Видавець: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej
Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej to jeden z oddziałów Biblioteki Politechniki Łódzkiej. Rocznie wydaje ok. 65 publikacji: wśród nich są monografie i czasopisma naukowe, podręczniki i skrypty oraz materiały konferencyjne. Wydawnictwo wydaje szereg czasopism naukowych w serii Monografie Politechniki Łódzkiej, a także podręczniki, skrypty, materiały konferencyjne i czasopisma naukowe. Do 2015 roku wydawana była też seria Rozprawy Naukowe. Nowosci wydawnicze sprzedawane są w księgarni stacjonarnej oraz sklepie online, a wiele z publikacji dostępnych jest online, w trybie Open Access, za pośrednictwem repozytorium lub biblioteki cyfrowej CYBRA.
17
Eлектронна книга

Politechnika Łódzka w informacjach prasowych z lat 1945-1950

Czesław Żyliński, Jolanta Przyłuska

Czesław Żyliński ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie w Łodzi. Od 1969 roku pracował jako bibliotekarz w Politechnice Łódzkiej, kolejno w Bibliotece Wydziału Budownictwa Lądowego, Bibliotece Instytutu Materiałoznawstwa i Technologii Metali oraz w Bibliotece na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Kronikarstwo jest jego pasją. Szperanie w dawnych rocznikach gazet, przeglądanie strona po stronie i odtwarzanie historii PŁ sprawiło, że stał się ekspertem od informacji prasowych, w szczególności z lat 1945- 1960, a często nawet do 1990 roku. Posiada swoją „kartotekę europejską” za lata 1945-1990 zawierającą nazwiska głów państw, premierów, ministrów spraw zagranicznych Europy od 1945 roku. Opublikował kilkaset listów do redakcji, sprostowań, uzupełnień i uwag prasowych. Teksty związane z PŁ lub życiem akademickim tworzył na podstawie różnych źródeł. Drukowano je obok „Kronik” w „Życiu Uczelni” – łącznie 80 pozycji. Oprócz prasy codziennej pomocą służyły czasopisma techniczne, informatory, a nawet encyklopedie. Praca nad wydawnictwem „Politechnika Łódzka w informacjach prasowych z lat 1945-1960” to spełnienie jego planów. Autor opracował kroniki wydarzeń związanych z PŁ do roku 1960. Powstały one na podstawie informacji zawartych głównie w „Dzienniku Łódzkim”, „Ekspresie Ilustrowanym” i „Głosie Robotniczym”. Poszukując informacji o PŁ, organizacjach studenckich i profesorach, Pan Czesław przeglądał każdą stronę gazet i spisywał interesujące go teksty. Do każdego półrocza lub kwartału dopisywał komentarz chrakteryzujący dany okres.

18
Eлектронна книга

Proces integracji po transakcjach przejęć przedsiębiorstw. Aspekty organizacyjne i kadrowe

Anna Stankiewicz-Mróz

Niniejsza praca jest efektem wieloletniego zainteresowania autorki problematyką przejęć oraz zmian organizacyjnych wynikających z omawianych w książce transakcji, ze szczególnym uwzględnieniem sfery personalnej. Prowadzone w ramach tej monografii analizy dotyczą jedynie wybranego wycinka problematyki, którą współtworzą skomplikowane i wielowymiarowe procesy integracji poakwizycyjnej.

19
Eлектронна книга

Wizerunek w marketingu przedsiębiorstw

Iwona Wilk

Monografia przybliża zagadnienia związane z kreowaniem wizerunku przedsiębiorstwa w świetle jego aktywności marketingowej na rynku, uwzględniając zarówno relacyjny, jak i proekologiczny aspekt tych działań. W trzech rozdziałach omówiono kolejno: wizerunek przedsiębiorstwa, public relations oraz zielony marketing, a szczegółowo przedstawiono takie zagadnienia, jak: relacyjny aspekt marketingu, znak towarowy, reklama korporacyjna, employer branding czy społeczna odpowiedzialność biznesu. 

