Видавець: Fronda
Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach:
  • publicystyka konserwatywno–prawicowa,
  • książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata,
  • literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie.
Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk.
153
Eлектронна книга

Któż jak nie Bóg?

Jennifer Fulwiler

Jenny je właśnie gofra z syropem, gdy jej mama dowiaduje się o skandalu. Dzwoni sąsiadka. Jenny odmówiła uznania Jezusa za swojego zbawiciela. Przy wszystkich dziewczynkach! Na obozie letnim! Kilka lat później Jenny zmienia uczelnię. Do szału doprowadzają ją fizycy rozprawiający o Bogu. Rozsądni ludzie! O Bogu! Ale gdy Jenny poznaje Joe Cóż, sprawy nabierają nieoczekiwanego obrotu. Siedmiominutowy ślub, własna kancelaria prawna, upragniony dom i nagła ciąża, a nawet dwie to wszystko nic w porównaniu z kryzysem egzystencjalnym. Bo po co się męczyć, skoro i tak wszyscy umrzemy? Ta przygnębiająca myśl nie daje jej spokoju. W poszukiwaniu sensu udaje się do świątyni dumania. A także do paru innych świątyń, które na szczęście nie są wyposażone w wykrywacze ateistów...

154
Eлектронна книга

Krótka Historia Anglii

Gilbert Keith Chesterton

KRÓTKA HISTORIA ANGLII" to książka ujmująca dzieje Wielkiej Brytaniiw kontekście cywilizacyjnym, religijnym i kulturowym. Wielu mieszkańcomWysp Brytyjskich pomogła odpowiedzieć na pytanie: kim naprawdę jesteśmymy, Anglicy? "Luki w dziejach Anglii nie dotyczą rzeczy małych, znanych jedynie uczonym, lecz raczej rzeczy wielkich, które uczeni z reguły pomijają. Wielu z tych rzeczy można się dowiedzieć nie tylko bez cudów erudycji, ale nie otwierając nawet w ogóle książki. Można się o nich dowiedzieć patrząc na rzeczy wielkie i bijące w oczy, takie jakogrom kościołów gotyckich czy styl klasycznych dworów wiejskich. Nie trzeba długichi trudnych badań dla dowiedzenia się, że ziemianin nie jest opatem, choć domjego nosi miano opactwa. Nie trzeba zawiłych rozumowań dla wywnioskowania,że teren zwany "gromadzkim" należał niegdyś do gromady. Różnice w poglądachnie tyczą więc samych faktów, lecz znaczenia tych faktów, a ocena tego znaczeniawiąże się z krytyczną oceną całego rozumienia dziejów." (Z przedmowy G. K. Chestertona)

155
Eлектронна книга

Poeta i wariaci

Gilbert Keith Chesterton

Poeta i wariaci to zbiór sensacyjnych opowiadań, których bohaterem jest Gabriel Gale - roztargniony poeta i natchniony malarz. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda on na człowieka zupełnie oderwanego od rzeczywistości i żyjącego w swoim własnym wyimaginowanym świecie, to jednak dzięki swej niezwykłej intuicji i umiejętności twórczego myślenia okazuje się zdolny do rozwiązywania najbardziej skomplikowanych zagadek detektywistycznych. Jego przewaga nad innymi wynika z tego, że nie pozostaje on więźniem pięciu zmysłów, lecz dostrzega głębszy, duchowy wymiar rzeczywistości. Niektórzy widzą w jego zachowaniu szaleństwo, ale tak naprawdę jest to wolność od schematów i konwenansów, co pozwala mu na świeżość spojrzenia - tak jak owemu dziecku z baśni Andersena, które jako jedyne zobaczyło, że król jest nagi. Poznało prawdę, gdyż było wolne od głosu opinii publicznej i presji większości.

