Видавець: Література
169
Eлектронна книга

Tajemnica starego pałacu (Tom 2). Milioner z Gdańska

Katarzyna Majgier

Po niezapomnianej podróży wehikułem czasu Magda i Wiktor starają się za wszelką cenę strzec tajemnicy Róży Niewiadomskiej. Tymczasem do pałacu w Niewiadomicach przybywa January Trzmiel wyjątkowo uzdolniony w łamaniu szyfrów syn milionera. Chłopak od razu zwraca uwagę na zabytkowego bazyliszka strzegącego wejścia do lochów. Jak potoczą się losy wehikułu? Kto okaże się przyjacielem, a kto oszustem? Czy dzieciom uda się powstrzymać ciekawskiego ochroniarza i podejrzanego konserwatora zabytków? Niezwykłe spotkanie z historią, tajemnice pilnie strzeżone, poszukiwania śladów przeszłości, szyfry i fascynujące zasady kryptologii.

170
Eлектронна книга

Kawa z kardamonem

Joanna Jagiełło

Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinną tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. W poszukiwaniach prawdy przeszkadza dziewczynie rodzina, która nie chce z nią rozmawiać o sprawie sprzed lat. Jakby tego jeszcze było mało  Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z najlepszą przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa. Trzeba nie lada wrażliwości i dojrzałości, żeby rozwiązać te problemy. Żeby walczyć o swoje uczucia i pasje, o prawo do prawdy, nie raniąc innych. Czy Lince się uda? Przepis na kawę z kardamonem: Najbardziej aromatyczny kardamon kupuje się w całości. Z suchych, zielonych strączków należy starannie wydłubać małe, czarne ziarenka. Kawę (sypaną, najlepiej arabikę) zaparzyć w dzbanku, dosypując do niej ziarenka kardamonu. Proporcje: dwie czubate łyżeczki kawy i 45 strączków kardamonu na duży kubek kawy. Kawę należy parzyć przez 5 minut. W tym czasie w małym garnuszku podgrzać mleko (nie doprowadzając do wrzenia, jeśli nie lubimy kożuchów). Zaparzoną kawę przelać do dużego kubka (albo grubej szklanki do latte), dolać mleka do pełna. Posłodzić miodem. Kawa z kardamonem rozgrzewa, pobudza i poprawia humor. Jest też znanym afrodyzjakiem.

171
Eлектронна книга

Zaburzenia u dzieci i młodzieży. Co obciąża nasze dzieci i jak możemy im pomóc

Michael Schulte-Markwort

Naszym dzieciom powodzi się lepiej niż jakiemukolwiek pokoleniu wcześniej, a mimo to ich troski są ogromne. W jaki sposób zmotywować Lenę, która boi się chodzić do szkoły? Jak dotrzeć do agresywnego chłopca, którego nic nie obchodzi? Co robić, kiedy dziecko nie może spać? Albo gdy brat uważa, że jego siostra jest wstrętna? I jak pomóc nastolatkowi, który już nie widzi sensu w swoim życiu? Znany psychiatra dzieci i młodzieży, profesor Michael Schulte-Markwort, z empatią przedstawia perspektywę dzieci i zrozumiale wyjaśnia, jak kompetentnie i troskliwie towarzyszyć im w życiu. Zwraca się do rodziców, wychowawców, nauczycieli i wszystkich osób mających do czynienia zarówno z najmłodszymi, jak i nastolatkami. Porusza szeroko zakrojone tematy - od zagadnień związanych z korzystaniem z komputerów, przez terapie dzieci po lęk przed rozwodem rodziców, fobie, natręctwa i ataki wściekłości.

