Verleger: 3
61217
E-book

TRANSPORT BUSAMI OD 2,5 DO 3,5 T - LICENCJE, ZARZĄDZAJĄCY TRANSPORTEM I KONTROLE ITD

Praca zbiorowa

Jednym z głównych celów pakietu mobilności było obniżenie dolnego progu DMC, po przekroczeniu którego należy spełniać dodatkowe wymagania transportowe. Od 21 maja 2022 r. firma posiadająca dostawczaki o DMC powyżej 2,5 tony (wartość liczona w przypadku zespołu pojazdów łącznie z przyczepą) musi posiadać licencję transportową, jeśli wykonuje transport międzynarodowy, lub przewozy kabotażowe. Sprawdź jak ją uzyskać oraz co podlega kontroli ITD w jej zakresie.

61218
E-book

Sen Scypiona

Marek Tulliusz Cyceron

‘Sen Scypiona’ – opowiadanie autorstwa Marka Tulliusza Cycerona o eschatologicznej wizji sennej Scypiona Afrykańskiego Młodszego. Cyceron napisał je jako zakończenie wielkiego dzieła „O Rzeczypospolitej”, z którego przetrwały tylko fragmenty. Sen Scypiona w rękopisach średniowiecznych zachował się jako osobny utwór. (za Wikipedią). Na język polski z łacińskiego przełożył i uwagami objaśnił Henryk Sadowski.

61219
E-book
61220
E-book

Wędrowiec

Jerzy Bandrowski

Zima, wczesny zmrok, z nieba spadają płatki śniegu. Wędrowiec zmierza w stronę malutkiej wioski, gdzie ma zamiar znaleźć nocleg. Towarzyszy mu wiatr ze swoimi przyśpiewkami, które wprawiają powietrze w ruch i uginają rośliny. Wiatr przypomina sobie, że widywał Wędrowca w różnych miejscach i dopytuje o przyczyny tułaczki. Mężczyzna znajduje jedną odpowiedź: ma chore serce, które każe mu nieustannie być w drodze.

61221
E-book

Szamanka. Wizje Profetyczne t. 2

Emma Popik

Drugi tom premierowych w większości opowiadań Królowej Polskiej Fantastyki - Emmy Popik. Z których tytułowe - "Szamanka", zostało napisane specjalnie dla tej antologii. "...W książce zatytułowanej "Kobieca proza science fiction w Polsce" Maria Głowacka, odnosząc się do pierwszego zbioru opowiadań Emmy Popik "Tylko Ziemia" zauważa, że u autorki "motywy kontroli, zdegenerowanej władzy, demoralizacji jednostki, inwigilacji, biowładzy wnikającej w najintymniejsze sfery ludzkiego życia, społeczne wykluczenie i ostracyzm są wszechobecne". To trafne zdefiniowanie podstawowych motywów obecnych w jej twórczości, także w odniesieniu do tekstów publikowanych w niniejszym tomie - tak, ten świat jest niewątpliwie zepsuty, zdehumanizowany, pełen konfliktów, opresji i niesprawiedliwości. Ale pisarstwo Emmy Popik sięga znacznie głębiej i moim zdaniem skupia się na - literackim - badaniu istoty kobiecości. Czym jest, zwłaszcza w konfrontacji z męskością? Widać to choćby w opowiadaniu początkowym, prezentującym postać szamanki. To figura nieprzypadkowa, bo kimże jest szamanka? To ta, która gromadzi mądrość pokoleń i wie więcej niż inni - w pierwotnych kulturach szamani pośredniczyli w kontakcie między człowiekiem a tajemniczym światem duchów i pierwszych bogów, symbolizujących siły natury. Szamanki zatem wiedzą więcej o istocie świata, jej złożoności, niż reszta społeczności (w tym mężczyźni), potrafią też wpływać na rzeczywistość w imię dobra, reprezentują postawę prometejską: leczą, łagodzą, doradzają i pomagają. Symbolizują humanistyczny świat kobiet, skonfrontowany z tępą, bezmyślną przemocą mężczyzn, wynikającą z ich bezrefleksyjności mającej źródło w niedojrzałości, wiecznej chłopięcości. Kobiety rozumnie opowiadają się za życiem, mężczyźni to tego życia ślepi destruktorzy..." Jacek Inglot, fragment posłowia.