156
Eлектронна книга

Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna

Jarosław Wróblewski

Ekshumacje prowadzone pod kierunkiem Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczęto 23 lipca 2012 i przepracowano ogółem 153 dni. W poszukiwaniach tych uczestniczyło ponad 50 specjalistów różnych dziedzin. Ponad 200 wolontariuszy ze szpachelkami w dłoni pracowało w pocie czoła. Byli wśród nich rodacy z Australii, USA, Belgii, Irlandii i Anglii. Do tej pory udało się odnaleźć szczątki ok. 300 osób, z których 51 zidentyfikowano. Wydobyte szczątki zostały poddane badaniom DNA z wykorzystaniem danych genetycznych zgromadzonych w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Ojczyzna to wspólnota, w której prawo głosu mają także ci, którzy byli tu przed nami. Dlatego musimy po nich wrócić. Na każde pole bitwy. Zwłaszcza bitwy o Polskę. Wolność jest kuloodporna to zapis 15 rozmów znanego dziennikarza i popularyzatora historii, Jarosława Wróblewskiego z osobami związanymi z pracami na Łączce; naukowcami, historykami, kapłanami, wolontariuszami , krewnymi ofiar i ocalonymi więźniami bezpieki.

157
Eлектронна книга

Tajemnice dzieł sztuki

Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz

Przez wieki geniusze sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje, zbyt niewiarygodne, by przekazać je otwarcie. Sekrety osobiste i historyczne, artystyczne i ezoteryczne, a czasem nawet natury kryminalnej. Czy po upływie stuleci, po wielokrotnych zmianach kodów kulturowych jesteśmy w stanie wejść w buty dawnych twórców i odkryć sekretne drogowskazy pozostawiane przez geniuszy? Kod Michała Anioła dlaczego ludzki mózg namalowany jest na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej? Ostatnia melodia - muzyka zapisana pomiędzy postaciami Ostatniej Wieczerzy jako testament Leonardo da Vinci? UFO w XV-wiecznych Włoszech - spotkanie z obcymi, uchwycone na renesansowym obrazie. Manuskrypt, którego od sześciuset lat nikomu nie udało się rozkodować. Enigma rękopisu Wojnicza. Człowiek, który wiedział jak Alfonso Ponce de Leon przewidział na obrazie swoją śmierć. Zakon, skarby i Chwarszczany z jakiego świata pochodzą dwie wieże w zachodniopomorskim kościele templariuszy? Ukryty język Matejki znaczenie symboli i historia złotego tronu. Raffaello Portret Młodzieńca tajemnice najcenniejszego dzieła ze zbiorów polskich, zaginionego podczas II wojny światowej. Drzwi Gnieźnieńskie, czy portal do praźródeł? - dokąd naprawdę prowadzą słynne Drzwi z Gniezna? Każde dzieło jest tajemnicą. Nie trzeba wyjeżdżać do amazońskiej dżungli, by mierzyć się z tajemnicami godnymi Indiany Jonesa. Na tego, kto dokona wielkiego odkrycia w zakurzonym magazynie muzealnym, czeka nagroda emocje, olśnienie a nawet mistyczne objawienie. Jeden z bohaterów naszej książki właśnie takiego objawienia doświadczył. I czeka aż ktoś je przejmie od niego w wielkiej sztafecie pokoleń.

158
Eлектронна книга

Dźwięki, szepty, zgrzyty

Agnieszka Lewandowska-Kąkol

Polscy kompozytorzy to ścisła światowa czołówka. Skąd się bierze ich talent? Jaki charakter wyróżnia kompozytora? Ile w nim powołania? Panderecki to odludek uwielbiający drzewa, Maksymiuk jest próżny i kocha oklaski, Krauze lubi Chińczyków ale najlepiej czuje się w Paryżu, Dębski w stanie wojennym założył zespół, żeby życie było mniej szare, Mykietyn przepada za Beatlesami łączy ich jedno bezapelacyjne przekonanie o słuszności tego, co robią. Ich marzenia, postawy, cele, niekiedy zaskakujące, z wielką mocą oddziałują na każdego, kto się z nimi zetknie. Ta książka to potężny zastrzyk entuzjazmu. Przeczytaj ją, a inaczej spojrzysz na własne życie, nie tylko zawodowe. Zbiór wywiadów z szesnastoma najwybitniejszymi polskimi kompozytorami.

