Verleger: 4
58409
E-book

Androgyne

Stanisław Przybyszewski

Androgyne - poemat prozą przesycony jednocześnie cielesnością i mistycyzmem, seksualnością i piętnem śmierci, pełen tęsknoty za zjednoczeniem kochanków na planie duchowym, czemu na przeszkodzie stoi ciało z jego płciowością więżące duszę. Poemat składa się z dwóch części, w pierwszej czytelnik może uczestniczyć w demonicznym i seksualnym misterium miłości, w drugim natomiast śmierci. A wszystko to na tle snów na jawie, erotyzmu, tęsknoty, strachu, grozy i kuszenia. Przepiękne poetyckie opisy sprawiają, że Androgyne czyta się z prawdziwą przyjemnością.

58410
E-book

Oskarżenie

Julian Kornhauser

Julian Kornhauser Zjadacze kartofli Oskarżenie Jackowi Smykałowi i Stanisławowi Kruszyńskiemu Nie pytaj gdzie żyjesz jak na imię ma mężczyzna który boi się zajrzeć do słownika swoich wątpliwości czemu dzień jest mokry od potu tak samo we wtorek jak i w niedzielę jak daleko jedzie się do miasta z napisem ko... Julian Kornhauser ur. 20 września 1946 Najważniejsze dzieła: Nastanie święto i dla leniuchów (1972), W fabrykach udajemy smutnych rewolucjonistów (1973), Zabójstwo (1973), Świat nie przedstawiony (wraz z Adamem Zagajewskim, 1974), Stan wyjątkowy (1978), Zjadacze Kartofli (1978) Poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbo-chorwackiej, profesor Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W PRL-u działacz opozycji. Jeden z czołowych reprezentantów poetyckiej Nowej Fali lat 70, wraz z Adamem Zagajewskim współautor kluczowej dla tego nurtu książki krytycznej Świat nie przedstawiony. Od innych przedstawicieli nurtu odróżnia go kontrolowana skłonność do surrealistycznego obrazowania, elementy symbolizmu i zwrot ku tematyce prywatnej. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

58411
E-book

MLOps with Red Hat OpenShift. A cloud-native approach to machine learning operations

Ross Brigoli, Faisal Masood

MLOps with OpenShift offers practical insights for implementing MLOps workflows on the dynamic OpenShift platform. As organizations worldwide seek to harness the power of machine learning operations, this book lays the foundation for your MLOps success. Starting with an exploration of key MLOps concepts, including data preparation, model training, and deployment, you’ll prepare to unleash OpenShift capabilities, kicking off with a primer on containers, pods, operators, and more.With the groundwork in place, you’ll be guided to MLOps workflows, uncovering the applications of popular machine learning frameworks for training and testing models on the platform.As you advance through the chapters, you’ll focus on the open-source data science and machine learning platform, Red Hat OpenShift Data Science, and its partner components, such as Pachyderm and Intel OpenVino, to understand their role in building and managing data pipelines, as well as deploying and monitoring machine learning models.Armed with this comprehensive knowledge, you’ll be able to implement MLOps workflows on the OpenShift platform proficiently.

58412
E-book

Kot na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila

Małgorzata Olejnik

Jak karmić kota? Naturalnie! Kot (Felis catus) został oswojony tysiące lat temu. Niektóre źródła podają, że jako zwierzę domowe towarzyszy on człowiekowi od niemal dziesięciu tysięcy lat. Tylko czy w przypadku kota na pewno można mówić o „udomowieniu”? Może właściwszym terminem byłoby „obłaskawienie”? Każdy właściciel mruczącego pupila wie, że kwestią sporną jest zarówno to, kto tu kogo posiada, jak i sama domowość. Wszak nawet w najsłodszym puchatym kociątku drzemie dzikus, wciąż czujny, zawsze gotów do tego, by wyruszyć na łowy i samodzielnie zapewnić sobie pożywienie! Skoro nasze koty nigdy do końca nie pozwoliły się ucywilizować, dlaczego uparcie próbujemy zaspokoić ich drapieżne podniebienia pozbawioną smaku przygody przemysłową karmą? BARF, czyli „biologicznie odpowiednia surowa dieta” (ang. Biologically Appropriate Raw Food), zaproponowana przez australijskiego weterynarza Iana Billinghursta, zyskuje coraz większe uznanie wśród właścicieli kotów na całym świecie. Zauważają oni niezwykle pozytywne efekty zamiany „karmy” na naturalne, dostosowane do potrzeb kota jedzenie. Poprawa zdrowia i samopoczucia pupila, piękna sierść, czyste zęby to tylko kilka korzyści z przejścia na dietę BARF. Jeśli dodać do tego redukcję kosztów utrzymania zwierzaka... jest się nad czym zastanawiać. Zwłaszcza że jak udowadnia autorka tego pierwszego polskiego poradnika BARF dla właścicieli kotów, żywienie według założeń tej diety wcale nie jest trudne.