20
Eлектронна книга

Ewolucja koncepcji ekspresjonistycznej w niemieckiej i austriackiej architekturze współecznej

Aleksander Serafin

Celem badawczym tej pracy jest określenie istoty koncepcji ekspresjonistycznej, współtworzącej obraz współczesnej architektury. Chodzi nie tyle o samo ustalenie aktualnego zbioru sklasyfi kowanych realizacji budowlanych, co o wzbogacanie stanu wiedzy o osobach i zjawiskach powiązanych z rozwojem tej tendencji. To z kolei pozwoli zrozumieć bardziej zaawansowane zależności i kształtujące się na ich podstawie mechanizmy, funkcjonujące we współczesnej architekturze.

21
Eлектронна книга

Współpraca źródła z obciążeniem w procesach nagrzewania indukcyjnego

Jerzy Zgraja

Prezentowana praca zawiera omówienie podstawowych zagadnień związanych z nagrzewaniem indukcyjnym, skupiając się głównie na współpracy indukcyjnego układu grzejnego wzbudnik-wsad ze źródłem zasilania. Przedstawia podstawowe rozwiązania generatorów do jedno i dwuczęstotliwościowego nagrzewania indukcyjnego oraz układy pozwalające na energetyczne dopasowanie obu tych typów źródeł z obciążeniem. Omówienie indukcyjnych układów grzejnych IUG uzupełniono przedstawieniem podstaw teoretycznych dotyczących zarówno pola elektromagnetycznego, jak i pola termicznego.

22
Eлектронна книга

Architektura domów towarowych, a geneza wizualnej promocji na przykładach realizacji niemieckich przed 1939 rokiem

Katarzyna Janicka-Świerguła

Handel jako jedna z najstarszych dziedzin gospodarki był niemalże od początku nierozerwalnie związany z promocją. Pierwotnie przyjmowała ona bardzo prymitywne formy i stosowana była dość nieświadomie. Uwagę klientów starano się przyciągnąć wystawionymi na straganach produktami, szyldami czy też głoszonymi hasłami. Z upływem setek lat, przemianami społeczno-gospodarczymi i pojawianiem się gospodarki wolnorynkowej działalność „marketingowa” ulegała coraz większym transformacjom i udoskonaleniom, by w połowie XIX wieku dać solidne ramy wizualnej promocji. (z Wprowadzenia)

23
Eлектронна книга

Kontrole okresowe budynków - zalecenia, wymagania, problemy

Jacek Szer, Jan Jeruzal, Iwona Szer, Piotr Filipowicz

W książce przedstawiono i omówiono podstawowe przepisy prawne, normujące wykonywanie kontroli okresowych budynków. Przedstawiono zasady, wymagania i zalecenia, które systeatyzują zakres i metodykę wykonywania tych kontroli.Wskazano newralgiczne miejsca, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku budynków o konstrukcji tradycyjnej, uprzemysłowionej oraz wybrsanych ekementów w konstrukcjach drewnianych. Zaproponowano także wzory protokołów z kontroli okresowych. Książka może stnowić pomoc zarówno dla właścicieli, zarządzców nieruchomości, jak i osób wykonujących przeglądy okresowe. Może być też pomocna dla studentów i abolwentów, którzy przygotowują się do pełnienia samodzielnych fukcji technicznych w budownictwie.

24
Eлектронна книга

Systemy pomiarowe i podstawy analizy sygnałów

Longin Horodko

Książka zawiera materiał do wykładów z przedmiotu Metrologia i systemy pomiarowe w mechatronice, prowadzonych dla studentów kierunku Mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Celem wykładów jest przekazanie słuchaczom podstawowej wiedzy dotyczącej: komputerowych systemów pomiarowych, rejestracji wielkości fizycznych zmieniających się w czasie, analizy sygnałów.