Verleger: 556
2761
E-book

Rehabilitacja dziecka niewidomego w rodzinie

Turska Małgorzata

Praca Małgorzaty Turskiej ukazuje rolę rodziny w rehabilitacji dziecka niewidomego w wieku przedszkolnym. Rodzina pełni zasadniczą rolę w wychowaniu, szczególnie we wczesnym okresie życia. Dziecko niepełnosprawne wymaga wyjątkowej opieki ze strony rodziców, która powinna być wsparta elementami rehabilitacji. Co prawda, wielu rodziców uważa, że rehabilitacją powinny zajmować się wyspecjalizowane instytucje. Jednak to najbliższa rodzina odgrywa najważniejszą rolę w rozwoju dziecka. Praca ukazuje z jakimi problemami muszą zmierzyć się rodzice dzieci niewidomych i jak sobie z nimi radzą starając się uczestniczyć w wielowymiarowym procesie rehabilitacji ich dzieci. Spis treści: WSTĘP    ROZDZIAŁ I:  PROBLEMATYKA DZIECKA NIEWIDOMEGO W ŚWIETLE LITERATURY PRZEDMIOTU 1.1 FUNKCJONOWANIE NARZĄDU WZROKU    1.2 WADY WZROKU    1.3 DZIECKO NIEWIDOME I SŁABOWIDZĄCE    1.4 SKUTKI USZKODZENIA ANALIZATORA WZROKU    1.5 POTRZEBY ROZWOJOWE DZIECI Z USZKODZONYM WZROKIEM    ROZDZIAŁ II  RODZINA W PROCESIE REHABILITACJI 2.1 RODZINA Z DZIECKIEM NIEWIDOMYM. CECHY SWOISTE    2.2 OGÓLNE CELE REHABILITACJI    2.3 REHABILITACJA DZIECKA NIEWIDOMEGO    2.4  UDZIAŁ RODZINY WE WSPOMAGANIU DZIECKA NIEWIDOMEGO    ROZDZIAŁ III: METODOLOGICZNE PODSTAWY BADAŃ 3.1 CEL, PRZEDMIOT I ZAKRES BADAŃ    3.2 PROBLEMY I PYTANIA BADAWCZE    3.3 METODY, TECHNIKI I NARZĘDZIA BADAWCZE    3.4 ORGANIZACJA PRZEBIEGU BADAŃ    3.5 CHARAKTERYSTYKA BADANEJ PRÓBY    ROZDZIAŁ IV: CECHY BADANYCH RODZIN 4.1 SYTUACJA SOCJOBYTOWA W RODZINACH    4.2 STRUKTURA BADANYCH RODZIN    4.3 WARTOŚCI PREFEROWANE W RODZINACH    4.4 PODSUMOWANIE    ROZDZIAŁ V: POSTAWY RODZICÓW WOBEC NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DZIECKA 5.1 REAKCJA RODZICÓW NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ    5.2 UDZIAŁ RODZICÓW W PROCESIE REHABILITACJI    5.3 METODY POSTĘPOWANIA WYCHOWAWCZEGO    5.4 ZAKRES I CHARAKTER WSPARCIA Z ZEWNĄTRZ    5.5 PODSUMOWANIE    ROZDZIAŁ VI: WNIOSKI I POSTULATY PEDAGOGICZNE 6.1 SYNTEZA UOGÓLNIAJĄCA    6.2 POSTULATY PEDAGOGICZNE    BIBLIOGRAFIA    SPIS TABEL    SPIS WYKRESÓW    ANEKS MARIA ZIEMSKA: KWESTIONARIUSZ DLA RODZICÓW    KWESTIONARIUSZ WYWIADU    SKALA WARTOŚCI SCHELEROWSKICH  

