Wydawca: 9
61473
Ebook

Panienka z okienka

Deotyma

Pa­nien­ka z okien­kaSta­ro­daw­ny ro­man­sik I. W ka­mien­nym pier­ście­niu Szedł so­bie naj­spo­koj­niej, po­włó­cząc ocza­mi po tych cud­nych i cu­dacz­nych rze­czach, któ­rych mo­że pó­ki ży­cia nie miał już oglą­dać, gdy znie­nac­ka ozwa­ły się za nim we­so­łe przy­gry­wa­nia i szme­ry po­su­wi­ste, ja­ko­by od nad­cią­ga­ją­cej ciż­by. Obej­rzał się, przy­sta­nął -- a tu z bocz­nej prze­czni­cy pły­nie or­szak stroj­ny z ka­pe­lą na cze­le. Przo­dem i do­ko­ła -- jak to zwy­kle w po­dob­nych ra­zach -- wa­li tłum cie­ka­wej ga­wie­dzi. Wnet się też zro­bi­ło tak cia­sno, że pan Ka­zi­mierz mu­siał co prę­dzej ustą­pić pod ścia­nę. [...]DeotymaUr. 1 sierpnia 1834 w Warszawie Zm. 23 września 1908 Najważniejsze dzieła: Panienka z okienka, Branki w jasyrze, Sobieski pod Wiedniem: Śpiewy, Lech, Wanda Właśc. Jadwiga Łuszczewska. Polska poetka i powieściopisarka epoki romantyzmu. Pochodziła z rodziny szlacheckiej, kultywującej tradycje patriotyczne. Jej ojciec był wysokim urzędnikiem Królestwa Polskiego, ekonomistą, a matka - pisarką. Prowadzili w Warszawie salon artystyczno-literacki, w którym bywali m.in. Teofil Lenartowicz i Cyprian Kamil Norwid. Jadwiga i jej siostra otrzymały staranne wykształcenie, uczyły się polskiej historii i literatury, w licznych podróżach poznawały Polskę i Europę. Pseudonim artystyczny "Deotyma" nawiązuje do postaci wieszczki Diotymy z Mantinei, na której poglądy powołuje się Sokrates w Uczcie Platona. Kiedy Jadwiga jako nastolatka zaczęła przejawiać talent do improwizacji poetyckich, taki pseudonim zaproponowała jej matka, także pisarka. Młoda Deotyma postanowiła nie wychodzić za mąż, ale poświęcić się twórczości. Poezja Deotymy jest nasycona wątkami narodowymi, autorka angażowała się też osobiście w działalność niepodległościową, brała udział w manifestacjach. W późniejszych latach popierała umiarkowane stronnictwo Aleksandra Wielopolskiego. W 1863 r. Wacław Łuszczewski, wówczas szambelan carski, podał się do dymisji w związku z wybuchem powstania styczniowego, za co został skazany na zesłanie. Córka towarzyszyła mu na Syberii. Do Warszawy powrócili oboje po dwóch latach. Ojciec poetki umarł w 1867, a matka w 1869 r. Po powrocie z zesłania Jadwiga Łuszczewska prowadziła salon, gdzie co czwartek (nawiązanie do obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) spotykały się warszawskie elity, czytano fragmenty utworów poetyckich i rozpraw naukowych. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

61474
Ebook

BeagleBone By Example. Click here to enter text

Pei JIA, Jayakarthigeyan Prabakar, Alexander Hiam

BeagleBone is a low cost, community-supported development platform to develop a variety of electronic projects. This book will introduce you to BeagleBone and get you building fun, cool, and innovative projects with it. Start with the specifications of BeagleBone Black and its operating systems, then get to grips with the GPIOs available in BeagleBone Black. Work through four types of exciting projects: building real-time physical computing systems, home automation, image processing for a security system, and building your own tele-controlled robot and learn the fundamentals of a variety of projects in a single book. By the end of this book, you will be able to write code for BeagleBone in order to operate hardware and impart decision-making capabilities with the help of efficient coding in Python.

