Verleger: 151
57545
E-book

Prolegomena do wszelkich nauk hermetycznych

Michał Choromański

„Prolegomena” Michała Choromańskiego – jak wszystkie pozycje tego autora – to książka niezmiernie ciekawa i niełatwa. Zaciekawia nie tylko egzotyką wewnętrzną (w tym wypadku powiększoną o egzotyką zewnętrzną: krajobrazu, flory i fauny, klimatu), zaciekawia także jako dalszy etap rozwojowy twórcy znakomitej – przełożonej swego czasu na szesnaście języków obcych – „Zazdrości i medycyny”. Niełatwa jest natomiast przez swoją zawiłą strukturę psychologiczną, przez właściwą autorowi metodę wypowiadania się bardzo okrężnego, aluzyjnego, metaforycznego. Swoim klimatem, a trochę i „tematem” (jeśli można o nim już mówić na podstawie pierwszej księgi) przywodzi na myśl „Turystów z bocianich gniazd” Straszewicza czy „Transatlantyk” Gombrowicza. Jest jednak bardziej od nich zwarta, chciałoby się rzec „logiczniejsza” i – mimo wszystkich wspomnianych trudności – czytelniejsza. Zestawienie z utworami Straszewicza i Gombrowicza pozwala z grubsza określić „problem” tego utworu. Chociaż w wieloznacznej, skomplikowanej i zawoalowanej twórczości Choromańskiego określać precyzyjnie problemy jest bardzo niebezpiecznie – istnieje duże niebezpieczeństwo wulgaryzacji i uproszczeń – można by chyba zagadnienie „Prolegomenów” określić jak następuje: chodzi tu o ukazanie powolnej a nieuchronnej degeneracji ludzi oderwanych od ojczyzny, o ukazanie procesu wyobcowania. Zagmatwana fabuła aż kipiącą życiem, pełna celnie i satyrycznie zarysowanych sylwetek bohaterów służy i ośmieszeniu, i bolesnemu podkreśleniu bezradności, karłowatości istnień żyjących nie historią, lecz echem historii. Wojna, hitleryzm, protest przeciw niemu, są tu nietwórcze, marionetkowe przez swą geografię marginesu, przez klimat egzotycznej wprawdzie, ale tylko prowincji, pozującej na metropolię. W tak zamierzonej książce pisanej przez Polaka, musiało oczywiście dostać się i Polsce, i Polakom. Nie udziela im autor amnestii, przeciwnie, wydaje się, że oni przede wszystkim są przedmiotem jego pasji obserwatorskiej i satyrycznej.