2762
E-book

Satyrady

Izabela Mikrut

Genialny zbiór utworów satyrycznych Izabeli Mikrut ilustrowany przez Marka Lenca.Nie dla mnie dzisiaj Noble są i Pulitzerynie dla mnie styl Dąbrowskiej ani Magdy Umernie dla mnie oczywiście Czterdzieści i Cztery(i żaden inny numer).Ten tekst nie przypomina "Pana Tadeusza",bo chociaż się starałam, to nie wyszło, no żesz...więc Cię do lektury, Odbiorco, nie zmuszam(lecz i tak kupić możesz)Fragment:Mamuty. Wierszyk prehistoryczny Gdy ziemia była płaska jak deska,gdy globus też był jak deska płaski,a praMatejko zwykł w kilku kreskachrysować bitwy na ścianach jaskiń, gdy szkła nie było, stali i dykty,i telefonów, sklepów i płaczu,gdy zwykli ludzie wszystkie konfliktyrozwiązywali z użyciem maczug, kiedy paść w totka nie mogła szóstkagdy od fast-foodów nikt nie mógł utyćistnieli tylko ludzie i pustka,i sporadycznie jakieś mamuty. I prowadzili współpracę trudną,dopóki trwała jeszcze ich era:czasami mamut człowieka skubnął,częściej zaś człowiek mamuta zżerał. Znika czas tamten pod dziejów warstwą,ale te same mamy zwyczaje.Skoro mamutów jak na lekarstwo,ludzie w zastępstwie żrą się nawzajem. Sekret zostawiam na koniec dziełamiast satyryczne prawić morały:mamuty wcale nie wyginęły!One się tylko dobrze schowały. Spis treści:Wiersze satyryczne 6Zwierzenia poranne 6Postanowienie 9Macho z ogłoszenia 12We mnie. Wierszyk samolubny 15Tycie tycie 17Sposób na życie 20Nos 23Mamuty. Wierszyk prehistoryczny 25L-4 27ANAKREONTYK WSPÓŁCZESNY czyli pochwała życia i wina za 3,20 30Cukiereczek. Piosenka gorzka 30Piosenki z Rewii 34Piosenka o tym, że o majtkach nie śpiewa się piosenek 34Piosenka od niechcenia 36Nie lejcie wody. Piosenka ekologiczna 37Kołysanka biurowa 39VILANELLA MRÓWKI 41Piosenki kabaretowe 42Tango z rybą 42Atawistyczny song dla kabaretu ludożerców 45Piosenka zimnych drani 48Piosenka z trzech słów (prąd ? nowela ? rozwód) 50Teksty piosenek do Spotkania z Balladą 52Wanda 52Gołębie 54Limeryki 56najkrótsze limeryki świata 57Bajkoryki (czyli limeryki o postaciach z bajek) 58Hydraulimeryki 59Limeryki pisane na Przasnyski Konkurs Limerykowy 61Epitafia i nagrobki 63Chłopyłek 66Redutki 69TUWIM 69KRASICKI 70STANISŁAW JACHOWICZ 71JASIEŃSKI 72SĘP SZARZYŃSKI: 73MICKIEWICZ 74FREDRO ? Dożywocie 79FREDRO 85PRZYBORA 91RÓŻEWICZ 94GOMBROWICZ 97MROŻEK (Emigranci) 102WITKACY 105GAŁCZYŃSKI 107SŁOWACKI 109ŻEROMSKI 117OGÓREK 119MASŁOWSKA 120ORZESZKOWA 121MROŻEK 123AGNIESZKA OSIECKA 124ANDRZEJEWSKI 128BIAŁOSZEWSKI 129PASTISZE RYSUNKOWE (REDUTKI) 131MLECZKO 131BOHDANOWICZ 132LENGREN 133MIKLASZEWSKI 134SAWKA 136Szopki 137Bosska szopka urodzinowa 137Wielka Rewia Satyryczna 142Jasełka 2006 153Rewia na wodzie 158Bajki dla dzieci 167Bajka o słoniu 167Hipopotam 171Szalik 174O chatce na kurzej łapce 177

2763
E-book

Edukacja międzykulturowa na rzecz zrównoważonego rozwoju

Aneta Rogalska-Marasińska

Inspiracją do powstania książki była potrzeba podzielenia się z Czytelnikiem obserwacjami oraz naukową refleksją nad współczesną wielokulturową rzeczywistością społeczną i współtworzącym ją człowiekiem. Autorka łączy prezentowaną problematykę z postulatem naprawy relacji międzyludzkich i międzykulturowych poprzez zgodę na powszechną realizację idei zrównoważonego rozwoju, którą postrzega jako niezbędny dziś cel aktywności społeczności globalnej. Sugeruje wykorzystanie edukacji międzykulturowej, dostrzegając w niej najbardziej uzasadnione narzędzie wychowawcze, aby wielokulturowa społeczność globu dokonała zmiany swoich postaw i wybrała odbudowę podstawowych środowisk życia ludzi (przyrodniczego, kulturowego, społecznego i gospodarczego) na zasadach harmonii i współbycia, z odrzuceniem narracji zysku, rabunkowej gospodarki, przymusu rywalizacji oraz niechęci wobec drugiego człowieka. Znaczącym i nowatorskim spojrzeniem na wyzwania zrównoważonego rozwoju jest odwołanie się do obszaru kultury, który jest jednym z głównych, a zarazem najczęściej pomijanych filarów koncepcji zrównoważenia.