61475
Ebook

Nie w porę

Teresa Prażmowska

Listy potrafią powiedzieć wiele o człowieku - jego inteligencji, kulturze, a szczególnie światopoglądzie i sposobie rozumowania. Zygmunt jest człowiekiem nad wyraz elokwentnym, nadal jednak samotnym, przy czym nie narzeka na brak zainteresowania płci przeciwnej. Nie wykorzystuje tego jednak do zwyczajowego zdobycia kobiety - on chce kobietę poznać, zrozumieć, bo każda z nich jest dla niego swoistą intelektualną ucztą.

61476
Audiobook

Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego

Sylwia Chutnik, Monika Sznajderman

Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. To kwestia charakteru, mówi syn jednej z nich. Być może. Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce taka próba, pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego. Autorki: Kalina Błażejowska, Katarzyna Czerwonogóra, Agnieszka Dauksza, Patrycja Dołowy, Agnieszka Glińska, Hanka Grupińska, Agnieszka Haska, Natalia Judzińska, Magdalena Kozłowska, Joanna Ostrowska, Karolina Sulej, Anna Szyba, Karolina Szymaniak, Monika Tutak-Goll Ze wstępem Zuzanny Hertzberg Koedycja z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Czytają: Sylwia Chutnik, Aida Boral, Monika Chrzanowska, Zuzanna Saporznikow, Anna Ryźlak, Maja Szopa, Magdalena Dębicka, Kamilla Baar, Ewa Abart, Olga Żmuda, Kim Grygierzec, Anna Szawiel, Joanna Gajór, Magda Karel

61477
Ebook

Dworek pod Malwami 30 - Ślepa sprawiedliwość

Marian Piotr Rawinis

Władysława Semkowicz przyznaje się do winy i nie chce odwołać swoich zeznań. Kiedy wraz ze swoim kochankiem Drwalem zjawiła się u Kuryluka, wywiązała się kłótnia, w wyniku której Drwal zabił gospodarza oraz pozostałych domowników. Kara śmierci dla niego jest pewna, natomiast adwokat ma pomysł, jak złagodzić wymiar kary dla Adzi. Dodatkową okolicznością łagodzącą jest fakt, że kobieta jest w ciąży. Pan Kalinowski i baronowa Olga von Tromm zjawiają się w więzieniu, by przekonać pannę Semkowicz do współpracy - ta jednak jest nieugięta. Tymczasem Ignaś Kalinowski i Sabina Lulewicz biorą ślub wobec grupki znajomych i "świeckiego księdza".

61478
Ebook

Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa

Deirdre Fay

Wyobraź sobie, co by było, gdyby twoimi decyzjami nie kierowały trudne wspomnienia i lęki, a twoją codzienność wypełniałyby spokój i poczucie bezpieczeństwa Tę wizję możesz urzeczywistnić własnymi siłami, ponieważ nosisz w sobie wrodzony dar emocjonalnego uzdrowienia potrzebujesz jedynie wskazówek, by wykorzystać go w pełni. Nawet kiedy jesteś w rozsypce, możesz zbudować się od nowa, i w tym właśnie pomoże ci ta książka. Dowiesz się z niej, jak: czule zaopiekować się sobą w trakcie leczenia dawnych ran i w późniejszym życiu, praktykować codzienną wdzięczność wobec samej siebie, opanować dziewięć umiejętności, dzięki którym poczujesz się bezpiecznie i pewnie w swoim wewnętrznym świecie, pokochać swoje ciało i dbać o nie jak o ukochany dom, zapanować nad wewnętrznym chaosem, by już nigdy nie czuć potrzeby uciekania przed myślami, dodać energii ciału, a uspokoić umysł przy użyciu skutecznych technik, dostrzegać, nazywać i komunikować swoje prawdziwe emocje. Na drodze do uleczenia ciała i duszy poznasz wiele ważnych narzędzi samopoznania, technik medytacji i porad, dzięki którym uwolnisz wewnętrzną siłę.

