Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
33
Ebook

Podstawy rachunkowości, wyd. 3 rozszerzone i zmienione

Bartłomiej Nita red.

Niniejszy podręcznik ma charakter wprowadzenia do studiowania rachunkowości i zawiera treści dotyczące przede wszystkim fundamentalnych założeń rachunkowości, których rozumienie jest niezbędne do dalszego pogłębiania rachunkowości finansowej i rachunkowości zarządczej. Jest to kolejne wydanie, które zostało nieco zmienione i wzbogacone o nowy rozdział. Książka składa się z dwunastu rozdziałów, które odnoszą się głównie do podstawowych problemów rachunkowości, a zwłaszcza do identyfikacji operacji gospodarczych i zasadniczych koncepcji wyceny oraz kluczowych aspektów sprawozdawczości finansowej. Każdy z rozdziałów jest podzielony na kilka podrozdziałów, które obejmują wprowadzenie teoretyczne, przykłady i zadania. Podręcznik jest przygotowany z myślą o osobach, które rozpoczynają studiowanie rachunkowości. Może stanowić pomoc dydaktyczną dla studentów studiów I i II stopnia uczelni o profilu ekonomicznym oraz kierunków ekonomicznych prowadzonych na innych uczelniach.

34
Ebook

Transformacje praktyk mobilności miejskiej. Usługi i wartości, rutyny i innowacje

Ryszard Kłeczek, Mirosława Pluta-Olearnik, Anetta Pukas

W książce podjęto problematykę transformacji praktyk mobilności miejskiej w kontekście kreowania wartości dla interesariuszy i tworzenia innowacji w sektorze usług. Celem opracowania jest wyjaśnienie, w jaki sposób dostawcy, użytkownicy i inni interesariusze współtworzą i transformują dwie praktyki mobilności miejskiej, czyli codzienne dojazdy do pracy/uczelni środkami komunikacji miejskiej lub zamiennie autem na minuty. W publikacji przedstawiono interpretacje tworzenia wartości w usługach i innowacjach oraz zaprezentowano istniejący dorobek naukowy w zakresie usługi mobilności miejskiej. Opracowanie zawiera również analizę przeprowadzonych badań empirycznych dotyczących praktyk komunikacji miejskiej i samochodów na minuty oraz ich transformacji. Wyniki badań mogą wskazywać kierunek rozważań innym badaczom, ale mają też walor aplikacyjny – wskazując możliwości kreowania wartościowych usług mobilności miejskiej w praktyce zmieniających się miast.

35
Ebook

Analiza finansowa. Przewidywanie bankructwa i analiza trudnosci finansowych. Teoria, przykłady i zadania

Robert Kowalak

Podręcznik poświęcony analizie trudności finansowych i przewidywaniu bankructwa wypełnia lukę na rynku pozycji prezentujących zagadnienia związane z analizą finansową przedsiębiorstwa. Istotną jego zaletą jest kompleksowa prezentacja problematyki wykorzystania różnego rodzaju modeli statystycznych i ekonometrycznych w przewidywaniu upadłości przedsiębiorstw. Z pewnością można go polecić właścicielom przedsiębiorstw i kadrze menedżerskiej, a także studentom uczelni ekonomicznych specjalizujących się w tematyce analizy finansowej. Ponadto może być użyteczny również dla słuchaczy studiów podyplomowych.

36
Ebook

Finanse 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Dominika Hadro, Paweł Prędkiewicz

W zeszycie znajduje się sześć artykułów eksplorujących aktualne zagadnienia związane z różnymi obszarami finansów. Wspólną cechą prezentowanych opracowań są badania empiryczne. W tekstach omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: ekonomiczne i społeczne czynniki dzietności; inwestycje alternatywne na przykładzie samochodów zabytkowych; analiza kosztu kapitału własnego w polskim sektorze bankowym w okresie pandemii COVID-19; koszt kapitału własnego spółek rodzinnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; ocena sytuacji mieszkaniowej w Polsce i w wybranych krajach europejskich; wpływ pierwszej oferty publicznej na dalsze losy przedsiębiorstwa

37
Ebook

Wybrane rynki produktów rolno-spożywczych po wejściu Polski do Unii Europejskiej

Anna Olszańska, Anna Kowalska

W monografii przedstawiono wpływ akcesji Polski do Unii Europejskiej na główne rynki rolno-spożywcze. Badania dotyczyły lat 2004-2018. Główne cele autorów stanowiły analiza i ocena zmian zachodzących na poszczególnych rynkach – trendów i zmian strukturalnych – oraz poszukiwanie prawidłowości w zakresie podaży, popytu, cen oraz w handlu wybranymi produktami rolnymi i żywnościowymi. Podstawą analizy były dane publikowane przez GUS oraz opracowania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Publikacja jest skierowana do studentów uczelni ekonomicznych, rolniczych i innych, a także do praktyków zajmujących się produkcją rolną, handlem i przetwórstwem produktów rolnych.

