Видавець: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna
Działamy od 1997 r. Wydaliśmy ponad 500 publikacji (książek i czasopism). Naszym celem jest promowanie rozwoju naukowo-badawczego oraz dokonań środowiska akademickiego związanego z naszą Uczelnią. Publikacje Wydawnictwa AHE wyróżniają się wysokim poziomem edycyjnym. Wśród najlepiej sprzedających się książek naszego wydawnictwa są publikacje dla arteterapeutów oraz dla nauczycieli, szczególnie pracujących z dziećmi z trudnościami w uczeniu się oraz różnego rodzaju dysfunkcjami, a także pierwszy na polskim rynku wydawniczym podręcznik do nauki języka angielskiego ROUTE A1 i ROUTE A2, przygotowujący do egzaminu TELC.

Ponadto jesteśmy wydawcą czasopism naukowych: Civitas Hominibus, Homo Politicus, Językoznawstwo, Literaturoznawstwo, Media – Kultura – Społeczeństwo, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie. Autorami naszych książek są m.in.: Makary K. Stasiak , Wiesław Karolak i Olga Handford, Violetta Florkiewicz, Dorota Miązek i Joanna Wojciechowska, Marcin Jaźwiec i Mariusz Andryszczyk.
25
Eлектронна книга

Aksjologia życia publicznego

Łukasz Zaorski-Sikora, Edyta Pietrzak, Renata Szczepanik

Współcześnie nauka postaw obywatelskich utożsamiana jest głównie z zaangażowaniem w działalność społeczną oraz kształtowaniem społecznej tożsamości. [...] jako konieczne jawi się dzisiaj budowanie określonego etosu - zbioru normatywnych i poznawczych cech oraz dyspozycji jednostek przy jednoczesnym podkreśleniu aktywnego aspektu bycia obywatelem. Autorzy podjęli się próby wykazania, że mimo zmieniającej się rzeczywistości zasadnicze wartości stanowiące o funkcjonowaniu społecznym człowieka są trwałe. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie, kiedy analizie poddawane jest życie obywatelskie. [...] Cele wychowania obywatelskiego koncentrują się na wyposażaniu ucznia w wiadomości, wyrabianiu umiejętności i kształtowaniu postaw, natomiast sfera wartości jest w nich bagatelizowana. W konsekwencji tak przygotowany młody obywatel posiada wiedzę dotyczącą formalno prawnych aspektów życia w społeczeństwie demokratycznym, natomiast nie czuje potrzeby zaangażowania w nie. Jednakże nawet rozległa wiedza zdobyta w procesie kształcenia szkolnego nie przekłada się wprost na wysoki stopień aktywności obywatelskiej uczniów.

26
Eлектронна книга

Studencki październik 56 w relacjach uczestników. Czy nie wiesz, o co nam chodziło?

Zdzisław Stasiak

Opracowanie niniejsze nie pretenduje do monografii ruchu studenckiego składa się z relacji uczestników oraz artykułów i doniesień prasowych, które mają oddać atmosferę tamtych dni w różnych środowiskach studenckich. Niewiele wiemy o poglądach były - one bardzo różne. Październik zarysował różne obszary działań również indywidualnych; na odmiennych drogach, które mogły doprowadzić do wspólnego celu, który wówczas był bardzo mglisty, jego wyartykułowanie mogło nastąpić w sprzyjających okolicznościach po roku 1989 roku. Ze Wstępu

27
Eлектронна книга

Uzależnienie od internetu

Paweł Majchrzak, Nina Ogińska-Bulik

Ze społecznego i naukowego punktu widzenia obszar badań nad internetem uwzględniając skalę i zasięg zjawiska oraz technologizację i informatyzację życia wydaje się szczególnie ważny i obiecujący. Poniższa praca podejmuje próbę jego eksploracji oraz wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom. Głównym jej celem jest ustalenie psychologicznych wyznaczników zachowań związanych z korzystaniem z internetu, determinujących ryzyko uzależnienia. Celem praktycznym jest przygotowanie przesłanek do programu profilaktycznego, chroniącego przed ryzykiem uzależnienia od cyberprzestrzeni.