58413
Hörbuch

Saga rodu z Lipowej 31: Próba wierności

Marian Piotr Rawinis

Trzydziesta pierwsza część sagi o wielopokoleniowym rodzie z rycerzy z Lipowej. Kupiec Herzog nadal ma zamiar wyswatać Mateusza z Lipowej z córką swojej siostry, młodą Utą. Jego żona nie pochwala tego pomysłu. Historia mocno się komplikuje, gdy Mateusz powraca do kancelarii biskupa Arnolda, gdzie którejś nocy zjawia się u niego Henryk Von Plauen z Gdańska. Rycerz znowu rusza w podróż. Podczas wędrówki przez Żmudź spotyka wodną pannę. Legenda głosi, że uwodzi ona młodzieńców i zaciąga pod wodę. Mateusz nie może się nadziwić, że ta piękna dziewczyna naprawdę istnieje. Okazuje się. że wodna rusałka to Aldona, córka Ranisa, przeznaczona innemu.

58414
Hörbuch

Bastion

Grażyna A. Adamska

Subtelna pasjonatka magii i brutalny motocyklista wpadają na siebie po latach rozłąki. Konsekwencji tego spotkania nie przewidziałyby nawet karty tarota! Ona wspiera go w rodzinnych problemach, on na poważnie traktuje jej umiejętność czytania z kart. Młodzieńcza fascynacja Eriki i Sebastiana "Bastiona" nie ma jednak szans spokojnie się rozwinąć. Kiedy między parą przyjaciół zaczyna iskrzyć, chłopak musi uciekać z domu aż na inny kontynent. Oboje próbują ułożyć sobie życie - z różnym skutkiem. Po wielu latach los znowu przetnie ich drogi. Ona okaże się łamaczką męskich... nosów. On - szorstkim członkiem gangu motocyklowego, który czułe zachowania rezerwuje tylko dla najbliższych. Czy odnajdą w sobie siłę, by wskrzesić dawne uczucie? Pozycja obowiązkowa dla miłośniczek powieści Nicholasa Sparksa i Jojo Moyes.

58415
E-book

Practical Design Patterns for Java Developers. Hone your software design skills by implementing popular design patterns in Java

Miroslav Wengner, Bruno Souza

Design patterns are proven solutions to standard problems in software design and development, allowing you to create reusable, flexible, and maintainable code. This book enables you to upskill by understanding popular patterns to evolve into a proficient software developer.You’ll start by exploring the Java platform to understand and implement design patterns. Then, using various examples, you’ll create different types of vehicles or their parts to enable clarity in design pattern thinking, along with developing new vehicle instances using dedicated design patterns to make the process consistent. As you progress, you’ll find out how to extend vehicle functionalities and keep the code base structure and behavior clean and shiny. Concurrency plays an important role in application design, and you'll learn how to employ a such design patterns with the visualization of thread interaction. The concluding chapters will help you identify and understand anti-pattern utilization in the early stages of development to address refactoring smoothly. The book covers the use of Java 17+ features such as pattern matching, switch cases, and instances of enhancements to enable productivity.By the end of this book, you’ll have gained practical knowledge of design patterns in Java and be able to apply them to address common design problems.

