Verleger: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

321
E-book

RODO w ochronie zdrowia, numer specjalny 20

Praca zbiorowa

Rok 2023 obfitował w liczne procesy legislacyjne dotyczące ochrony zdrowia, konsekwencją których było uchwalanie nowych przepisów. Niektóre z nich weszły w życie w ubiegłym roku, a niektóre w roku 2024. Bieżące wydanie specjalne czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" poświęcone jest w całości omówieniu najistotniejszych zmian w prawie, które miały zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania placówek medycznych. Wykaz tych zmian obejmuje regulacje dotyczące utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych na rzecz rekompensat za wystąpienie zdarzenia medycznego, poprzez nowy model opieki nad seniorami na mocy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej oraz licznym nowościom wprowadzonym przez ustawę o niektórych zawodach medycznych. Przyjrzyjmy się zatem tym zmianom, sprawdźmy dokładnie, na czym polegały, i zweryfikujmy, czy wszystkie z nich faktycznie realizujemy zgodnie z przepisami. Na potrzeby bieżącego wydania specjalnego czasopisma "RODO w Ochronie Zdrowia" nasi eksperci przygotowali również szereg pomocnych wzorów dokumentów, jak np.: - Istotne aspekty opieki koordynowanej z perspektywy efektywności i oczekiwanych rezultatów (str. 18), - Sporządzanie Kart zgonu z uwzględnieniem najważniejszych zmian w przepisach (str. 19), - Instrukcja ubiegania się pacjenta o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (str. 20)

322
E-book

Prace szczególnie niebezpieczne - organizacja, kontrola PIP, szkolenia bhp

Praca zbiorowa

Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś - praca szczególnie niebezpieczna, czyli wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia BHP. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP. W e-booku przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.

323
E-book

Dokumentacja elektryczna. Dwanaście wzorów protokołów potrzebnych elektrykowi przy odbiorze stacji ładowania samochodów elektrycznych

Praca zbiorowa

Przedstawione w e-booku wzory protokołów stanowią nieodzowną część pracy każdego elektryka. Po tego typu materiały powinny sięgnąć również osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem elektryka i elektromontera po to, aby wdrażać się, krok po kroku, w wykonywaną profesję. Dodatkowo jesteśmy świadomi, że stacje ładowania wymagają regularnych przeglądów, które należy we właściwy sposób udokumentować. Dlatego też stajemy naprzeciw Waszym potrzebą i w atrakcyjnej formie, przekazujemy Wam najważniejsze wzory dokumentów z pigułką wiedzy, zawierającą potrzebne informacje przy odbiorze stacji ładowania.

324
E-book

Więcej ruchu mniej bólu nr 78

Praca zbiorowa

W numerze 78 między innymi: Chodzenie - najprostszy sposób na redukcję wagi. Dlaczego warto zadbać o zdrowe źródło kolagenu ? Jak domowymi sposobami pozbyć się bólu stawów? Przewlekły ból - 8 faktów, które musisz znać.

325
E-book

KSR 3. Niezakończone usługi budowlane

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera zasady identyfikowania usług długoterminowych, łączenia i dzielenia kontraktów na potrzeby prawidłowej wycen. Omawia koszty, które są kosztami umów długoterminowych, przychody, które mogą być przypisane do kontraktu. Zawiera omówienie metod ustalania stopnia zaawansowania na przykładach i wskazuje sposób wyceny przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów wynikających z kontraktu. Zawiera omówienie odroczonego podatku dochodowego z tytułu umów budowlanych.

326
E-book

Urządzenia wodne w praktyce

Tomasz Kaler

Urządzenia wodne to zgodnie z Prawem wodnym urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy. Ten numer specjalny poświęcony został często budzącym wątpliwości zagadnieniom związanym w urządzeniami wodnymi. Czy każdy rów melioracyjny jest urządzeniem wodnym? Jaka jest sytuacja prawna urządzeń wodnych wybudowanych bez pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego? Co urząd może zrobić z nielegalnym urządzeniem wodnym?

327
E-book

Pomiary elektryczne w praktyce, 23 numer specjalny

Praca zbiorowa

Duża liczba pytań o przepisy skłoniła nas do poświęcenia tego numeru specjalnego "Pomiarów..." właśnie aktom prawnym, które dotyczą elektryków. O czym piszemy? Na str. 3 znajdą Państwo informacje, jakie ustawy i rozporządzenia są najważniejsze dla elektryków. W kolejnym tekście opisujemy sporą zmianę w prawie dotyczącą sposobu dokumentowania wiedzy koniecznej do uzyskania świadectw kwalifikacyjnych, nazywanych potocznie uprawnieniami SEP. W następnych artykułach przedstawiamy znaczenie Polskich Norm i norm SEP dla elektryka. Piszemy o jego odpowiedzialności cywilnej i karnej za wykonaną pracę. Dużo miejsca poświęcamy w tym numerze sprawom związanym z elektryką regulowanym przez ustawę Prawo budowlane. Jak pokazuje przytoczone wyżej pytanie Czytelnika, są to definicje i nakazy bardzo ważne. Należą do nich wymagania wobec instalacji elektrycznej opisane w - wydanym na podstawie Prawa budowlanego - rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - przedstawiamy ich część w ostatnim tekście tego numeru.

328
E-book

Odpady nr 161

Praca zbiorowa

Tematyka tego numeru oscyluje wokół niezwykle istotnych kwestii związanych z zarządzaniem odpadami w kontekście przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań i rozwiązań, które stają przed firmami, w obliczu rosnących wymagań ekologicznych. W artykule "Odpady powstające w kopalniach" przeczytacie o specyfice odpadów generowanych przez przemysł wydobywczy, który odgrywa kluczową rolę w gospodarce, ale jednocześnie wiąże się z poważnym ryzykiem dla środowiska. Zidentyfikowanie źródeł tych odpadów oraz wdrożenie skutecznych metod ich zarządzania i recyklingu to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej gospodarki cyrkularnej. Następnie, w artykule "Pięć kluczowych strategii ograniczania odpadów produkcyjnych w nowoczesnym przemyśle", znajdziecie konkretne, praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorstw, które chcą zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. Optymalizacja procesów produkcyjnych, wdrażanie innowacyjnych technologii oraz zrównoważone podejście do projektowania produktów to tylko niektóre z omawianych strategii. Mam nadzieję, że te wskazówki staną się inspiracją dla firm pragnących zrealizować cel zero waste. Z kolei artykuł "Zrównoważona gospodarka odpadami w przedsiębiorstwach - najlepsze praktyki" stanowi kompendium wiedzy na temat budowania efektywnego systemu zarządzania odpadami, który nie tylko spełnia normy prawne, ale także przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Wdrażanie zrównoważonych rozwiązań w przedsiębiorstwie staje się nie tylko koniecznością, ale i strategiczną przewagą konkurencyjną.