Видавець: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
49
Eлектронна книга

Badania efektywności eksploatacyjnej autobusów komunikacji miejskiej

Joanna Rymarz

Niniejsza praca, dotyczy opracowania modelu oceny efektywności autobusów miejskich z punktu widzenia przedsiębiorstwa transportowego. W pracy przeanalizowano współczesną literaturę poświęconą zagadnieniom oceny przydatności eksploatacyjnej i efektywności eksploatacji pojazdów samo-chodowych.

50
Eлектронна книга

BIM in General Construction

Maciej Szeląg, Andrzej Szewczak, Przemysław Brzyski

Technologia BIM (ang. Building Information Modeling) jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się metod projektowania budynków. Kreowanie obiektu budowlanego z wykorzystaniem tej technologii obejmuje cały proces inwestycyjny, poczynając od koncepcji, przez proces projektowania i ewaluacji, wykonawstwo, aż do oddania obiektu do użytku. Głównym założeniem technologii BIM jest projektowanie obiektu w 3D, a następnie na podstawie stworzonego trójwymiarowego modelu – generacja całej dokumentacji projektowej. W pracy autorzy zawarli obszerny przegląd literatury z zakresu wykorzystania technologii BIM w budownictwie. We wstępie wyjaśniono podstawowe założenia i koncepcje związane z BIM. Omówiono metodykę projektowania, począwszy od zasad tworzenia obiektów w środowisku BIM, zasady klasyfikacji tych obiektów, oraz narzędzia jakie są wykorzystywane podczas projektowania 3D. Przedstawiono charakterystykę środowiska BIM, omówiono tematykę zarządzania parametrami modelu, i problematykę tworzenia dokumentacji rysunkowej.

51
Eлектронна книга

Wspomaganie komputerowe w dydaktyce

Mariusz Śniadkowski (red.)

Drodzy czytelnicy. Celem przedstawionej publikacji jest zaprezentowanie wybranych aspektów wspomagania komputerowego w dydaktyce. Fundamentem leżącym u podstaw powstania poniższej publikacji są doświadczenia badawcze i praktyczne autorów oraz pracowników Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej.

52
Eлектронна книга

Dobór parametrów modeli obliczeniowych pełnych dźwigarów z kompozytów drewno-polimerowych zbrojonych włóknami

Bartosz Kawecki

Głównym celem niniejszej rozprawy doktorskiej było opracowanie rozwiązań umożliwiających tworzenie zaawansowanych modeli obliczeniowych dźwigarów o pełnym przekroju, wykonanych z kompozytu drewno-CFRP

53
Eлектронна книга

Selected Problems of Face Recognition and Decision-Making Theory

Paweł Kaczmarek

Rozpoznawanie twarzy jest jednym z najtrudniejszych problemów badawczych. Głównymi powodami są jego szerokie zastosowania, takie jak osoby zaginione lub identyfikacja karna, kontrola dostępu, prawo jazdy, dowód osobisty, weryfikacja karty lub paszportu i wiele innych. Inne przyczyny wzrostu zainteresowania technikami rozpoznawania twarzy to ogromna moc obliczeniowa.                            

54
Eлектронна книга

Przygotowanie powierzchni do klejenia wybranych materiałów konstrukcyjnych

Anna Rudawska

W niniejszym opracowaniu przedstawiono zarówno charakterystykę metod przygotowania powierzchni materiałów przeznaczonych do klejenia (a także do innych procesów adhezyjnych), jak również informacje dotyczące przygotowania powierzchni konkretnych grup materiałów, uwzględniając także procedury przeprowadzania procesów przygotowawczych w zależności od właściwości rozważanych materiałów

55
Eлектронна книга

Podstawy projektowania powierzchniowego w systemie CATIA V5

Paweł Wysmulski

Niniejszy podręcznik prezentuje metodykę projektowania modeli powierzchniowych przy wykorzystaniu systemu CAD - CATIA V5. Zawarte w nim treści zostały podzielone na trzy podstawowe części: 1. Podstawy projektowania powierzchniowego, 2. Wprowadzenie do modułu Generative Shape Design, 3. Definiowanie prostych powierzchni parametrycznych. Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów uczelni technicznych w procesie ich edukacji, jak również może być wykorzystany przez pracowników biur konstrukcyjnych zajmujących się projektowaniem różnorodnych produktów.

56
Eлектронна книга

Logistyka w jednostkach administracyjnych

Arkadiusz Gola, Anna Rudawska

Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie zagadnień związanych z wybranymi zagadnieniami logistyki w jednostkach administracyjnych, w tym m.in.: zagadnień związanych z istotą, celami i zasadami funkcjonowania jednostek administracyjnych, regulacjami prawnymi dotyczącymi przepływu, przechowania i ochrony informacji i dokumentów, a także logistycznych aspektów organizacji transportu pasażerskiego, organizacji i zabezpieczania imprez masowych oraz gospodarki odpadami.