28
Eлектронна книга

Edukacja w procesie zmiany społecznej. O praktycznym zaangażowaniu dyscyplin społecznych

Grygoruk Anna L., Leszcz-Krysiak Agnieszka (red.)

Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, postęp technologiczny - to tylko niektóre ze zmian, z jakimi musimy się mierzyć każdego dnia. Świat staje się miejscem, które zmienia się niemal z minuty na minutę, a to, co jeszcze niedawno uznawaliśmy za pewnik, poddawane jest w wątpliwość. W tej transformującej się rzeczywistości, gdzie zmiany, nieraz dramatyczne, stają się jedynym pewnym i niezmiennym elementem, funkcjonuje młode pokolenie. Pojawiają się nowe, nieznane kwestie i pytania, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi, a z pewnością nie znajdziemy ich na kartach szkolnych podręczników. Jednym z takich obszarów jest zagadnienie tożsamości pedagogiki jako dyscypliny naukowej i jej zaangażowania z jednej strony w dokonujące się zmiany, a z drugiej w przygotowanie młodego pokolenia do niepewnej przyszłości.

29
Eлектронна книга

Wytwarzanie i kolportaż fałszywych banknotów w Polsce na przykładzie woj. śląskiego w latach 1995-1999

Andrzej Cichy

Monografia ta posiada walor naukowy w takim sensie, jak to zdefiniował K. Ajdukiewicz; bo porządkuje problematykę, ujawnia nowe, dotąd nie stawiane problemy i wskazuje rozwiązania lub drogi poszukiwań tych rozwiązań. Przy tym podniesiono w niej ważne, dotąd mało w ten sposób rozważane problemy. Monografia posiada istotny walor praktyczny. Stanowi zbiór informacji użytecznych dla ekspertów, funkcjonariuszy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości; a zapewne i dla pracowników instytucji finansowych (banków, etc.). (z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Widły)

30
Eлектронна книга

Wychowawcze i emocjonalne funkcjonowanie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym

Sławomir Cudak

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie szczegółowej diagnozy z zakresu adaptacji dziecka niepełnosprawnego w rodzinie, postaw rodzicielskich, a także stopnia i zakresu zaspokojenia potrzeb psychospołecznych i biologicznych oraz świadomości opiekuńczo-wychowawczej rodziców w realizacji zadań rozwojowych dziecka niepełnosprawnego. Treści tej książki mogą z pewnościa zainteresować rodziców dzieci niepełnosprawnych, a także słuchaczy studiów pedagogicznych. Starano się, by każdy rozdział (teoretyczny i empiryczny) stanowił pewien obszar wiedzy nad mozliwościami optymalnych oddziaływań wychowawczych i emocjonalnych nad dziećmi niepełnosprawnymi w rodzinie, jako tym pierwszym, najbliższym i naturalnym środowisku społecznym, które powinno być dla niego ostoją bezpieczeństwa, miłości, pełnej akceptacji.

31
Eлектронна книга

Zagrożenia zdrowia publicznego. Ewaluacja kształcenia pielęgniarek i położnych w Polsce

Renn-Żurek A., Tokarski Z. (red.)

Zdrowie publiczne definiowane jest jako nauka i kompleksowe postępowanie, zmierzające do zachowania i umacniania zdrowia w wymiarze makrospołecznym i lokalnym. Pielęgniarstwo w swym holistycznym wymiarze wpisuje się w szeroko rozumianą politykę zdrowia publicznego a pielęgniarki odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu zdrowia społeczności. Publikacja porusza aktualne tematy z zakresu pielęgniarstwa i zdrowia publicznego, tworząc wspólną płaszczyznę dla dalszych rozważań naukowych.

32
Eлектронна книга

Antynomie wartości problematyka aksjologiczna w językoznawstwie

Agnieszka Oskiera (red.)

Zagadnienia tu poruszane wyrastają z najnowszych lub stosunkowo nowych na gruncie polskim metodologii. Koncentrują się one wokół metodologii kognitywnej, komunikatywizmu, językowo-kulturowego obrazu świata, obejmują także badania nad językiem wartości w zróżnicowanych gatunkowo tekstach, tych współczesnych, jak i dawnych. Przedmiotem rozważań są też wypowiedzi dotykające zagadnień aksjologicznych w mediach takich jak: prasa, radio, telewizja oraz internet.