzegły wielką potrzebę dialogu, budowania silnych relacji opartych o zasadę wygrany-wygrany, a przede wszystkim – o empatię. Empatia to budowanie świadomości uczuć i potrzeb swoich i innych, umiejętność rozmawiania o nich, by finalnie wypracowywać rozwiązania, które służą wszystkim. Celem książki jest wsparcie szeroko rozumianej edukacji w rozwijaniu kompetencji budowania relacji, gdyż edukacja – to relacja. To, jak rozwiązywane są konflikty w klasie i jak rozmawia się z dziećmi o trudnych komunikatach – wybierając mówienie o faktach, uczuciach i potrzebach zamiast ocen i interpretacji – może realnie zmieniać szkołę. Jednak gdy takie zajęcia są realizowane przez zewnętrznych trenerów, są mniej efektywne niż programy stale realizowane przez pedagogów i nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą na co dzień. Stąd pomysł autorek, by podzielić się z nauczycielami efektami ich pracy, czyli scenariuszami zajęć z Porozumienia bez Przemocy, aby mogli sami wdrażać je i modyfikować do własnych potrzeb. Nie można pominąć tego, jak ważna w pracy nauczyciela jest empatia dla samego siebie, czyli stałe dbanie o własne zasoby. Bez tej praktyki pojawia się ryzyko frustracji, przeciążenia, a finalnie wypalenia zawodowego. Dlatego do publikacji dołączono teorię oraz ćwiczenia Porozumienia bez Przemocy dla samych nauczycieli. To gest uznania dla pracy, którą wykonują każdego dnia oraz troski o to, by czerpali z niej jak największą radość i satysfakcję. Na książkę składają się: – część teoretyczna o Porozumieniu bez Przemocy (w tym jej kluczowe założenia i narzędzia); – propozycje ćwiczeń do praktyki własnej nauczycieli, w tym szczególnie empatii dla siebie jako narzędzia przeciwdziałającego wypaleniu zawodowemu, a także ćwiczenia mające na celu pełniejsze przygotowanie się do zajęć z danego tematu; – 8 szczegółowo opisanych zajęć – każde po 2 x 45 minut: w tym materiały potrzebne do zajęć, przygotowanie merytoryczne nauczyciela, propozycje przebiegu zajęć i pytania do refleksji po zajęciach.

15
Ebook

Towarzyszę sobie z życzliwością - ćwiczenia. Metoda Resonant Healing

Sarah Peyton

Jak zmienić wewnętrznego krytyka w przyjaciela Obdarzanie siebie czułością, życzliwością, współczuciem i miłością wydaje ci się niemożliwym zadaniem? Narracja w twojej głowie podsuwa ci samooskarżenia, krytykę i wstyd? Na myśl o samotności wpadasz w panikę, bo bez aprobaty ze strony innych ludzi nie widzisz w sobie wartości? Trudne doświadczenia z przeszłości kładą się cieniem na twoim życiu, uniemożliwiając ci wykonanie kolejnego kroku? Oto książka dla ciebie. Ćwiczenia Towarzyszę sobie z życzliwością to solidna porcja przystępnie podanej wiedzy o działaniu mózgu oraz ćwiczeń i prowadzonych medytacji (dostępnych również w formie nagrań), których celem jest wpłynięcie na pracę mózgu w taki sposób, by twoja głowa stała się dla ciebie przyjaznym miejscem do życia. Sarah Peyton, twórczyni metody Resonant Healing, sięga do najnowszych osiągnięć neuronauk, psychologii traumy i mocy empatii, teorii poliwagalnej i uważności, kreując program samouzdrowienia, który dosłownie zmienia ludzki mózg, przywracając mu harmonię, zdolność samoukojenia i otaczania się czułością. Gdy człowiek doświadcza traumy lub musi znaleźć sposób na ochronienie się przed krzywdą, zawiera ze sobą nieświadomy kontrakt, na przykład: „Już nigdy nie pozwolę traktować się w ten sposób” albo „Nigdy sobie tego nie wybaczę”. Nawet jeśli na pewnym etapie życia taka umowa była trafną strategią przetrwania, po latach może stanowić blokadę, skutkując autosabotażem, zachowaniami krzywdzącymi dla siebie i innych, nieufnością, prokrastynacją czy nierozumieniem własnych reakcji. Czy można się z tego uwolnić? Sarah Peyton w drugiej ze swoich książek przedstawia praktyczne ćwiczenia, zadania i prowadzone medytacje, liczne przykłady kontraktów i pracy z nimi, a także sporą porcję wiedzy o działaniu mózgu i o tym, jak nasze układy nerwowe i ciała reagują na mózgi, układy nerwowe i ciała innych ludzi, by wesprzeć cię w lokalizowaniu twoich nieświadomych kontraktów, zrozumieniu ich i zerwaniu, jeśli już ci nie służą. Uwolniwszy się z nich, możesz wejść na ścieżkę prowadzącą do uzdrowienia twojej relacji ze sobą i dobrostanu. nagrania medytacji w formacie MP3 do pobrania – link znajdziesz w książce Sarah Peyton to amerykańska trenerka rezonującego języka (metoda Resonant Healing) i Porozumienia bez Przemocy, pasjonatka neuronauk zakochana w nieskończonym potencjale ludzkiego mózgu. Od kilkunastu lat przekazuje swoją wiedzę, prowadząc warsztaty i indywidualne konsultacje, pomagając ludziom radzić sobie z PTSD, depresją i lękiem oraz zmieniać skłonność do gwałtownego wpadania w reakcję walki, ucieczki lub znieruchomienia w samowspółczucie i umiejętność otaczania się troską. Kluczem jest wiedza o tym, jak działa mózg i jak reaguje na rezonowanie.

