Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego zostało powołane w 1970 r. wraz z założeniem Uniwersytetu Gdańskiego jako jedna z jego jednostek organizacyjnych. Powstało z połączenia działów wydawniczych Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Jest najstarszą i obecnie największą oficyną wydawniczą w północnej Polsce. Prowadzi działalność wydawniczą od ponad 50 lat. Zajmuje się publikowaniem monografii naukowych i popularnonaukowych, rozpraw habilitacyjnych, podręczników akademickich, czasopism naukowych, a także dzieł literackich. Co roku do grona autorów publikujących w Wydawnictwie dołączają nowe osoby nie tylko z Uniwersytetu Gdańskiego, ale też z innych ośrodków akademickich, w tym zagranicznych. Średnio rocznie wydajemy ok. 200 nowych tytułów.
33
Eлектронна книга

Monitoring bezpieczeństwa transportu morskiego - modelowanie systemów - strategie ekonomizacji

Ryszard Miler

Celem niniejszej rozprawy jest przedstawienie oryginalnej koncepcji zintegrowanego systemu monitoringu bezpieczeństwa transportu morskiego (ZSMBTM) zbudowanego w oparciu o narzędzia modelowania procesów, identyfikacja potencjału ekonomizacji i próba wskazania optymalnych opcji strategicznych tego procesu na poziomie narodowym i globalnym.

34
Eлектронна книга

Porty morskie w perspektywie przestrzennej, ekonomicznej, transportowej, logistycznej i społecznej

Hanna Klimek

Porty morskie są bardzo zróżnicowane, nie tylko pod względem przestrzennym, funkcjonalnym, produkcyjnym, technicznym, organizacyjnym, lecz także ekonomicznym oraz społecznym. Od wielkości portów (mierzonej wolumenem obsłużonych ładunków), wytwarzanej w nich wartości dodanej, zależy ich wpływ na tworzenie ładu ekonomicznego, społecznego, przestrzennego i ekologicznego, a także kreacja strefy dobrobytu w otoczeniu. Prezentowana praca jest poświęcona problematyce funkcjonowania i rozwoju współczesnych portów morskich oraz ich relacji z otoczeniem.

35
Eлектронна книга

Samouczące się sztuczne sieci neuronowe w grupowaniu i klasyfikacji danych. Teoria i zastosowania w ekonomii

Kamila Migdał-Najman, Krzysztof Najman

Prezentowana książka składa się z dwóch zasadniczych części. Część pierwsza ma charakter teoretyczny. Omawia genezę, rozwój, podstawy empiryczne i teoretyczne procesu klasyfikacji i grupowania danych. Jest pełna faktów, anegdot i własnych przemyśleń autorów. Część druga książki jest poświęcona szerokim badaniom teoretycznym, symulacyjnym i empirycznym nad własnościami samouczących się sieci neuronowych w grupowaniu danych społeczno-ekonomicznych. Szczegółowo omówiono algorytm budowy i samouczenia się trzech modeli sztucznych sieci neuronowych: SOM (Self Organizing Map), GNG (Growing Neural Gas) i sieci hybrydowej SOM-GNG. Zaproponowano także ich modyfikacje zwiększające zdolność badanych sieci do poprawnego wyróżniania istniejących skupień.  W książce położono szczególny nacisk na możliwie prosty i przejrzysty opis często złożonych zjawisk. Poza koniecznym formalizmem matematycznym autorzy posługują się wieloma zaawansowanymi metodami wizualizacji omawianych zagadnień. Dzięki temu, mimo naukowego charakteru książki, może ona stanowić wartościowy podręcznik dla bardziej zaawansowanych studentów, praktyków i naukowców nie będących specjalistami w zakresie klasyfikacji i grupowania danych.