58416
E-book

Raport o stanie edukacji muzealnej. Suplement. Część 2

Marcin Szeląg

Tom pierwszy składa się z wypowiedzi pracowników muzeów w Polsce na temat edukacji muzealnej. Część pierwsza to zapis dyskusji środowiska edukatorów muzealnych, w której ogniskują się główne problemy przed jakimi w praktyce stają osoby zajmujące się edukacją muzealną. Stanowi ona efekt seminariów problemowych poświęconych muzeom i edukacji zorganizowanych przez Forum Edukatorów Muzealnych w 2012 roku. Dyskusja obejmuje takie zagadnienia jak współpraca wewnątrz muzeów oraz ze szkołami, potrzeba profesjonalizacji edukacji muzealnej, jej teoretycznych podstaw, oczekiwań publiczności, poszerzanie pola oddziaływania edukacji, marketingu w muzeum, kwestii bezpośrednio wpływających na jakość edukacji w praktyce muzealnej. Ponadto składają się na nią komentarze muzealników na temat rekomendacji Raportu o stanie edukacji muzealnej w Polsce (2012). Część druga składa się z wywiadów z dyrektorami warszawskich muzeów i galerii na temat edukacji muzealnej. Swoje poglądy na temat tego czym jest edukacja muzealna, jakie są jej cele i rola, kim jest edukator, a także planów rozwoju edukacji prezentują dyrektorzy m.in. Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Centrum Sztuki Współczesnej. Tom drugi rozwija wnioski Raportu o stanie edukacji muzealnej w Polsce, konkluzje dyskusji na jego temat prowadzonych w środowisku muzealnym oraz uwzględnia opinie i uwagi na temat edukacji formułowane przez dyrektorów muzeów. Poprzez pryzmat teoretycznych studiów poświęconych edukacyjnemu wymiarowi muzeów omawiane są takie kwestie jak modele edukacji realizowane w polskich muzeach, zagadnienia edukacyjnego wymiaru wystaw, komunikacji, interpretacji, partycypacji. Ukazanie praktycznej strony tych zagadnień w świetle teoretycznych studiów muzealnych służy wskazaniu najważniejszych obszarów problemowych, których rozwój pozwala na zmiany muzeów, wspomagając ich otwarcie na edukację. Tom zamyka propozycja rozwoju obecnej jak i przyszłej kadry muzeów, której celem jest wzmocnienie wiedzy, kompetencji i umiejętności muzealników na rzecz pełniejszego wykorzystania potencjału edukacyjnego muzeów w Polsce.   Marcin Szeląg – historyk sztuki, doktor, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kustosz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zajmuje się współczesną problematyką muzealną i teorią edukacji muzealnej. Współredaktor antologii obcojęzycznych tekstów poświęconych edukacji muzealnej Edukacja muzealna. Antologia tłumaczeń (2010), autor koncepcji badań Raport o stanie edukacji muzealnej w Polsce (2009-2012) oraz redaktor tomu Edukacja muzealna w Polsce. Sytuacja, kontekst, perspektywy rozwoju podsumowującego te badania (2012). Autor kilkudziesięciu artykułów na temat muzealnictwa, kolekcjonerstwa sztuki współczesnej, historii sztuki i edukacji muzealnej. Jeden ze współzałożycieli Forum Edukatorów Muzealnych (2006). Pomysłodawca, współautor oraz kierownik nagradzanych programów edukacyjnych z obszaru programu wspólnotowego Ja i świat. Ja i sztuka (2009) programu dla osób niepełnosprawnych 5 zmysłów. Audiodeskrypcja (2011), programu partycypacyjnego Co ma koronka do wiatraka? Niderlandy  (2013). Stypendysta Tygodnika Polityka (2003), Ministerstwa Kultury (2004). Jego praca doktorska Publiczne ogólnopolskie kolekcje sztuki polskiej po 1945 otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Sz. Dettloffa oraz wyróżnienie w konkursie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie na najciekawszą pracę doktorską w dziedzinie kultury (2005). Stażysta programu Akademia Zarządzania Muzeum (2011). Uczestnik programów grantowych American Alliance of Museums International Fellowship Grant oraz  The International Council of Museums w Paryżu i Komitetu Narodowego ICOM China (2013). Obecnie realizuje projekt badawczy Edukacja w muzeum sztuki finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie. Emilia Zduńczyk – absolwentka jednolitych studiów magisterskich z pedagogiki specjalnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Wasrzawie oraz studiów licencjackich i magisterskich z historii sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z wieloletnim doświadczeniem w pracy jako wolontariusz i animator. Pracowała jako nauczyciel w przedszkolu, a następnie współpracowała w ramach projektu "Johann Joachim Winckelmann i Stanisław Kostka Potocki" z Działem Sztuki w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jeremiasz Misiak – kierownik marketingu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Absolwent Wydziału Zarządzania (specjalność handel i marketing) Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył studia doktoranckie na tej samej uczelni. Obecnie przygotowuje pracę doktorską w Katedrze Badań Rynku i Usług, dotyczącą marketingowego zarządzania organizacją usługową. W przeprowadzanych badaniach skupia się na muzeach, które niewątpliwie należą do sfery organizacji usługowych.