Verleger: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności powstały w 1949 r. Firma przekształcała się - od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (1949-1950)przez przedsiębiorstwo państwowe (1951-1993), ponownie do spółki prawa handlowego (od 1994 do dziś). Efektem naszej działalności jest ponad 10 tysięcy wydanych tytułów o łącznym nakładzie ponad 145 milionów egzemplarzy. Przez cały okres działania pozostaliśmy wierni dynamicznie rozwijającej się tematyce transportu i łączności.

"Technika idzie naprzód, nie pozostawaj w tyle" - inspirowani tą dewizą podejmowaliśmy i podejmujemy wiele działań promujących i upowszechniających nowe kierunki oraz rozwiązania w nauce i technice. Na naszych książkach wychowało się i wykształciło kilka pokoleń Polaków. Wielu z nich zostało znakomitymi naukowcami, dydaktykami, twórcami techniki, wybitnymi konstruktorami, wreszcie autorami kolejnych poczytnych publikacji. Udostępniliśmy polskim Czytelnikom setki wartościowych książek z dziedziny transportu i łączności tłumacząc je z języków obcych. Znaczna liczba publikacji WKŁ powędrowała w świat – jako książki przetłumaczone na języki obce.

25
E-book

JAK kupić motocykl, wyd. 1 / 2006

Rafał Dmowski

Popularny poradnik opisujący zagadnienia związane z zakupem motocykla, zarówno nowego, jak i używanego. Przedstawiono zasady wyboru i miejsca zakupu nowego oraz używanego jednośladu. Omówiono oznaczenia identyfikacyjne motocykli, wymagane dokumenty potrzebne do zakupu, ubezpieczenia i zarejestrowania jednośladu, procedurę rejestracyjną, zasady gwarancji oraz rękojmi, a także konieczne dodatki (rękawice, kask, odzież i akcesoria). 

26
E-book

Projektowanie układów scalonych CMOS, wyd.1/2010

Andrzej Kos, Adam Gołda

Podręcznik poświęcony podstawowym zagadnieniom z zakresu projektowania układów scalonych CMOS, obecnie powszechnie stosowanym we wszystkich dziedzinach przemysłu, telekomunikacji, medycynie i wielu innych. Podano podstawowe wiadomości dotyczące tranzystorów MOS i elementów stosowanych w technologii CMOS, a także opis oprogramowania wspierającego hierarchiczne projektowanie układów scalonych. Przedstawiono projektowanie układów scalonych metodami bottom-up (od pojedynczego elementu do układu) oraz top-down (od funkcji układu do jego fizycznej realizacji). Odbiorcy książki: studenci wydziałów elektroniki, telekomunikacji i informatyki wyższych uczelni technicznych, studenci wydziałów informatyki uniwersytetów, słuchacze studiów doktoranckich i podyplomowych. 

27
E-book

Rozproszone systemy pomiarowe, wyd. 1 / 2006

Waldemar Nawrocki

W wielu przedsiębiorstwach, w których obiekty i urządzenia są rozmieszczone w znacznych odległościach od siebie, celowe lub nawet konieczne jest zainstalowanie rozproszonych systemów pomiarowych lub rozproszonych systemów pomiarowo-kontrolnych. Opis tych systemów jest treścią niniejszej książki. Przedstawiono w niej: konfigurację i składniki rozproszonych systemów pomiarowych, czujniki: temperatury, natężenia przepływu płynów, naprężeń mechanicznych, ciśnienia, nowe technologie komunikacji bezprzewodowej do systemów pomiarowych: WiFi, Bluetooth, ZigBee, wykorzystanie sieci komputerowych LAN, wykorzystanie sieci elektroenergetycznych PLC do rozproszonych systemów pomiarowych. 

28
E-book

Zasilanie i sterowanie silników. Pojazdy samochodowe, wyd. 1 / 2004

Zbigniew Kneba, Sławomir Makowski

Podręcznik akademicki poświęcony zagadnieniom zasilania i sterowania silników zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Omówiono podstawy tworzenia mieszanki palnej, zasilanie gaźnikowe, zasilanie wtryskiem benzyny silników ZI, zasilanie gazem silników ZI, zasilanie olejem napędowym silników ZS. Przedstawiono budowę układów wtrysku pośredniego i bezpośredniego, układów zapłonowych oraz układów sterowania i ich diagnostykę. 