36
Eлектронна книга

Przewodnik do ćwiczeń z biochemiczno-biofizycznych podstaw rozwoju roślin

Antoni Banaś, Katarzyna Jasienicka-Gazarkiewicz, Kamil Demski

Przewodnik do ćwiczeń z biochemiczno-biofizycznych podstaw rozwoju roślin (wersja dwujęzyczna) przygotowany został z myślą o studentach biotechnologii Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, może być jednak przydatny również dla studentów innych kierunków studiów przyrodniczych. Omówiono w nim doświadczenia eksperymentalne demonstrujące różne procesy związane z rozwojem roślin. Doświadczenia te obejmują wybrane zagadnienia z biochemii, fizjologii i cytologii roślin. Opis każdego doświadczenia poprzedzony został zwięzłym wstępem teoretycznym.

37
Eлектронна книга

Teoria chaosu w badaniach funkcjonowania podmiotów gospodarujących. Wybrane zastosowania w sektorze ochrony zdrowia

Michał Suchanek

W rozumieniu autora odkrycia teorii chaosu można i należy stosować w odniesieniu do zjawisk społeczno-ekonomicznych, a szczególnie do badania funkcjonowania podmiotów gospodarujących. Podmioty te, ze swej natury, stanowią wyrafinowane i niezwykle skomplikowane systemy, łączące zarówno złożone charakterystyki kwantyfikatywne, jak też wiązki uwarunkowań o charakterze społeczno-psychologicznym. Zdaniem autora, duże znaczenie aprioryczne ma teoria chaosu jako metoda badawcza w tych systemach, w których zachowania zdają się wskazywać na losowość i nieprzewidywalność ich funkcjonowania. Jednym z takich systemów jest z całą pewnością sektor ochrony zdrowia w Polsce.

38
Eлектронна книга

W kręgu zagadnień parlamentarnych. Wybrane problemy praktyki w świetle opinii konstytucyjnoprawnych

Krzysztof Grajewski, Andrzej Szmyt, Michał Marcin Wiszowaty

Prezentowana praca obejmuje wybrane zagadnienia z kręgu problematyki parlamentarnej, zwłaszcza sejmowej. Nawet jeśli pewne jej fragmenty powstały na kanwie problematyki senackiej, to mają jednak wymiar ogólniejszy. O charakterze publikacji świadczy podtytuł – stanowi zbiór opinii konstytucyjnoprawnych przygotowanych w związku z problemami, które pojawiły się podczas prac parlamentarnych. Genezą powstania opracowań jest więc obszar praktyki ustrojowej z różnych lat. Parlament w każdym z analizowanych przypadków uznał, że konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalistów z zakresu prawa konstytucyjnego.

39
Eлектронна книга

Wojownicze bóstwo Bes w okresie hellenistycznym i rzymskim

Sławomir Jędraszek

W niniejszej pracy autor stawia sobie za cel zarys portretu czczonego powszechnie boga Besa ze szczególnym uwzględnieniem jego militarnej formuły ikonograficznej. Prezentując obraz wojowniczego bóstwa, należy określić czas i miejsce kultu, jego charakter oraz prerogatywy, zidentyfikować charakteryzujące go atrybuty oraz określić stosunek i stopień asymilacji tego opiekuńczego boga z innymi bóstwami, jak również odnieść się do ogromnej popularność Besa poza granicami Egiptu.

40
Eлектронна книга

Statystyczna analiza wielowymiarowa i jej zastosowania społeczno-ekonomiczne

Andrzej Balicki

Książka ta nie tylko wypełnia istniejącą na polskim rynku lukę w naukowym piśmiennictwie statystycznym, ale jest ponadto jedną z niewielu prac, które w sposób wszechstronny omawiają genezę, założenia i zastosowania metod statystyki wielowymiarowej. Znajdzie w niej Czytelnik szereg interesujących odniesień zarówno do obcojęzycznej literatury światowej z tego zakresu, jak i do praktycznych aspektów badań. Monografia ta dzięki swym walorom naukowym i dydaktycznym może być wiodącą pozycją bibliograficzną w nauczaniu szeregu przedmiotów w szkołach wyższych z zakresu szeroko rozumianych nauk ilościowych.