61222
E-book

Po śladach. Doświadczenie modlitewne w ujęciu filozofii kultury

Zofia Rosińska

Książka nie ma charakteru konfesyjnego, nie koncentruje się na modlitwie związanej z jakimkolwiek konkretnym wyznaniem religijnym, traktuje modlitwę jako fenomen występujący w wielu wyznaniach religijnych, a także poza religią. Wstęp Metoda, postawa i cel (fragmenty) Dwie główne tezy stanowią fundament, na którym opiera się konstrukcja całej książki. Są to następujące przekonania: po pierwsze doświadczenie modlitewne jest metafizycznym odruchem człowieka i po drugie że jest to doświadczenie syntezujące. Doświadczenie modlitewne łączy w sobie elementy innych doświadczeń: estetycznego, metafizycznego, a także patologicznego i terapeutycznego. Jednocześnie nie pozwala się zredukować do żadnego z nich. Przekracza je. W tym sensie jest to doświadczenie najpełniej ludzkie, to znaczy takie, które usiłuje przezwyciężyć ograniczenia społeczno-psychiczno-somatyczne, które determinują naszą egzystencję. Kiedy Jacques Derrida zwierza się, mówiąc, że gdy się modli, doświadcza czegoś dziwnego, wtedy rozumiem, że doświadcza tej syntezy, która nie pozwala się określić i ujednoznacznić. Usiłowanie przezwyciężenia ograniczeń nie oznacza izolacji od ludzkiego doświadczenia, ale przeciwnie, oznacza doświadczenie zakorzenienia i trud wyrywania się z tego doświadczenia. [...] Na temat modlitwy jest wiele opracowań - zarówno teologicznych, jak i filozoficznych; zarówno poważnych, o głębszej refleksji, jak i spopularyzowanych. Odnosi się wrażenie, że o modlitwie wszyscy wiedzą wszystko. Trudno sobie wyobrazić możliwość dodatkowej myśli. Ogromna liczba prac jest uzasadniona wagą tematu i zainteresowaniem, które on budzi. Tych wypowiedzi nie tylko jest wiele, ale też charakteryzuje je duża różnorodność. Koncentrują się wokół podstawowych pytań: czym jest modlitwa, jak należy się modlić, czy każdy może się modlić i czy można się modlić za każdego i wreszcie czy Bóg wysłuchuje modlitw. Podczas analizy tych najbardziej ogólnych pytań ujawniają się nowe, bardziej szczegółowe pytania i nowe odpowiedzi. Wszystkie krążą wokół fundamentalnego problemu: komu potrzebna jest modlitwa? Choć rzadko jest on stawiany wprost i nie uzyskuje bezpośredniej odpowiedzi, przenika wszystkie znane mi rozważania o modlitwie. Można się w nich dopatrzeć przekonania, że modlitwa jest potrzebna człowiekowi. Nie jest potrzebna Bogu. Jak pisać o doświadczeniu modlitewnym? Kogo to interesuje, jeśli to jest sprawa prywatna, intymna? Ta prywatna i intymna sprawa ma jednak charakter powszechny. Powszechny to znaczy doświadczany nie tylko przeze mnie, ale także przez innych, a ponadto obecny nie tylko w jednej kulturze, ale niemal we wszystkich kulturach. Znajdujemy w nich ślady doświadczenia modlitewnego. Nie mamy dostępu do doświadczenia. Mamy dostęp do śladu i jego warstw. Pisząc o śladach, piszemy o doświadczeniu, ale nie jest ono dostępne bezpośrednio, lecz kulturowo zapośredniczone. Zapośredniczone przez język, malarstwo, muzykę, refleksję filozoficzną, liturgię kościelną.

61223
E-book

Cacti 0.8 Beginner's Guide. Learn Cacti and design a robust Network Operations Center

Thomas Urban

Cacti is a performance measurement tool that provides easy methods and functions for gathering and graphing system data. You can use Cacti to develop a robust event management system that can alert on just about anything you would like it to. But to do that, you need to gain a solid understanding of the basics of Cacti, its plugin architecture, and automation concepts.Cacti 0.8 Beginner's Guide will introduce you to the wide variety of features of Cacti and will guide you on how to use them for maximum effectiveness. Advanced topics like the plugin architecture and Cacti automation using the command-line interface will help you build a professional performance measurement system.Designed as a beginner's guide, the book starts off with the basics of installing and using Cacti, and also covers the advanced topics that will show you how to customize and extend the core Cacti functionalities. The book offers essential tutorials for creating advanced graphs and using plugins to create enterprise-class reports to show your customers and colleagues.From data templates to input methods and plugin installation to creating your own customized plugins, this book provides you with a rich selection of step-by-step instructions to reach your goals. It covers all you need to know to implement professional performance measurement techniques with Cacti and ways to fully customize Cacti to fit your needs.By the end of the book, you will be able to implement and extend Cacti to monitor, display, and report the performance of your network exactly the way you want.

61224
E-book

Tableau Prep Cookbook. Use Tableau Prep to clean, combine, and transform your data for analysis

Hendrik Kleine

Tableau Prep is a tool in the Tableau software suite, created specifically to develop data pipelines. This book will describe, in detail, a variety of scenarios that you can apply in your environment for developing, publishing, and maintaining complex Extract, Transform and Load (ETL) data pipelines.The book starts by showing you how to set up Tableau Prep Builder. You’ll learn how to obtain data from various data sources, including files, databases, and Tableau Extracts. Next, the book demonstrates how to perform data cleaning and data aggregation in Tableau Prep Builder. You’ll also gain an understanding of Tableau Prep Builder and how you can leverage it to create data pipelines that prepare your data for downstream analytics processes, including reporting and dashboard creation in Tableau. As part of a Tableau Prep flow, you’ll also explore how to use R and Python to implement data science components inside a data pipeline. In the final chapter, you’ll apply the knowledge you’ve gained to build two use cases from scratch, including a data flow for a retail store to prepare a robust dataset using multiple disparate sources and a data flow for a call center to perform ad hoc data analysis.By the end of this book, you’ll be able to create, run, and publish Tableau Prep flows and implement solutions to common problems in data pipelines.