2764
E-book

Through the Looking-Glass

Lewis Carroll

Before the readers comes the legendary fairy tale about Alice. In the second volume of adventures the girl is in Zaderkalli, where the world is a chessboard. There, Alice meets the Black Queen, the White Knight, the Lion, the Unicorn, the Shaltay Boltay and many other incredible characters who have been pleasing to children and adults around the world for almost a hundred and fifty years. Children will love this book.

2765
E-book

Przecież świat nie jest taki

Wiktor Okrój

‘’Przecież świat nie jest taki” to tomik/śpiewnik, który zawiera teksty i piosenki.   Autor próbuje się zmierzyć ze swoimi ograniczeniami fizycznej niepełnosprawności.Tym razem prezentuje utwory liczne, które są zapisem zdarzeń, ale nie tylko.     Chciałbym przedstawić Państwu książkę o wydarzeniach w moim życiu. Czuję, że ten zbiór moich przemyśleń i obserwacji powstał w odpowiednim momencie mojej drogi. Wszystkie utwory są dla mnie ważne.   Zapraszam, Wiktor

2766
E-book

Jak zrozumieć i samodzielnie leczyć cukrzycę. Kompendium cukrzyka

Rainer Limpinsel

W niniejszej publikacji każdy diabetyk z typem II tej choroby znajdzie kompleksowe informacje o przyczynach cukrzycy. Podczas lektury dowie się wszystkiego, co – jako cukrzyk – powinnien sam wiedzieć o swojej dolegliwości, o życiu z cukrzycą i codziennej walce z tą chorobą. 

2767
E-book

Stawanie się recydywistą. Kariery instytucjonalne osób powracających do przestępczości

Renata Szczepanik

W książce zawarto zagadnienia z obszaru pedagogiki resocjalizacyjnej (więziennej) i podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o to, czy w karierze instytucjonalnej recydywisty istnieją „punkty”, które pozwalają (jemu, społeczeństwu, systemowi) zapobiegać powrotowi do przestępczości. Przedmiotem analiz jest odkrywanie sposobów, w jaki recydywiści interpretują własne doświadczenia i w jaki przenoszą te interpretacje na swoją aktywność życiową (głównie w obrębie rzeczywistości izolacji więziennej). Gromadzenie oraz podążanie za danymi empirycznymi (metodologia teorii ugruntowanej) spowodowało wyłonienie się obrazu doświadczeń i działań, które składają się na wieloletni proces stawania się recydywistą, tj. bycia beneficjentem specyficznej kariery instytucjonalnej prawno-społecznego systemu zapobiegania przestępczości. I to właśnie proces ten stanowi zasadniczy przedmiot analiz i rozważań niniejszego opracowania. Przyjęta w nim perspektywa interakcyjna ułatwia spojrzenie na warunki, które rzutują na dynamikę „pięcia się” przestępcy po kolejnych szczeblach instytucjonalnego systemu zapobiegania przestępczości i dokonujący się w jego obrębie proces kształtowania społecznej tożsamości recydywisty. Zgodnie z ideą symbolicznego interakcjonizmu, zamierzeniem autorki nie jest jednakże wyjaśnienie procesu stawania się recydywistą, ile próba jego zrozumienia. 

2768
E-book

Nostromo. A Tale of the Seaboard

Joseph Conrad

Set in the fictional South American country of Costaguana, this story of revolution, deception, and self-betrayal centers on Nostromo, a handsome Italian sailor, who, like Costaguana, is being consumed by secret guilt and corruption. The story begins halfway through the revolution, employing flashbacks and glimpses of the future to depict the lure of silver and its effects on men corrupting and destroying some, revealing the strengths of others.Nostromo is considered by many to be Conrads greatest novel. The ambiguous nature of good and evil, the importance of duty, common themes in all of Conrads novels, get an epic treatment in Nostromo. Published in 1904, the book has the feel of a modern novel. Its a book about revolutions, money, and character, told through different voices, different eyes.