172
Eлектронна книга

O czym szumi las

Paweł Wakuła

Leśniczego Piątka już nic w życiu nie zdziwi ani jąkający się niedźwiedź brutalny żądający miodu, ani całkiem zwyczajny kot, który nagle zaczyna mówić, ani to, że na herbatkę wpadają do niego skrzat i szczurek. Piątek ma zbyt dużo obowiązków, żeby rozmyślać o niezwykłych mieszkańcach lasu: pilnuje przecież porządku, odstrasza kłusowników i próbuje odszukać sześcioptaka. Czy zwierzęta i inne stworzenia zamieszkujące Dolinę Bagiennej Trawy przyjmą nowego leśniczego z otwartymi ramionami to znaczy, hm łapkami? Drodzy Czytelnicy, mamy nadzieję, że polubicie leśnika Piątka i jego wyjątkowy las, w którym oprócz całkiem zwykłych leśnych zwierząt mieszkają także utopce, leśne licha i dziwożony. Jak można się domyślać, leśniczy Piątek będzie miał tu pełne ręce roboty, liczymy jednak, że uda mu się wyciągnąć Was z wygodnych foteli i zaprowadzić do tego niezwykłego lasu. I pamiętajcie, że taki las, pełen przygód i tajemnic, jest zawsze blisko Was, na wyciągnięcie ręki. Spróbujcie spojrzeć w korony starych drzew, zagłębić się w leśną ciszę, a potem zamknąć na chwilę oczy, zaczerpnąć pachnącego igliwiem powietrza i jeszcze raz spojrzeć. Znany Wam od dawno okoliczny las będzie teraz inny, bardziej magiczny. Będzie Was wołać, przyciągać do siebie każdą gałązką, każdym listkiem. Usłyszcie jego przedziwne odgłosy: szmery, szepty i pomruki. Nie brońcie się i wyruszcie na tę niezwykłą wyprawę. Niech las Was zachwyci i urzeknie, jak nas, leśników. Lasy Państwowe

173
Eлектронна книга

Listy w butelce. opowieść o Irenie Sendlerowej

Anna Czerwińska-Rydel

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. Będę pomagać inaczej, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy dwa i pół tysiąca dzieci! Ja tylko próbowałam żyć po ludzku To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

174
Eлектронна книга

Przepraszam, czy tu straszy?

Marcin Przewoźniak

Niedaleko za miastem w białym dworku z brązowym dachem mieszka od dwustu lat rodzina duchów! I mieszkałaby spokojnie dalej, gdyby nie Poświatowscy. Kupili dom, odremontowali, wprowadzili się wraz z całą tą nowoczesną technologią i wcale nie boją się bezgłowych zjaw, pająków gigantów czy szkieletu myszy. Jak ich zatem wykurzyć z dworku? Rozpoczyna się walka o dom z duszą! Poznajcie dom z duszą na ramieniu

175
Eлектронна книга

Król bawełny. Opowieści dzieci fabrykanta

Grażyna Bąkiewicz

Centrum rozrywkowo-handlowe Manufaktura jest dziś znane w całej Polsce. Kiedyś było ogromnym imperium Izraela Poznańskiego łódzkiego króla bawełny. Monumentalny pałac tętnił wówczas życiem. Fabryki pracowały bez ustanku, a ich właściciel w dążeniu do zdobycia fortuny potrafił być bezwzględny. Po Łodzi krążyła pogłoska, że zaprzedał duszę diabłu. Relacja dziewięcioletniego Maurycego, syna fabrykanta, pomoże rozgryźć tajemnice z życia Poznańskich: Jak robi się geszefty? Czy do zdobycia milionów potrzebna jest pomoc diabła? I co musi się stać, by wyzyskiwacz zamienił się w filantropa? W XIX-wiecznej Łodzi zdarzały się cuda. A jakie? O tym jest ta opowieść.

176
Eлектронна книга

Oj, Hela!

Barbara Stenka

Mam na imię Hela i jestem najfajniejszą dziewczynką w naszym domu. Mieszkam z mamą i tatą, i Parówkasem. To mój pies. Chodzę do IIId, trochę gram na flecie, no i maluję paznokcie u stóp w ramach buntu. Na szczęście wiem o tym tylko ja, moje skarpetki i dziewczyny z klasy. Wszystko robimy razem i muszę wam powiedzieć zwykle z wyśmienitym skutkiem! Zresztą, sami przeczytajcie Hela jest moim ideałem. Gdy byłam w jej wieku, chciałam być właśnie taka jak ona. Z braku wzorca, ostatecznie stałam się sobą, ale nie przestałam marzyć o istnieniu takiej osoby. Heluś, Helutka Tak bym do niej mówiła. Joanna Kołaczkowska