16
Ebook

Koherencja rytmu serca 3-6-5

David O’Hare

Jak zharmonizować serce i mózg za pomocą oddechu, by osiągnąć optymalny fizyczny, emocjonalny i umysłowy dobrostan Stworzona przez dr. Davida Servan-Schreibera metoda koherencji rytmu serca to jeden z najprostszych na świecie sposobów na redukcję stresu. To praktyka terapeutyczna, której skuteczność potwierdzają naukowcy, a lekarze i psychoterapeuci polecają z entuzjazmem. Jej wielkimi atutami, obok prostoty, są dostępność i darmowość - ponieważ opiera się wyłącznie na oddychaniu w określonym rytmie. Książka Koherencja rytmu serca 3-6-5 pomoże ci łatwo opanować tę metodę, skutecznie wdrożyć ją do codziennego życia i zachować regularność praktyki, aby móc w pełni odczuwać jej dobroczynny wpływ na fizyczny i psychiczny dobrostan. Dr David O'Hare przedstawia praktykę oddechową koherencji rytmu serca w sposób przystępny i praktyczny. Prostota metody wyraża się w trzech liczbach: 3-6-5, czyli: - trzy razy dziennie - sześć oddechów na minutę - przez pięć minut Sama technika koherencji rytmu serca jest nie jest skomplikowana; większym wyzwaniem jest uczynienie z niej codziennego nawyku. Na szczęście autor opiera się na swojej wieloletniej pracy z pacjentami i uwzględnia wszystkie trudności, które mogą się pojawić na twojej drodze. Metoda O'Hare'a pozwala obyć się bez skomplikowanych narzędzi jak aplikacje i urządzania pomiarowe, co jest jej niezaprzeczalnym atutem. W niemal każdej sytuacji wystarczy twój oddech (który zawsze masz przy sobie) i metoda koherencji rytmu serca 3-6-5, by doraźnie ukoić układ nerwowy, złagodzić stres, poprawić samopoczucie, ułatwić podjęcie decyzji czy umożliwić wybór reakcji, zaś w dłuższej perspektywie - osiągnąć wymierne korzyści zdrowotne i znacząco poprawić jakość życia. Podstawowe korzyści płynące z tej metody to: - lepsze radzenie sobie ze stresem i lękiem oraz ich konsekwencjami fizjologicznymi - lepszy sen, łatwiejsze zasypianie - zmniejszenie zjawiska jedzenia emocjonalnego, a co za tym idzie - łatwiejsze zrzucenie nadmiarowych "emocjonalnych kilogramów" - lepsze zarządzanie trudnymi emocjami - zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - większa łatwość uczenia się i zapamiętywania - łatwiejsze podejmowanie decyzji 3-6-5 - tyle wystarczy zapamiętać, by uczynić z koherencji rytmu serca najlepszego sojusznika swojego zdrowia psychofizycznego.   David O'Hare to lekarz, dietetyk i psychoterapeuta. Zajmuje się dietetyką i wpływem stresu na odżywianie się. Rozczarowany nieskutecznością terapii opartej na samej zmianie nawyków żywieniowych zwrócił się ku psychoterapii kognitywnej i behawioralnej, włączając do swojej pracy psychologiczne towarzyszenie pacjentom będącym na diecie. Gdy odkrył skuteczność metody koherencji rytmu serca, zaadaptował ją na potrzeby swoich pacjentów, rozwinął i udoskonalił, czyniąc z niej dostępne i proste narzędzie dla każdego.