57546
E-book

Efekt piaskownicy. Jak szefować żeby roboty nie zabrały ci roboty

Przetrwają najlepiej skomunikowani Jak budować kompetencje szefa przyszłości w świecie przymusowego zdalnego zarządzania? Jak zachować pracę i nie musieć rywalizować o nią z robotami? Jak dogadać się z pokoleniami, które wchodzą na rynek pracy? Uwaga! Sztuczna inteligencja u bram! Już puka do naszych drzwi, urzędów, domów. Już zaczyna wyręczać nas w prostych zadaniach. Już szuka dla nas drogi na wirtualnych mapach, sprawdza, czego brakuje w lodówce, liczy, analizuje, pisze wiersze i komponuje muzykę wcale nie gorszą od tej, którą tworzą natchnieni artyści. Liczba robotów w fabrykach i magazynach rośnie w tym samym tempie, w jakim spada w nich liczba ludzkich pracowników. Maszyny są wydajne, precyzyjne, nie potrzebują urlopów i nie narzekają na atmosferę w pracy. Może w ciągu najbliższych 10 lat wszystkich nas poślą na zieloną trawkę? Może tak. A może nie. Przypuszczalnie współpraca ludzko-maszynowa przyjdzie w pakiecie z listą nowych zawodów, o jakich dziś nawet nam się jeszcze nie śni. A co z obecnymi zawodami? Które przetrwają? Co będzie na przykład z osobami zarządzającymi pracą ludzi? Spokojnie, akurat menadżerowie najprawdopodobniej będą potrzebni. Jednak nie wszyscy. Z podniesioną głową w najbliższą przyszłość spoglądać będą mogli tylko ci szefowie, którzy już dziś nauczą się porywać za sobą innych. Także pokolenie ludzi młodych, tych, których podobno nic nie interesuje. By to skutecznie zrobić, po pierwsze trzeba porzucić wielkie HR-owe hasła. Po drugie ― sięgnąć po sposób komunikacji rodem z... rozbawionej piaskownicy. Brzmi intrygująco? To dobrze, bo właśnie rozpoczynamy zabawę w pracę! O książce w mediach: Szukasz książki na dziś? Oto Efekt piaskownicy. Jak szefować żeby roboty nie zabrały Ci roboty >> Magdalena Kieferling: Epidemia była idealną okazją, aby oduczyć się narzekania >> Jak łączyć pracę, macierzyństwo i jeszcze rozwijać karierę? Pomoże ci "Efekt piaskownicy" >> Nie da się wszystkich zwolnić. Jak wygląda rynek pracy po epidemii koronawirusa? >> Jak znaleźć pracę idealną i nie przestać jej kochać? CV i rozmowa kwalifikacyjna to nie wszystko >> Jak relacje z dziećmi wykorzystać w pracy? W tym pomoże „Efekt piaskownicy” >> Jak łączyć pracę, macierzyństwo i jeszcze rozwijać karierę? Pomoże ci „Efekt piaskownicy" >> Szukasz książki na dziś? Oto Efekt piaskownicy. Jak szefować żeby roboty nie zabrały Ci roboty >> Jak być skutecznym >> Efekt piaskownicy >> Liberator: efekt piaskownicy – czego możemy się nauczyć od dzieci w biznesie? >>

57547
E-book

Народна лялька з одного шматка тканини : інструктивні картки : 5-6 кл.

Алла Шушкевич

Посібник укладено відповідно до оновленої програми з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів. Формат посібника 2014 це альбом з роз2019ємними листками, які зручно використовувати на уроках як роздатковий матеріал для самостійної роботи учнів. Видання містить інструктивні картки для практичних робіт із коротким покроковим описом роботи. Для вчителів загальноосвітніх навчальних закладів, вихователів дошкільних закладів, усіх зацікавлених осіб.

57548
E-book

Moodle 4 E-Learning Course Development. The definitive guide to creating great courses in Moodle 4.0 using instructional design principles - Fifth Edition

Susan Smith Nash

Moodle 4.0 maintains its flexible, powerful, and easy-to-use platform while adding impressive new features to enhance the user experience for student success.This updated edition addresses the opportunities that come with a major update in Moodle 4.0. You'll learn how to determine the best way to use the Moodle platform’s new features and configure your courses to align with your overall goals, vision, and even accreditation review needs. You’ll discover how to plan an effective course with the best mix of resources and engaging assessments that really show what the learner has accomplished, and also keep them engaged and interested. This book will show you how to ensure that your students enjoy their collaborations and truly learn from each other. You'll get a handle on generating reports and monitoring exactly how the courses are going and what to do to get them back on track. While doing this, you can use Moodle 4.0’s new navigation features to help keep students from getting “lost.” Finally, you'll be able to incorporate functionality boosters and accommodate the changing needs and goals of our evolving world.By the end of this Moodle book, you'll be able to build and deploy your educational program to align with learning objectives and include an entire array of course content.