38
Ebook

Branża motoryzacyjna w krajach Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego Azji Wschodniej (RCEP)

Sebastian Bobowski

W monografii scharakteryzowano branżę motoryzacyjną w krajach członkowskich RCEP z uwzględnieniem potencjalnego wpływu porozumienia megaregionalnego na jej przyszłe funkcjonowanie. Tezę opracowania stanowi stwierdzenie, że RCEP dysponuje potencjałem niezbędnym do pobudzenia ekspansji regionalnych łańcuchów wartości w branży motoryzacyjnej, wzrostu wolumenu handlu sektorowego w obrębie ugrupowania, a w rezultacie wzmocnienia pozycji gospodarek regionu na światowym rynku motoryzacyjnym. W analitycznej części pracy powołano się na najnowsze dostępne statystyki zaczerpnięte z oficjalnych baz danych, takich jak Marklines.com, Comtrade ONZ oraz multiregionalnych tabel wejścia-wyjścia Azjatyckiego Banku Rozwoju. W opracowaniu zastosowano następujące metody badawcze: krytyczną analizę literatury przedmiotu, analizę porównawczą, analizę statystyczną, studium przypadku oraz rozumowanie dedukcyjne. W książce szczegółowo omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: ogólna charakterystyka porozumienia RCEP, branża motoryzacyjna w wybranych krajach RCEP, przepływy handlowe w branży motoryzacyjnej w krajach RCEP, globalne i regionalne łańcuchy wartości w branży motoryzacyjnej w krajach RCEP

39
Ebook

Ocena ESG przedsiębiorstw niebieskiej gospodarki (blue economy)

Hanna Sikacz

Termin "niebieska gospodarka" (blue economy, BE) zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w związku z potrzebą zintensyfikowania unijnych i globalnych działań na rzecz wody, a także podkreślania znaczenia strategicznego podejścia Unii Europejskiej do bezpieczeństwa wodnego (konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej z marca 2023 roku) oraz możliwości wprowadzenia w państwach członkowskich Niebieskiego Ładu (komplementarnego wobec Zielonego Ładu). Monografia prezentuje wyniki badań, których celem jest ilościowa ocena realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju przez spółki pretendujące do miana przedsiębiorstw niebieskiej gospodarki oraz wskazanie obszarów o dużym znaczeniu w ocenie ESG podczas predykcji wyników ESG tych przedsiębiorstw z wykorzystaniem modeli uczenia maszynowego. Publikacja została opracowana na podstawie wyników przeglądu literatury oraz badań. Składa się ona ze wstępu, czterech rozdziałów i zakończenia. Dwa pierwsze rozdziały stanowią część teoretyczną opracowania, dwa kolejne - część badawczą. Tematyka niniejszej monografii jest na tyle szeroka, że może zainteresować różne grupy potencjalnych odbiorców, w tym zarówno środowisko akademickie, jak i przedstawicieli praktyki gospodarczej. Z pewnością będą to osoby zainteresowane zagadnieniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem, z niebieską gospodarką, aspektami ESG, takimi jak ratingi ESG, oraz zastosowaniem algorytmów uczenia maszynowego w ocenie ESG przedsiębiorstw.

40
Ebook

Instytucje w teorii i praktyce

Bożena Borkowska

Problematyka podjęta w monografii obejmuje zagadnienia  z zakresu ekonomii instytucjonalnej, a więc jednego ze współczesnych nurtów ekonomii, który wyłonił się na gruncie krytyki programu badawczego ekonomii neoklasycznej. Prezentowane rozdziały mają formę studiów przypadku, co pozwoliło autorom na dogłębną analizę takich zagadnień, jak: znaczenie instytucji dla  funkcjonowania szkolnictwa wyższego/systemu awansów naukowych, rynek transportu miejskiego, rynki pracy w czasie pandemii COVID-19, gospodarka polska w okresie od transformacji do czasów obecnych czy znaczenie instytucji dla kształtowania się kultury ekonomicznej w USA.