29
E-book

Funkcje o losowych argumentach w zagadnieniach niezawodności, bezpieczeństwa i logistyki, wyd. 1 / 2009

Jerzy Jaźwiński, Franciszek Grabski

W książce przedstawiono matematyczne modele opisujące problemy z zakresu niezawodności, bezpieczeństwa i logistyki. W modelach tych wykorzystano funkcje zmiennych losowych i procesów stochastycznych, tradycyjnie nazywane funkcjami o losowych argumentach. Większość przedstawionych w tej książce modeli matematycznych prowadzi do wzorów lub algorytmów, które przy użyciu komputera pozwalają obliczyć istotne z praktycznego punktu widzenia, charakterystyki badanych systemów. W książce znajdują się krótkie programy napisane w systemie komputerowym MATHEMATICA, dzięki którym można obliczyć wybrane charakterystyki przedstawionych modeli. Książka jest adresowana do specjalistów zajmujących się niezawodnością, logistyką oraz problemami bezpieczeństwa. Może być również przydatna pracownikom naukowym różnych specjalności oraz studentom kierunków politechnicznych. 

30
E-book

Sieci telekomunikacyjne, wyd. 1 / 2008

Wojciech Kabaciński, Mariusz Żal

W książce przedstawiono różnego rodzaju sieci telekomunikacyjne, od historycznej, ale jeszcze funkcjonującej sieci telefonicznej, po najnowsze sieci pakietowe (jaką jest Internet), czy sieci optyczne. Podręcznik ma umożliwić zaznajomienie się z podstawowymi zasadami funkcjonowania sieci telekomunikacyjnych. Zdając sobie sprawę, że zawarcie przeglądu wszystkich sieci i zagadnień w jednej pozycji jest niemożliwe - pominięto w podręczniku szereg sieci rozgłoszeniowych, a także zagadnienia inżynierii ruchu. Zawarty w podręczniku opis podstaw działania różnego typu sieci telekomunikacyjnych ułatwi Czytelnikowi dogłębniejsze studiowanie wybranych typów sieci. 

31
E-book

Pojazdy samochodowe. Sprzęgła, hamulce i przekładnie hydrokinetyczne, wyd. 1 / 1981

Zbigniew Szydelski

Podstawy teoretyczne, zasady obliczeń, konstruowania i sporządzania charakterystyk, metody badań sprzęgieł oraz liczne przykłady obliczeniowe. Analiza współpracy sprzęgieł i przekładni hydrokinetycznych z silnikami spalinowymi i zasady doboru tych jednostek. Metody prowadzenia obliczeń trakcyjnych pojazdów wyposażonych w sprzęgła, hamulce i przekładnie hydrokinetyczne wraz z przykładami obliczeniowymi. Przykłady nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Zasady prawidłowej eksploatacji pojazdów wyposażonych w omawiane jednostki. Książka przeznaczona dla studentów wyższych szkół technicznych, pracowników instytutów naukowo-badawczych oraz inżynierów konstruktorów i eksploatatorów.

32
E-book

Systemy radiokomunikacji ruchomej, wyd. 3 rozszerzone i uaktualnione / 2006

Krzysztof Wesołowski

Radiokomunikacja ruchoma jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się działów telekomunikacji. Systemy radiokomunikacji ruchomej stały się praktycznie przedmiotem powszechnego użytku. Autor stara się przybliżyć tę problematykę omawiając zarówno podstawy teoretyczne, jak i przykłady systemów radiokomunikacji ruchomej i ich standardy. W trzecim, gruntownie zmienionym, wydaniu książki Czytelnik znajdzie: niezbędne podstawy teoretyczne cyfrowych systemów telekomunikacyjnych, opis własności kanałów transmisyjnych spotykanych w systemach radiokomunikacji ruchomej, zasady projektowania takich systemów, opis systemu pierwszej generacji NTM, szczegółowe omówienie struktury i zasad działania systemów drugiej generacji: GSM i IS-95, opis wielu innych systemów RR, takich jak: systemy telefonii bezprzewodowej (np. DECT), systemy trankingowe, przywoławcze, satelitarnej radiokomunikacji osobistej, zastosowanie technik radiokomunikacji ruchomej do realizacji bezprzewodowej pętli abonenckiej, zasady działania i standardy styku radiowego bezprzewodowych sieci komputerowych (WLAN), opis systemów trzeciej generacji UMTS i cdma2000, podstawowe informacje o zasadach działania anten adaptacyjnych. W 2002 roku książka została opublikowana w języku angielskim przez wydawnictwo John Wiley & Sons pod tytułem Mobile Communication Systems. Odbiorcy książki: pracownicy naukowi i studenci elektroniki, telekomunikacji i informatyki, słuchacze studiów podyplomowych w dziedzinie elektroniki, telekomunikacji i informatyki oraz inżynierowie telekomunikacji.