57549
E-book

Poezje

Tadeusz Gajcy

Tom poezji Tadeusza Stefana Gajcego (1922-1944) polskiego poety czasu wojny, żołnierza Armii Krajowej. Urodził się 8 lutego 1922 w domu przy ul. Dzikiej 43/45, w ubogiej robotniczej rodzinie warszawskiej. Jego ojciec był ślusarzem w praskim Taborze Kolejowym, matka zaś położną. Zaczął pisać bardzo wcześnie, lecz jako 16-latek zniszczył młodzieńcze wiersze. W latach 1938/1939 tworzy poezję, którą zaczyna traktować poważnie. Widoczne jest w niej pragnienie filozoficznego zrozumienia świata, losu i życia człowieka. Przeważa ton refleksyjny, pesymistyczny i momentami buntowniczy, lecz pojawiają się także pozytywne akcenty. To, co wyróżnia poezję Tadeusza Gajcego na tle innych poetów tamtego okresu, to przede wszystkim odmienny, niepowtarzalny styl pisania o brutalnej rzeczywistości wojennej. Poeta odrzuca tworzenie wierszy łatwych, pisanych pod gust publiczności, czy takich, które wprost opisują okrucieństwa wojny. Ukazuje je w postaci apokaliptycznych wizji, które nie odbierają nic z ich okropności, a za to nie nużą dosłownością opisu. Jego utwory obfitują w niezwykłe metafory, śmiałe skojarzenia wzięte z mowy potocznej, po których natychmiast można poznać niemal każdy wiersz poety.

57550
E-book

Убивство - це легко

Аґата Крісті

Поліцейський Люк Фіцвільям прямує поїздом у Лондон. Як це часто буває, він заводить розмову зі своєю попутницею міс Пінкертон, яка їде у Скотленд-Ярд, щоб повідомити про серію таємничих вбивств у провінційному містечку Вічвуд. Люк, звісно, не вірить жодному слову, вважаючи стареньку просто занадто емоційною. Однак через певний час йому доведеться змінити свою думку, адже він дізнається, що майже відразу після того, як міс Пінкертон зійшла з поїзда, її збила машина2026 Тож Люк вирушає у Вічвуд, щоб розслідувати цю справу 2014 не таку просту, як здається на перший погляд.

57551
E-book

Tech Trends of the 4th Industrial Revolution. Navigating the Future of Technology in Business

Mercury Learning and Information, D. Pyo, J. Hwang, Y. Yoon

The term 4th Industrial Revolution is often mentioned in the media, but public understanding of its technologies lags behind their rapid development. This book bridges the gap, explaining essential technologies like IoT, blockchain, AI, cloud computing, and big data. It aims to enhance comprehension by minimizing technical content.The book introduces key technologies and their applications, emphasizing their importance in contemporary business models. Readers will find accessible descriptions and practical examples to aid understanding. Covering topics and trends vital for modern business, this book ensures readers grasp the technological landscape shaping the future.Throughout the book, you'll explore how these technologies are revolutionizing industries and their integration into business strategies. This journey provides a comprehensive understanding of the 4th Industrial Revolution, equipping readers with the knowledge needed to navigate and leverage these advancements effectively.

57552
E-book

"Z doskoku i z ukosa". O języku w poezji i krytyce Piotra Sommera

Kamil Nolbert

Książka przynosi pierwsze monograficzne opracowanie poetyckiej i krytycznoliterackiej twórczości Piotra Sommera. Punktem wyjścia dla zawartych w niej rozważań jest przekonanie, zgodnie z którym - jak ujął to bohater książki - język stanowi bodaj "najczulszy instrument naszego przymierza ze światem". W toku lektury poszczególnych tekstów autor próbuje nie tylko prześledzić ruch najważniejszych pojęć dotyczących języka, jakimi pisarz posługuje się w swojej prozie krytycznej i poezji, ale również pokazać, jak ważny dla rekonstruowanych przekonań Sommera jest etyczny wymiar doświadczenia literackiego. Kamil Nolbert - literaturoznawca, zajmuje się poezją XX i XXI wieku, a także związkami literatury i filozofii, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Artykuły oraz recenzje publikował m.in. w "Odrze", "Wizjach", "Tekstach Drugich" i "Pamiętniku Literackim". Przygotował do druku tom zbiorowy Ulubione kawałki. Szkice o twórczości Piotra Sommera (2023).