159
Eлектронна книга

7 dni Fatimy. Jak Siostra Łucja mierzyła czas dzielący nas od triumfu Niepokalanego Serca Maryi

Wincenty Łaszewski

7 dni Fatimy, Czwarty wizjoner z Fatimy i Duchowy przewodnik po Fatimie to seria trzech książek uzupełniających wcześniejszą publikację rekomendowaną przez Światowy Apostolat Fatimski; a zatytułowaną Fatima. Stuletnia tajemnica. Wszystkie wyszły spod pióra Wincentego Łaszewskiego, czołowego polskiego mariologa, specjalisty od fatimskich objawień. Siostra Łucja stwierdziła, że na pełne i bezapelacyjne zwycięstwo serca Maryi musimy czekać siedem długich dni od Cudu Słońca w Fatimie. Dodała, że w momencie, w którym wypowiada te słowa, znajdujemy się w trzecim dniu fatimskim. Czas gwałtownie przyspieszył. Na zeświecczoną Europę spada grad objawień Maryjnych, a wszystkie je można zrozumieć tylko w blasku Fatimy. Jak w świetle nowych objawień i współczesnych znaków rozumieć fatimskie przesłanie?

160
Eлектронна книга

Bo to złe kobiety były

Joanna Puchalska

Joanna Puchalska Bo to złe kobiety były. Diablice i mącicielki Złe, niemoralne, wyrachowane, manipulujące otoczeniem. Intrygantki, oszustki, awanturnice w skali rodzinnej, krajowej i europejskiej. Zdrajczynie i agentki obcych mocarstw. Od Jagiellonów po czasy PRL-u. Barbara Giżanka. Wykorzystując podobieństwo do Barbary Radziwiłłówny, skutecznie omotała Zygmunta Augusta. Barbara Brezianka. Oskarżona przed sądem o otrucie teścia i o zgładzenie trzeciego z kolei męża. Podejrzewano ją o przyspieszenie zgonu dwóch poprzednich. Agnieszka Machówna. Piękna i sprytna chłopka udająca szlachciankę, na co dał się nabrać nawet austriacki cesarz Leopold. Maria Teresa Dogrumowa. Doświadczona aferzystka i oszustka. Dla spodziewanej korzyści finansowej rozpowszechniła plotkę o rzekomym spisku na życie króla Stanisław Augusta. Zofia Potocka. Najpiękniejsza kobieta Europy, najpierw żona generała Józefa Witta, potem hrabiego Szczęsnego Potockiego. Zaczynała jako stambulska kurtyzana. Karolina Sobańska. Kochanka Mickiewicza, adresatka jego miłosnych sonetów, a zarazem płatna agentka III Oddziału Kancelarii Cesarskiej w Petersburgu, donosząca m.in. na dekabrystów. Xawera Deybel. Sam Towiański bał się jej niesamowitych oczu. Miała romans z Mickiewiczem i prawdopodobnie urodziła jego dziecko. Janina Broniewska. Fanatyczna komunistka, autorka książek z czerwonego kanonu lektur szkolnych, po wojnie partyjna szara eminencja środowiska literatów. Wanda Wasilewska. Zafascynowana Stalinem, przyjęła obywatelstwo radzieckie i z zapałem uczestniczyła w realizowaniu pojałtańskiego rozbioru Polski. Marzyła się jej siedemnasta republika. Blanka Kaczorowska. Konfidentka Gestapo, wydała wiele osób z Podziemia AK. Po wojnie tajna współpracowniczka służb PRL. Barbara przy leżącym w łożu mężu postawiła na straży pachołka, sama wymknęła się chyłkiem z domu. Wycelowała i przez okno strzeliła do śpiącego małżonka, kładąc go trupem na miejscu. Kiedy chłopak pilnujący łoża wszczął alarm, świeżo upieczona wdowa wpadła do środka i jęła rozpaczać na widok zabitego. We wspomnieniach wykreowała swój obraz jako działaczki silnie uczuciowo związanej z Polską Partią Komunistyczną, troskliwej żony i matki, bezradnej wobec alkoholizmu męża, uległej, która daje sobie wejść na głowę chimerycznej gosposi. Aż trudno uwierzyć, że to ta sama Janina Broniewska, która po wojnie siała postrach w Związku Literatów Polskich.