61479
Ebook

Gogol w Rzymie. Listy z zagranicy

Pawieł Annienkow

Czytelnik otrzymuje dwa utwory mniej znanego w Polsce rosyjskiego pisarza z XIX wieku Pawła Annienkowa. Wspomnienie "Gogol w Rzymie" powstało w 1857 roku i jest przenikliwym portretem jednego z najważniejszych dla literatury rosyjskiej twórcy. Annienkow znał Nikołaja Gogola od przełomu lat 1831/1832 a w 1841 roku odwiedził go w Rzymie, gdzie spędził z nim kilka tygodni i był świadkiem pracy pisarza nad bodaj najgłośniejszym jego utworem, "Martwymi duszami". Oryginalność i przenikliwość obserwacji Annienkowa poświadcza ten zapis: „Jeśli słuszne jest określenie tego utworu mianem pomnika, jaki pisarz wystawił sam sobie, to nie mniej słuszne będzie stwierdzenie, że dzieło to okazało się grobem, jaki jeszcze za życia zaczął sobie pisarz kopać. <> były celą pokutną, w której Gogol bił się i cierpiał do chwili, aż wynieśli go z niej nieżywego”. "Listy z zagranicy" powstały w latach 1840–1843 i są świadectwem obserwacji i refleksji pisarza z dwuipółletniej podróży. Współczesny Annienkowowi czytelnik otrzymał obraz przemian, jakie zachodziły w tym czasie w krajach Europy Zachodniej, kiedy na gruzach feudalnego porządku powstawały instytucje społeczeństwa kapitalistycznego. Zmiany te w szczególny sposób były widoczne we Francji, gdzie – jak pisze Robert Papieski – „Miejsce bogów zajęli ludzie, miejsce Boga – człowiek”. Annienkow opisuje i komentuje różne fragmenty rzeczywistości – wydarzenia kulturalne, naukowe i polityczne - odwiedzanych krajów: Francji, państw niemieckich, Szwajcarii, Włoch, Belgii i Austrii. Robi to z poczuciem humoru, ironią, umie zainteresować i zaintrygować czytelnika. Obu utworom poświęcony jest esej Roberta Papieskiego (Posłowie), w którym tłumacz przedstawia życie i twórczość Pawła Annienkowa na tle prądów literackich i społecznych Rosji i Europy tego czasu.

61480
Ebook

Projekt paruzja

Józef Panter

Paruzja! Czym jest? Najkrócej rzecz ujmując, to ponowne przyjście Chrystusa na świat przed Sądem Ostatecznym. Tyle i aż tyle! Józef Panter na kartach swej książki odsłania dla nas głębię ponownego przyjścia Syna Człowieczego. Projekt paruzja to swego rodzaju refleksja nad standardowym myśleniem o paruzji. To dialog myśli autora z czytelnikiem wypływający z lektury Pisma Świętego i znanych już słów w nadziei na wspólne odkrywanie ich sensu. Dla ludzi nieczytających Pisma Świętego będzie to być może zachęta do poszerzonej lektury tej Księgi. Dla każdego może to być spotkanie z treściami znanymi z Biblii, które w tej książce zostały opowiedziane tak, jak jeszcze nikt ich nie opowiedział. Józef Panter urodzony w Chorzowie w 1955 roku, mieszkaniec Katowic. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Jest świeckim absolwentem Wydziału Teologicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1990 roku wyjechał wraz z rodziną do Niemiec, gdzie pracował do emerytury jako opiekun osób starszych i chorych w instytucjach kościelnych, państwowych i w prywatnych służbach medycznych. Od wczesnych lat młodzieńczych Tyrmand, Sandauer, poeci Młodej Polski, Białoszewski, Heidegger, Chesterton, Tomasz z Akwinu i wielu innych kształtowali spojrzenie na świat i jego życie zagadkowo prozaiczne jak Nieczynny Słoń w Lasku Bielańskim z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Jednak pytanie zawarte w tej książce: Czy to możliwe, że Chrystus mógłby drugi raz przyjść na ziemię jako człowiek? zrodziło się z lektury Księgi Apokalipsy. Czy dzieje Kościoła są niekończącą się historią i czy tajemnica paruzji Chrystusa tę historię zakończy, a może rozpocznie? Już po ponad czterdziestu latach medytacji nad Pismem Świętym autor znalazł dla siebie odpowiedzi na te pytania.